Gönderen Konu: Argie 15 Yapımı-Modifiye Hali -İsmargi-  (Okunma sayısı 39266 defa)

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
Argie 15 Yapımı-Modifiye Hali -İsmargi-
« : Eylül 14, 2011, 07:19:32 ÖS »

Emekli olmadan önce yelken ve yelkenli teknelere merakım başladı. İlk yapım denemesi olarak 2.40 boyunda d4 ü yapıp geçen yaz kullanmaya başladım ,gerçi bu tekne ile pek yelken yapamadım ama bana balık tutmada çok yardımcı oldu, neticede denizdeydim.

D4 ü yapmadan önce planlarını satın aldığım 4.70 boyunda açık güverte Argie15 i cesaret adip yapamamıştım. İlk tekneden aldığım cesaretle yapmaya karar verdim. Ama küçük bir kamarası olsun istiyordum. Plandaki bazı şeyleri değiştirmem gerekiyordu.

Malzeme araştırmaya başladım. Tekirdağ da olduğum için bazı malzemelerin temini sıkıntı olacaktı. İstanbuldan getirmeye kalksam nekliye ile astarı yüzünden pahalıya gelecekti. Tekirdağda malzeme satıcılarını da tanımyordum. takirdağ Yeni sanayide su kontrası satan bir firma bulmuştum. Gittim. Ellerinde 6 mm lik kontra 2 plaka kalmıştı . Ve o gün alamadım.

ismailoruc

• İleri Rehber
Ynt: ARGİE15 YAPIMI (MODİFİYE HALİ İSMARGİ)
« Yanıtla #1 : Eylül 14, 2011, 07:45:59 ÖS »
       Başka bir sıkıntı daha vardı. planda kullanılması önerilen ve kesim yerleşimleri yapılan ebat 240x124 , ama Türkiye 'deki ölçüler 220x170. bizim kontaplak ölçüleriyle fire çok verebilirdim . İşin kötüsü Tekirdağ'da bulunduğum köy merkeze 30 km mesafede. öyle bir hesap yapmalıyım ki ne çok miktar alayım nede yetmeme riski. İkinci bir naklite de vermek işime gelmiyodu. kartonlarda 1/10 oranlarında hesaplar yapıp 4 plaka gideceğine karar verdim .

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #2 : Eylül 14, 2011, 07:46:40 ÖS »
 Bir plakası 60 tl, düşündüm ya eksik bişi kalırsa 5 plaka aldım. Daha önce sormuştum kontraları kesebilirmiyiz diye bana komşuları olan bir marangoz atölyesini önerdiler. Halil ustayla da anlaştık bir plakayı 5 tl ya kesecekti. ama kaç plaka keseceğimiz belli değil. bu fiyata çizim dahil değil. marangoz atölyesinin önü müsait , ben köyde kesmeye kalksam bir çok düzgün kesemiyecem birde epey zorlanacam.

Keseceğimiz plakayı atölyenin önündeki boş alana yatırdık. Elimdeki plana göre çizmeye başladım. Küpeşteyi 20 cm yüksek yapmaya karar vermiştim(ilk modifiye). Her yarım metreyi işaretledim kotranın sonun da yaklaşık 25 cm arttı boyu 20 cm uzatmaya karar verdim o anda (ikinci değişiklik). 20 cm uzatınca da 5 metreyi geçmeyeceğinden vergi sıkıntısına da girmeyeceğimi düşündüm. İlk parçayı işaretledim. noktaları eğik birleştirmem lazım ve onun için de mutlaka bir yardımcıya ihtiyaç var. halil usta başka bir işle uğraşıyo . kim yardım edecekte ben çizecem. sağolsun ustanın ustası yardıma geldi.(şu an adı aklıma gelmedi)ilk parçanın çizimi tamamdı. sıra ikinci parçalara geldiğinde boyu 20 cm uzattığımı unutarak plana göre çiziverdim. hava sıcak bir yandan terliyor bir yandan da nerde hata yaptım diye düşünüyorum. ve nihayet hatayı gördüm . Kalem rengini değiştirerek çizimi doğru hale getirdik.(20 cm uzuna göre) .

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #3 : Eylül 14, 2011, 07:47:25 ÖS »
Yaklaşık 4 vaye 5 saat sonra 10 parçadan oluşan teknenin ilk materyalinin çizimi bitmişti. Ama 3 plaka kontraplak arttı. ne hesap yapmışım be . Eminim hiç hesaplamasaydım bu kadar hata yapmazdım. hadi 1 plaka da kamaraya gitse gene de boşta 2 plaka vardı. Satılan mal geri alınmaz prensibi 2 plaka kontraplağım olmuştu(şimdi bunlarla tekneye iç çeper yapmayı planlıyorum.)

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #4 : Eylül 14, 2011, 07:48:01 ÖS »
      Sıra bu malzemeleri köye götürmeye geldi. kamyonet 120 tl istiyor , gerçekten normel fiyatın çok üstünde. P azarlık sonucu 80 tl ye anlaştık. İçimden şöförün köyde levhaları taşımaya yardım edeceği hissi şöförün 1 ay önce fıtık ameliyatı oldum daha çalışmaya dün başladım cümlesinden sonra kaygıya döndü. Dua etmeye başladım. Köy kahvesinde gençlerden birine raslarım da bana yardım eder diye. bu arada bahsettiğim köy uçmakdere , köy o kadar göç vermişki yaş ortalaması 65 . 

Sohpet ede ede köye vardık. Kahvenin önünde durunca yandım dedim kendi kendime. gençlerden maalesef kimse yoktu. Hasanı sordum o da yok. Hasan genç değil ama arada bana bahçede yardım eden bir arkadaş olduğundan en azından nazım gecer .Çaresiz eve kadar geldik. Bereket şöför küçük parçaları indirmeye yardım etti. bütün plakaları da kamyonetin üstünden aşağı ittik sadece. Verdim nakliye ücretini kamyonet gitti.

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #5 : Eylül 14, 2011, 07:48:44 ÖS »
       Yavaşça malzemeyi duvara dayadım. asıl işin çoğu bundan sonra , tekneyi yapmayı planladığım yere 45 merdiven le çıkılıyo ve benim bütün plakaları yukarı taşıma şansım sıfır. Küçük parçaları taşımaya başladım yavaş yavaş. Parçaların yarısı bitmişken baktım hasan aşağıdan bağırarak geliyo Allah be dedim kendi kendime . Nihayet tüm malzeme yukarı taşınmıştı . Hava nerdeyse kararmak üzere. İki bira açıp günün yorgunluğunu atmaya çalıştık. Bu gün için yoğun mesai bitmişti. Yarına allah kerim.

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #6 : Eylül 14, 2011, 10:44:45 ÖS »

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #7 : Eylül 14, 2011, 10:47:14 ÖS »
Sıra sanayide kesimini yaptığımız 10 parçadan oluşan kontraplak levhaları birleştirmeye gelmişti. Öncelikle alt tabanı oluşturan iki parçayı alta naylon sererek düz bir zeminde birleştirmek için salondaki eşyaları odaya taşıdım. Bereket daha evin zemin kaplamasını yaptırmamıştım. Ayrıca eşimin de istanbulda olması benim için bulunmaz fırsattı. Gelip evin halini görünce fırçayı yiyecektim ama olsun.Neticede bana iki gün lazımdı sonra işe dışarda sundurmada devam edecektim.Taban parçalarını ve arkasından yan parçaları epoksi yapıştırıcı ile yapıştırdım . Sabaha kadar bekledim, kuruduktan sonra yeni oluşan 5 parçayı gene hasanın yardımıyla dışarı çıkardık. Şimdi sıra bu parçaları telle dikip yapıştırmaya gelmişti. En ince taraf yani önden başlıyarak taban parçasını iki yandan 20 şer santim aralıklarla matkapla deldim. Ardından da aynı ölçüye göre karşısına denk gelen parçaları. Bakır telle bunları eklemeye başladım. epoksi yapıştırıcıya biraz mikrofiber ekleyerek boza kıvamına gelen malzemeyi sürüp üzerine şerit halindeki elyafı da yapıştırarak gene bekleme sürecine girdim.

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #8 : Eylül 14, 2011, 10:48:22 ÖS »
 İlk parçaları birleştirmek kolay olmuştu. Yaklaşık 3-4 saat geçipte epoksinin kurumuş olacağına kanaat ettikten sonra sıra üst parçaları dikmeye gelmişti. Önce gene 20 şer cm de delikleri açtım ve bakır tel ile dikmeye başladım. Bakır teli de hurda halinde Mürefte de bir elektirikçiden almıştım. sağolsun benden bunun için para almadı. Benim bükerken koparma firesini öngörmediğimden yeteceğini umduğum bakır tel maalesef bitti. Mürefte 15 km ayrıca Uçmakdere köyünden cuma günleri dışında minibüs yok. Ya otostop yapılacak yada gaziköyden taksi çağırıp 20 tl bayılınacak. (Avrupa daki mahrumiyet bölgesi) . Köye kahveye çıktım. belki birinden bulurum ümidiyle . Olmadı yerlere sarkmış olan telefon tellerinden bir kaç parça kesecem. Kahvede bir çay içtikten sonra kahveciye tel aradığımı söyledim. Balya teli buluruz dedi. bakır tele ihtiyacım olduğunu söyleyince ahıra bi bakalım belki buluruz dedi. Atının bağlı bulunduğu ahıra gittik . Tozun ve samanların arasından iki parça antigron kablo bulduk. Görev tamamlanmıştı. Kablolarla doğru eve geldim be başladım kabloları sıyırmaya.

İlk parçalar kolay dikilmişti ama üstteki parçalar hem büyük olduğundan, hem de boy uzattığım için kesmediğim arka parça olmadığından ben diktikçe arka taraftan bişeyler kayıyo bi türlü beceremiyorum.Gene iş birilerinin oralardan geçmesine dua etmeye kalmıştı. Sadece ucundan biri tutsa iş bitecek . Dualarım kabul olmayınca köye Hasan a telefon etmekte çareyi buldum. Hasan yaklaşık 2-3 saat sonra geldi . Elinde bir torba , biraları unutmamıştı. Biralar buzluğa koyduktan sonra biz işe başladık. nede olsa haziran ayında sıcak bira iyi olmazdı.

Hasan ın bağırış çağırışlar arasındaki yardımıyla dikme işlemini tamamladık. Hala kıç ayna kesilmemişti . O ana kadar yaptığımız haliyle bırakıp kıç aynayı kesmeye koyuldum. Kesim işleminden sonra dikmeyi işlemi epey zorladı . plan da olan eğimi bir türlü veremiyordum. Bununda nedeni bence boyu uzatırken ilk kesimde plandaki eğimi vererek kesim yapmamış olmamdı. Parçayı üstten tek bir telle tutturup gerekli eğimi aşağıya doğru işaretleyip dekopajla kestim. Biraz da zorlıyarak dikme işlemini bitirdik. Şİmdi oluşan sıkıntı ortada herhangi bir posta kullanılmadığı için sabitlemek ve teknenin enini ayarlamak tı. onun için de plandaki en ölçüsüne göre bir çıtayı kullandık . Sonunda bi şeye benzemişti galiba. BU kadar yorgunluktan sonra yapıştırmayı erteliyerek buzluktaki biraları açtık.

sonunda bu hali aldı

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #9 : Eylül 14, 2011, 10:50:20 ÖS »

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #10 : Eylül 16, 2011, 08:23:07 ÖÖ »
Nihayet ismargi ile 11 nisanda (2011) buluştum.Uçmakdere ye döndüm ancak maalesef hava şartları hemen çalışmaya başlamama izin vermedi.
yaklaşık 15 gün çalışarak , teknenin havuzluk çıtaları hazırlanıp yapıştırıldı. bazı yerler sağlamlastırıldı. Salmayı bağlıyacağım yer hazırlandı, salma kalıbı yapıldı.

Bu işlemler evin önündeki akşamları yemek yediğimiz alanda yapıldı. İsmargi her geçen gün ağırlaşıyordu.tahminime göre 100-120 kg araısydı ağırlık.Daha ağırlaşırsa aşağıya indirmek çok zor olacaktı.Aşağısı dediğim şu an teknenin durduğu yerden 35 merdivenle inilen yani 8-10 mt yüksekten yol seviyesine indirmek.

Önce yol seviyesinde Mustafa amcanın soğan tarlasının bir köşesine tekneyi üzerine koyarak senteye alabileceğimiz bir tezgah(kızak) yapmak lazımdı. İnşaattan kalan 5x10 tahtalar la kazık ve diğer ince tahtalarla da bu kazıkları sabitleyeceğimiz parçaları hazırladık. Bu işte sağolsun Hüseyin abi çok yardımcı oldu . Yardımcı oldu derken Hüseyin abi yaptı her şeyi ben sadece ölçülei verdim ve su terazisiyle tezgahı senteye aldım. Tazgah hazırlandıktan sonra salmayı rahatça alta koyabilmek için toprağı yaklaşık 50 cm kazdık ki yüksekliği 60 cm olan salma ratahça teknenin altına girsin.

Sıra İsmargi yi aşağıya indirmeye gelmişti.

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #11 : Eylül 16, 2011, 08:28:25 ÖÖ »

İsmargi aşağıya indirileceği zaman bu aşamadaydı. Dikkat ederseniz evin önünde su kabaklarının altında yapıldı. Kim bilir belki de su kabaklarını usturmaça olarak kullanabiliriz. :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #12 : Eylül 16, 2011, 11:30:23 ÖÖ »
İsmail Abi ellerine sağlık çok güzel bir anlatım olmuş.Argie 15'i tanımak isteyenler ve yapmak isteyenler için çok büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #13 : Eylül 16, 2011, 02:02:47 ÖS »
İnşallah öyle olur. Daha tekne bitmedi devam edecez. nisan 2012 de suya atmayı planlıyorum

Frameht

• Yeni Rehber
  • **
  • İnce ipin düğümü kolay sıkışır
« Yanıtla #14 : Eylül 16, 2011, 06:57:13 ÖS »
Çok güzel paylaşım...
İsmail abi the scow 3.60 d-4tipi tekneye başlıcam .kalıpları
Çıkarma asamasindayim . Yardımınıza ihtiyacım olacak
Yapım aşamasında yardımcı olursanız sevinirim
Denizde büyük küçük yoktur, denizin karşısında ?küçük? tekne de küçüktür, ?büyük? tekne de