Gönderen Konu: Sztrandek-650 'VOGO'-Bursa  (Okunma sayısı 494374 defa)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: S-650 'VOGO'-Volkan Aydın-Gökhan Aydın
« Yanıtla #120 : Şubat 05, 2012, 03:46:38 ÖS »

şimdi suna açıklık getireyim önce..ne motorlu,nede yelkenli tekne kullanma deneyimim oldu nede tekne imalat,imalatı yakından görme,izleme vb..burda yazdıklarım okuduğum yazılardan sentezlediğim yorum yada bilgiler.. :)..gerçi nette bilgi kirliliğide çok, hiç birsey bilmeyen bir çok insan,o işin kompetanı gibi bilgi verip insanları yalnış yönlendiriyor..uzunca bir dönem bir konuyla ilgilenip yogun okudumu insan dogruyla,yalnışı bir ölçüde ayırt edebiliyor..şimdi gelelim mevzuya :),daha öncede yazdıgım gibi o inip kalkan salma adını verdiğimiz şaç yada kontra,fiber kısım bir agırlık içermiyor planını koydugun teknede... esas safra planın ingilizce,ordanda türkçeye cevirisinde (bununda ne kadar sağlıklı oldugu kuşkulu) esas safra ağırlıgı karina yada salma kasasının altında..natalinin salması ve ağırlığı tekne altında kavalierde öyle m.ünsalanın kavalier imalatının resim linkini eklemiştim orda daha detaylı görürsün..sanırım onun salma ve safra agırlıgı 450 kg civarıydı ve yettiğini yazmıstı..yine okuduklarıma dayanarak eğer sık,sık açık denize çıkıp uzun seyahatler yapacaksanız hareketli degil omurga salma yada derinliği ve agırlıgı asagıda torpil salmayı tavsiye ederim..yelkenlilerde salma ne kadar derinde ve agırsa agır deniz koşullarında tekne daha stabil olurmus..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #121 : Şubat 05, 2012, 03:54:49 ÖS »
Abi hareketli salmada 400 kiloya ulaşılabilirmiki ? Ben planımı hareketli salmaya göre yapıyorum. Şöyle açıklayayım hareketli salmanın tüm herşeyine sadık kalacağım zaten tabi bağlantı yeri güçlenicek bir tek onun dışında atıyorum lamine salma 40 kilo olacaksa içine ekleyeceğim ağırlık ile 100+ ağırlığa ulaşacak.
Salmanın yukarıda olacağı durumlar seyir esnasında değilde daha çok kıyıdayken olacak abi bence bir sorun olmaz. Seyir esnasında hep aşağıda olacak zaten.
İç mekanda oynamalar derken ağırlıktan dolayımı diyorsun abi ?

inip kalkan plaka 400 kg olmayacak volkan :)...resime ve grafik çizime bakarsan (hareketli salma modelinin) o plakanın girip çıktıgı alanın etrafında bir çıkıntı görürsün safra agırlıgı o işte...plaka yuvasının altına o ölçülerde agırlıgı döktürüp monte edeceksin....

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #122 : Şubat 05, 2012, 05:21:35 ÖS »
Abilerim sanirsam ben kendimi yanlis ifade ettim :) Mehmet Unsalan abimizin yaptigi degisik bir hareketli salma takimi safra deniliyor yanilmiyorsam.Ve onlarin yaptiginda tekenin icine giren bir kasa tarzi vs gibi birsey yoktu.
Benim yapmak istedigim veya yapmayi dusundugum bu degil.Ben yanilmiyorsam yanlis hatirlamiyorsam cumhur beyin gibi bu lazerlerde olan tarzda yapmayi dusunuyorum. Sizin dediginizide anladim ancak onu yapmam biraz guc :(  en azindan benim kafamda olan bu. Bu boydaki teknelerde bu olayin yapildigini cok gozlemledim yanan hartleyde veya bir kucugundede bu olay vardi yanilmiyorsam.

Birde kullandigim agac agir agac postalar vs de teknede kalacagi icin extra agirlik olacak. Suan tabikide dusunme asamasindayim. Net karar sizlerle tartisarak,kavga ederek vericem :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #123 : Şubat 05, 2012, 08:12:40 ÖS »
durun biraz kafanızı karıştırayım :)..aslında en ucuz,en çabuk,en pratik,en saglam tekne materyali şaçtır arkadaşlar.. :)..varmı aranızda gaz altı kaynak yapacak usta kişi? tek problem bu gaz altı kaynak olayı..

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #124 : Şubat 05, 2012, 08:26:33 ÖS »
Ben yapabilirim ;D

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #125 : Şubat 05, 2012, 08:55:30 ÖS »
tüh ya ankaradasın sende.! yoksa söylediğine pişman ederdim seni.. :)
saka bir yana 7.5 metre bir teknenin kaynak işi için ne ister acaba ustalar?afaki bir fiyat verebilirmisin?

msceylan

• Usta Rehber
« Yanıtla #126 : Şubat 05, 2012, 09:37:06 ÖS »
 ;D Ben römorkcuyum tabii biz de herşey düz :) Ama genel olarak demir işinde malzeme kadar işçilik alınır. Adamın kendi atölyesi vs kullanılıyorsa. İyi bir gazaltı ustası günlük 70-120 TL yevmiyeye çalışır. 3-4 mm sac kalınlığını eğip bükmek pek kolay değil, gerçi plywood mantığıyla yapılacak. Metal üzeri epoksi mi yapmak lazım yoksa boyamak yeterli olacak mı. Gaz altının düzgün çalışabilmesi için kapalı yer lazım . Gaz altı kadar düzgün elektrot kaynağı yapanlar var. Sadece daha ağır gider

akdenizkompozit

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Akdeniz Kompozit
  • Bulunduğu İl: Balıkesir
  • Doğum Yılı: 1988
« Yanıtla #127 : Şubat 05, 2012, 10:28:03 ÖS »
siteye fazla giremiyorum bu aralar gizliden takip ediyorum  :)
Akdeniz Kompozit
Edremit/Balıkesir
Balıkesir İl Temsilcisi

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #128 : Şubat 05, 2012, 10:34:13 ÖS »
durun biraz kafanızı karıştırayım :)..aslında en ucuz,en çabuk,en pratik,en saglam tekne materyali şaçtır arkadaşlar.. :)..varmı aranızda gaz altı kaynak yapacak usta kişi? tek problem bu gaz altı kaynak olayı..

Servet abi gönlün diline vuruyor :) Site olarak seni şöyle iyice bir gaza getirsek çok iyi olur :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #129 : Şubat 06, 2012, 12:53:49 ÖÖ »
;D Ben römorkcuyum tabii biz de herşey düz :) Ama genel olarak demir işinde malzeme kadar işçilik alınır. Adamın kendi atölyesi vs kullanılıyorsa. İyi bir gazaltı ustası günlük 70-120 TL yevmiyeye çalışır. 3-4 mm sac kalınlığını eğip bükmek pek kolay değil, gerçi plywood mantığıyla yapılacak. Metal üzeri epoksi mi yapmak lazım yoksa boyamak yeterli olacak mı. Gaz altının düzgün çalışabilmesi için kapalı yer lazım . Gaz altı kadar düzgün elektrot kaynağı yapanlar var. Sadece daha ağır gider

genelde söylediğiniz dogru malzeme kadar işçilik ama sonuçta bizim yaptıracagımız iş biraz spesiyal olacak,malzeme kadar işçilik olsa bedava valla :)..7.60 lık bir tekneye 2 ton bilemedin 2.5 ton saç kullanılıyor..bu işte kullanılan şaç st 37 cinsi 3mm şaç su an 700 dolar civarı..evet gazaltı kapalı yerde olmak zorunda rüzgar gibi etmenlerin gazın koruyucu özelliğini bozmaması lazım..elektrik kaynagını şaç kalın olmadıgı için deforme eder sebebiyle önermiyorlar..iki yoluda öneriyorlar epoksi macun boya yada direkt kaynak temizliğinden sonra epoksi boya yapana yada bütceye kalmıs birsey..yalnız şaçın ilkten kumlanıp epoksi astarla boyanması korozyon için mutlak öneriliyor...

msceylan

• Usta Rehber
« Yanıtla #130 : Şubat 06, 2012, 12:57:29 ÖÖ »
emekli usta  :) bulmak lazım. Birde gazaltı :) :)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #131 : Şubat 06, 2012, 12:59:14 ÖÖ »

Servet abi gönlün diline vuruyor :) Site olarak seni şöyle iyice bir gaza getirsek çok iyi olur :)
volkan 3 yıldır gazım varda bi türlü çıkaramıyorum.. :) dert bitmiyorki hah tamam diyorsun yamanın biri patlıyor :)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #132 : Şubat 06, 2012, 01:07:20 ÖÖ »
emekli usta  :) bulmak lazım. Birde gazaltı :) :)

usta ve yer :)300 amper gazaltı ve plazma kesim yapan makinalar çinde 500 dolar civarı.hadi gelmesiyle 1000 mal olsun..burda bakıyorumda benzerleri 5-6.000tl den asagı değil,muhtemelen onlarda çin malı..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #133 : Şubat 06, 2012, 01:09:50 ÖÖ »
gözünüz aydın mehmet ünsalan üstadta geldi..hoşgeldin usta :)..

msceylan

• Usta Rehber
« Yanıtla #134 : Şubat 06, 2012, 11:33:27 ÖÖ »
2000- 2500 TL hava soğutmalı kedisiz (tel taşıyıcısı ana makinenin içinde) 3-4 metre torçlu 300 amper, aynı zamanda elektrotta yapan adapazarı üretimi makineler var. Aynı markanın 400-500 kedili/kedisiz su soğutmalı 4-5 makinesi var bende 2 yıldır kullanıyorum. Bahsttiğim makineden de gelmişti çok profesyonel üretime uygun değil ( şişiyor :) ) Ama günde 2-3 h kaynak yapacaksa yeter de artar. Ha bir de gaz var. Karışım ya da argon kullanılacak. Bunu temin edecek firma olacak yakında. Emanete de boş tüp verecek çünkü tüp de nerden baksan 200-300 TL.  Bence al bir tane inverter elektrot kaynağı. Hassas amper ayarlı. 2,5 elektrotla 1,5-2 mm sacı kaynatırsın biraz deneme yaptıktan sonra. Kayanayacak parçaların kalınlıkları birbirine yakınsa delmeden kaynatabilir. Eğer kalınlıklar arası farklılıklar varsa kalını ısıtmak için kullandığımız amper değeri diğer malzemeyi deler :)

gözünüz aydın mehmet ünsalan üstadta geldi..hoşgeldin usta :)..

Sevindirici gelişmeler :)
Hoşgeldiniz