Gönderen Konu: Amatör İşler İçin Kaynak Makinesi Tavsiyesi ? Çin Malı ZX7-200 Mini İncelemesi  (Okunma sayısı 24110 defa)

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
Ynt: Amatör İşler İçin Kaynak Makinesi Tavsiyesi ?
« Yanıtla #15 : Ocak 06, 2020, 01:28:05 ÖÖ »

Zorla bana da aldıracaksınız şimdi bana da bi tane. Ama şartım  var. Adaşıma sorayım.

Alüminyum kaynak en zoru ve gazaltı yapılıyor. O flux çubuk dediklerinle alüminyum kaynak da yapılabiliyor mu? O çubuklar bu inverter tiplerde de kullanılabiliyor mu?

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #16 : Ocak 06, 2020, 03:22:25 ÖS »
Zorla bana da aldıracaksınız şimdi bana da bi tane. Ama şartım  var. Adaşıma sorayım.

Alüminyum kaynak en zoru ve gazaltı yapılıyor. O flux çubuk dediklerinle alüminyum kaynak da yapılabiliyor mu? O çubuklar bu inverter tiplerde de kullanılabiliyor mu?

Elektrot kaynagi ile aluminyum kaynagi mumkun degil.

Aluminyum kaynagi MIG/MAG veya TIG makine ile olabilir.
Mig / mag gazalti demek. inert gaz(argon) kullaninca mig, aktif gaz(co2) kullaninca mag deniyor. Alet ayni.
Aluminyum icin makine mutlaka AC akim veriyor olmali. Piyasadakiler cogunlukla DC. AC'ler daha pahali.

Mig/mag icin hic flux core aluminyum kaynak teli gormedim. gazla kullanmak uzere alumniyum teller var.
mig mag ile celik kaynatirken Co2, aluminyum kaynatirken argon kullaniliyor. Bu da ekstra maliyet demek. Zira tupleri de farkli bu gazlarin. Ben 2016 da 500 liraya almistim argon tupunu.

Ac Tig en dogru yontem aluminyum icin. Tig gazsiz olmaz. Argon gazi gerekir. Aluminyum kaynak cubuklari alarak aluminyum kaynagi yapabilirsin.
Ancak tig tecrube ve el yetenegi ister.

:sar

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #17 : Ocak 06, 2020, 04:29:52 ÖS »

Elektrot kaynagi ile aluminyum kaynagi mumkun degil.

Aluminyum kaynagi MIG/MAG veya TIG makine ile olabilir.
Mig / mag gazalti demek. inert gaz(argon) kullaninca mig, aktif gaz(co2) kullaninca mag deniyor. Alet ayni.
Aluminyum icin makine mutlaka AC akim veriyor olmali. Piyasadakiler cogunlukla DC. AC'ler daha pahali.

Mig/mag icin hic flux core aluminyum kaynak teli gormedim. gazla kullanmak uzere alumniyum teller var.
mig mag ile celik kaynatirken Co2, aluminyum kaynatirken argon kullaniliyor. Bu da ekstra maliyet demek. Zira tupleri de farkli bu gazlarin. Ben 2016 da 500 liraya almistim argon tupunu.

Ac Tig en dogru yontem aluminyum icin. Tig gazsiz olmaz. Argon gazi gerekir. Aluminyum kaynak cubuklari alarak aluminyum kaynagi yapabilirsin.
Ancak tig tecrube ve el yetenegi ister.

:sar

Bu toptan büyük yatırım demek. O kadar çok kaynak işim yok tabii ki, ama arada çkıyor ve başka türlü halletmek durumunda kalıyorum. Böyle ucuz makina ile hallolacaksa dedim, ben de alayım bi tane. yoksa eski külüstür bi tane var. idare ediyor. belki ince paslanmaz çelikte biraz daha kolaylık sağlar. ama asıl alüminyumda işe yarasa güzel olurdu.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #18 : Ocak 06, 2020, 09:22:46 ÖS »
   Bu makina 250 amper maximum, 2.50 elektrot yakıyor. 3.25 eletrotla sürekli kaynak yapamaz, zorlarsanız önce ısınır sonra yanar. Kuvvetli kaynak yapmaz.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #19 : Ocak 07, 2020, 10:49:45 ÖS »
Şuan 30$ lık kupon gelmiş banggood'a Turkey Direct Mail yani vergilerde dahil 271 liraya geliyor alacakların dikkatine diyorum :tur :ofof :ofof
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #20 : Ocak 09, 2020, 12:12:10 ÖS »
Aynı makinenin mavisi 4 günlügüne grup alını şeklinde vergiler dahil ücretsiz gönderimle 236 liraya düşmüş :tav

Daha nekadar düşer bilmiyorum,yorumların hepsini okudum herkes çok memnun.Bu indirimide bulmuşken siparis vermemek olmaz ben alıyorum hayırlısıyla  :halay

bakmak isteyenler için link

Grupça Satın Al Beraber İndirimlerin Keyfini Çıkar ! https://banggood.app.link/nlLhTYDw62
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #21 : Ocak 09, 2020, 12:18:36 ÖS »
tek adrese mi teslim ediyorlar?

Mavi sarı farkı ne? sadece renk mi? Amper vs?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #22 : Ocak 09, 2020, 12:55:59 ÖS »
tek adrese mi teslim ediyorlar?

Mavi sarı farkı ne? sadece renk mi? Amper vs?

Yok hayir abi herkes yine bireysel olarak almış oluyor.Ben bir fark göremedim galiba sadece renk farkı var.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #23 : Ocak 09, 2020, 08:12:11 ÖS »
Bu arada bu resimdeki yer koçtaş.
Tabiki kalite farkı, işletme,kira çalışan maliyetleri vs vardır zaten lafın onlara degilde ülkemiz neden bu durumda insan şu fotoğrafa üzülüyor.Bir tarafta 250 lira bir tarafta 1500 lira :fiyu

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #24 : Ocak 09, 2020, 08:38:55 ÖS »
Bu kaynak makinası avuç içi kadar olanlardan mı? bazen aliexpreste denk geliyorum da.
kaynaktan da,makinalardan da anlamam..
dünyamız da herşey minimanilesti gerçi.
ne bileyim fotografa,boyuta baktıgım da ne kadar dayanıklı,işlevsel olabilir diye düşünüyorum.
gerçi önemli olan boyut degil,işlev diyenler çıkabilir :)..valla makinalarda performans,saglamlık vb anlamında boyutta çok önemli. :)..bir kaç ay önce motordan yag tahliye için yag motoru bakıyordum,20$ civarı,sonra dolşırken 3$ civarı daha minyatür bir pompa buldum,dedim daha uzun sürede boşaltır yagı kartelden ama olsun,şipariş verdim geldi..
denemek için 250 mg pet şişeden boşaltma yaptım gayet güzel çalışıyor :)bi daha deneyeyim dedim tırtttt,tık yok,tekrar,tekrar deneme tırttt :)..ben eski model adamım makina dediğin söyle kalıplı,hacimli,gösterişli birşey olur ;).

Aliexpresten rastgele bir satıcıdan baktım da,Türkiyeden bayagı alıcı var bu makinalara,yorumlarda fena degil..pişmis aş'lara  su katmayayım :)..
https://tr.aliexpress.com/item/4000138390814.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.4d344c1bOIse9D&algo_pvid=7d23466e-fc62-408f-8a44-f1bbdd8a52e6&algo_expid=7d23466e-fc62-408f-8a44-f1bbdd8a52e6-1&btsid=692970c8-9d21-485e-9bff-405509cab43f&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_9,searchweb201603_53

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #25 : Ocak 09, 2020, 08:51:35 ÖS »
Bu arada bu resimdeki yer koçtaş.
Tabiki kalite farkı, işletme,kira çalışan maliyetleri vs vardır zaten lafın onlara degilde ülkemiz neden bu durumda insan şu fotoğrafa üzülüyor.Bir tarafta 250 lira bir tarafta 1500 lira :fiyu

Valla koçtaş'ın ürünlerine güveniyorum..
P.powers marka dekopajımı 7-8 yıl olmuştur(belki daha fazla) sanırım ''çok adice'' :) kullanmama ragmen hala ilk günkü gibi çalışıyor..
Mc alister spiral almıştım,bir müddet sonra tetigi kilitlendi,götürdüm,degiştirdiler,beş yıl garanti veriyorlar,bizim gibi ülkeler için iyi bir garanti süresi..tabi fiyat,kalite,kullanım amaçı,vs bir sürü parametre var kullanıcılar için,ona göre bir şeçim yapmak akıllıca olur..

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #26 : Ocak 09, 2020, 10:32:01 ÖS »
Bu kaynak makinası avuç içi kadar olanlardan mı? bazen aliexpreste denk geliyorum da.
kaynaktan da,makinalardan da anlamam..
dünyamız da herşey minimanilesti gerçi.
ne bileyim fotografa,boyuta baktıgım da ne kadar dayanıklı,işlevsel olabilir diye düşünüyorum.
gerçi önemli olan boyut degil,işlev diyenler çıkabilir :)..valla makinalarda performans,saglamlık vb anlamında boyutta çok önemli. :)..bir kaç ay önce motordan yag tahliye için yag motoru bakıyordum,20$ civarı,sonra dolşırken 3$ civarı daha minyatür bir pompa buldum,dedim daha uzun sürede boşaltır yagı kartelden ama olsun,şipariş verdim geldi..
denemek için 250 mg pet şişeden boşaltma yaptım gayet güzel çalışıyor :)bi daha deneyeyim dedim tırtttt,tık yok,tekrar,tekrar deneme tırttt :)..ben eski model adamım makina dediğin söyle kalıplı,hacimli,gösterişli birşey olur ;).

Aliexpresten rastgele bir satıcıdan baktım da,Türkiyeden bayagı alıcı var bu makinalara,yorumlarda fena degil..pişmis aş'lara  su katmayayım :)..
https://tr.aliexpress.com/item/4000138390814.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.4d344c1bOIse9D&algo_pvid=7d23466e-fc62-408f-8a44-f1bbdd8a52e6&algo_expid=7d23466e-fc62-408f-8a44-f1bbdd8a52e6-1&btsid=692970c8-9d21-485e-9bff-405509cab43f&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_9,searchweb201603_53

Eskiden kaynak makinelerinin icinde trafo oluyordu. Trafo da kaynak makinesinin amperiyle dogru orantili olarak buyuyordu. Yani 200 amper'de araliksiz kaynak yapacak bir trafolu kaynak makinesini yerden kaldirmak baya bir istir.

Ancak bu inverterler'de is elektronik devreyle yapiliyor. O da malum, hap kadar yere dunyanin elektronigi sigdigi icin, makineler de kucuk olabiliyor.

Yine de, butun kaynak makinelerinde is / dinlenme orani vardir. bu alet 200 amper'de kaynak yapabilir. Ama 2 - 3 dk den uzun yapamaz. Termik korumaya girer. 20 dk den once de kendine gelmez.
Ama 60 - 90 amper ( genelde kullanilan ) gibi guclerde  araliksiz 10 - 15 dk kaynak yapar diye dusunuyorum. sonra 20 dk dinlendirirsiniz.

Araliksiz 10 dk kaynak yapacak babayigit de yok zaten. illa yarim dakika 1 dk kaynak yapip sonra kaynak temizligi filan sirasinda makine dinleniyor. Dolayisi ile bu hap kadar makineler, genel gecer amator islerin icin son derece yeterli.

Profesyonel islerde araliksiz ve rahat calismak icin, daha guclu kuvvetli ve is/dinlenme orani daha basarili makineler dusunulmeli.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #27 : Ocak 12, 2020, 12:14:25 ÖÖ »
Hayırlı uğurlu olur inşallah bakalım siparişimi verdim  :halay

Grup şeklinde verdim vermek isteyenler için link

Katılımcı gerekli! Grup katıl beraber kazançlı alışveriş yap! https://banggood.app.link/O6Izdc9Fa3
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #28 : Ocak 13, 2020, 08:05:22 ÖS »
Siparisim onaylandi bakalim kargoya verilmesini bekliyorum hangi şanslıyla grup oluşturdum acaba  :fiyu
Toplam en son 57 grup oluşmuştu 2 kisiden 114 kisiye satiş yapmislar 2 günde Allah bereket versin :) Yine gelismeleri buradan yazacağım.Kabloları hariç sadece kaynak makinesi olarak 237 lira verdim sigortasi ve vergi ödemeli kargosu dahil bir şekilde.
Kabloları ve penselerini burdan hallederim dedim artik.
Simdi beklemedeyim insallah gelir bakalim  :gk
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #29 : Ocak 14, 2020, 10:44:45 ÖÖ »
200 amper makineye kalin kaynak kablosu alman lazim. Kablo inceldikce cabuk isinir ve isindikca da kaynak dengesizlesir.
En verimlisi kabaca 50mm2 kablo alman lazim. 35mm2 de is gorebilir. Ama ben garantici oldugumdan 50mm2 kabloya yonelirdim. Onun da metresi 30 - 40 liradan asagi degildir.
3 metre pense, 3 metre toprak kablosu alsan o da epey para tutar. Pense filan pek bisey degildir zannimca.