Gönderen Konu: Teknemizin Temiz Su ve Pis Su Çalışma Mantığı(Nasıl İşler)?  (Okunma sayısı 25404 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo

Bu konuda bilgi ve yol göstericiliğinize ihtiyacım var.Bildiğiniz üzere s650 yapımına başladım.Havaların karlı,yağmurlu olduğu şu sıralarda malzeme toplama arayışına girdim eksikleri tamamlıyorum.Hazır başlamışken elektrik ve boru vs gibi malzemeleride temin edeyim diyorum.

Mantığını anlamadığım için mantığını sormaktayım.Teknemizde temiz su ve pis su sistemi nasıl işler?

Tanklar vardır onu biliyorum ancak tuvaletten pis su tankına su nasıl bir sistemle gidecek.Ayrıca temiz su tankından lavabolarımızdan akması için nasıl su gelecek? Nasıl bir pompa düzeni veya sistemi ile ?
İlave ek soramadığım sorular var ise bilmediğim onlarında cevaplarını bekliyorum.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

serdarcik

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: serdar SAYIN
  • Bulunduğu İl: antalya/alanya
  • Doğum Yılı: 1983
Ynt: Teknemizin Temiz Su ve Pis Su Çalışma Mantığı(Nasıl İşler)?
« Yanıtla #1 : Aralık 29, 2011, 07:23:35 ÖS »
merhabalar,
Pek fazla bilgim yok ama, ben yaptigimda, ucuz hidroforlu pompalar var 70 tl civari. Onlardan kullanmayi dusunuyorum. Tek pompa butun tekneye yeter. Basinci ayarlanabiliyor. Hortum olarak fikrim yok. Bahce hortumu saglik acisindan sakincali degilse kullanilabilir. Yada patlama tehlikesine karsi, mutfak tuplerini ocaklara baglamak icin kullanilan hortumlar kullanilabilir.
Bunlar sadece fikir amacli.
serdar sayin
Alanya/antalya

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #2 : Aralık 29, 2011, 07:55:20 ÖS »
teknede temiz su için hidrafor kullanılır,musluk acılınca hidrafor musluklara temiz su basar..
pis su deposundada maceratör denilen pompa kullanılır bu pis su deposundaki katı atıkları pervanesi yoluyla parcalayarak denize basar..çok pahalı aletler değildir 150-250 tl arası piyasadan bulunur..temiz ve pis su tankları paslanmazdanda olabilir,piyasada satılan 50-100 litrelik polyester tanklara hava çıkış rekoru ve uygun çıkışlar baglanarak kullanılabilir..ayrıca porto potty denilen seyyar tuvaletlerde ufak teknelerde kullanılabilir...

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #3 : Aralık 29, 2011, 08:05:35 ÖS »
Basınçlı tatlı su için üerinde basınç anahtarı da bulunun özel pompalar var. Musluğu açtığınızda çalışıyor, kapatınca duruyor. Bir basınçlı hidrofor tankı eklerseniz basıncı sürekli aynı seviyede tutar ve sık çalışmaz. 

Tuvalet için ise pis su tankı gerekir. Muğla bölgesinde başlayan uygulamaya göre artık gri su dediğimi duş suyu ve lavabo sularını da depolamanız gerekiyor. Tuvalete iş kolay. El ile çalışan veya elektrikli kendi pompası var. İstediğiniz yere basabiliyorsunuz. Lavabo sularını veya duş suyunu aşağıda bir tankta yer çekimi ile gidecek şekilde tutabilirsiniz ama dışarı basmak için pompaya ihtiyacınız olacak. Tuvalet tankı su kesiminin üstüne koyulrsa uygun yerlerde vanası açılarak tahliye edilebilir. Gri su için ise ya akarken pompa ile yüksek bir tanka göndermek gerekir ya da dolduktan sonra pompa ile boşaltmak gerekir.

Hortum olarak tatlı suda istediğinizi kullanabilirsiniz, basınçlar çok yüksek değil, yine deiçmeye uygun malzemeden yapılmış bir hortum kullanmak en doğrusudur. Teknede tuvalet kokusu istemiyorsanız,  mutlaka koku geçirmeyen özel  imal edilmiş hortumları kullanın.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #4 : Aralık 29, 2011, 09:18:55 ÖS »
Cevaplarınız için hepinize  çok teşekkür ediyorum.
Mantık olarak aşağı yukarı işi kavradım.
Temiz su tankını polüretan almayı düşünüyorum pis su tankını ise Mehmet Ünsalan abimizin yaptığı gibi ahşap üzeri elyaf epoksi yapmayı düşünüyorum zaten çok büyük yapmayı düşünmüyorum.
Bu konuda fikirleriniz nelerdir?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
Yanlış hatırlamıyorsam tank için "kişi sayısı x 2lt x 2gün" gibi bir hesaplama vardı. Bu formülün doğrusu yönetmeliklerde vardır. Ayrıca güverteden pis su tankını boşaltmak için flanş olmalı. Her ne kadar sadece Muğla ili için geçerli ise de yakında tüm Türkiye'de gri su tankı da mecburi olacak. Onun kapasitesi daha büyük olmalı ancak henüz bir alt limit koyulmadı. Aslında siyah denilen insan pisliği denizi aşırı kirletmiyor, sonunda deniz canlıları tarafından tüketiliyor. Gri su ise kimyasallar  nedeni ile daha çok kirletiyor. Gri su için bakanlıkla yapılan mücadele yetersiz kaldı, çok yakında tüm Türkiye'de mecburi olacak. Aslında deniz kirlenmesinin asıl sebebi karasal atıklar, deniz vasıtalarının toplam rolü en yüksek %8 civarında veriliyor.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #6 : Aralık 29, 2011, 10:05:54 ÖS »
Yani Ahmet abi bahsettiğin konu normal bir teknede 3 tank olması. Temiz-pis ve gri su tankları.Bukadar tankı 650 lik bir tekneye nasıl sığdırabileceğimi şimdiden düşünmeye başladım :(. 4 kişi desek 2 lt x 2 gün 16 lt lik bir tank bana yetecektir onu 30 veya 35 lt olarak yapabilirim.30 veya 40 lt de temiz su tankı ile bu işi halledebileceğimi düşünüyorum.3 tank fazla gelebilir :(
Bu tankları denize veya marinada ilgili yere basabilmem için sistem nasıl olmalıdır? İki ayrı hortum sistemimi olmalı? Ayrıca kabaca su altında teknenin 2 tane delik olması gerekecek vanalı bir şekilde yanılmıyorsam?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #7 : Aralık 29, 2011, 10:34:43 ÖS »
yönetmeliğe göre pis tankının iki çıkışı olmalı..biri pis suyu açık denize basmak için ötekide liman yada marinada pis boşaltımı yapmak için güvertede...pis su çıkışını deniz seviyesinin üstünde açarlar genelde,çıkıştan öncede ters akım olmaması için deve boynu yada suyu geri bırakmayan cek valf kullanılır..gri su ve tuvalet suyu için aynı tankı kullanabilirsin....ama o yönetmelikte bahsedilen seninde kullandığın günlük 2 litre atık su işi hikaye,iki litreden çok çok fazla tüketim ve atık su olur..o yüzden temiz su ve pis su tankı biraz daha büyük hesaplanmalı tabi tekne ölçülerinin müsade ettiği ölçüde...

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #8 : Aralık 29, 2011, 10:40:02 ÖS »
Teknede 30-40 lt su tankı küçük olabilir ama böyle düşünüyorsanız, gri su tankı ile siyah su tankı tek olabilir.  O zaman da azami 50 lt bir tank yeter.  Pis  tankının altına kadar inene bir emiş ağzı, piyasada bu iş için satılan güverte flanşına bağlanacak ki marinada pis su çekilebilsin.   

Ahmet Lahur

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #9 : Aralık 29, 2011, 11:06:55 ÖS »
Ahmet abi gri su ile söylediklerinizi bilmiyordum, yönetmelik gereği olmasada çevre bilinci olarak hepimizin gri suyu pis su deposuna yollaması gerekli.

eğer mümkünse Ahmet abininde söylediği gibi pis su deposunu mutlaka su seviyesinin üstüne koyun ve 1,5 yada 2 inç küresel vana ile atığı denize boşaltın çünkü pis su pompaları (maceratör) belli sürelerde mutlaka arıza yapıyor ve değişimi yada  tamiri son derece kokulu  :( oluyor.

Pis ve temiz su için ekonomiklik, bulunabilirlik, sertifika için bence an uygun tanklar polietilen olanlar. Uygun boy ve şekilde bulmak mümkün. Yakıt deposunda da  tercih sebebi fiyatı, sertifika ve şamandıra olabilir.

Teknede yer kısıtlı ise çözüm olarak PVC esnek su tankları kullanılabilir, zannedilenin aksine son derece uzun ömürlüdürler, özellikle lalizas ve plastimo fiyat açısından tercih edilebilir
Ahmet Lahur / 1978

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #10 : Aralık 29, 2011, 11:17:13 ÖS »
Şimdi 50 lt ninde nekadar alan kaplıcağını bilmiyorumki :( Alanım sınırlı o alana baya bir şey sığdırmalıyım :( Tatlı su tankını havuzluk altının altına almayı düşünüyorum havuzluğun sancak tarafı yatak vs için gerekecek.Pis suyu ise tuvalet altına almayı düşünüyorum.yapabileceğim depo kamara zemini ile tekne altı kadar olacak ve buna nekadar sığdırabilirsem.

Pis su basma konusunda ise köyde kenarda duran bir ilaçlama tankımız vardır onun içerisinde bu şekilde bir sistem var onu kullanmayı düşünüyorum.Onu kullanılabilir yapabilirsem çok güzel olacak ancak denize basılacak kısmı sıkınıtı olacak gibi duruyor biraz.Pis su tankını ahşaptan yapacağım için şekilini değişik yapabileceğimi ve belkide lt miktarını arttırabileceğimi düşünüyorum.

Ayrıca ayak veya el pompaları için görüşleriniz nelerdir?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #11 : Aralık 29, 2011, 11:18:34 ÖS »
Ahmet abi gri su ile söylediklerinizi bilmiyordum, yönetmelik gereği olmasada çevre bilinci olarak hepimizin gri suyu pis su deposuna yollaması gerekli.

eğer mümkünse Ahmet abininde söylediği gibi pis su deposunu mutlaka su seviyesinin üstüne koyun ve 1,5 yada 2 inç küresel vana ile atığı denize boşaltın çünkü pis su pompaları (maceratör) belli sürelerde mutlaka arıza yapıyor ve değişimi yada  tamiri son derece kokulu  :( oluyor.

Pis ve temiz su için ekonomiklik, bulunabilirlik, sertifika için bence an uygun tanklar polietilen olanlar. Uygun boy ve şekilde bulmak mümkün. Yakıt deposunda da  tercih sebebi fiyatı, sertifika ve şamandıra olabilir.

Teknede yer kısıtlı ise çözüm olarak PVC esnek su tankları kullanılabilir, zannedilenin aksine son derece uzun ömürlüdürler, özellikle lalizas ve plastimo fiyat açısından tercih edilebilir

Bahsettiğiniz tanklara bakma şansım oldu biraz araştırma yaptım ancak bir hayli tuzlular. :(
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

izci04

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Ersin İzci
  • Bulunduğu İl: Yalova
  • Doğum Yılı: 1985
« Yanıtla #12 : Aralık 29, 2011, 11:24:41 ÖS »
Bugün Marmaranın hali konusunda bir video izledim.İstanbulda mikroorganizma seviyesinde dahi canlı yaşamı tükenmiş.Biraz duyarlı olabiliriz.Bence siz tekneye bir adette gri su tankı ekleyin.Küçük olsun ama olsun yinede
Ersin İzci
1985/Armutlu