Gönderen Konu: Elyaf Sonrası Tekne Nasıl Macunlanır ?  (Okunma sayısı 6918 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Elyaf Sonrası Tekne Nasıl Macunlanır ?
« : Temmuz 22, 2017, 12:30:17 ÖÖ »

Tekne yapımınızda elyaf sonrası macun yaparken,aklınızda fikir oluşması açısından kendi yaptığımız uygulamayı paylaştık. Elyaf 500 gr/m2 kullanılmıştır. Fazla girintili çıkıntılıdır. Bu sebeple kalın macun çekilmesi gerekiyor.
Ben kendime göre bu şekilde kolayca macun çekebiliyorum. Önce küçük spatula ile iyice macunu sürüp yediriyorum sonra daha büyük bir spatula ile son şeklini veriyorum.Öbür türlü heryerde eşit kalınlığı sağlayamıyorum. Dediğim gibi aklınızda bir fikir oluşur belki diye çektik bu videoyu.1 Ay önce çektik ancak yayınlamak kısmet oldu. Görmüş olursunuz. Birazda hızlandırdık videoyu 10 dkydı yoksa   <>

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: Elyaf Sonrası Tekne Nasıl Macunlanır ?
« Yanıtla #1 : Temmuz 22, 2017, 02:43:03 ÖÖ »
Ekonomik olduğundan mı 500gr/m2 tercih ettiniz?
Yurt dışındaki yapımcılar macun ve düzeltme işçiliğinden epeyce tasarruf edebilmek için sanırsam,  altta kalın, üstte ince bir tabaka fiber kullanıyorlar. 300 + 100 gibi mesela.

Ben de inş kendi teknemi yapacağım ama o kadar fiberi epoksisi gözümde basit. bi şu macun zımpara yok mu :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #2 : Temmuz 22, 2017, 09:51:03 ÖÖ »
Ekonomik olduğundan mı 500gr/m2 tercih ettiniz?
Yurt dışındaki yapımcılar macun ve düzeltme işçiliğinden epeyce tasarruf edebilmek için sanırsam,  altta kalın, üstte ince bir tabaka fiber kullanıyorlar. 300 + 100 gibi mesela.

Ben de inş kendi teknemi yapacağım ama o kadar fiberi epoksisi gözümde basit. bi şu macun zımpara yok mu :)

Evet tamamen ekonomik sebeplerden dolayi o tercihi yapmak zorunda kaldik  :crying

Zınpra aşamasında birkaç kisi bulunabilirse aslında okadar gözde büyütülecek bir islem degilmiş.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #3 : Temmuz 22, 2017, 12:29:01 ÖS »
volkan sen işi hızlandıracak yolu bulmuşsun ;D

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #4 : Temmuz 22, 2017, 01:09:01 ÖS »
volkan sen işi hızlandıracak yolu bulmuşsun ;D

Okadar hızlandırıyorum abi ama hala indiremiyoruz  :gk

İşin sakasi bir yana tekne suan yuzse yuzebilecek durumda da ah şu iş güç yokmu  :h
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

yalova77

• İleri Rehber
« Yanıtla #5 : Temmuz 22, 2017, 01:39:18 ÖS »
Hayırlı olsun yeni sözleşme yapılmış. yine kamplar başlayınca ara vermen gerekecek. Hızlandır macun ve boya işlerini. volkan sen hareketli salma yapmıştın salma için ağırlık ne kadar? sabit salma için 370 kg kadar yazıyor planda hareketli salma da bu kadar ağırlığı döşemenin altına sığdırabildin mi

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #6 : Temmuz 22, 2017, 02:21:10 ÖS »
Hayırlı olsun yeni sözleşme yapılmış. yine kamplar başlayınca ara vermen gerekecek. Hızlandır macun ve boya işlerini. volkan sen hareketli salma yapmıştın salma için ağırlık ne kadar? sabit salma için 370 kg kadar yazıyor planda hareketli salma da bu kadar ağırlığı döşemenin altına sığdırabildin mi

Eyvallah abi,1 Ağustos iş başı  :crying
Abi bizim salma 30-40 kg arası birşeydir tahmini,ağırlığı salma yanına içeriden koyacağım ağırlıklar ile sağlayacağım. Henüz deneme yapmadığım için birşey diyemeceğim abi ama tahminlerime göre sığacak gibi görünüyor.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

yalova77

• İleri Rehber
« Yanıtla #7 : Temmuz 22, 2017, 03:34:20 ÖS »
volkan ağırlık olarak ne düşünüyorsun kurşun çok pahalı hurdacılara sordum yok mermer bloklar düşünüyorum o zaman kuşundan 4 kat hacim farkı var

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #8 : Temmuz 22, 2017, 04:25:53 ÖS »
volkan ağırlık olarak ne düşünüyorsun kurşun çok pahalı hurdacılara sordum yok mermer bloklar düşünüyorum o zaman kuşundan 4 kat hacim farkı var

Abi salma yanlarindaki bolumlere uygun çıkarılabilir beton +demir parçaları yapmayı düşünüyorum.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #9 : Temmuz 22, 2017, 07:29:47 ÖS »
Ağırlık olarak kurşun kullanmayın lütfen. Henüz tekne dünyası bu konuyu farketmemiş olsa da, Kurşun yaşayan canlılar için aşırı zehirlidir. Eskiden mermileri kurşundan yaparlarmış. insan vurulduğunda hayati hasar almasa bile, mermi kısa sürede çıkarılmazsa kurşun zehirlenmesinden öldürürmüş.

Alternatif malzemelere yönelin. Denizlere zaten geri çevrilmesi mümkün olmayan hasarlar vermişiz. Yokedişi biraz daha hızlandırmaya gerek yok.

Eğer salmanın özel bir şekilde olması gerekiyorsa ( hidrodinamik bir formu olsa elbette güzel olur gibisinden ) formunuzu ahşaptan yapıp şehrinizde bir dökümcü bulun. Kendi teknesini yapan adama allah rızası için bir döküm diyerekten konuya girerseniz epey ekonomiğe halletme ihtimaliniz olabilir. hem de istediğiniz formda.
istediğiniz şeklin aynının ahşabını götürürseniz, size demirini dökerler.

Sonra macun ve boya korumasıyla kullanıma hazır olur.

Çelik tekneler bir boyayla yıllarca bakım gerektirmeden yüzebiliyorsa, bence salmanız da uzun süre hayatta kalacaktır.

yalova77

• İleri Rehber
« Yanıtla #10 : Temmuz 22, 2017, 09:08:39 ÖS »
kadir bey volkan beton+demir diyor bende düşündüm hacim büyük oluyor en iyisi çelik bloklar dediğiniz gibi döküm olur gibi gelidi bana paslanmayı bir şekilde halletmeli o zaman

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #11 : Temmuz 23, 2017, 06:32:01 ÖÖ »
kadir bey volkan beton+demir diyor bende düşündüm hacim büyük oluyor en iyisi çelik bloklar dediğiniz gibi döküm olur gibi gelidi bana paslanmayı bir şekilde halletmeli o zaman

http://www.ankarametal.com.tr/metal-agirlik-hesaplama/

boyu 1 metre varsayarsak, buradaki hesaplayıcıya göre 370 kg ağırlığında;
kurşunun çapı 204mm oluyor
Hesap makinesinde demir yok. ancak paslanmaz çelik ile demirin özgül ağırlığı benzer. demir çapı da yaklaşık 250mm oluyor. bence kurşun gibi zehirli birşey yerine 4.5 cm her türlü kabul edilebilir :D çaptan genişletmeyip imkan varsa boydan uzatırsınız olur biter.

hacimsel arttığından aslında aradaki özgül ağırlık farkına rağmen çapta ciddi değişim olmuyor. farklı boy ve uzunluklar denenebilir.

beton ile demir arasında çok fazla özgül ağırlık farkı var.. betonun özgül ağırlığı aluminyuma  yakın.  aynı hesap makinesinde aluminyumu seçince beton çapı 420mm oluyor.

alternatif fikir :
üst üste yığıldığında arasında boşluk kalmayacak formda demirlerden ana ağırlık yapılır ( dolu kare veya altıgen olabilir, yuvarlak çubuk olmaz. çok boşluk kalır. )
etrafına da ayrodinamik form için gerekliyse betondan dolgu yapılır.
en son beton dolgunun üzerine kırpık olmayan, örme veya uni - bi directional cam elyaf uygulaması yapılır.
cam elyaf betonu ve demiri bir arada tutar. elyafı epoksiyle uygular ve güzelce boyarsanız korozyon yada ozmos sorunu da olmaz muhtemelen. Çelik satanlardan dörtgen veya altıgen artık parçalar çıkması muhtemel. Derdinizi anlatırsanız yurdum insanı bilmese bile yardımcı olmak için en azından fiyatta yardımcı olur :) dürterseniz tabi :D

yalova77

• İleri Rehber
« Yanıtla #12 : Temmuz 23, 2017, 10:31:45 ÖÖ »
kadir bey volkan ve benim tekne hareketli salma oluyor yani teknenin altında draftı kısa tutmak için 120X8x8cm bir çıkını paslanmazdan yapılmış. gerçi volkan bunu da yapmadı herhalde.salmanın içeri çekildiğinde masa olarak kullanılacak sabit bir kısım var biz ağırlıkları bu masa kısmının yanlarına ve döşemenin altına sığdırmak durumundayız.

yalova77

• İleri Rehber
« Yanıtla #13 : Temmuz 23, 2017, 10:33:28 ÖÖ »
burada da fazla bir hacim yok gerçi ben döşemeyi yapmadım planı inceleyince tereddüt ediyorum

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #14 : Temmuz 23, 2017, 10:35:57 ÖÖ »
kurşuna en yakın özgül agırlık pik demir sanırım.. bütçe müsaitse pik döküm denenebilir.