Gönderen Konu: Tekne Yapmak Bana Kaça Patlar ?  (Okunma sayısı 25965 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Tekne Yapmak Bana Kaça Patlar ?
« : Ekim 10, 2012, 01:04:22 ÖÖ »

Tekne yapmaya karar veren bir kişinin aklına gelen ilk sorudur bu. Ve genellikle forumumuz Denizrehberim'de de en sık sorulan sorulardan birisidir.

Öncelikle maliyet hesabı için elinize kağıt kalem alıp sizlerin hesap yapması gerekir. Çünkü o tekneyi siz yapacaksınız. Teknemi kaça mal ederim ? vs gibi sorular size doğru ve net bilgiler vermez. Çünkü herkesin ihtiyacı,beklentisi ve tarzı farklıdır.

Tekne yapımında maliyeti etkileyecek faktörler çok fazladır.

Bir tekneyi yapmak için öncelikle tekne planı doğrultusunda sabit giderler vardır. Miktarları farklı olsa da kereste olmadan,kontraplak olmadan,epoksi yapıştırıcı veya polyester,deniz tutkalı,elyaf* olmadan tekne yapamazsınız.Bu malzemeler teknenizin en temel giderleridir.
Maliyet hesabında öncelikle bu kalem ürünlerin planınıza göre ne kadar harcanacağını tespit etmeli ve ona göre bütçenizi belirlemelisiniz.

Daha sonrasında ise ikinci öncelikli temel malzemeler gelir. Elyaf kaplamadan sonra atılacak macun gibi, boya gibi,zehirli boya gibi,motor gibi vs diye bu liste uzayıp gider. Yapmak istediğiniz teknenin ihtiyaçlarına göre bu malzemeleri de belirlemeniz gerekir.
Aşağı yukarı aynı boyda ve aynı tipte tekneleri 'temel olarak' yapmak için aynı parayı verirsiniz.Bundan kaçarınız malesef yoktur.

Bu konuda tasarrufunuz, kullandığınız malzemeler ile olabilir. Örnek vermek gerekirse epoksi yapıştırıcıda kg mı 35 tl lik üründe mevcuttur,30 tl lik üründe 25 tl lik üründe. Bu tür seçimler ile maliyetiniz değişebilir ancak dediğim gibi çok fazla etkilenmez.Yada 2 kat elyaf sararsınız tek kat yerine yine malzeme sarfiyatınız artacağı için maliyetiniz de artar.

Asıl maliyeti etkileyen unsurlar tekne donanımıdır.
 Sitemizdeki çoğu üyemiz en uygun fiyatlı tekneyi yapmanın peşindeler ki buna bende dahilim. Ancak şunu bilmemiz gerekiyor her güzel şeyin bir bedeli vardır ve olmalıdır. Teknemizde Wc olmasını istiyorsak buna göre sistem kurmalıyız. Bu da 1000 liraya bitecek teknemizin 1500 liraya bitmesidir.
Teknemizde televizyon istiyorsak buna göre sistem kurarız. Bu bize belki 750 tl lik ek bütçe gerektirir teknemiz 2250 ye çıkar. Bir vinç yerine iki vinç koyarsınız buda maliyettir. Bu böyle devam eder..

Sözün özü tekne yapımında maliyet sizsiniz. Ben bu tekneyi nekadara yaparım diye sormak yerine elimize bir kağıt kalem alıp sıkı bir çalışma ile istediğimiz bilgilere rahatça ulaşabiliriz.

Size sorular ile örnek bir kağıt kalem çalışması sunmak isterim.Aşağıdaki soruları cevaplandırdığınızda teknenizin maliyetini bulmuş olacaksınız.

(Malzeme Fiyatları ortalama fiyattır. Bölgenize göre değişkenlik gösterebilir )

- Tekne yapmak için yerim varmı ? Yoksa kiralayacakmıyım ? Kira Ücreti x 6 AY

-Planı ücretli mi alacağım yoksa ücretsiz plan mı kullanacağım ?   Ücretli = + 100 TL

-Teknemin toplam alanı nekadar ? (Kamaralı tekne yapıyorsanız iç alanıda hesaba katmalısınız.)

( Toplam alanınızı belirledikten sonra gidecek epoksi,kontraplak,elyaf miktarını belirleyebilirsiniz)

= 6.50 Mt lik bir teknenin yapımı için (500 gr/m2 lik tek kat elyaf kaplama,tüm yapıştırma ve boşluk macunlama işleri dahil) 30 kg epoksi harcandı.

= Türkiye Standartlarında Bir Kontraplak 175 x 220  3,85 m2 alana sahiptir.

=Elyaf m2 hesabı satılır. Genellikle genişlikleri 1 metredir ancak 150 cm e kadar çıkar ki benim kullandığım 130 cm.

-Sonrasında macun,boya ve zehirli boya hesabını yapınız.

-Teknenize göre kullanacağınız veya kullanmak istediğiniz motoru belirleyip maliyet hesabınıza ekleyiniz.

-Tekenizin planına göre donanımlarını belirleyip detaylı fiyat araştırması yapıp bunların toplamınıda maliyet hesabınıza ekleyiniz.(Ör: Yelkenli tekne ise yelken donanımı giderleri veya iç dizayndaki sintine pompası,hidrofor,evye vs gibi)

-Teknenizi yapmak için malzemeniz varmı ? Evet ise sorun yok hayır ise + 300 TL ve sürekli artış :)

(Dekupaj,planya,fırça,spatula,titreşimli zımpara,işkenceler vs gibi malzemeler)

-Ve son olarak teknenizi yaptığınız yerden nasıl denize götüreceksiniz ? Römorkum var veya arkadaşım dostum var halledeceğiz = 0 TL Ancak vinç çağıracağım kamyona yükleteceğim = Pazarlık kuvvetinize kalmış :)

-Geliş gidiş masrafları,yemek,sıvı giderlerini hesaba katmıyorum. :D

*Teknik olarak yapılabilir.

Basit olarak maliyetinizi nasıl hesaplayacağınızı anlatmaya çalıştım.Bir yanlışım veya eksiğim var ise lütfen düzeltiniz.

Saygılarımla
Volkan Aydın

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

abhazyalı

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Tekne Yapmak Bana Kaça Patlar ?
« Yanıtla #1 : Ocak 27, 2013, 12:49:27 ÖS »
emek verip bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim, volkan bey sizin yaptığınız tekne kaç metre ve şu an ne durumda ve şu ana kadar ne kadar para harcadınız, sadece merak :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #2 : Ocak 27, 2013, 06:44:47 ÖS »
Sayın 'abhazyalı' merhabalar aramıza hoşgeldiniz :)

Merakınızı gidermeniz açısından Devam Eden İnşalar bölümümüzde benim kendi teknemin konusu mevcut. O konuda en ince detayına kadar herşeyi tartıştık ordan bilgi alabilirsiniz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

kaanozpay

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: kaan ozpay
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #3 : Mayıs 06, 2013, 10:46:20 ÖÖ »
selam..
Öncelikle bu siteyi hazırladığınız , emek verdiğiniz için teşekürler.
Bende https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151202092857884.478686.564152883&type=3  kayıtsızın burdaki çelik versiyonuna kafayı taktım sırf malzemeye ne kadar para ayırmam lazım olur acaba..