Gönderen Konu: Aluminyum Tekne Yapımı Bu Kadar Ben Aluminyum Tekne Yapmak İstiyorum  (Okunma sayısı 25598 defa)

mdenk

• Yeni Üye
  • *
  • hayalımde aluminyum tekne imalatı vaaar

;D
aluminyum tekne gaz altı kaynak uygulaması denen özel bir teknik ile cnc de cıkmıs parcaların kaynatılmasıyla mukemmel sonuclar cıkacagını düşünüyorum epoksi veya diğer teknik olaylara girmeden daha sağlam ve hafif tekneler yapılabilir. bu konuda bilgileri olan arkadaslar bilgilerimiz paylasırsak sevinirim

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
Ynt: aluminyum tekne yapımı bu kadar ben aluminyum tekne yapmak istiyorum
« Yanıtla #1 : Temmuz 02, 2012, 04:52:21 ÖS »
çok pahalıya malolacağını düşünüyorum.
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Aluminyum Tekne Yapımı Bu Kadar Ben Aluminyum Tekne Yapmak İstiyorum
« Yanıtla #2 : Temmuz 02, 2012, 05:38:12 ÖS »
Aliminyum düşünmenizdeki asıl sebep nedir?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Hayırlı

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: AYKAN ANIL
  • Bulunduğu İl: DALAMAN MUĞLA
  • Doğum Yılı: 1957
« Yanıtla #3 : Temmuz 08, 2012, 02:59:42 ÖS »
Alüminyum ile çalışmak zordur,Alüminyum ısısını renk ile belli etmez bir bakarsınız kaynattığınız parça erimiş,Alüminyum ile talaşlı imalatda zordur yumuşak malzemedir kesici takımlara sarar ikide bir temizlersiniz.İlla metal tekne yapmak istiyorsanız sac tekne yapın sacla çalışmak kolaydır.Bende sac tekne yapmayı planlıyordum origami tipi çalışma yeri arıyordum fakat fikrim değişdi pop25 isimli tekne planlarını gördüm bana daha uygun geldi.

mdenk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ekim 10, 2012, 11:26:59 ÖÖ »
Aluminyum teknenin hafifliği(arac arkasında cekilebilir) imalat sonrası bakım masraflarının cok düşük olması(boya vs) hareketli salma ekleyebilme ihtimali boyut olarak küçük ve orta boy tekne yapımı, sağlam olması gibi avantajları beni cezbetti .  En büyük sorunlardan biri denizde korozyona dayanıklı aluminyum imalatının rutin olmayışı nedeniyle metal ihtiyacının karşılanmasında güçlük 2. olarakta  argon gaz altı kaynak uygulamasının özel bir teknik olması nedeniyle kaynak makinesinin temini ve gaz temini ve aluminyumu  sorun olcak gibi görülüyor. Aluminyum ureten fabrikalarla görüşüp uygun karışımda malzeme hazırlanıp hazırlanmayacağını internette araştırmalarımda tam bir sonuca ulaşamadım yurt dısından getirtildiği kanısı oluştu bu konuda bilgileri olan arkadaslar varsa cevaplarını beklerim . :'(

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #5 : Ekim 10, 2012, 11:50:14 ÖÖ »
http://hercelik.com.tr/details.aspx?Detail=13
marin grade aleminyum diyor ama bir irtibata gecebilirsin..illa vardır türkiyede..

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #6 : Ekim 10, 2012, 11:53:44 ÖÖ »
Birde alüminyum teknelerin zehirli boyası farklıdır; standart zehirli boya sürerseniz alüminyumu yer :)
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #7 : Ekim 10, 2012, 11:57:23 ÖÖ »
googlede aramanı 'marin grade alüminyum' diye yaparsan bir sürü şecenek çıkar..
bu arada alüminyumda toz altımı gaz altımı kaynak kullanılıyor?yoksa her iki türde olurmu?

mdenk

• Yeni Üye
  • *
ilgi  alakanıza ve hızınıza cooook teşekkurler .Google aratırken   yazılacak kelimeyi iyi secmezsen ne olacağını gördüm . Aluminyum sadece gazaltı kaynak makinesi ile yapılıyor. Aletin calışma prensibi aslında gayet basit.

kazimbey

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Kazim Bey
  • Bulunduğu İl: Mugla
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #9 : Kasım 17, 2012, 09:40:40 ÖS »

Su sayfaya ornek olmasi icin bakmanizi tavsiye ederim
http://www.safariboats.co.uk/
http://www.safariboats.co.uk/

daha fazla bilgi topladiysaniz paylasirsaniz seviniriz

nagrumuh

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: ahmet
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1977
  • Tekne Adı: Henüz adı yok
« Yanıtla #10 : Haziran 25, 2014, 01:04:29 ÖÖ »
mdenk Bende Alüminyum tekne yapmak istiyorum plan buldunuzmu? başladınızmı?

nagrumuh

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: ahmet
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1977
  • Tekne Adı: Henüz adı yok
« Yanıtla #11 : Ekim 23, 2014, 09:12:57 ÖS »
Evet geçen hafta başladım benimki tam bir amatör plan yok bir iki resim çıkarttım ama ölçü falan yok yapıyorum bozuyorum göze hoş gelen şekilde döşüyorum resimleri yayınlayacağım aşama aşama

cemal sarı

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: cemal sarı
  • Bulunduğu İl: busa
  • Doğum Yılı: 1968
« Yanıtla #12 : Mart 16, 2018, 12:59:29 ÖÖ »
arkadaşlar ben alimiyum kaynak yapıyorum ama bu işte yapılacak kalıklık cok önemli mesela 8 mt lik bir tekne levha kalıklık önemli bide malıyet hasaplanmasi oturup hasaplamak lazim

cemal sarı

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: cemal sarı
  • Bulunduğu İl: busa
  • Doğum Yılı: 1968
« Yanıtla #13 : Mart 16, 2018, 01:04:52 ÖÖ »
alimiyum yerine tetal karişim paslanmaz var daha yumusak işlenebilir kaynagi daha kolay maliyet daha ucuz olur duşunuyorum

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #14 : Mart 16, 2018, 10:53:18 ÖÖ »
Benim dusuncem, Amator yapimcilar icin Turkiyede aluminyum tekne isi ekonomik olamaz. Onu gectim basarili sonuc almak konusundan da emin degilim.

En ucuz gaz alti veya argon kaynak makinesi bu gun olsa 2500 - 3000 liradir. Onlar da Aluminyum kaynatmaz. Gaz alti kaynaginda is nasil yuruyor bilmiyorum, ama argon kaynaginda DC degil AC voltaj kaynak makinesi gerekir. AC kaynak makineleri normallerinden 2 - 3 kat daha pahali. Ayrica kaynak teli ozel, varsa kaynak makinesinin sarf malzemeleri degismeli vs. Ayrica

Butun bunlari gectim, Iki seyi bulmaniz cok zor :
1 - Hakkiyla aluminyum kaynagini becerecek usta.  Bunlar az bulunur. Bulacagin da hakli olarak pahaliya calisir. Demir celik isciligine gore iscilikte 5 - 10 kat fark olabilir.
2 - Ureticilere guvenmek sacma olur. Turkiye ne yazikki ne sattigini bilmeyen insan dolu. Size marin grade olmayan aluminyumu, kendileri de marin grade sandigi icin satabilirler.
O yuzden dogru malzemeyi tedarik etmek epey dert olacaktir. Ben cok karsilastim. 6000 serisi aluminyum diye verilen kola tenekelerinden geri donusturulmus ne idugu belirsiz aluminyuma rastladim. Ancak hali hazirda Turkiyede aluminyum tekne yapan buyuk bir firma varsa, onu bulup, onlara ulasip, derdini anlatip mumkunse temin ettikleri firmanin bilgilerini almaya calismak en mantiklisi. Aksi halde aluminyum cok aktif bir element. Gercek Marin grade aluminyum almazsaniz Sonrasinda bakim masraflari dusundugunuzden daha korkunc hale gelebilir.

Ayrica Celik icin gaz secimi belli olsa da, aluminyum kaynaginda kaynak yapacaginiz aluminyuma gore, kaynak yonteminize gore degisik gazlar kullanmak gerektiriyor. Ha kullanmasaniz da oluyor. Ancak Kaliteli duzgun kaynak icin ise uygun karisim gaz gerek. Bu konuya hakim olmamakla birlikte Duz argon uygundur diyenin bilgisinden emin olamam. Cunku bu konuda epeyce arastirma yaptim. Yurt disinda kalinliga, uygulamaya, kaynak makinesine gore farkli farkli Gazlar kullanip duruyorlar. Eger Duz argon uygun olsaydi, temini cok kolayken gidip uygun karisim gaz ile ugrasilmazdi. Kaynak isinde dogru malzeme cok onemli. Yoksa yaptiginiz kaynagin kimyasi bozuk oluyor.

Eger aluminyum Kaynagini kendim yaparim diye dusunuyorsaniz,  hali hazirda birkac yildir bu is uzerine calismiyorsaniz tavsiye etmem. Hic mantikli bir caba olmaz.
Ben mesela celik kaynaginda fena degilimdir. Su asagidaki kaynagi Argon ( tig ) kaynagi ile ben yaptim. Kaynak isinde fena olmasam da kaynak hizini derinligini filan hala iyi ayarlayamiyorum. Su sartlarda ben aluminyum tekne kaynagi isine girmezdim. Celik tekne yapmak icin de biraz daha elimi gelistirmek icin epeyce pratik yapardim.

Maliyet olarak celik + hakkiyla yapilmis koruma daha mantikli olabilir. Iyi bir koruma ile uzun zaman bakim ihtiyaciniz olmaz diye dusunuyorum. Ustelik celik + koruma ve yillar sonra birkac kez tamir ve korumayi yenilemenin maliyeti hala toplamda aluminyumdan yapmaktan ucuz olacaktir diye dusunuyorum.

Ustelik bir iki ay pratikten sonra celik kaynak isini kendiniz de yapmayi dusunebilirsiniz. Aluminyuma gore cok cok cok kolay olacaktir. 1000 liranin altinda bile isinizi gorecek guzel kaynak veren bir inverter kaynak makinesi alip paketi 20 - 25 liralik kaynak telleriyle kaynak isini cozersiniz. Yada sagda solda demircilik yapan eli kaynak tutan birisi de bu konuda size yardim edebilir. Maliyet olarak aluminyuma epey uyguna gelir.

Celik ve aluminyumdan yaptiginizda dis govde icin en azindan kaynaklari duzlemek, puruzsuz bir govde elde etmek icin epey taslama yapmak gerekecektir. Aluminyum Taslanir mi bilmiyorum. taslanmazsa o kaynak dikisi nasil duzlenir onu da bilmiyorum. Celik icin 200 liralik bir ufak avuc taslamayla dinlene dinlene yaparsiniz.

Daha once kendi ellerimle cnc de aluminyum cok isledim. iki firmanin sattigi 7075 serisi aluminyum cnc ye yatirdiginda ayni kesilmeyebiliyor. Buradan da ikisinden birinin yada ikisinin birden 7075 olmadigi sonucu rahatlikla cikarilabilir. Ama adam 7075 diye satiyor. uzerine de damgasini vurmus ustelik. Ozellikle plakalar cnc routerda kesilir. Turkiyede temiz, titresimi dusuk router bulmak zor. reklamcilarin routerlari, hele hele yerli yapimsa epey dertli. Bolca bicak kirilir. Her bicak en az 30 tl. Keserken operator hizi deviri ayarlayamaz ( malzemeye hakim degilse, ki aluminyum cok karisik bir malzeme ). Surekli bicaga sakiz gibi dolanir. Bicaktan kolay da temizlenmez. 1 saatlik is olur 3 saat. her bicaga sardiginda malzemeni bozar.
Su sonraki resimdeki router'i ben revize ettim. Koprusunu Z eksenini komple sifirdan yaptim. Revize etmeden once hilti gibi titriyordu. Temiz ahsap kesimi almak bile dertti. Yaklasik 10.000 tl bir masrafla revize ettikten sonra, sonraki aluminyum triger kasnagi bu routerda islendi. Ama ince ayar, dogru hiz, dogru bicak, dogru islenecek malzeme secimi vs...

Amacim yapamazsiniz edemezsiniz vaazi vermek degil. Ne haddime. Yalnizca isin farkinda olup dogru yontemi sectiginizden emin olmak icin size degerlendirilmesi gerektigini dusundugum konulari anlatmaya calistim. Biraz karamsar bir havayla yazmis olabilirim. Ancak aluminyum, hali hazirda tecrube ve imkanlara ulasabilirlik isteyen bir malzeme. Bu bakimdan amator yapimci icin iyi bir secim gibi durmuyor. Ama malzemeye ulasabiliyorsaniz, imkanlariniz varsa neden olmasin :)