Gönderen Konu: Lobster Outer Banks 20-Kendi Tekneni Kendin Yap  (Okunma sayısı 99916 defa)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Lobster Outer Banks 20-Kendi Tekneni Kendin Yap
« Yanıtla #150 : Nisan 21, 2015, 01:02:53 ÖÖ »

200 gr Servet abi

lokum gibi  o gramda katlar birbirine binsede aman,aman pot yapmaz ve kolay ıslanır..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #151 : Nisan 21, 2015, 01:09:37 ÖÖ »
o gramda zincirliğin alt tabanını tek başıma 2 kat attım peş pese..140-50 cm bir alandı..ilk önce elyaflıyacagın kısımdaki konrtaplagı epoksi ile ıslat..1 katı ser şeffaflaştır,peşinden 2 katı atınca çok epoksi harcamadan şeffaflaşıyor ve ıslak olduğu için daha iyi tutunma yapıyor...

sertac271

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: sertacser tac
  • Bulunduğu İl: kıbrıs
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #152 : Nisan 21, 2015, 01:13:00 ÖÖ »
Anladim.Teknenin boyu 6,5 mt eni 2mt gibi birsey. Tekneyi cevirmeye kadar tahmini epoksi ihtiyacimiz kac litre olur.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #153 : Nisan 21, 2015, 01:17:56 ÖÖ »
o gramda zincirliğin alt tabanını tek başıma 2 kat attım peş pese..140-50 cm bir alandı..ilk önce elyaflıyacagın kısımdaki konrtaplagı epoksi ile ıslat..1 katı ser şeffaflaştır,peşinden 2 katı atınca çok epoksi harcamadan şeffaflaşıyor ve ıslak olduğu için daha iyi tutunma yapıyor...

Ben bu yönteme katılmadığımı belirtmek isterim :D

Doğru olanı zemini ıslatıp elyafı yaymak ona itirazım yok ancak bu işlemi ilk defa veya 2. defa yapacaklar için önermek hata yapmalarına sebep olur abi. 1 mt x 3 mt lik veya 1 mt 2 metrelik koca elyafları yaymak yüzey yapış yapışken,heleki epoksinin dahada hızlı kürleneceğini göz önünde bulundurursak onlarca hava kabarcığı demek.Yüzey yapış yapışken elyaf nereye yapışırsa orda kalır,kaldırıp düzeltmeye kalktığında da elyafın dokusu kumaşı bozulur. Bir kere kalkan yer de heleki elyafın ortalarındaysa,yapıştırmak için adamı dinden imandan eder.

Dediğim gibi ben bu şekilde kesinlikle önermiyorum.Teknenin yüzeyi temizlendikten sonra kaç kat ve nasılsa kesin ve güzelce tekneye elyaf yayıldıktan sonra epoksi ile ıslatmak en az sorun çıkaran yöntem olacak.

Tecrübelerimi paylaşır,takdiri tekne sahiplerinin arzusuna arz ederim :D
Saygılar  ::)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #154 : Nisan 21, 2015, 01:20:52 ÖÖ »
Anladim.Teknenin boyu 6,5 mt eni 2mt gibi birsey. Tekneyi cevirmeye kadar tahmini epoksi ihtiyacimiz kac litre olur.

hiç öyle hesap kitaplara dalmadım ben Sertaç..teorik olarak elyaf gramı kadar epoksi harcanır yazıyor kitaplar...yani 200 gramlık elyafta harcama 1  metrede 200 gram epoksi olur..iki kat atacağın için harcama daha fazla olacak tabi..toplam metrekareni bulup birazda fazlalık payı ver yaklaşık olarak bulursun...

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #155 : Nisan 21, 2015, 01:21:23 ÖÖ »

500 grlık tek kat elyaf için 6,5 x 2,5 için 15 küsür kg epoksi harcadık.

8 kg 152 gr tahminim :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #156 : Nisan 21, 2015, 01:26:06 ÖÖ »

Ben bu yönteme katılmadığımı belirtmek isterim :D

Doğru olanı zemini ıslatıp elyafı yaymak ona itirazım yok ancak bu işlemi ilk defa veya 2. defa yapacaklar için önermek hata yapmalarına sebep olur abi. 1 mt x 3 mt lik veya 1 mt 2 metrelik koca elyafları yaymak yüzey yapış yapışken,heleki epoksinin dahada hızlı kürleneceğini göz önünde bulundurursak onlarca hava kabarcığı demek.Yüzey yapış yapışken elyaf nereye yapışırsa orda kalır,kaldırıp düzeltmeye kalktığında da elyafın dokusu kumaşı bozulur. Bir kere kalkan yer de heleki elyafın ortalarındaysa,yapıştırmak için adamı dinden imandan eder.

Dediğim gibi ben bu şekilde kesinlikle önermiyorum.Teknenin yüzeyi temizlendikten sonra kaç kat ve nasılsa kesin ve güzelce tekneye elyaf yayıldıktan sonra epoksi ile ıslatmak en az sorun çıkaran yöntem olacak.

Tecrübelerimi paylaşır,takdiri tekne sahiplerinin arzusuna arz ederim :D
Saygılar  ::)

ikinci katı elyafı karşılıklı uçlardan tutarak havadan gergin olarak indiriyorlar ıslak elyafın üstüne volkan..senin dediğin yöntemde olur ama o zaman fırça ve rulo yardımı ile zor oluyor elyafları ıslatmak..senin dediğin yöntem kullanılacaksa ilk videodaki adamın yaptığı gibi epoksiyi direk boca edip fazlalığı kuru yerlere doğru iteleyerek ilerlemek lazım..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #157 : Nisan 21, 2015, 01:30:43 ÖÖ »
Aynen abi zaten elyaf için fırça veya rulo kullanmak bol bol hava kabarcığı yaratmaktan başka bir işe yaramıyor. (Demir rulo hariç.) Ben plastik spatulacıyım :D Hatta en son salmaları elyaflarken dondurma kutusunun kapağının bir tarafını düzledim spatula gibi fena iş gördü.

Abi birde videodaki tekne nispeten küçük,alçak adamların boyuna geliyor. Fotolardan gördüğüm kadarı ile Sertaç abilerin tekne biraz boylarını aşan bir tekne.Bu ihtimalide göz önünde bulundurdum. Beni biliyosun bu boyuma rağmen elyaflarken 70 cm lik özel iskele yapmıştık :D Dana gibi tekneler şimdiki aklım olsa direk 4.99 luğunu yapardım da neyse onun konusu burası değil :D

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

sertac271

• Çırak Rehber
« Yanıtla #158 : Nisan 21, 2015, 01:30:48 ÖÖ »
25 kg stogumuz var. Demekki yeterli olacak. Iş yarida kalsin istemiyorum.
Epoksinin buraya gelmesi haftalar suruyor. Bugun cikardigim ders ; elyafin yanina viskiyi aç, elini korkak alistirma, cesaretli ol , elyaflari onceden hazirla, elyaf isleme ekibi kur, ilerleyen saatlerde epoksi yerine viskiyle laminasyon yapmaya calisma zira renkleri neredeyse ayni.

sertac271

• Çırak Rehber
« Yanıtla #159 : Nisan 21, 2015, 01:33:02 ÖÖ »
Evet en buyuk sikintimiz teknenin cok yuksek olmasi. Bu islemleri ustune cikipta yapmak zorundayiz. O yuzden ikinci katla ilgili sorunlarimiz olacak. Elyaf ici  3 tane demir rulomuz var bu arada.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #160 : Nisan 21, 2015, 01:33:48 ÖÖ »
Epoksinin buraya gelmesi haftalar suruyor. Bugun cikardigim ders ; elyafin yanina viskiyi aç, elini korkak alistirma, cesaretli ol , elyaflari onceden hazirla, elyaf isleme ekibi kur, ilerleyen saatlerde epoksi yerine viskiyle laminasyon yapmaya calisma zira renkleri neredeyse ayni.

Birde abi eğerki çok sıkıldınız.sizi elyaf işi çok zorladı ve yarım bırakıcaksınız. Kesinlikle elyafı ortada epoksileyip bırakmayın. O katın tüm enini epoksileyip diğer katı ayırarak bırakın. Biz o şekilde bir hata yaptık kaldığımız yerden devam ederiz diye,ertesi gün geldiğimizde saçma sapan bir çizgi elyafın yarısındaydı. Haliyle o elyafı o şekilde kestik,kuruyan yerden itibaren güzelce zımparaladık yeniden yaptık. Aman bu konuyada dikkat.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #161 : Nisan 21, 2015, 01:38:45 ÖÖ »

bana bak..epoksiyi bol buldun diye araplar gibi bol,bol sürme:))fazlası zararlı yüzey cam gibi olmayacak..böyle olursada kırılgan yapıyor malzemeyi..ilk videoya bak adam epoksinin fazlalığını topluyor..gerek polyester,gerek epoksiyi gereğinden çok fazla atarsanız malzeme sanılanın aksine sağlam olmaz..kırılgan olur..

sertac271

• Çırak Rehber
« Yanıtla #162 : Nisan 21, 2015, 01:40:40 ÖÖ »
:)) elyafin delikleri hissedilecek kadar.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #163 : Nisan 21, 2015, 01:42:23 ÖÖ »
:)) elyafin delikleri hissedilecek kadar.

Abi guzel bir anne yemegini tabaktan eknekle siyirir gibi siyir :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Cosa Nostra

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Çağatay Ural
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1982
« Yanıtla #164 : Nisan 21, 2015, 09:54:05 ÖÖ »
merhaba sertaç bey,

bende buna benzer bişey yapacağım. (tug-lobster-trawler karışımı) 15-20 güne çizimleri biter.

ama biz 9-105 metre arası yapmayı planlıyoruz.

bugüne kadar kabaca ettiğiniz masraf nedir TL bazında.

en kısa zamanda bitirmeniz dileğiyle rast gele.

Cagatay