Gönderen Konu: Hotend Isı Dalgalanması  (Okunma sayısı 3703 defa)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: Hotend isi dalgalanmasi
« Yanıtla #15 : Haziran 10, 2021, 09:45:43 ÖS »

Abi oncelikle makine amator. Yani Normalde hassasiyet hak getire.

Bende daha once Anet A6 diye akrilik govde bir makine daha vardi. O da son derece amatordu. Ona hic isinamadim. 2 baski yaptim. Sonra kosede 2 yil yatti. Sonra da sattim birine.

Bu makine ona nazaran cok daha iyi. Ama hala amator.

Ben ilk birkac parcayi bastiktan sonra anladim ki duzgun is yapmak icin makinenin muhendisligini biz yapacagiz.

Bir tornaci gonyesi alip makinenin butun vidalarini gevsetip her yonden 90 dereceleri ve hizalari duzgun duzgun olcerek herseyi yeniden sabitledim. Tabi hala amator seviye makine oldugundan 0.1 mm altinda bir hassasiyet beklememek lazim. Ben yine de psikopatliga vurup 0.05'e kadar gonyelemeyi tutturdugumu dusunuyorum  :gk

Butun bu gonyelemelerden sonra geldik Z eksen kaymasina.  Evet, mantiken vida mili tek yonde hareket ettigi icin backlash sorun olmamali. Aksi yonde hareket etse bile, bu sefer de Yatay eksenin, ekstruder'in vs agirliklari sayesinde vida milindeki bosluk tolere olmasi lazim. Ancak bende oyle olmuyordu. Kaliper ile onlarca olcum yaptim. Z ekseni hep ayni dogrultuda gittigi surece sorun yok. Ancak dogrultu degistirdigi anda 0.1 ile 0.4mm arasi olcu hatasi yapiyordu.

Sonra sebeplerini dusunmeye basladim. Bi kere Vida mili tam hizali degilse kasma yapacak ve bu durumda da yatay eksenin agirligi boslugu tolere edemeyebilecek. Bu durumda Yayli somun lazim.
Bunu yapsak bile, Z ekseni basitce Step motorun uzerine basiyor. Dolayisi ile vida mili sadece step motorun rulmanlari ile yataklaniyor. Ancak hemen hemen her step motorda, rulmanlarin arkasinda bir yayli pul bulunur. Yani step motor mili ileri geri yaylanabilir.

Bunlar hep amator makine dertleri. Normalde Profesyonel amacla yapilmis olsa bunlar yataklanirdi. Ama amator baski yapacak adam saksi 0.2mm alcak olmus yuksek olmus dert etmez.

Neyse, Baska bir proje icin aldigim yayli somunu taktim. Printer'da vida milini yataklayacak bir rulman blogu basip step motorun hemen ustunden ve en tepeden vida milini yatakladim. Yuku artik bu blok ustundeki F608 tip rulmanlar tartiyor. Step motora bir yuk binmiyor. Sadece vidayi ceviriyor. Yayli somun da kasma bile olsa yatay ekseni surekli asagi bastirdigi icin bosluk mosluk kalmadi. 19.8mm basiyorsam, model 19.8mm cikiyor.

Baski yuzeyi buyuk dertti. Cam kestirdim. Cam uzerine stick yapistirici surup modeli basiyorum. PLA'yi ayirmasi oldukca kolay oluyor. PET-G'yi ayirmak epey zor. Onu da islatiyorum. Islaninca stick yapistirici yavas yavas kendini saliyor. Sonra biraz zorlayinca cikiyor. Sonra cami da nemli bezle silince yapistirici da gidiyor. Baski yuzeyi her daim temiz ve sorunsuz oluyor boylece.

Gecen hafta, filament kasnaginin surtunmesinin de sorun oldugunu farkettim. Extruder motoru kasnagi cekmek icin esktra guc harciyor. Yeterince guclu, ama bazen filament bosta oluyor, bazen kasnagi asilmasi gerekiyor. Butun bu guc dalgalanmalari da baskiya yansiyordu. Bazen extruzyon fazla oluyor bazen az... Filament kasnagi icin de rulmanli bir yatak yaptim. Yag gibi kayiyor simdi.

Son olarak, kabaca toplam 10-29 saat baski'da bir defa yeniden bed leveling yapiyorum. Zira zamanla kayiyor. Artik yaylar mi saliyor bilmiyorum.

Su an baski kalitesi ve olcu hassasiyetlerinden son derece memnunum.

Sana pet-g ve pla kullanmani tavsiye ederim.

Mekanik acidan PLA cok daha saglam bence. Ayrica oldukca rijit.  Fakat gunes isigina ve isiya pek gelmiyor.
Pet-g insanin kaldirabildigi isilar ve gunes isigina karsi son derece dayanikli. Pet-g kadar rijit degil, daha esnek.

Pla ile baski almak cok kolay ve temiz. Direk 3d print malzemesi.
Pet-g daha bi kirli malzeme. yapis yapis. nozzle'a filan yapisiyor. Ama nihayetinde daha omurlu ve dayanikli bir malzeme oluyor.

Pet-g'nin bir avantaji da cekmesi oldukca dusuk ve olculeri oldukca kararli. Teknik parca basmaya bu sebepten dolayi daha uygun.

Ben abs hic basmadim. Ancak hem toksik gaz saldigi soyleniyor ( evin icinde kullanmak durumundayim ) hem de daha once plastik fabrikasinda tasarimcilik yapmis birisi olarak en gicik oldugum sey malzemenin beklemedigin yerden cekmesi. Hic ugrasamam. 30 gram agir yaparim, 5mm kalin yaparim, Pet-g ile devam  :gk

Pet-g ile sadece 2 - 3 parcada kalkma ve carpilma sorunu yasadim. Onda da hata bendeydi. Kis gunu acik pencerenin onunde basiyordu ve tabla isisi oldukca dusuktu. Su an baski sirasinda kapi pencere acmiyorum ve pet-g icin 70 derece tabla ile hic bir sorun olmuyor.