Gönderen Konu: Evrensel(Multıchıne 26c)-Ömer Kırcal  (Okunma sayısı 31326 defa)

ÖMER KIRCAL

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Evrensel(Multıchıne 26c)-Ömer Kırcal
« Yanıtla #30 : Nisan 27, 2015, 11:42:14 ÖS »

Serdar Bey; Haftada sadece bir, bazen iki gün ayırabildiğinizi ( emekli olmadığıma göre)...Bunlardan bazılarından bayramdı, düğündü, hastalıktı, taildi v.s olanları çıkartın. Kullanacağınız yüzlerce malzemenin alımı için gerekli günleri ekleyin. v.s.Ve hesabınızı tekrar yapın. :)
Bu tip tekne projelerin uygulanmasında benim gözlemlediğim asgari üç yıl... ben de biraz iktisadi sebeplerle gecikti... Bir yıl, bu tip bir projenin uygulamasında ya profosyonel yardım yada haftaiçleride çalışabime imkanı olanlar için bir ihtimal mümkün olabilir fikrindeyim.

teknenin yapmımı neden 5 sene sürmüş anlayamadım tek kişi çaliştigi içinmi ama resimlerde eşininde yardım ettigi görülüyor gerçekten 5 sene sürme nedenini çok merak ettim bu denizci kardeşimiz burlarda ise bunun bir hikayesini lütfen anlatsın çünki şahsi fikrime göre iki kişi günde 4 saat çalişma ile bu tekneyi yılına varmadan bitirir TABİKİ DAVULUN SESİ UZAKTAN HOŞ GELİR  farkındayım eski bir kızılderili ata sözüde uzaktan kahramak olmak kolaydır der ama genede 5 sene çok uzun bir süre hemde çok...... yalişmiyim ????? ?

ÖMER KIRCAL

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #31 : Nisan 27, 2015, 11:52:13 ÖS »
Cok başarili ve ilham verici bir çalişma.
Omer beyi paylasimi ve samimiyeti icin tebrik ederim. Umarim teknenin performansi ve eger varsa,  "simdi yapsam soyle yapardim" uyarilarinin çok oģretici olacagini dusunuyorum.
Iyi seyirler, rüzgariniz kolayiniza olsun.

Teşekkür ederim. Multichine26, küçük sayılabilecek gezi için tasarlanmış bir tekne. Bu şekli ile doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum. Denizde dörtyıldır en iyi ve güvenli şekilde hizmet ettiğini düşünüyorum.
Çok emek, maddi, manevi fedekarlık gerektiren bir uğraş. İçinize sinmeyen hiç bir plana zaman ayırmayın derim. Ve plan üzerinde değişiklik yapmayın. Ve yapabileceğiniz en büyük tekneyi yapın derim. :)

Pek mümkün olmasada, yapacak olsam aynı tasarımcının, metal ve mc41-45 yapmak isterdim.

ÖMER KIRCAL

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #32 : Nisan 27, 2015, 11:53:33 ÖS »
Teşekkürler Hakan.

Ömer Kırcal ın teknesi Evrensel ile iki ay önce yelken yaptık.Gerçekten çok güzel bir tekne.Ömer becerikli olduğu kadar yardımsever bir arkadaş aynı zamanda..
Yelkenin yanisira teknede yiyip içme ve çok güzel insanlarla sohbet etme sansım da oldu.
Bu tekneyi yapmayı bende çok istiyordum..Ömer in söylediği bir sözü size aktarayim.
'İki kişi ,haftada enaz iki gün çalışmak kaydıyla 4 yıl , hadi daha da zorlasan minumum 3 yıldan önce bitmez..
Bütçe de düşündüğünüzün üzerinde çıkacaktır..'
Kolay gelsin.

serdaraysun

• Çırak Rehber
  • umut güzel bir şeydir belkide en güzel şey
  • Ad Soyad: Aysun serdar
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 84
« Yanıtla #33 : Nisan 28, 2015, 08:46:40 ÖS »
hocam mükemmel bir iş başarmişsin onu söylemeden geçemicem tamamen merakimdan sordum bukadar uzun sürmez diye düşündüm kendimce ama hesaba sadece hafta sonları çalişarak bu işi başarmayı dahil edersen ozman 7 yılda sürer ben her gün 7 24 günde 4 saaat çalişmayala yılına gelmeden biter diye düşündüm ama parasal sorunlarda tabi engelleyebilir bu durumu peki hocam TÜM MALİYETİN NE OLDU BİR DEFTER TUTUNMU HARCADIGIN PARALAR İÇİN TEKNEYE TAKTIGIN BİR İĞNEDEN ALDIGIN KÜTÜGE KADAR NE KADAR HARCADIN  Birde metal bir tekne yapmak istediginiz yazmişsiniz neden metal bir tekne düşünüyorsunuz  benim kanatime göre sizin yaptıgınız tekneyle gayet güzel dünya turu yapılır çok saglam görünüyor

ÖMER KIRCAL

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #34 : Nisan 29, 2015, 08:38:29 ÖÖ »
hocam mükemmel bir iş başarmişsin onu söylemeden geçemicem tamamen merakimdan sordum bukadar uzun sürmez diye düşündüm kendimce ama hesaba sadece hafta sonları çalişarak bu işi başarmayı dahil edersen ozman 7 yılda sürer ben her gün 7 24 günde 4 saaat çalişmayala yılına gelmeden biter diye düşündüm ama parasal sorunlarda tabi engelleyebilir bu durumu peki hocam TÜM MALİYETİN NE OLDU BİR DEFTER TUTUNMU HARCADIGIN PARALAR İÇİN TEKNEYE TAKTIGIN BİR İĞNEDEN ALDIGIN KÜTÜGE KADAR NE KADAR HARCADIN  Birde metal bir tekne yapmak istediginiz yazmişsiniz neden metal bir tekne düşünüyorsunuz  benim kanatime göre sizin yaptıgınız tekneyle gayet güzel dünya turu yapılır çok saglam görünüyor

İğneden ipliğe bir hesap yapmadım. 2007-2011 arası sadece tekne üstünde olan harcamalar 50bin tl civarındaydı. Hiç bir sarf ve el aletleri, kira vs. dahil değil. Sadece teknede olanlar.

Metal tekne ise, uzun seyirlerde güven ile birlikte, alarga ve seyirdeki stabilitesinin daha konforlu olduğunu düşünüyorum. Daha önce dediğim gibi 45feet civarında metal bir tekne (MC45) güzel olurdu. :)

serdaraysun

• Çırak Rehber
« Yanıtla #35 : Nisan 29, 2015, 12:49:32 ÖS »
metal tekne bambaşka bir ugraş çeşidi olsa gerek bence metali yapmak daha kolaydır ahşap ve fiber bir tekneye nazaran ama çok agır olmazmı yani yavaş bir tekne olmazmı ? bu arada daha pahallıya mal olur diye düşünüyorum metal tekne ülkemizde metalin kg malum altınla yarişiyor :)

serdaraysun

• Çırak Rehber
« Yanıtla #36 : Nisan 30, 2015, 10:18:52 ÖÖ »
Ömer kaptan roberta barros Samoa 34 adlı bir teknesi var onun için ne düşünüyorsunuz Sizce nasıl biraz plan fiyatı yüksek ama plan kılavuzları hiç bilmeyen bir köylüye göre mi  Hazırlanmıştır????

ÖMER KIRCAL

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #37 : Nisan 30, 2015, 07:08:47 ÖS »
Serdar bey, Roberto Barros planlarını genelde oldukça detaylıdır. Önemli olan planı beğenmeniz.

serdaraysun

• Çırak Rehber
« Yanıtla #38 : Mayıs 01, 2015, 03:26:18 ÖS »
Samoa 34  çok beyendim

gezgin

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: mustafa gökmen
  • Bulunduğu İl: bursa
  • Doğum Yılı: 1987
« Yanıtla #39 : Ekim 03, 2015, 07:24:15 ÖS »
fotograflarınıza tek tek baktım hayran kaldım teknenizizin izniniz olursa abi siz bana ve eşime yardımcı olursanız ikizini yapmayı istiyorum inşallah nasip olurda maviliklerde karşılaşırsak yada planlı bir şekilde gökovada tatil yapabiliriz .. gerçekten ellerinize sağlık çok ama çok güzel olmuş...

Aradok

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ara Dökmecioğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1966
« Yanıtla #40 : Nisan 12, 2016, 12:13:15 ÖÖ »
Yarattığınız eseri,takdir etmemek elde değil.Bir amatörün,böylesine profesyonel bir iş çıkarması müthiş.Videolar ve seyir ise aynı oranda çok,çok güzel.Teknenin açık denize ve dalgalara karşı olan mukavemeti ise test edilmiş.Bu tip denizde iyi bir tekne,seyir için yeterli değil tabi ki.Yelkenli tekneyi bu tip havalarda kullanabilecek kadar iyi eğitimi nerede aldınız?Kaç senedir denizcilikle uğraşıyorsunuz?Sakıncası yoksa öğrenebilir miyim?Özelde teknenizi ve genelde tüm yelkenlileri gördükçe,ben de sahip olmak istiyorum.Ancak denizcilik bilgimin olmaması beni korkutuyor doğrusu.
Size hayırlı seyirler diliyorum.

mahito

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: bülent ılıkkan
  • Doğum Yılı: 07 08 1972
« Yanıtla #41 : Mayıs 30, 2019, 01:00:20 ÖÖ »
merhabalar aslında yazıcak çok şey var ama sanırım hepsi kifayetsiz kalıcak bayıldım müthiş bir ekip çalışması ve sonderece güzel bir tekne sizden ricam maliyet ne tuttu nekadar sürdü yazarsanız minnettar olurum keyifle uzunyıllar birlikde olmanız dileğiyle gerçekden çok güzel bir iş çıkar mışsısnız sağolun şimdiden.