Gönderen Konu: Tekne Üstündeki Kabarma Sorunu ? Çözüm :Macun-Boya-Elyaf  (Okunma sayısı 11814 defa)

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Osman büke
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1975

http://www.denizrehberim.com/fiberglass-tekne-delik-onarmaelyaf-sakin-gulmeyin-ama-bir-akil-verin-t3668.0.html;new#msg35442

Arkadaşlar yukarıdaki linkte teknemde delik ve yama olayı vardı sağ olasıniz teşekkür ederim sizlerin de yardımıyla bu deliği kapattım İnşallah olmuştur.(Servet bey, yalova77 vs ismini hatirlamadigim diğer arkadaşların yardımıyla)
tekneyi ters çevirdim ve yüzeyindeki görünen boya kabarmaları macun atmaları resimlerde görülmektedir.
Şimdi bunu ilk önce ben zımparalayacagim.
Macun çekmem yeterli olur mu?
Yoksa ilk önce zımparadan sonra elyaf keçe ile buraları kapatmam mi lazım? Sonra macun mu?
Biliyorum bunun çok işi var ama vaktim de müsait.
kayıktan açılan yerleri ahşap tutkalı ile yapıştırsam ve işkenceyle sikistirdiktan sonra buraları vida ile vidalasam mesela, sonrasında ne gerekiyor.
Youtubede video çok ama benim kayık gibisi yok.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Ynt: Tekne üstündeki kabarma, macun, boya
« Yanıtla #1 : Mayıs 05, 2020, 07:14:32 ÖÖ »
Zemin iyice hazırlanmadan boya atılmaz. Malzeme temiz çıkana kadar zımpara yapılacak, üstüne astar atılacak, astar yerine, epoksi reçineyi sürebilirsiniz, sonra boya yapılacak. 

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #2 : Mayıs 05, 2020, 02:52:57 ÖS »
yanı temzle, astar boya at , en sonda boya,
macun fılan ğerekmez  mı?
(kusura bakmayın klavye bazı harfler yazmıyor onun ıçın türkçem sank braz kıt ıbı sze elyor olablr)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #3 : Mayıs 05, 2020, 07:05:02 ÖS »
Fotograflardan gorunen o ki tekne oldukca yipranmis.

Ilk yapmaniz gereken ustteki yipranmis tabakayi zimparayla komple temizlemek. Bence ana kabuk malzemesine ulasana kadar eski tabakayi komple kaldirin. Ancak dikkatsiz davranip kabuk malzemesini inceltmeyin.

Ana malzemeye ulasinca gercekten tamirata ihtiyaci olan yerler ortaya cikacaktir. acilmis olan yerleri, catlaklari guzelce inceleyin. Bu haldeki bir teknede, muhtemelen curumus ve degistirilmesi gereken ahsaplar olacaktir. bunlari imkaniniz varsa degistirmeye bakin.

Benim tavsiyem, kucuk veya buyuk, butun catlaklari tedavi edin. Catlaklar, yapistirsaniz bile, uzerine binen yuku catlak sonlarina iletir. Bu da catlak sonlarinin asiri strese maruz kalmasina ve catlagin ilerlemesine sebep olur. Zimparadan sonra catlak buyuklugune gore catlak sonlarina delik acarak bu stresin genis bir alana dagilmasini ve onemsiz hale gelmesini saglarsiniz.  eger cok ince bir catlaksa ornegin 4 - 5mm, 0.5- 1.mm civarinda bir acikliksa 6-8mm, 1mm den buyukse 10-12mm capinda delik acmak catlagin ilerleme ihtimalini neredeyse yok eder. Bazi insanlar bu deliklere uygun ahsap cubuk cakarak dolduruyor. bazilari direk macun dolduruyor. Keyif sizin. deniz tutkali surulmus ve delige hafif cakilarak oturtulmus bir ahsap cubuk muhtemelen en saglam sonucu verecektir. Ancak dolgu yapip gecmek de oldukca hizli ve kolaydir.

Buyuk catlaklarin icini mumkunse temizlemeye bakin. Muhtemel yag, kir ve curuk tabaka yapisma kalitesini cok kotu etkileyecektir. Butun catlaklari bu sekilde hazirlayip yapistirin. Ardindan da uzerinden elyafla yapma yapin.  nromalde, fiber ile yama uygulayacaginiz yeri fiber kalinligi kadar oyarsiniz. Boylece fiber'i uyguladiginizda yuzeyde cikinti yapmaz. kusurlari macun ile doldurup temiz ve tamir gordugu anlasilmayan bir yuzey elde edersiniz. Ancak muhtemel fiber kalinligi kadar duzgun ve hassas bir girinti oymak biraz el becerisi ve deneyim gerektirecektir. Istediginiz final yuzey kalitesi ve yetenekleriniz arasinda bir balans tutturacaginiza eminim.

Govdeyi komple zimparaladiniz. Curukleri ve catlaklari net sekilde gordunuz. Curukleri yenilediniz. Catlaklari tamir ettiniz.
Simdi elinizde orasi burasi yamali girintili cikintili bir tekne yuzeyi var.

Butun tekne yuzeyi muntazam olana kadar kusurlu alanlari macunlayip zimparalayoruz. Butun tekne yuzeyinden memnun oldugunuzda, final bir ince zimpara gecip astar boyanizi atiyorsunuz. Astar boya cogunlukla mumekemmel yuzey kalitesi vermeyen, ama malzeme yuzeyine cok iyi tutunan bir boyadir. Son kat boya ise ham malzemeye pek iyi tutunamayip son kat boyaya cok iyi tutunan iyi yuzey kalitesi veren bir boyadir. Artik boyanin turune gore son kat boya, koruyucu katman vs bir suru yontem var. Benim boya kisminda pek deneyimim yok.

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #4 : Mayıs 05, 2020, 07:43:38 ÖS »
bu macun ve boya ahşabın yüzeyinden temizlenmeden yeni yapılacak işlemleri sıralamanın anlamı yok zımpara, spatula, tel fırça ile temizlenmeli yüzeyi görmeli . Sonra benim önerim çatlaklara epoksi reçine +ağaç talaşı (zımpara talaşı) bulabilirseniz mikrofiber toz ile macun yapın çatlakları doldurun tutkalla uğraşmayın

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #5 : Mayıs 05, 2020, 09:02:01 ÖS »
Çatlaklar derken resimdeki catlaktan mi bahsediyorsunuz. Bunun içini temizleme komple içteki tahtayı kaldırmayın mi yani

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #6 : Mayıs 05, 2020, 09:06:51 ÖS »
Resimde görünen çatlak kayığın tüm boyunca var mesela. Bunu yani bu çatlağı iskeleye vidalayip bir kat elyaf keçe geçeyim diyorum. Yoksa iç kısımdaki konyraplagi komple sokup icinide mi onarayim.

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #7 : Mayıs 05, 2020, 09:12:20 ÖS »
Resimde görünen çatlak kayığın tüm boyunca var mesela. Bunu yani bu çatlağı iskeleye vidalayip bir kat elyaf keçe geçeyim diyorum. Yoksa iç kısımdaki konyraplagi komple sokup icinide mi onarayim.
kontraplağın durumunu görmek gerekli ahşap kısmı macun ve boyadan temizleyip görmek gerekli kontraplak sağlamsa epoksi reçineyi arasına sürüp vidalayabilirsiniz

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #8 : Mayıs 05, 2020, 10:18:01 ÖS »
kontraplağın durumunu görmek gerekli ahşap kısmı macun ve boyadan temizleyip görmek gerekli kontraplak sağlamsa epoksi reçineyi arasına sürüp vidalayabilirsiniz

Anladım o zaman ilk önce komple bir temizlik yapıp ona göre yine resim atayım. Sonra kararlastiralim. Tesekkurler

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #9 : Mayıs 06, 2020, 07:44:21 ÖÖ »
Keçe elyaf yerine dokuma (örme derler) kullanın. Keçe elyaf sadece yüzey düzgünlüğü elde etmek içindir, taşıyıcılık için dokuma elyaf gerekir. Ayrıca keçe elyaf, keçe yapabilmek için içine yapıştırıcı karıştırılmış kısa cam elyaflarıdır. Polyester ile bu yapışkan birbirine karışır ama epoksi ile erimez, yani birbirine tutunmazlar, ahşap üzerine ise epoksi kullanılmalıdır. Vinilester biraz daha ucuzdur ama epoksi kadar iyi yapışmaz.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #10 : Mayıs 06, 2020, 08:34:41 ÖÖ »

O catlak olmaktan cikmis. Acilmis gitmis orasi. onun ancak uclari catlak sayilabilir bence.

Siz once tekneyi guzelce bir temizleyip govdeyi ciplak hale getirin. Ondan sonra ne yapilmasi gerektigi daha bariz olacaktir.

Zimpara islemi sirasinda mutlaka dogru duzgun bir toz/partikul maskesi takmayi ihmal etmeyin. Zira zimparalayacaginiz malzemeler turlu turlu kimyasal degisimlere maruz kalmis turlu turlu kimyasal maddeler. Cigerlere kimbilir neler yapar.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #11 : Mayıs 06, 2020, 10:34:44 ÖÖ »
Keçe elyaf yerine dokuma (örme derler) kullanın. Keçe elyaf sadece yüzey düzgünlüğü elde etmek içindir, taşıyıcılık için dokuma elyaf gerekir. Ayrıca keçe elyaf, keçe yapabilmek için içine yapıştırıcı karıştırılmış kısa cam elyaflarıdır. Polyester ile bu yapışkan birbirine karışır ama epoksi ile erimez, yani birbirine tutunmazlar, ahşap üzerine ise epoksi kullanılmalıdır. Vinilester biraz daha ucuzdur ama epoksi kadar iyi yapışmaz.

Dokuma ile örme farklı şeyler aslında...satıcılar da genelde keçe,ve dokuma bulunuyor,örme istediginizde alışkanlıkla dokumayı veriyorlar..dokumanın yayma,kesme,ıslatması biraz daha zahmetli,özensiz çalışıldıgında,elyaflar yayarken yada keserken açılma yapıyor..örmeler daha pahalı ve 300 gr sonra piyasa da yaygın bulunmuyor..

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #12 : Mayıs 06, 2020, 09:21:47 ÖS »
Teşekkürler, elyaf dediniz de ben bunu kayığın altında denedim. Çokta beceremedim. Daha önce resimleri atmıştım. Keçe olan daha basit geldi bana, şu anda temizlik aşamasındayım epey uğraştırıyor. Bitirince yine siz saygıdeğer ustatlara danisacagim. Dediğim gibi keçe daha kolay geldi. Kayığın arka kısmında çürüyen yerlerde var. Bakacağız bakalım. Bu kayık ile tatlı suda kullanacağım tuzlu su görmeyecek. Hergun suyada girmeyecek. Kışın kiru bir yerde muhafaza edeceğim veya üstünü ortecegim.
Su temizliği bir yapayım abakalim

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #13 : Mayıs 06, 2020, 09:49:48 ÖS »
   Ahşabın üzerine elyaf randıman vermiyor ( deneme sonucu), elyaf yapılacaksa ahsabın öncelikle kontrplak kaplanması gerekiyor. Ahşabın çalışması elyafı bozuyor.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #14 : Mayıs 06, 2020, 10:09:43 ÖS »
tatlı su ahşapı çürütür diye biliyorum..
keçe elyaf+epoksi reçine, keçe elyaf silan baglayıcılı ise eger,bu maddeyi epoksi eritmiyor,iyi yapışma olmuyor,zamanla ayrılıyor...Ahmet üstad yukarda yazmış zaten..
İ.Karanlık ahşapa önce k.plak uygulaması yapılmalı demiş,buda dogru,ahşap çalışır zamanla elyaf ayrılır..
Ee, diyecen altı,üstü 3 metrelik kayık,ne yapacagız? :)
https://urun.n11.com/tekne-bakim-urunleri/200-grm2-dokuma-orgu-elyaf-P123162388?gclid=CjwKCAjwwMn1BRAUEiwAZ_jnEo3UaoIhY-nuoWUsOClc9YhMi2dAzBB179kxQILSpnPzBdjRtq7CoxoCPPkQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
5-6 Metre bu elyaftan al,kayıgın altını eski boya ve macunundan arındır,güneşte ahşap biraz kurusun,sonra elyafla,üstünede, macun ve boya..İki,üç yıl rahat götürür diye düşünüyorum,birde kışın karaya alacaksan daha da fazla götürür..Yalnız elyaf yapıştırma işçiligini iyi yap,hava kabarcıgı kalmasın..Örgü elyafın kaplaması daha iyi/kolay olur,azda reçine yer,keçeye göre daha da saglamdır..kolay gelsin. :)