Gönderen Konu: DENİZ REHBERİM KÜTÜPHANESİ...  (Okunma sayısı 42746 defa)

ozngms

• İleri Üye
  • Ad Soyad: ozan gümüş
  • Bulunduğu İl: Aydın
  • Doğum Yılı: 1984
Ynt: DENİZ REHBERİM KÜTÜPHANESİ...
« Yanıtla #45 : Ocak 18, 2013, 09:21:12 ÖÖ »

Bence ileti sayısıda çözmez. Kimse yanlıs anlamasin ama şuan herkes birbirini taniyor bulusmalar yapiliyor ve birebir taniş olunmus durumda.. Ama sitenin bilinirligi arttigi zaman baş edilemez bir durum cikacaktir ortaya. Benim nacizane fikrim depozito uygulansin kitap alacak kisi farzı misal 50 tl depozito versin kitabı iade edince parasini geri alsin....
YAPIM MACERAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN www.facebook.com/RBMC31

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #46 : Ocak 18, 2013, 09:56:24 ÖÖ »
Bence ileti sayısıda çözmez. Kimse yanlıs anlamasin ama şuan herkes birbirini taniyor bulusmalar yapiliyor ve birebir taniş olunmus durumda.. Ama sitenin bilinirligi arttigi zaman baş edilemez bir durum cikacaktir ortaya. Benim nacizane fikrim depozito uygulansin kitap alacak kisi farzı misal 50 tl depozito versin kitabı iade edince parasini geri alsin....

Katılıyorum

serdarcik

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: serdar SAYIN
  • Bulunduğu İl: antalya/alanya
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #47 : Ocak 18, 2013, 11:27:18 ÖÖ »
bence depozito yerine kitap alınsın, bu sayade cesit cogalır. kötü niyetli kişi 50 tl verir 80 tl lik kitabı geri yollamaz. bunun önüne gecilmesi bence imkansız. illaki kötü niyetli kişiler cıkacak, buda gülün dikeni sayılsın. günümüzde, kimlik kartıyla kayıt yapılan kütüphaneler bile buna cözüm bulamazken, biz bulabilecegimizi sanmıyorum.  :( bu kütüphane kuruldugu zaman tamamen iyi niyet üzerine kurulu olacak.
volkan, bence 50 ileti yeterli değil. zaten 2 aylık bi üyenin enaz 50 tane  'sitemize hosgeldiniz' mesajı vardır  :D
sonuc olarak sadece iyi niyet ve vicdanı hukuka dayalı bi kütüphane olacagını düşünüyorum.
serdar sayin
Alanya/antalya

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #48 : Ocak 18, 2013, 02:06:31 ÖS »
bence depozito yerine kitap alınsın, bu sayade cesit cogalır. kötü niyetli kişi 50 tl verir 80 tl lik kitabı geri yollamaz. bunun önüne gecilmesi bence imkansız. illaki kötü niyetli kişiler cıkacak, buda gülün dikeni sayılsın. günümüzde, kimlik kartıyla kayıt yapılan kütüphaneler bile buna cözüm bulamazken, biz bulabilecegimizi sanmıyorum.  :( bu kütüphane kuruldugu zaman tamamen iyi niyet üzerine kurulu olacak.
volkan, bence 50 ileti yeterli değil. zaten 2 aylık bi üyenin enaz 50 tane  'sitemize hosgeldiniz' mesajı vardır  :D
sonuc olarak sadece iyi niyet ve vicdanı hukuka dayalı bi kütüphane olacagını düşünüyorum.

Vicdani hukuk en önemli olanı , doğrusu bu , benim kitaplara hiçbirşey olmayacak gibi bir iddiamda yok arkadaşlar , kitapların korunmasını istememdeki en önemli neden acaba bir okurdan sonra bir diğerinede gider , bir kişi daha fazla okumuş olurmu diye. Bu nedenle fikirleriniz gerçekten çok önemli. Bazı yazmış olduğunuz şeyler gerçekten nasıl birşey yapmamız gerektiği hususunda çok fikir veriyor. Teşekkür ederim.

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #49 : Ocak 18, 2013, 02:11:30 ÖS »
Aklımda şöyle birşey beliriyor aslında , kademeli bir uygulama yapsak.

Örneğin , yeni üye kitap almak isterse ondan kitap isteriz denk olan böylece kütüphanemiz gelişmiş olur.

Eski üyelerimiz için iletişim bilgileri ile birlikte referans bir kişi bilgisi yeterli olur.

Ortalama üyelerimiz için depozito uygulaması olur. Okuma bitip kişi kitabı bir başka kişiye veya geri sisteme gönderir ise iade olur.

Nasıl fikir arkadaşlar?

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #50 : Ocak 20, 2013, 09:57:46 ÖS »
Arkadaşlar son bahsetmiş olduğum konuda fikirlerinizi almaya ihtiyacım var.

daruga01

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Yavuz Daruga
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Tekne Adı: NAZDAL AS
« Yanıtla #51 : Ocak 20, 2013, 10:37:58 ÖS »
Okan aslında biraz bağlayıcılığı olur.
Aynı zamanda kütüphane genişler.
Kolay gelsin.

serdarcik

• Çırak Rehber
« Yanıtla #52 : Ocak 21, 2013, 01:13:33 ÖÖ »
bence yeni eski kim olursa olsun kitap bagışlamalı. kitap bagışlasınki o kitap depozito kabul edilsin. bu sayede hem depozit alınmış olur hemde kütüphane gelişmiş olur. kitap vermeyen kitapta alamasın. yani kütüphane, kitap takas yeri gibi biseye dönüsebilir. bu sayede kimse bişey kaybetmez. ilerde kütüphaneye bi şey olursa, herkesin elinde bi kitap olur. her kötü ihtimali düşünmek gerekli.
üyelerden depozit para alınmasından yana degilim. bu paralar nerde toplanacak? nasıl saklanacak? ne amacla kullanılacak? herkesin aklına bu sekilde sorular gelir galiba. verecegim para beni öldürmez ama sonucta toplanan para yüksek bi miktar oluyor. bu sebepten dolayı cogu kişinin kitap okumaktan vazgececegini dusunuyorum. bence en mantıklı cözüm kitaba karsı bagış kitap. bu yöntem uygulanırsa, kim oldugunu bilmedigimiz üyelere bile kitap gönderilebilir. sonucta karsılıgında kendiside kitap vermiş. en kötü ihtimal kitabını verir kütüphanenin kitabına el koyar, yani takas= en cüzi miktarda kayıp.
bilmiyorum düsüncelerim size ne kadar uyar ama bence en mantıklısı bunlar

kolay gelsin
serdar sayin
Alanya/antalya

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #53 : Ocak 21, 2013, 09:19:59 ÖÖ »
Okan aslında biraz bağlayıcılığı olur.
Aynı zamanda kütüphane genişler.
Kolay gelsin.

Teşekkür ederim Yavuz.

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #54 : Ocak 21, 2013, 09:20:55 ÖÖ »
bence yeni eski kim olursa olsun kitap bagışlamalı. kitap bagışlasınki o kitap depozito kabul edilsin. bu sayede hem depozit alınmış olur hemde kütüphane gelişmiş olur. kitap vermeyen kitapta alamasın. yani kütüphane, kitap takas yeri gibi biseye dönüsebilir. bu sayede kimse bişey kaybetmez. ilerde kütüphaneye bi şey olursa, herkesin elinde bi kitap olur. her kötü ihtimali düşünmek gerekli.
üyelerden depozit para alınmasından yana degilim. bu paralar nerde toplanacak? nasıl saklanacak? ne amacla kullanılacak? herkesin aklına bu sekilde sorular gelir galiba. verecegim para beni öldürmez ama sonucta toplanan para yüksek bi miktar oluyor. bu sebepten dolayı cogu kişinin kitap okumaktan vazgececegini dusunuyorum. bence en mantıklı cözüm kitaba karsı bagış kitap. bu yöntem uygulanırsa, kim oldugunu bilmedigimiz üyelere bile kitap gönderilebilir. sonucta karsılıgında kendiside kitap vermiş. en kötü ihtimal kitabını verir kütüphanenin kitabına el koyar, yani takas= en cüzi miktarda kayıp.
bilmiyorum düsüncelerim size ne kadar uyar ama bence en mantıklısı bunlar

kolay gelsin

Haklısın Serdar , para benimde hiç hoşuma gitmiyor , o zaman takas en mantıklı ve selayetli yol.

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
« Yanıtla #55 : Ocak 21, 2013, 10:30:38 ÖÖ »
Tamam takas mantıklı görünüyor şu anda

serdarcik

• Çırak Rehber
« Yanıtla #56 : Ocak 28, 2013, 02:39:07 ÖÖ »
selamlar
osman abi bu aralar biraz yogunsun galiba.
abi affına sıgınarak yeni alıp okudugum kitabı burada kutuphane kapsamında paylasıma acmak iştiyorum.

kitabın adı:ilk defa tek basına
konu: kaptan Joshua Slocum'un spray adlı teknesiyle tek basına dunya turu yaparken basıdan gecen olayları anlatan akıcı bir kitap.

okumak isteyenler benimle iletişime gecebilirler. kitap karsı ödemeli olarak yollanacak. kargo ucretine kitap okumus olacaksınız.

serdar sayin
Alanya/antalya

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #57 : Şubat 14, 2013, 12:01:36 ÖS »
selamlar
osman abi bu aralar biraz yogunsun galiba.
abi affına sıgınarak yeni alıp okudugum kitabı burada kutuphane kapsamında paylasıma acmak iştiyorum.

kitabın adı:ilk defa tek basına
konu: kaptan Joshua Slocum'un spray adlı teknesiyle tek basına dunya turu yaparken basıdan gecen olayları anlatan akıcı bir kitap.

okumak isteyenler benimle iletişime gecebilirler. kitap karsı ödemeli olarak yollanacak. kargo ucretine kitap okumus olacaksınız.

Serdar katkın için çok teşekkür ederim. Yoğunluk konusunda haklısın.

Bu arada son yaşanan gelişmelerden sonra farklı bir yol izlemeye karar verdim. Kitap talebinde bulunacak arkadaşların buradan bildirimde bulunmaları önemle rica olunur.

- Sizlerlede paylaşmış olduğum hususlar ışığında ilk uygulamaya şöyle geçeceğim arkadaşlar.

- Kitap satın alma bedeli yüksek olan kitaplar için iki seçenek sunuyorum size , birincisi benzer özelliklerde , benzer bedelde kitap ile takas , ikinci yol ise kargo ücretleri okuyucuya ait olmak üzere (PTT çok uygun 4,00 TL civarı) gönderim ve okuma sonrası geri iade veya çıkarsa başka bir okuyucuya gönderim.

- Kitap bedeli düşük olan kitaplar için gönüllü sahiplendirme. Şöyleki kitabı size göndereceğiz  kitap bedeli bize , kargo ücreti size ait olmak üzere , kitap sizin olacak. Buradan yayınlacaksınız kitabın sizin olduğunu ve okumanız sonrası talep eden başka üyelere gönderebileceğinizi.

Tüm takip işleri bende olacak , tahhütlerine uymayan kişiler için tek yaptırımımız küsmek olacak.

Ayrıca kitap bağışlamak isteyen kişiler kargo ücreti bize ait olmak üzere vereceğimiz adrese gönderi yapabilirler.

İlk başlangıç olarak kitap talep edecek arkadaşlarda iletişim bilgileri harici herhangi bir talepte bulunmayacağız. Ancak devam eden süre içerisinde en azından bir organizasyona katılma veya en az yardım kampanyasında katılımcı olma veya en az bir araştırma konusunda paylaşımda bulunma gibi ufak tefek şartlar arayacağım.

Hadi hayırlısı bakalım. Kitap taleplerinizi buradan yapmanızı istiyorum. Özelden mesaj yerine açık ilan şeklinde olması daha uygun geliyor bana.

Herkeze saygılarımı sunarım.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #58 : Şubat 14, 2013, 12:29:02 ÖS »
    Osman PTT kargo diğerlerine göre gerçekten çok uygun; Fakat geçen ay benim bir kargomu kaybettiler. Yaklaşık bir ay oldu ne adrese ulaştı, nede geri geldi. Yaptığımız araştırmadanda (hem İstanbulda, hem burada) bir sonuç çıkmadı. Bi bardak su içtik. ;D

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #59 : Şubat 14, 2013, 12:33:18 ÖS »
Nasıl yapalım abi , hamama giren terler yapacaz artık.

RİSK = KAZANÇ

İnsanları kazanabilirsek eğer kayıplar bizi çok üzmez. :)