Gönderen Konu: Tahmini epoksi sarfiyatı hakkında yardım...  (Okunma sayısı 16114 defa)

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
Ynt: Tahmini epoksi sarfiyatı hakkında yardım...
« Yanıtla #15 : Ağustos 01, 2017, 01:07:04 ÖS »

Birkaç gündür epoksi sarfiyatı ile ilgili yazışmaları takip ediyorum servet beyin dedikleri doğru el yatkınlığı önemli ustası yarım kilo epoksi yine karıştırır ziyan etmez benim gibi acemi 100 gr epoksi yine karıştırır 30 gr bozar atar. Üretici firma tavsiyeleri önemli tekne suya indiğinde su almaya başlarsa  :gk yandı gülüm keten helva yıllık bakımlar alt yapı sağlamsa daha kolay olur. Birde son olarak denizin şakası olmaz teknenize güvenmeniz gerekir epoksi ve macun tekneyi sağlam yapar vede yakışıklı gösterir

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #16 : Ağustos 01, 2017, 03:18:58 ÖS »
Uzun lafın yamburlusu, Arkadaşların önerileri ve  Arda Bey'in verdiği bilgilere bakarsak benim hesaplama şeklin doğru görünüyor :/ Bu tekne tasarımcılrının derdi ney :D Acaba hepsi epoksi üreticilerinin hissedarları mı  :dedv

Adam 200 kg der 300 kg çikarsa ne bicim tasarimci bu epoksiyi hesaplayamamis beni ekstra masrafa soktu derler , ama 300 diyip 200 ciktimi ohh ben ne guzel yaptim tasarimciya bak 300 demis 200 e hallettim isi der.Hangisi daha hoş duruyor  :di
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

onurcemil

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Cemil AKAR
  • Bulunduğu İl: Sinop
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: Çekirdek
« Yanıtla #17 : Ağustos 09, 2017, 05:03:07 ÖS »
Kadir bey öncelikle tebrik ederim. Umarım muvaffak olursunuz. 5 mlik bir tekneyi henüz tamamlamama rağmen katamaran hayali kurmaya başladım ben de. Ben kontraplak birleşme yerlerine ve gövdenin tamamına 200 gr cam kapladım. İçten de sadece birleşim yerlerine ve dolap üstüne kaplama yaptım. Toplam 27 kg epoksi (plan 26 diyordu) 25 m2 elyaf (plan 20 diyordu) harcadım. Ancak reçineyi macun olarak da kullandım. Bence cam kaplama hesabında Arda bey haklı. Macunlama ile birlikte elyaf metrekaresi kadar reçine gidecektir.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #18 : Ağustos 13, 2017, 04:42:25 ÖS »
Teşekkür ederim. İnşallah muvaffak oluruz.
Hala hesap kitap aşamasındayız. Gerçek maliyetleri belirlemeye çalışıyoruz. Kolay bir işe de kalkışmadık :) bakalım başımıza neler gelicek.

Katamaran candır. Ama olayı patlıcana çevirdiği bir yer de var. En küçüğü bile neredeyse römorka koyulup çekilemiyor. Mecbur denizde kalıyor. Her yerde karaya alınamıyor. Marina / barınak masrafları aynı boy tekneye göre kat kat artıyor.

Ancak sağladığı avantajlarla da kendinden çok daha uzun tek karınlı teknelerle kıyaslanabileceğinden, aslında o kadar da korkunç değiller :).yaklaşık 12metre bir katamaranın sağladığı yaşam alanı ve konfor ancak 16 metrelik tek karınlı bir teknede söz konusu oluyor.  Buna rağmen hız, güvenlik ve konfor açısından 12 metrelik katamaran 16 metre tek karınlıya göre daha avantajlı.
Tabi bunlar hep kağıt üstünde. Gerçekte tasarımdaki basit kriterler herşeyi etkileyebiliyor. 3 olacakken 5 olan bir ölçü, güvenirliği %20 - %30 etkileyebiliyor.

Artılarına rağmen eksisi çoğunlukla barınma masrafı. Bu da ciddi dezavantaj. İyi tartmak lazım katamaran düşünürken.

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #19 : Ağustos 14, 2017, 01:36:04 ÖS »
şöyle "demountable" bişey yapsanız 1, er buçuk metreden 3 metre iki gövdeyi 3 metre genişliğinde römorka alsanız "bridgedeck" ide üstüne koysanız  sezon sonunda karaya çekseniz felan   :A

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #20 : Ağustos 14, 2017, 11:09:24 ÖS »
Aslında o iş için yapılmış trimaranlar var. "AMA" denen yan karınlar toplanıyor. hoop römorka. Fakat 3 metre karayollarında yasak. 255 maksimum taşınabilir ölçü.  Ondan fazlası özel izinle taşınabiliyor diye biliyorum ben.

Fakat katamaranın doğası bu işe pek müsait değil. Yapılabilir ama, katamaranı özel kılan herşeyi alıp götürüyor. Open deck denen kabinsiz açık güverte katamaranlar var öyle. Ama o da bana göre değil. Biz " evimiz " diyebileceğimiz bir proje peşindeyiz.

Aslında katamaranımıza girişmeden önce römorklanabilir bir trimaran yapıp hem tekne yapım pratiği yapmak hem de denizle daha fazla haşır neşir olup hedef katamaranımıza daha hazır olmak niyetindeydik. Fakat her tekne minimum da olsa belli bir maliyet olduğundan vazgeçtik.

Halihazırda atölyemiz var. Alet edavatımız var. Metal, ahşap, plastik ve kompozitler sürekli çalıştığımız malzemeler. Daha iyi plan ve hazırlık yapıp trimaranı aradan çıkarmaya karar verdik.

Ama çok gövdeli teknenin avantajlarını isteyip karada tutmayı da isteyenler için kesinlikle foldable trimaranlar on numara.
Şu üreticinin tasarımlarının bazıları römorkta ve yolda taşımaya uygun : http://dragonfly.dk/

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #21 : Ağustos 15, 2017, 01:24:20 ÖS »
Aslında benim niyetim karayollarında taşımaya uygun römorkla çekilebilir manasında değil buna uygun yapılan bir römorka alıp uygun bi balıkçı barınağında karada kışlatmak, katlanabilir değilde sökülüp takılabilir bişey. Donatmak belki bütün günü alabilecek "open decker" gibi 2 gövde yi 3 kirişle bağlamak ortaya "wood design" nın "gypsy/romany" tarzı bir "central cuddy" yerleştirmek, söküp bunları hadi römork demiyelim de tekerlekli bir platformda karada kışlatmak, yakın bi yere traktörle çekmek felan  :D  Tarım römorkları 3,05 e kadar olabilir. Ama ana yollara çıkamaz

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #22 : Ağustos 15, 2017, 05:24:39 ÖS »
Aslında benim niyetim karayollarında taşımaya uygun römorkla çekilebilir manasında değil buna uygun yapılan bir römorka alıp uygun bi balıkçı barınağında karada kışlatmak, katlanabilir değilde sökülüp takılabilir bişey. Donatmak belki bütün günü alabilecek "open decker" gibi 2 gövde yi 3 kirişle bağlamak ortaya "wood design" nın "gypsy/romany" tarzı bir "central cuddy" yerleştirmek, söküp bunları hadi römork demiyelim de tekerlekli bir platformda karada kışlatmak, yakın bi yere traktörle çekmek felan  :D  Tarım römorkları 3,05 e kadar olabilir. Ama ana yollara çıkamaz

Abi yavaş yavaş adım atıyormuyuz artık  <> <> ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #23 : Ağustos 15, 2017, 07:49:44 ÖS »
Böyle bir proje de var anlaşılan :)