Gönderen Konu: Çıktık küçük bir tura  (Okunma sayısı 10580 defa)

mertbese

• İleri Üye
  • Ad Soyad: Mert BEŞE
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1989
  • Tekne Adı: ŞAKA
Çıktık küçük bir tura
« : Temmuz 13, 2015, 09:24:16 ÖS »

Benzini, suyu, market alışverişlerini tamamladıktan sonra baba-oğul dün sabah 8:00'de Narlı'dan palamarları çözdük. Niyet Kapıdağ tarafına doğru gitmek. Havalar kaç gündür sabahtan akşama kadar sert poyraz gidiyor bu aralar. Meteoroloji 3-5 kuvvet diyor hep de 5 kuvvet çıkıyor :D Çıkar çıkmaz dalgalar karşıladı. Doğu esiyor, pupadan aldık gidiyoruz. Hava kolayımıza. Şimdilik işler iyi. Yalnız rüzgar bir var bir yok, çok keyifsiz. Motor-yelken yapıyoruz. Hızımız 4,5- 5,5 knot arası.

1-1,5 saat gittikten sonra hava sertleşti. Fıstıklı açıklarından sonra da 1 metreden fazla dalgalar pupadan gelmeye başladı. Dümen taş gibi oluyor dalgadan aşağı inerken, kontrol zor oluyor bir sağa bir sola. İleride gemiler var, İdo geçiyor, trafik var...

Gemi trafiğine girdik. İlk önce büyük İdo geçti pruvadan, sonra Armutlu'ya giden bir büyük gezi teknesi geçti.(Hani şu müzikli tur yapanlardan) Sancak baş omuzluk tarafından bir gemi Mudanya'ya doğru gidiyor. Çatışma olacak gibi. İyice yaklaştık, geçemiyoruz, buyur paşam yol senin...

Boz burunu da bordaladıktan sonra denizde anlam veremediğimiz bir çalkantı başladı. Foyası sonra belli oldu. Armutlu burnu sonrası kuzeyden gelen dalgalar arkamızdan gelenlerle çarpışıyor. Arada biz... Dalga bir arkadan geliyor, bir sancaktan. Dalgalar biraz daha büyüdü. Bu bölge kanal yapıyor çamaşır makinesi gibi. Yaklaşık bir saat kadar böyle gittik. Sonra hava tamamen poyraza döndü. Dalga 2 metreyi buldu. ŞAKA başladı sörf yapmaya. Niyetimiz Karacabey'i geçip Kurşunlu'ya gitmekti ama bu havada zor. Baktık haritaya girdik Esence Köyüne. Eski adı Eşkel Köyü. Barınak var. Girdik içeri daha girer girmez balıkçı kayığından biri yaklaşmayın çok sığ burası diye bağırdı. Hoppala ! Nereye girecez? Mendirek tarafı derinmiş. Attık 5 metreye çapayı, yaklaşık 15-20 metre de kaloma vardik ve yanaştık. Bugün buradayız. Hemen yan kayığın sahibi karşıladı. Nerede ne var biraz anlattı. Ben söyleyeyim burada denizden başka bir şey yok :) Doğru düzgün oturulacak 1 kafe, 1-2 tane kahvehane, salaş hem de çok çok salaş pansiyonlar var. Bu pansiyonlar yıkıldı yıkılacak duruyor. Ama 50-60 TL fiyat istiyorlar. Garip. Yalnız denizi güzelmiş. Sığ ve kum. Akşam bir şeyler yedik. Bakıyoruz hava durumuna. Yarın da hava aynı, Kuzeyli 3-5 kuvvet. Dalga 1-2 metre. İlerlesek mi yoksa körfeze mi girsek diye düşünürken 1 gün daha kalalım dedik. Bugün tekrar baktık havada değişiklik yok. Yarın sabah erkende Kumyaka'ya geçicez. Orada 1 geceden sonra Fıstıklı'ya geçeriz sanırım. Fotoğrafları ekliyorum.

mertbese

• İleri Üye
Ynt: Çıktık küçük bir tura
« Yanıtla #1 : Temmuz 13, 2015, 09:26:47 ÖS »
1

mertbese

• İleri Üye
« Yanıtla #2 : Temmuz 13, 2015, 09:32:56 ÖS »
2

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #3 : Temmuz 13, 2015, 10:01:46 ÖS »
Ohhh valla :D arada sirti oltasi da sallandirinda aksam yemegine nevale ciksin.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

mertbese

• İleri Üye
« Yanıtla #4 : Temmuz 13, 2015, 10:05:45 ÖS »

Yolluk yemeklere talim ettik hep :) Volkan Kumyaka'da yer sıkıntısı çeker miyiz? Var mı tanıdık birileri?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #5 : Temmuz 14, 2015, 12:59:44 ÖÖ »

Yolluk yemeklere talim ettik hep :) Volkan Kumyaka'da yer sıkıntısı çeker miyiz? Var mı tanıdık birileri?

Tanıdık yok,kısa duruşlar için sıkıntı çekmezsiniz boş yer bolca var 1,2 gece için sıkıntı çıkarmazlar ama muhtara görünmeyin :D

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

ozancirpan

• İleri Üye
  • ozancirpan.blogspot.com
    • Bi Dahamı Gelecez Dünyaya
  • Ad Soyad: Ozan ÇIRPAN
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1981
  • Tekne Adı: Rüzgar
« Yanıtla #6 : Temmuz 14, 2015, 10:02:10 ÖÖ »
Mert sabah sabah gözüm gönlüm açıldı.

mertbese

• İleri Üye
« Yanıtla #7 : Temmuz 14, 2015, 10:01:17 ÖS »

Dün akşam talihsiz bir kaza dizisi oldu. İlk önce tekneden çıkarken babamın ayağı kaydı güverte üstünde düştü. Bacağı iki farklı yerden kesildi. Biraz pansumandan sonra tam dışarı çıktık bu sefer de babamın çantasının bir gözü açık kalmış arabanın anahtarları kayaların arasında cup edip suya düştü... Birileri artık bizi istemiyor burada; biz de gideriz.

Sabah erken kalktık, yolda bir şeyler atıştırırız dedik ve palamarları çözdük. Haydi çıkalım yola burası bitti çoktan. Babam dümende ben tekneyi neta ediyorum. Kahve suyunu koydum, erzaklardan devam. Ne erzakmış be eline sağlık anne! :D Hava bu sabah öğlene kadar sakin öğleden sonra yine 20 knot. 20 knot rüzgar bu kıyıda 2 metre dalga yapıyor bu da bizim tekneyi zorluyor. Güvensizlik anlamında değil ama seyir yorucu hale gelmeye başlıyor. Çıktık bakalım yola şöyle bir uzaktan Trilye ve Kumyaka'ya bakıcaz, olmazsa direk Fıstıklı'ya geçicez. Tek gözlü dürbün almıştım çok faydası oluyor. Hava sakin motorla yürüyoruz. Hız 4,5 knot. Tirilye önüne gelince dürbünle baktık içeri yer yok gibi, bir de Kumyaka'ya bakalım, doluysa doğru Fıstıklı'ya. Bu arada yine gemi trafiği başladı. İdo'lar vızır vızır geçiyor. Ya dalgasını yiyoruz, ya yol vermek zorunda kalıyoruz, vakit kaybediyoruz. Kumyaka'yı bordaladığımızda dürbünle içerisi tam görünmüyordu, yaklaşmaya da üşendik, direk Fıstıklı'ya geçmeye karar verdik. Eşkel köyünden Fıstıklı 11 mil. 07:15 gibi yola koyulduk, 10 civarı barınağın etrafındaydık. Burada babamın okuldan eski öğretmen arkadaşlarından birinin pansiyonu var. Ben küçükken de gelirdik buraya hep. Son yıllarda pek uğramadık. Babam annenle kardeşin de gelir, bir oda ayarlayalım buradan dedi. Olur, gelsinler onlara yeter ki tatil olsun koşa koşa geliyorlar ! :D Pansiyonun önünde alargada mı kalalım yoksa barınağa mı girelim diye arada kaldık. Barınağa bakıyorum balıkçı teknelerinden başka tekne görünmüyor. Bunlar şimdi ağ falan tamir ediyorlardır kesin, gürültüden durulmaz. Neyse gittik baktım yer var. Atıl durumda bir balıkçı teknesinin yanında yer bulduk, attık çapayı arkadan baştan kara yanaştık. Beton kenarlarında demir halkalar var, palamarları ve koltukları bağladım, işlem tamam. Tekne taş gibi duruyor. Ama etraf pek güvenli değil. Çok içime sindi diyemem. Bu arada nereden hikmetse hava lodos esmeye başladı. 3-4 yerden hava tahminine bakıyorum, hiçbiri lodos demedi. Ne alaka şimdi! Ama hava poyraza dönecek 12'den sonra biliyorum, alargaya geçsek de hava döndükten sonra geçelim dedik ve çay bahçesine gittik. 1-2 çay içtikten sonra pansiyonda ayarladığımız odaya şöyle bir bakalım eksik gedik varsa tekneden getiririz. Eksik çok, doğru tekneye. Gittik aldık malzemeleri hava da bu arada poyraza dönmeye başladı, biraz daha dönsün tekneyi plajın önüne getirecem, sinmedi orası içime. Çıktım barınaktan hava tamamen kuzeye döndü artık. 2 tane çapa attım yaklaşık 45-60 derece arası. Tornistanda iyice asıldım, baktım tık yok. Haydi karaya. Pansiyonun kayığı ile çıktık karaya. Bu gece alargadayız. 

mertbese

• İleri Üye
« Yanıtla #8 : Temmuz 14, 2015, 10:03:48 ÖS »
Eşkel plajı

mertbese

• İleri Üye
« Yanıtla #9 : Temmuz 14, 2015, 10:05:27 ÖS »
Çıktık yola

mertbese

• İleri Üye
« Yanıtla #10 : Temmuz 14, 2015, 10:08:29 ÖS »
Aşçı çalışıyor

mertbese

• İleri Üye
« Yanıtla #11 : Temmuz 14, 2015, 10:10:40 ÖS »
Bağlandık, yanımızdaki gemi batmış da çıkmış gibi. Pas içinde.

mertbese

• İleri Üye
« Yanıtla #12 : Temmuz 14, 2015, 10:12:34 ÖS »
Fıstıklı plajı önünde alargadayız.

mertbese

• İleri Üye
« Yanıtla #13 : Temmuz 14, 2015, 11:05:25 ÖS »
Mert sabah sabah gözüm gönlüm açıldı.

Amaç buradan olduğu kadar gaz vermek işte :P :D

mertbese

• İleri Üye
« Yanıtla #14 : Temmuz 20, 2015, 10:31:06 ÖS »
İnternetsizlikten yazamadım, araya bayram da girdi. Herkesin geçmiş bayramını kutlarım :)

Fıstıklı plajından sabah 11 gibi hareket ederek, Narlı'daki barınağımıza döndük. Annemle kardeşim ve onların eşyaları da gelince bizim tekne ağır deplasman teknesi gibi oldu :) Bu tarafta poyraz daha doğu gibi esiyor. Bu yüzden Narlı'ya kadar rüzgarı tam kafadan alarak gittik. 2 saatte vardık ve bağlandık.

Toplamda 11 saatlik bir seyir yapmış olduk. Tekneyi biraz daha tanımış olduk. Dalgalara karşı performansı gayet iyi. Siz üstünde durun yeter ki ! :) Bu arada Rota'nın cenovasını sarmadan tramola atamamıştım hiç. 20+ knot rüzgarı yiyince gayet güzel atıyor :D Ama orsa gerçekten zayıf. Cenova orsada hiç yok. Bütün yük ana yelkende. Bir de bu tekne apazda düz gitmiyor pek. Çapraz açıyla ilerliyoruz. Bunun da sebebini de  omurga uzantısı şeklindeki salmadan kaynaklandığını düşünüyorum. Ama içinde 2 kişi gayet rahat uyuyabiliyor. Epey de eşya saklanabiliyor sağa sola. Kısacası şu anda bir sıkıntı yok :)