Gönderen Konu: Avşa Adası  (Okunma sayısı 4982 defa)

ozancirpan

• İleri Üye
  • ozancirpan.blogspot.com
    • Bi Dahamı Gelecez Dünyaya
  • Ad Soyad: Ozan ÇIRPAN
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1981
  • Tekne Adı: Rüzgar
Avşa Adası
« : Haziran 20, 2014, 01:30:50 ÖS »

2013 YAZ TATİLİ - AVŞA ADASI

Avşa Adası Şebnem Motel İncelemesi

Bölüm 1: Nerede ve Nasıl Bir Tatil

Geçen seneki Çanakkale tatilinden sonra yine Zargana Tatil köyünde çadır kurmak istedik ama   eşim hamile olduğu için deniz kenarı apart pansiyon tarzı bir yere gitmeye karar verdik. Teyzemin oğlu Kurtuluş Abim, Avşa Adasını önerdi. İnternetten yaptığım araştırmada hoşumuza gitti. Şebnem Motelden geceliği 60 TL'den iki kişilik apart bir oda tuttuk. Çanakkale tatilinde aldığım palet ve giyeceklerimiz dışında başka bir şey almadık.

Bölüm 2: Ulaşım

Avşa Adası adı üzerinde ada, karayolu ulaşımı yok. İstanbul'dan İDO vasıtasıyla gidiliyor. Gidiş-geliş 2 kişi 150 TL'ye bilet aldım. Feribota ilk defa bineceğimden koltuk numarası olarak acemilik yaptım. Otobüste denilir ya teker üstü diye, koltuğumuzda motor üstüydü herhalde çok sarstı. Siz bence alt kattan ilk üç sıradan alın. Denizi seyrede seyrede gidin. Feribotta sevmediğim tek şey güverteye çıkamamak, oysa bilet alırken hayallerim başkaydı. Cuma sabahı saat 9:00 da Bostancı iskelesinden feribota bindik, 45 dakika sonra Yenikapı iskelesine vardık. Marmara Adasınada uğradıktan sonra 12:50 de Avşa Adasına ayak bastık.

Bölüm 3: Pansiyona Varış

Feribottan inince iskelede bizi bir kalabalık karşıladı. Herkesin elinde bir broşür boş oda diye bağırıyor. Ama bu kişilere itibar etmeyin. Bu kişiler komisyoncu ve götürdükleri odalar hiç iç açıcı değil. Neyse konumuza geri dönelim. İskeleden sola dönüp sahil yolundan 700-800 metre gidince pansiyona vardık.

Ödemeyi yaptıktan sonra bahçe katındaki iki kişilik odamıza yerleştik. Oda çok ufak, balkonu yok, aynı anda 2 kişi yürüyemiyor bile. Eee ödemeyide yaptık. İşletmecilerle konuştum, çatı katındaki 3 kişilik bir oda oluğunu ve 120 tl olduğunu söylediler, pazarlıkla 100 tl ye anlaştık. Bu oda süperdi, balkonlu, klimalı mutfak zaten iyi. Odaya yerleştikten sonra kendimizi attık denize. Bu arada komik olan, ilk kiraladığımız odaya girdiğimizde eşim, benim moralim bozulmasın, bende , eşimin morali bozulmasın diye hiç ağzımızı açmadık. Çatı katına geçince döktük içimizi. Meğer ne dolmuşuz biz. Çok çektik çokkk. :)

Bölüm 4: Avşa Adası

Avşa adası yazın sadece turizmle geçinen bir yer anladığım kadarıyla. Sahil boyu lokanta, cafe, bar. İşin açığı biraz asosyalgezgin olduğum için kalabalığı görünce biraz gözüm korktu. Fakat biraz zaman geçince alıştım. Bu arada Avşada ne yerseniz 10 TL.

Bölüm 5 : Tesis Değerlendirmesi

Eşimle feribotta konuşuyorduk, oda temiz değilse çamaşır suyu alalım da temizleyelim diye. Hiç gerek kalmadı, zaten odayı çamaşır suyu ile baştan aşağı temizlemişler. Tesis temiz, apart pansiyon mantığıyla birebir uyumlu, işletmecileri güler yüzlü, on üzerinden dokuz. o bir puanı da mangal yapacak yer olmadığı için kırıyorum. :)

Bölüm 6 : Sonuç

Şebnem Motel ilk odası değilde ikinci odası beklentilerimizin üzerindeydi. Sadece bana deniz ve kumsal yeter diyorsanız Avşaya gidebilirsiniz. Şnorkelle daldım bir kaç ölü yengeçten başka denizde bişe yok. Adanın diğer tarafına gitmedim ama Avşayı uzun süreli tatil kategorisinden çıkartıp, hafta sonu kaçamağı yapılabilecek yerler kategorisine koyuyorum.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Avşa Adası
« Yanıtla #1 : Haziran 20, 2014, 07:30:16 ÖS »
1977-78-79 da üç yıl peş peşe gitmiştim avşaya....o zamanlar bile bayagı kalabalıktı..elektrik akşamları jeneretörden verilirdi adaya,gündüz yoktu yani :)..herhalde şimdi yer gök bina olmustur...kıyıdan zıpkınla dalıp balık avlayan çok oluyordu..iskeledende olta ile zargana avlanıyordu....arka tarafında araplar diye bir köy vardı..adanın içlerinde üzüm bagları ve kavun,karpuz tarlaları vardı..sebze ve meyvacılar ufak takaları ile kıyı boyu gezer ürün satarlardı...bortaçina diye bir şarabı vardı fena değildi :)..

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #2 : Haziran 20, 2014, 09:33:03 ÖS »
Servet Bey yaşımızı ortaya çıkarıyorsun, yüzyıllar evvelden bahsediyorsun gibi. :D

ozancirpan

• İleri Üye
  • ozancirpan.blogspot.com
    • Bi Dahamı Gelecez Dünyaya
  • Ad Soyad: Ozan ÇIRPAN
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1981
  • Tekne Adı: Rüzgar
« Yanıtla #3 : Haziran 20, 2014, 09:51:48 ÖS »
Servet abi, elektrik sıkıntısı yok şu an için. Şebeke suyu Aquamatch tarafından deniz suyu arıtılarak veriliyor. Pahalı bir sistem ama en azından su sıkıntısı yok. Sahilde güneşleniyoruz. Uykuya daldım dalacağım. Bir pancar motor sesi geldi önce. Tekne kıyıya kadar çıktı. Taze balık diye bağırıyorlar. Tazelikte son nokta. Zeytinyağıda süper

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #4 : Haziran 20, 2014, 10:04:15 ÖS »
Servet Bey yaşımızı ortaya çıkarıyorsun, yüzyıllar evvelden bahsediyorsun gibi. :D

gaz lambası,tel dolabı,gaz ocagı,lambalı radyo desem..şimdi iphon,ipad ile dolaşan gençler yahu bunlar ne der :)..ne yokluk çekmişiz be :)..ama daha mutluyduk hersey tüketim kültürüne endekslenmemişti..sohbetlerimiz klavyenin arkasından yapılmıyordu..bol bol okurduk..tartışırdık,paramızı
eşyamızı paylaşırdık..

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #5 : Haziran 20, 2014, 10:21:51 ÖS »
Vah, vah, vaaah Servet Buresüzbağ hastalığına yakalanmış :D işin zor be ...

M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #6 : Haziran 20, 2014, 10:35:39 ÖS »
gaz lambası,tel dolabı,gaz ocagı,lambalı radyo desem..şimdi iphon,ipad ile dolaşan gençler yahu bunlar ne der :)..ne yokluk çekmişiz be :)..ama daha mutluyduk hersey tüketim kültürüne endekslenmemişti..sohbetlerimiz klavyenin arkasından yapılmıyordu..bol bol okurduk..tartışırdık,paramızı
eşyamızı paylaşırdık..
    Yemekler bozulmasın, karpuz soğusun diye, salla kuyuya.  ;D ;D ;D