Gönderen Konu: Filikadan Tekne yapmak  (Okunma sayısı 12231 defa)

ALESTA17

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ömer Erdoğan
  • Bulunduğu İl: Çanakkale
  • Doğum Yılı: 1954
Filikadan Tekne yapmak
« : Kasım 10, 2013, 05:00:31 ÖS »

Merhaba, Amatör Denizci belgeli bir Emekliyim ve çocuğumun okul kazanması nedeniyle Çanakkaleye geldim. Deniz ve balığın bulunduğu bir ile gelmişken kamaralı fiberglas bir tekne sahibi olmaya kararverdim. Hala tekne arayışı içindeyim. Sahibinden sitesinde aramalarda bulunurken Aliağa Gemi sökümde ki gemilerden çıkan  Filikalardan tekneler gözüme ilişti. Bu teknelerden kendimce uğraşarak kamaralı bir tekne yapmak istiyorum istemesine de, Limana kayıtta yeni tekne kayıtlarında motorlar için CE belgesi istendiğini duydum. Bu CE belgesi de eski tip motorlara verilmiyormuş yeni sıfır motorların fabrikadan çıkış belgesi ile veriliyormuş. Benim anlamadığım piyasadaki filikaların hepsi CE belgeli mi?
Şimdi Fiberglas hazır bir tekne mi alayım yoksa dediğim gibi Filikanın peşine mi düşeyim diye ikilem içindeyim. Bu konuda değerli yorum ve yardımlarınızı bekliyorum. Saygılarımla

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Filikadan Tekne yapmak
« Yanıtla #1 : Kasım 10, 2013, 07:55:45 ÖS »
Filika tehlike durumlarında insanların canını yüzde yüz koruması gerekir. Bunun içinde normal olarak üst seviyede bazı standartları olması gerekiyor.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

sancak3

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: erdoğan sevim
  • Bulunduğu İl: kocaeli
  • Doğum Yılı: 10/01/1955
« Yanıtla #2 : Eylül 03, 2014, 03:48:12 ÖS »
Merhaba, Amatör Denizci belgeli bir Emekliyim ve çocuğumun okul kazanması nedeniyle Çanakkaleye geldim. Deniz ve balığın bulunduğu bir ile gelmişken kamaralı fiberglas bir tekne sahibi olmaya kararverdim. Hala tekne arayışı içindeyim. Sahibinden sitesinde aramalarda bulunurken Aliağa Gemi sökümde ki gemilerden çıkan  Filikalardan tekneler gözüme ilişti. Bu teknelerden kendimce uğraşarak kamaralı bir tekne yapmak istiyorum istemesine de, Limana kayıtta yeni tekne kayıtlarında motorlar için CE belgesi istendiğini duydum. Bu CE belgesi de eski tip motorlara verilmiyormuş yeni sıfır motorların fabrikadan çıkış belgesi ile veriliyormuş. Benim anlamadığım piyasadaki filikaların hepsi CE belgeli mi?
Şimdi Fiberglas hazır bir tekne mi alayım yoksa dediğim gibi Filikanın peşine mi düşeyim diye ikilem içindeyim. Bu konuda değerli yorum ve yardımlarınızı bekliyorum. Saygılarımla
tahminime göre sen bizim ömer erdoğan'sın ben işkampavyadan yaptım.face sayfamda resmi var görebilirsin gayet iyi oldu.CE belgesi isteniyor yalnız 2009 yılı sonuna kadar ruhsat çıkartanlardan istenmedi.O gördüğün filikalara içten motor takamazsın taksanda randıman alamıyorsun.

tcgberk

• Çırak Rehber
  • insanlar 3e ayrlır,yaşayanlar,ölüler ve denizciler
  • Ad Soyad: Tunç Aş
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1974
  • Tekne Adı: CJ 3B WILLYS
« Yanıtla #3 : Ekim 20, 2014, 02:08:16 ÖS »
bir marangoz ya da fiber ustası arkadaşınız tanıdığınız varsa tekne için kullanacağınız her malzeme için adınıza fatura alın ve o arkadaşınızla birlikte liman başkanlığına gidin.teknenin sizin olduğuna ve sizin için yapıldığına ikna olan liman başkanlığı sizin tekneniz için ruhsat verecektir.bu kanuna aykırı bir işlem kesinlikle değildir.
aliağadaki filika satanlar zaten bağlama kütüğü için ce belgesini hazırlıyorlar.
motora gelince tekne için ruhsat alınınca o ruhsat ile de motor alınınca motor için ruhsata ve veya ce belgesine gerek yok.liman başkanlığından duyduğum bilgidir.
pruvanız neta deniziniz sakin olsun

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #4 : Ekim 20, 2014, 05:12:46 ÖS »
aliaga gemi sökümden filika aldım,aynı hafta liman başkanlığına kayıt ettirdim...filikayı sahıslardan almayın alıyorsanız gemi söküm firmalarından alın fatura verecekler size orda teknenin eni,boyu,draftı,motor marka gücü ve nosu yazar..ayrıca cıktıgı geminin İMO nosu,bu önemli..bu faturayla kayıt ettiriyorsunuz..sonra tadilatı kendiniz yapsanız bile,bu işle ilgilenen bir firmadan tadil ve bakım belgesi,faturası alıp,liman başkanlığına veriyorsunuz..olay bu..

uskale35

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Hüseyin Varol
  • Bulunduğu İl: Izmir
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #5 : Kasım 19, 2014, 12:51:55 ÖÖ »
Merhabalar,

Amcamla filikadan tekne yapmayı planlıyoruz bizde ve sorunsuz bir şekilde tüm evrakları alabilirmiyiz diye düşünüyoruz. Tüm evraklarını sorunsuz bir şekilde alabilmek için , filikanın üzerine yapmayı düşündüğümüz kamara vs gibi değişiklikler için proje vs. çizdirmek gerekiyor mu ? Yani kısacası istediğimiz gibi bu filikayı yapabilir miyiz ve daha sonra evrakları sorunsuz bir şekilde tamamlayabilmemiz için neler yapmamız gerekir ?

Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler.