Gönderen Konu: Dalga Durumu  (Okunma sayısı 6541 defa)

eraytncn

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Er
  • Bulunduğu İl: Ay
  • Doğum Yılı: 1993
Dalga Durumu
« : Aralık 29, 2012, 11:34:17 ÖÖ »

Merhaba arkadaşlar. Siteniz çok güzel yeni üye oldum. Umarım çok iyi yerlere gelir.
Benim 7.20 tes cruser marka yelkenlim var. Çeşme marinada ama marinadan çıkmak dert. Adam akıllı gezemiyorum. Uzun seyahatler düşünüyordum ama hepsi hayal oldu.Dalga resmen belimi büktü. Bu dalga durumu bir tek çeşmede mi var. Sizin bulunduğunuz yerlerdeki dalga durumları nasıl.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
Ynt: Dalga Durumu
« Yanıtla #1 : Aralık 29, 2012, 01:02:43 ÖS »
    Ben Mordoğanda yaşıyorum.Alaçatı,Çeşme, karaburun yarımadası, Urla sörf ve yelken için en ideal yerlerdir. Ben Çeşmeye gittiğimde yelken ve sörf yapanlara çok rastlıyorum. Sizin probleminiz neden anlayamadım.

eraytncn

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Aralık 29, 2012, 04:41:27 ÖS »
Kastettigim dalganin fazlaligi.Tekne cesme marinada. Yazin genelde 1 m dalga oluyor ve periyodu cok az. EBu da teknenin cok sallanmasina neden oluyor. Devrilecek diye korkuyorum ve seyir zevkten eziyete donusuyor.

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #3 : Aralık 29, 2012, 05:20:19 ÖS »
     Herşeyden evvel senin yelken tecrüben,bilgi birikimin varmı. Bu tekne yelkenli bir tekne kimi seyir durumlarında ve rüzgarın şiddetine göre yatacaktır da sallanacaktır da. Benim anladığım, senin yelkenli kullanma konusunda bir kurs görmene ihtiyaç olduğu.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #4 : Aralık 29, 2012, 07:39:02 ÖS »
muhtemelen teknen C kategori yani kıyı seyir teknesi..
o kategorideki teknenin seyir standartı 2 METRE DALGA 6 bofor rüzgardır.....
devrilmez merak etme,ibrahim arkadaşın önerdiği gibi bir yelken kursuna katıl yada yelken tecrübesi olan bir arkadaşınla bir müddet denize çık..
BOFOR SKALASI

Sir Kaptan Francis Beaufort tarafından bulunmuş olan ve gemicilikte rüzgâr ve deniz durumunu görsel müşahedelere göre belirlemeye çalışan skaladır. Bofor skalası diye okunur.

Skala rüzgâr hızını ölçebilen mekanik anemometrelerin geliştirilmesiyle birlikte önemini yitirmesine rağmen hava tahminciler ve gemiciler tarafından hâlâ bilinmekte ve deniz raporlarında kullanılmaktadır.

Rüzgârların şiddeti, Beaufort ölçeğinden yararlanılarak tahmin edilir. Bu ölçeği İngiliz Amiral Sir Francis Beaufort (1774-1857) savaş gemilerinde kullanılması amacıyla geliştirmiştir. Son yıllarda olağanüstü derecede güçlü rüzgârlar da tabloya alınmış ve bunlar 13'ten 17'ye kadar numaralandırılmıştır. Bu ölçekteki Beaufort sayısı ve ortalama rüzgâr hızı uluslararası değerlerdir; ama rüzgârların adı ve tanımlanan belirtileri ülkeden ülkeye değişebilir.

Hareket halindeki bir hava kütlesi, yere sürtündüğü yerlerde yavaşlar ve bu nedenle yüzeye yakın kesimlerde rüzgâr daha yavaş eser. Rüzgârın hızı yerden 10 metre yüksekte ölçülür. Denizin yüzeyi yere oranla daha düzgün olduğundan, denizlerin üzerinde rüzgâr hızı karalardaki gibi yüksekliğe bağlı olarak hızla artmaz. Rüzgâr hızının yükseklikle birlikte artması, yerden yaklaşık 500 metre yükseğe kadar sürer.

Beaufort Rüzgâr skalası

No. Adlandırma Karadaki durum
1 Sakin Dumanlar dikine yükselir.
2 Hafif Rüzgâr Dumanlar meyilli yükselir.
3 Latif Rüzgâr Rüzgâr yüzde hissedilir, yapraklar sallanır ve hışıldar.
4 Mutedil Rüzgâr Yapraklar ve bayraklar devamlı sallanır. Su yüzeylerinde kırışıklık olur.
5 Fırışka Rüzgâr Yapraklı küçük dallar sallanır. Bayraklar düz durur. Durgun sularda dalgalar. Rüzgâr yürüyen insanları rahatsız eder.
6 Kuvvetli Rüzgâr Büyük dallar sallanır.Telgraf telleri ve saçaklar ses verir. Sularda köpüklü dalgalar belirir. Şemsiyeler güç kullanılır.
7 Mutedil Fırtına Bütün ağaçlar sallanır. Rüzgâra karşı güçlükle yürünür.
8 Fırtına Ağaçların ince dalları kırılır. Rüzgâra karşı yürümek imkânsızlaşır.
9 Kuvvetli Fırtına Bazı binalarda hasarlar olur. Baca kapakları sökülür, kiremitler uçar.
10 Büyük Fırtına Ağaçları köklerinden söker, binalarda büyük hasar oluşur.
11 Bora Yaptığı hasar çok geniştir. Karada pek rastlanmaz. Ardından bereketli yağmurlar getirir.
12 Kasırga Büyük ve müthiş tahribat yapar. Daha çok ekvatoral bölgelerde rastlanır.

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #5 : Aralık 29, 2012, 08:03:24 ÖS »
       6 bofor rüzgar 24-25 knot hızda esen rüzgar demektir ki bu da iyi bir standart. Teknenin sallanmasının (yalpalamasının) nedeni rüzgarı yanlış kontralardan kullanmaktandır, eğer fazla yatıyorsa da yelken doğru trim edilmemiştir. İzmir Yelken Akademisi devamlı hafta sonları eğitim çalışmaları yapmaktadır. Böyle bir kurumdan alınacak eğitimin yararlı olacağı kanısındayım.

eraytncn

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Aralık 29, 2012, 08:20:22 ÖS »
Cevaplar için teşekkürler. Evet tekne tecrübem yok. Teknenin yatacağını biliyorum. Benim sorunum dalgalarla. Sürüş çok keyifsiz oluyor. Bende okumuştum 2m ye kadar dayanabildiğini ama insan tedirgin oluyor. Takdir edersiniz ki o kadar sallanmak kimsenin hoşuna gitmez. Benim asıl sormak istediğim bütün türkiyede bu böyle mi. Çeşme kadar dalgalı mı?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #7 : Aralık 29, 2012, 08:34:08 ÖS »
Çeşme'deki koşulları veya deniz durumu bilemiyorum tabikide bütün Türkiye böyle veya değil demek saçma olur çünkü dalga değişken bir olaydır. Kolay bir sürüş yapmak istiyorsanız yazın sabah 6 dan sonra kışın da hava aydınlanırken kendinizi suya atınız :)
Aksine ben sallanmaya ,batıp çıkmaya bayılıyorum insan bir mücadeleye girişiyor.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #8 : Aralık 29, 2012, 08:40:44 ÖS »
yelken için rüzgar lazım,rüzgar oluncada dalga meydana gelir...teknenin verili  standartları içinde denize çıkarsın..sallanırsında,batıp çıkarsında...stabil dümdüz bir seyir yapamazsın..daha ağır tekneler gövde yada fin kel torpido salmalı teknelerde yatma kalkma,sallanma biraz daha az olur..ama hafif deplesman hareketli salma tekne daha oynak olur..