Gönderen Konu: Elyaf Uygulaması Nasıl Yapılır ?  (Okunma sayısı 26063 defa)

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Ynt: Elyaf Uygulaması Nasıl Yapılır ?
« Yanıtla #15 : Haziran 17, 2023, 07:34:23 ÖÖ »

500 g elyaf kullanılabilir ama uygulamada elyak çok kalın olacağı için yüzeye tam temasının (yapışmasının sağlanması gerekir. Aynı gramajı tamamlayacak birden çok kat daha kolay uygulanır ve yapışma sorunu da azalır. Kaç gram olursa olsun dokuma elyafta kullanılan cam elyafı çapı aynıdır sadece kullanılan elyaf sayısı artar, teknik olarak taşıyacağı yük aynı kalır.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: tayyip karali
  • Bulunduğu İl: Ümraniye
  • Doğum Yılı: 1996
« Yanıtla #16 : Haziran 24, 2023, 06:34:07 ÖS »
500 g elyaf kullanılabilir ama uygulamada elyak çok kalın olacağı için yüzeye tam temasının (yapışmasının sağlanması gerekir. Aynı gramajı tamamlayacak birden çok kat daha kolay uygulanır ve yapışma sorunu da azalır. Kaç gram olursa olsun dokuma elyafta kullanılan cam elyafı çapı aynıdır sadece kullanılan elyaf sayısı artar, teknik olarak taşıyacağı yük aynı kalır.

300-300 genel baş ve kıc kısmına 4 kat yapmayı düşünüyorum  .

XX

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: hasan ilbay
  • Bulunduğu İl: mersin
  • Doğum Yılı: 1985
« Yanıtla #17 : Ekim 25, 2023, 06:45:21 ÖS »
Merhaba herkese, elyaf katların zimparalanması konusunda deneyimli arkadaşların fikrine ihtiyacım var. İlk kat elyafın zimparalanmasi sonrası dikkatli incelendiğinde yüzeydeki bazı alanlarda zımpara çiziklerinin arasında iğne ucu gibi küçük noktalara zımpara değmediğini gördüm. İyice zımparandiğinda ise elyaf tabakasinin inceldiğini gördüm. Bu iğne ucu gibi küçük noktaciklar büyük önem arz ederimi. Daha önce Elyaf zimparalayanlar yüzeyi çok iyi incelediğinde bunları mutlaka fark etmiştir.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #18 : Ekim 26, 2023, 10:38:24 ÖS »
Merhaba herkese, elyaf katların zimparalanması konusunda deneyimli arkadaşların fikrine ihtiyacım var. İlk kat elyafın zimparalanmasi sonrası dikkatli incelendiğinde yüzeydeki bazı alanlarda zımpara çiziklerinin arasında iğne ucu gibi küçük noktalara zımpara değmediğini gördüm. İyice zımparandiğinda ise elyaf tabakasinin inceldiğini gördüm. Bu iğne ucu gibi küçük noktaciklar büyük önem arz ederimi. Daha önce Elyaf zimparalayanlar yüzeyi çok iyi incelediğinde bunları mutlaka fark etmiştir.
Zımparanın amacı bir sonrakı katın tutunmasını arttırmak için yüzeyi çizip,girintili çıkıntılı bir hale getirmek.
İğne ucu alanlar yapısal anlamda bir problem çıkarmaz.Elyafı zayıflatmaktansa zımpara değmesin önemli değil.
Bunlara hiç gerek kalmaması için elyafı bir önceki kat kürlenmeden yapmak en başarılı yöntem,fakat biraz yorucu.. :sad11
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

XX

• Çırak Üye
« Yanıtla #19 : Ekim 28, 2023, 03:48:26 ÖS »
Cevabınız için teşekkür.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #20 : Ekim 28, 2023, 04:00:26 ÖS »
Uygulamada katlar arasında 12 saat geçilmezse alttaki kat tam priz almaz ve üstündeki kat ile kimyasal ağ kurar, bu nedenle süre çok uzun değilse katlar arasında zımparaya gerek olmayabilir. Fiziki tutunma yeine kimysal bağlanma çok daha sağlıklıdır. İşiniz bittikten sonra yüzeyi düzeltmek için kolay zımparlanabilen bir dolgu maddesini epoksi ile karıştırarark macun yapıp uygulayabilirsiniz.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.

XX

• Çırak Üye
« Yanıtla #21 : Ekim 28, 2023, 06:22:33 ÖS »
Verdiğiniz önemli bilgiler için teşekkürler. Bugünkü calismamdamda ise ilk katı attıktan sonra, yaklaşık bir-iki  saat sonra ilk katman katılaşmaya başlayinca epoksi sürüp ikinci kati attım. Taze epoksi sürünce, eski epoksi bir miktar çözünerek sıvılaşıyor.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #22 : Ekim 28, 2023, 10:24:54 ÖS »
Şekli bozmadığı sürece sıvılaşmanın bir zararı olmaz.

XX

• Çırak Üye
« Yanıtla #23 : Ekim 29, 2023, 02:59:51 ÖS »
Dün, katlar tam kurumadan yaptığım uygulamada iki kat uyguadim. Elyaflarin birleşim yerlerini birbirinin üstüne bindirerek ek yaptığım için birleşim yerleri  4 kat oldu. İşlemi yaptigimda hiç hava kabarcığı görünmüyordu, öğleden sonra güneş gelince işlemi bıraktım. Sanırım güneşin isitmasiyla kabarcıklar oluşmuş. Birleşim yerinde bir çizgi boyunca, birleşim yerine özellikle bol epoksi uygulamiştim.

XX

• Çırak Üye
« Yanıtla #24 : Ekim 29, 2023, 03:08:25 ÖS »
.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #25 : Ekim 31, 2023, 11:16:23 ÖÖ »
Dogru anliyorsam kabarciklar anahtarin saginda dikine bir cizgi boyunca. Eger orasi bir elyaf katinin bittigi nokta ise ve kabarciklar en ustteki elyafin hemen altinda meydana geldiyse yapisal bir sorun olusturmayacaktir.

Eger alttaki elyafin altinda olustularsa yapisal zayiflik olustururlar. Ama ne kadar zayiflik olusturur bilemem. Belki cok onemsizdir. Kompozit islerinde dayaniklilik henuz muhendisligin tam olarak matematige baglayabildigi birsey degil. Hele el yatirmalarinda. O sebeple tecrube daha onemli. Tecrubeli arkadaslarin gorusunu almak lazim. Benim elyaf tecrubem cok fazla ama hemen hic biri yapisal dayaniklilik gerektirmiyor.

Ote yandan denizlerde bundan onlarca kat fazla hava kabarciklariyla yapilmis binlerce irili ufakli tekne oldugunu tahmin ediyorum.

XX

• Çırak Üye
« Yanıtla #26 : Ekim 31, 2023, 01:44:05 ÖS »
Cevabınız için teşekkür, çizgi boyunca elyafın bitim yerinde oluşmuş. Orası birleşim yeri olduğu işin katlar üst üste bindi ve 4 kat oluşturdu ve kabarcıklar en üst katın hemen altında gibi görünüyor. Ama yinede risk almayıp o bölgeyi kazıyıp tekrardan bir işlem uygulayacağım.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #27 : Kasım 02, 2023, 03:03:35 ÖS »
Yerimi bilmiyorum lakin sizce tek at 500 grm örme cam elyaf sağlıklı olurmu yada normal elyaf 2 kat 400-400 mü daha iyi olur uygulama arasında sizce hangisi mantıklı

İki birden her zaman iyidir...tek katta olusacak xaaf ve hataları ikinci kat kapar...

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #28 : Kasım 02, 2023, 04:27:59 ÖS »
Yerimi bilmiyorum lakin sizce tek at 500 grm örme cam elyaf sağlıklı olurmu yada normal elyaf 2 kat 400-400 mü daha iyi olur uygulama arasında sizce hangisi mantıklı

İki birden her zaman iyidir...tek katta olusacak xaaf ve hataları ikinci kat kapar...

Ve hatta derler ki her örgü elyaf katlar arasına ince bir mat uygulanmalıymış; böylece katlar birbirine daha iyi yapışırmış. Sanırım örgüde atkılar arasında oluşan boşlukları doldurmak için. "kimbilir belkide sonradan kabarcıkların oluşmasını önlemek içindir" Yanlış hatırlamıyorsam Eralp Akkoyunlunun kendi teknesini yapışını anlattığı Deniz Çingenesi'nde okumuştum...
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28