Gönderen Konu: Sztrandek 650/750 Posta çam/kontraplak hakkında  (Okunma sayısı 5385 defa)

blackpearl

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: gökalp
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1987
Sztrandek 650/750 Posta çam/kontraplak hakkında
« : Eylül 11, 2014, 10:10:54 ÖS »

https://picasaweb.google.com/114932580418143584191/Teknemiz#5993510349602949970

Bu fotoğrafın  altindaki yorum biraz kafamı karıştırdı. Bizim kontradan kestiğimiz posta şablonlarının üzerine çamdan asıl postaları oluşturuyoruz değil mi? Yoruma göre 0+, 3 ve 9 dakiler haric diğer postalardaki kontraları çıkarmak gerekiyormuş. Biliyorum çok net ve açık bir cümle ama yine de açıklamaya ihtiyacım var.

Bir de posta yapımında bazı örneklerde kontraplak kullanılırken, gördüğüm diğer örneklerde direk ağaçtan yapılmış postalar var. Bu fark kişisel bir seçimden dolayı mıdır? Eğer direk ağacı belli ölçülerde keserek posta yapabiliyorsak kontraplak gereksiz durumuna düşmez mi? sadece 0+, 3, ve 9. postalar için kontr alırım gerisini normal yaparım dediği cümleye göre.

Kafam karışmış durumda hafiften mazur görün.

Yorum sahibi arkadaşın cümlesini s750'nin planında lehçe olarak buldum bu arada. 14. sayfada geçiyor yanlış hatırlamıyorsam. Planın sadece 15 sayfası türkçeleştirilmişti bu sitede. Kalanlara da el atacağım sanırım google translate ile.

blackpearl

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Sztrandek 650/750 Posta çam/kontraplak hakkında
« Yanıtla #1 : Eylül 11, 2014, 10:13:32 ÖS »
Bir de S750 başlığında sorsam daha iyi olur belki ama sorayım burda;

Bu salmanın etrafını saran demir çerçeve tekneyi  kıyıdan çekerken ya da açılırken sorun çıkarmaz mı? Alt tarafını niye pürüzsüz olarak dizayn etmemiş ki bu adam? O kısmı iptal edip ya da içeri alıpsalma ağırlığını değiştirmeden yapsam tekne stabilliğini kaybeder sanırım.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #2 : Eylül 11, 2014, 10:55:09 ÖS »
Merhaba;

Biz bu teknenin bir küçüğünü yaptık biliyorsunuz 3 kişi olarak. Bu teknenin orjinali yorumda belirtildiği gibi ilgili postaların çıkarılmış halidir. Ancak yine yorumda bahsedildiği gibi postaların çıkmaması iç dizayna olumsuz zarardan daha çok şablon ve destek görevi gördüğü için olumlu bir yarar sağlamakta bunu tecrübe etmiş birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim. Postaları ağaçtan yapmak veya kontrplaktan yapmak tamamen kişisel bir tercihtir ancak kontrplaktan da yapsanız mecburen kereste ile çevreleyeceksiniz.

Salma ile ilgili ise bu teknede salmanın etrafını çevreleren demir salmanın katlandığı haznedir yani bu tekneye yarı katlanır salmalı tekne diyebiliriz. Bu tekneyi normal salmalı teknelere göre daha rahat römork'a alabilirsiniz tabi uygun bir römork olursa. Bu boyuttaki bir tekneyi kıyıya almak,kuma çekmez vs ise çok zor bir durum zaten.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

blackpearl

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Eylül 11, 2014, 11:14:33 ÖS »
Merhaba Volkan Bey,

Öncelikle hızlı cevabınız için teşekkür ederim. Sitedeki hemen hemen bütün yapım hikayelerini okudum, resimlerini inceledim sayılır. Bir çoğunu bilgisayarıma da arşivledim hatta model isimleriyle:)

Eğer istediğim zaman karaya çıkarıp istediğim zaman denize açamayacaksam, bu pratiklikte değilse vazgeçmek zorunda kalabilirim bu modelden. Şu an zaten model yapma arifesindeyim. O yüzden bir yandan plan araştırıyorum diğer yandan model yapımı için parça temin ediyorum.

Aradığım tekne MacGregor26 gibi tek kişi ya da iki kişi ile kolayca karaya ve römork'a alınabilecek ama mac gibi ağırlıksız salmalı değil de sağlam katlanabilir, güvenliği pas geçmeyecek hareketli bir salmalı tekne bakıyorum.  Tabi bu dediğim özelliklerde karayolunda da taşınabilecek maksimum boyutlu tekneyi arıyorum. İmkansızı mı arıyorum?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #4 : Eylül 11, 2014, 11:45:48 ÖS »
Merhaba Volkan Bey,

Öncelikle hızlı cevabınız için teşekkür ederim. Sitedeki hemen hemen bütün yapım hikayelerini okudum, resimlerini inceledim sayılır. Bir çoğunu bilgisayarıma da arşivledim hatta model isimleriyle:)

Eğer istediğim zaman karaya çıkarıp istediğim zaman denize açamayacaksam, bu pratiklikte değilse vazgeçmek zorunda kalabilirim bu modelden. Şu an zaten model yapma arifesindeyim. O yüzden bir yandan plan araştırıyorum diğer yandan model yapımı için parça temin ediyorum.

Aradığım tekne MacGregor26 gibi tek kişi ya da iki kişi ile kolayca karaya ve römork'a alınabilecek ama mac gibi ağırlıksız salmalı değil de sağlam katlanabilir, güvenliği pas geçmeyecek hareketli bir salmalı tekne bakıyorum.  Tabi bu dediğim özelliklerde karayolunda da taşınabilecek maksimum boyutlu tekneyi arıyorum. İmkansızı mı arıyorum?

Karayolunda taşımak için max genişlik 2.5 metre yanılmıyorsam. İmkanısız aramıyorsunuz sadece s650 ile tanışmamışsınız.Çalışmalarınızı s650 yönlendirmenizi tavsiye ederim tam aradığınız bir tekne olabilir. Veya Pilgrim 590.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

blackpearl

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Eylül 11, 2014, 11:50:55 ÖS »
Uzun zamandır o mu bu mu diye 2'si arasında sekiyorum. s750den vazgeçen de bir sürü kişi var zaten gördüm.

s650'yi bir daha inceyeyim bari şöyle kullanıcı gözüyle. Teşekkürler tavsiyeniz için.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #6 : Eylül 11, 2014, 11:53:05 ÖS »
Uzun zamandır o mu bu mu diye 2'si arasında sekiyorum. s750den vazgeçen de bir sürü kişi var zaten gördüm.

s650'yi bir daha inceyeyim bari şöyle kullanıcı gözüyle. Teşekkürler tavsiyeniz için.

Tüm ihtiyaçlarınıza rahatlıkla cevap verir. Römorka alıp istediğiniz yere imkanlar dahilinde gezdirme şansınız var,sahile kolaylıkla çekebilirsiniz eğer hareketli salma yaparsanız,aile tatili yapma imkanınız var vs vs bu olumlu özellikleri uzar gider. En güzeli yapılmış 3 adet örneği var yaşayabileceğiniz tüm sıkıntıların çözümleri hali hazırda mevcut. Bencede kullanıcı ve alıcı gözle bir inceleyin :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

blackpearl

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Eylül 12, 2014, 12:21:59 ÖÖ »
Şu an ibreler s650'yi gösteriyor yeniden. Fakat aynı salma yapısı s650'de de mevcut. (Malum çıkıntı) Sıkıntı yaratmaz mı? Dediklerinizden anladığım kadarıyla yaratmayacak...

blackpearl

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Eylül 12, 2014, 12:26:35 ÖÖ »
Yapılmış örneklerin bulunması da büyük kolaylık olur gerçekten. Hepsi arşivliydi zaten:)

http://www.denizrehberim.com/s650-yapacaklar-icin-detay-bilgiler-t1479.0.html

Şu başlık da sayenizde mevcutken sorma ihtiyacı hissedeceğim şeyler minimuma iner gibi zaten.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #9 : Eylül 12, 2014, 12:16:56 ÖS »
Yapılmış örneklerin bulunması da büyük kolaylık olur gerçekten. Hepsi arşivliydi zaten:)

http://www.denizrehberim.com/s650-yapacaklar-icin-detay-bilgiler-t1479.0.html

Şu başlık da sayenizde mevcutken sorma ihtiyacı hissedeceğim şeyler minimuma iner gibi zaten.

Hiç sıkıntı olmaz elimizden geldigi kadar her soruya cevap vermeye calisiriz o konuda supheniz olmasin.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com