Gönderen Konu: S-650 Posta( Tekne) Kurulumu Yardım  (Okunma sayısı 26236 defa)

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
Ynt: S-650 Posta( Tekne) Kurulumu Yardım
« Yanıtla #45 : Mart 28, 2012, 02:15:33 ÖS »

Ben de Türkçelerini yazmaya başlamıştım, Volkan bana gönderdi çevirdiklerini sağolsun. Ben çıktıların üzerine yazıyordum, Volkan'dan gelince vazgeçtim :D Onun ki daha teknik. Kalan kısımları zahmet olmazsa ben de isterim İbrahim bey :)

Volkan Motor asmak için, kaldırılıp indirilen "braket"leren yapmayı düşünmez misin?
Aslan Bey'in dediği eğimi vs. onda çözmek daha kolay değil mi?

Ben de havuzluk içine gömme yapmayı düşünüyorum. Ancak Yelkende kaldıramadığığımız için fazladan sürtünme yapacaktır diyorlardı ustalar. Neyse bizde yarışmalara katılacak halimişz yok ki? ;D ;D

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #46 : Mart 28, 2012, 03:20:34 ÖS »
Motor kic acnalikta kalsa kaldirmasi daha kolay olur abi iceriye koydugunda motorun orjinal kaldirilis seklini uygulayamayabilirsin. Cunku motorlari egik sekilde cekerek kaldiririz. Oda dusunduruyor havuzluk icinde motoru yukari cekip kaldirmak lazim egik kaldirmayi yapamayiz.

kici egik yapip motoru yine kica monte edebilirim henuz karar vermedim kafa karisik hep. Kic egik oldugunda yeke de problem olcak bakalim nasil cozcez.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #47 : Mart 28, 2012, 05:40:33 ÖS »
Motor kic acnalikta kalsa kaldirmasi daha kolay olur abi iceriye koydugunda motorun orjinal kaldirilis seklini uygulayamayabilirsin. Cunku motorlari egik sekilde cekerek kaldiririz. Oda dusunduruyor havuzluk icinde motoru yukari cekip kaldirmak lazim egik kaldirmayi yapamayiz.

kici egik yapip motoru yine kica monte edebilirim henuz karar vermedim kafa karisik hep. Kic egik oldugunda yeke de problem olcak bakalim nasil cozcez.

Volkan, resim 8 yandan ve üstten görünüşler. Motor içerde. resim 17, kıç postaların resimleri. sağ alttaki schemat olistwowania wregi 0+ (6300) [Kare düzeni 0+ (6300)] yazısınsın sağında kalan yazı;wzmocnieniepod mocowanie silnika deska gr. 25 mm. (Motor bağlama,25 mm tahtayla güçlendirilecektir.) Yani,motoru 0+ postasına bağlamış.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #48 : Mart 28, 2012, 05:53:32 ÖS »
motoru dış aynaya baglayın derim hem havuzlukta yeriniz daralmaz hemde çıkan egzoz gazları teknenin yüzeyini kirletmez..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #49 : Nisan 04, 2012, 09:06:58 ÖS »
Planlar üzerinde çalışıyorum tabikide çalıştıkçada sorularım artıyor. Özellikle aynı tekneyi yaptığımız için sorularım İbrahim Abi'ye ancak inceleyenlerin cevaplarını herzaman dinlerim.

Şimdi hesaplamalarım doğrultusunda omurga boyunu 611 cm buldum.

Ayrıca 1 ve 0+ postaları arası 45 cm ve 0+,0 postaları arasıda 20 cm.

Baş bodoslamanın omurga bağlantı noktası ile 9. postayı koyacağımız yer arası 26 cm. Güverte noktası ile 9 nolu posta arası ise 39+26= 65 cm onda bir fark yok.

9,8,7,6,5,4,3,2 ve 1 nolu postaların arasıda 65 cm.

Buraya kadar doğrumuyum ?

Bu rakamlardan yola çıkarak teknenin ucu ile güverteden ölçüldüğünde teknenin boyu 0+ postasına kadar 630 cm ancak su hattının oralardan ölçüldüğünde 650 cm.

Baş bodoslamanın yine omurga birleşim yeri ile 0+ postası 591 cm. aynı şekilde 0 postası ile ise 591+ alttan +20 cm 611 cm.

Bu yöndeki hesaplamalarım doğrumu yorumlarınız nedir hatam varmı varsa nerede ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #50 : Nisan 04, 2012, 09:17:49 ÖS »
Ayrıca planlarda su hattı uzunluğu 596 cm olarak veriliyor ancak ben defalarca hesaplıyorum 591 cm olarak buluyorum. Hayırdır inşallah..
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #51 : Nisan 04, 2012, 10:01:33 ÖS »
Ayrıca planlarda su hattı uzunluğu 596 cm olarak veriliyor ancak ben defalarca hesaplıyorum 591 cm olarak buluyorum. Hayırdır inşallah..
Planlar üzerinde çalışıyorum tabikide çalıştıkçada sorularım artıyor. Özellikle aynı tekneyi yaptığımız için sorularım İbrahim Abi'ye ancak inceleyenlerin cevaplarını herzaman dinlerim.

Şimdi hesaplamalarım doğrultusunda omurga boyunu 611 cm buldum.

Ayrıca 1 ve 0+ postaları arası 45 cm ve 0+,0 postaları arasıda 20 cm.

Baş bodoslamanın omurga bağlantı noktası ile 9. postayı koyacağımız yer arası 26 cm. Güverte noktası ile 9 nolu posta arası ise 39+26= 65 cm onda bir fark yok.

9,8,7,6,5,4,3,2 ve 1 nolu postaların arasıda 65 cm.

Buraya kadar doğrumuyum ?

Buraya kadar doğrudur, omurga boyuna gelince orada bir eğim var,düz bir hat olarak düşünme. hesapladığın rakamdan biraz daha fazla olabilir. Omurgayı hazırlarken biraz uzun tut sonra kaesersin. kısa kalmasın.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #52 : Nisan 04, 2012, 10:07:33 ÖS »
Evet abi jeton şimdi düştü. Ben omurgayı 650 olarak hazırlayayım eğilmesi bükülmesi falan fişman fazlalığı 0 postasından keser atarım.
Tekne boyu aşağıdan 650 yukarıdan 630 tüh 20 cm kaybettik :D Ben o 20 cm e iki popo sığdırırdım.

Abi autocad de su hattı çizgisi tek bir postada çakılı yani diğer postalarda görünmüyor ben şimdi ölçümü nasıl yapayım ? Sen basılı kağıtlardan nasıl yaptın ? Yanılmıyorsam su hattı çizgisi autocad çizimlerinde ya 0+ da yada 0 da. O çizgiyi çizimlerde yanlara doğru uzatıp postaları kestikleri noktalarımı baz aldın ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #53 : Nisan 04, 2012, 10:10:48 ÖS »
Ayrıca baş bodoslamanın omurga birleşim noktası ile 0+ postasının omurga koyulmuş hali iskeleden yüksekliği 165 cm. Bu iki nokta arasına bir ip çekiyorum ve su hatlarınıda sarı iple çizip ipleri hizalayıp ona göre posta yüksekliklerini belirliyorum. Bunlarıda doğru anladım yanılmıyorsam.

Ancak 0 postasının montajı konusunda kafamdaki soru işareti hala gitmedi. Ben onu normal çizimlerdeki gibi posta yaptım. Şimdi kurarken onuda dikmi kuracağım yoksa yatıkmı kuracağım ? Nasıl olacak gari :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #54 : Nisan 04, 2012, 11:06:07 ÖS »
 Burası doğrudur,o ip su hattıdır. her çerçevenin su hattını da iple belirlersen ve bu ipin tam orta noktasını bir boyayla nokta olarak işaretlersen su hattı boyuyla,çerçeve su hattı işaretinin kesiştiği nokta posta yüksekliğini verir.
   ''0'' postası aslında posta olarak yok. O kıç aynayı kapatan kapak. Sadece kontrplağın yanlarına ahşap koyman yeterli olacak, zira üst zaten ''0+''ya yatacak ve o üst kiriş her ikisininde ortak elemanı. altında ise autocad planına göre keseceğin yaklaşık 16 cm gibi bir ahşap. İşte o ahşabı dik olarak monte edeceksin. o ahşap parçanın üst kenarıyla, ''0+'' artı postasının üst kenarı arasınada konrplak parçayı yatıracaksın. kontrplağa monte ettiğin yan tahtaların çentiklerine de şitingerlerin uçları bağlanacak.
  Benim   autocad çıktım tek bir çizim, dolayısıyla KLW çizgiside bütün postaları (0 hariç) kesiyor. Ben bu çıktıdan tekrar her postayı yağlı kağıda kopya ettim ve her postaya da KLW ve posta eksenlerini çizdim. şimdi postalar bitince bu çizgilerida ip gerip belirtiyorum.
    İstediğin zaman beni cepten arayabilirsin.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #55 : Nisan 04, 2012, 11:41:56 ÖS »
İbrahim abi en kısa sürede yani kontrum olduğu zaman arayacağım :D Detaylı konuşmak istiyorum açıkçası.

Birde baş bodoslama için daha değişik bir yöntem düşünüyorum ama sen ne dersin abi ? Mehmet Ünsalan abilerimizin yaptığı gibi yapmayı düşünüyorum. İncelikli kalınlıklı vs gibi detaylarla uğraşmadan aynı şekilde lamine üçgen prizması şeklinde bodoslama parçası ve gelen stinger çıtalarının da uclarını palanya ile uygun hale getirip yapıştırmayı düşünüyorum.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #56 : Nisan 04, 2012, 11:49:44 ÖS »
   dizaynerde zaten onu yapmış, ama öylesi sana daha kolay gelecekse neden olmasın.

msceylan

• Usta Rehber
« Yanıtla #57 : Nisan 05, 2012, 07:51:25 ÖS »
Volkan su hattının hesap yoluyla bulunmasını konu başında tartışmıştık :D

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #58 : Mayıs 13, 2012, 12:53:11 ÖÖ »

Tekneyi kurarken dikkatimi çekti şimdi yukarıdaki tabloya göre baş bodoslama ile o+ postası yerden 165 cm yüksekte ve bu yükseklikler zaten su hattı yüksekliği oluyor. Bu ikisi arasında bir ip geriyoruz bu bizim su hattımızı belirliyor.

Sorum şurda. Ofset tablosunda yanılmıyorsam C noktası bu su hattı ile postaların arasındaki mesafeyi veriyor. Ve yanlış okumuyorsam ofset tablosuna göre 15 mm baş bodoslama 10 mm de 0 + postası bu kesimden yüksek oluyor. Yani 1.5 ve 1 cm lik bi yükseklik .Baktığımızda bu çok bir rakam değil ancak bunun sebebi nedir ? ve nasıl yapmamız gerekecek?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

msceylan

• Usta Rehber
« Yanıtla #59 : Mayıs 14, 2012, 11:37:36 ÖÖ »
ama az ama çok adam vermiş ölçüyü ;D

Çalışma hassasiyetine göre bu ölçünün azlığı çokluğu değişir. mm ile çalışıyorsan 10-15 mm ciddi ölçü, cm ile çalışıyorsan eh o kadar değil ;)

Yani diğer postalar için eğer tam ölçüsünde su hattına göre ayarlarken cm' ye yuvarlayıp öyle diziyorsan dediğim gibi 1-1,5 cm sapma çok fazla değil. Ama mm hassasiyetinde ölçü alıyorsan verilen değerlere uy derim, sonra omurgayı düzgün oturtamayabilirsin,

Adam uğraşmış milim milim çıkarmış sende ölçüver artık ;D ;D