Gönderen Konu: Ödüllü Yarışmamız- Amatör Tekne Yapım Kitapçığı İndexi  (Okunma sayısı 15609 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo

Sevgili Üyelerimiz;

İnternet dünyasında amatör tekne yapımına dair tüm kaynakların İngilizce olduğunu,yan konularda bu tür kaynaklar mevcut olsa da sadece bu konuya yönelik Türkçe bir kaynağın olmadığını üzülerekte olsa paylaşmaktayız.

Bu konuda olan fikirlerimi bu platformda daha önceden de paylaşmıştım. Bu tür bir kaynağın olması,ülkemizde amatör olarak kendi teknesini yapmak isteyen kişilere bir ışık olabilir. Bu sebeple ilk adımımızı atmak istedik ve sitemiz üyelerinden Osman Uysal Abi'mizin öncülüğünde yarışmamızı başlattık. Ayrıca kitapçığın basımı konusunda elinden geldiği kadar yardımcı olacağını bildirdi.

Aslında bu yarışma,bu kitapçık içerisine nasıl daha fazla kişiyi çekebiliriz düşüncesi ile oluştu.Bu anlamda index fikri aklımıza geldi.
Yarışmaya katılmak isteyen üyelerimiz Amatör Tekne Yapımı kitapçığının en ince ayrıntısına kadar indexini oluşturacaklar ki site kurucusu olarak benim tarafsız olmam gerekir diye düşünülse de bende yarışmaya katılıp bu yarışın içerisinde olacağım.

Yarışmaya katılmak için ;

-Amatör Tekne Yapımı kitapçığının '' en alt konuya kadar'' indexini word dosyasında oluşturmanız.
-Bu word dosyasını Ad-Soyad bilginiz ile kaydetmeniz.
-Daha sonrasında ise ;

admin@denizrehberim.com veya

info@denizrehberim.com mail adreslerine göndermeniz gerekmektedir.( Gönderimde yaşanan sıkıntılar için kişisel ileti göndererek bana ulaşabilirsiniz.)

Yarışmanın Sonuçlanması;

Bu gönderilen dosyalar tarafımdan resim dosyası haline getirilip ayrı bir konu altında sergilenip site oylamasına açılacaktır. Bu oylama sonucunda 1. seçilen indexin konuları farklı Üstadlarımız tarafından bilgi olarak desteklenecek ve tamamlanacaktır. Yani dış kabuğu oluşturmak size,içini doldurmak ise Üstadlarımız öncülüğünde bize düşmektedir.

Ayrıca şu notu eklemek isterim..
Bizler yapılmamış bir şeyi yapacağız,bir ilk gerçekleştireceğiz. Yaptığımız şey kötü de olabilir,yeterli olamayabilir de. Ama artık birileri birşeyler yapmak zorunda. Öncü olmak zorunda. Bu konuda herkesin taşın altına elini koymasını iyi,kötü ayırt etmeden projelerini paylaşmasını diliyorum..

Yarışma Kuralları;

* Yarışmaya sitemize üye olan tüm üyelerimiz katılabilir.

*Her üyemiz 1 proje ile yarışmaya katılabilir.(Aynı IP numarası üzerinden 1'den fazla proje kabul edilmeyecektir.)

*Projenin word dosyasına ve Ad-Soyad bilgileri ile kayıt edilmesi zorunludur.

*Proje katılımının sonrasında oylama açık oylama olacaktır. Hangi projeye ne kadar oy verildiği oy verenlerin hakkı ve gizliliği saklı tutulmak kaydı forumda sürekli paylaşılacaktır. Ancak şeffaflık açısından oy verme işlemi proje sahipleri ile detaylı olarak paylaşılacaktır.

*Yarışmaya katılımın sona ereceği tarih    30 Aralık 2012'dir. Bu tarihten sonra 1 AY süreli  30 Ocak 2013 tarihine kadar geçerli açık oylama yapılacaktır.

*Oylama sadece site üyelerimize değil ziyaretçi statüsünde sitemizde aktif olan kullanıcılarımızada açık olacaktır.

Yarışmamızın Ödülü;

1. olan proje Türkiye'de gerçekleştirilecek bir ilkin altına imzasını atmanın yanında Değerli Üstadımız Özkan Gülkaynak'ın ''ÖZGÜRLÜK HATTININ BATISINA'' adlı muhteşem eserine sahip olacaktır. Ayrıca aşağıdaki resmini gördüğünüz sete sahip olacaktır.

Ayrıca 2. ve 3. projelere de aşağıda görmüş olduğunuz set hediye edilecektir.

Yarışmamız Başlamıştır.Başarılar...
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

serkanavci

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Serkan Avcı
  • Bulunduğu İl: Kocaeli
  • Doğum Yılı: 1976
Ynt: Ödüllü Yarışmamız- Amatör Tekne Yapım Kitapçığı İndexi
« Yanıtla #1 : Kasım 06, 2012, 10:23:35 ÖS »
Ben o kitabı aldım okudum bile yarışmaya katılmama gerek yok o zaman :) :) :) :) :)

Şaka bir yana böyle bir çalışma yaptığınız için teşekkür ederim. Umarım benim gibi çoğu ilk teknesini yapmaya çalışan amatörlere yol gösterici bir çalışma olur.
İ.Serkan AVCI
1976-Körfez/KOCAELi

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #2 : Kasım 06, 2012, 10:39:46 ÖS »
Serkan Abi yukarıda da dediğim gibi belki çok iyi birşey olmayabilir ancak birilerinin bir adım atması gerek bakalım belki tek ben proje yaparım belli mi olur :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

serkanavci

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Serkan Avcı
  • Bulunduğu İl: Kocaeli
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #3 : Kasım 07, 2012, 08:22:30 ÖÖ »
Belki de çok iyi bir şey olmaz ne demek Volkan, eminim her amatörün yararlanabileceği iyi bir iş ortaya çıkacak.
İ.Serkan AVCI
1976-Körfez/KOCAELi

daruga01

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Yavuz Daruga
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1972
  • Tekne Adı: NAZDAL AS
« Yanıtla #4 : Kasım 07, 2012, 10:50:36 ÖÖ »
index derken sadece içindekiler kısmı mı olacak? yoksa bilgi demi vermek zorundayız. birazcık daha açabilirsek iyi olur. şimdiden teşekkürler.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #5 : Kasım 07, 2012, 11:51:19 ÖÖ »
Yavuz Abi insex derken icindekiler kismini kastediyoruz. Yani soyle aciklayayim kitapcigin omurgasinin olusturulmasini istiyoruz. 

Ornek vereyim.

1. Tekne Yapim Yontemleri
1.1 Ahsap Tekne Yapimi
1.2 Metal Tekne Yapimi
1.3 Beton Tekne Yapimi

Vs gibi kitapcigin en basindan en sonuna kadar tum detayi ile bir index calismasi. O basliklara gore bilgileri bizler Ustadlarin onculugunde tamamlayacagiz ve kitapcigimiz ortaya cikmis olacak.Bilgi verme zorunlugu ve gerekliligi kesinlikle yok.Zaten verilen bilgiler yarismaya dahil olmayacak.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

daruga01

• İleri Rehber
« Yanıtla #6 : Kasım 08, 2012, 09:26:13 ÖÖ »
Anladım Volkan teşekkürler.

Mmühendisi87

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Hasan Hakan KILIÇ
  • Bulunduğu İl: BURSA
  • Doğum Yılı: 1987
« Yanıtla #7 : Kasım 08, 2012, 10:32:56 ÖÖ »
Beton tekne yapımı mı xD XD

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #8 : Kasım 08, 2012, 12:12:08 ÖS »
BAZI OKUYUCU YORUMLARI
Hadi hayırlısı olsun bakalım.

Biraz teşvik edelim bakalım arkadaşlarımızı... Ödül kitabımız hakkında bazı okuyucu yorumları aşağıdadır.

Detaylar ; http://www.kayitsiz.com/index.php sitesinden alınmıştır.

1) Özkan bey,1900 lü yıllardan beri yayımlanmış.Bernard Moitesier,Eric Hiscock,kitaplarından bile edebi,akıcı,felsefi,duygulu,bilgi ve cosku dolu en doyurucu eseri yaratmışsınız.Dünyadaki en iyi deniz kitabı diyebilirim.Örnek kitap gösterilmeli ve diğer dillere çevrilmelidir.Yüreğinize ve emeğinize sağlık

Prf.Dr.Aykut Bilge

2) Sevgili Ozkan Bey Abi,
Size artik agabey diye hitap ediyorum cunku kitabinizi okurkan sizinle beraber 7 denizleri gezdim, firtinalara girdim, daldim ciktim, baliklar vurdum hatta motorubozd um birde utanmadan tamir bile ettim :) Bu e-postayi size tesekkur ve minnetlerimi iletmek icin yaziyorum.
Bu gune kadar ulkemizde yayinlanmis tum denizcilik kitaplarini ve neredeyse bir o kadar daha yabanci yayinlari takip edip okumus biri olarak, sahsen bu kadar guzel, heyecanli, samimi, akici ve bence en onemlisi ogretici bir kitap okumadim.Benim gibi Ankara'da dogup buyumus, deniz ve denizcilile 30 yasindan sonra tanismis ve tum cabasi ile bu gune kadar o kayip yillarin eksiklerini gidermeye calisan bir deniz, yelken, tekne ve doga asigi icin kitabinizin degerini sozcuklerle anlatmam imkansiz.
Bu kadar acik ve basite indirgeyerek, samimiyet ve ictenlikle anlattiginiz, bu bilgileri paylastiginiz ve yetinmeyerek muthis dunya goruslerinizi boyle bir eserle harmanlayip hemde ulasilabilecek bir butce ile sundugunuz icin size cok cok tesekkur ederim.
Bundan sonrada diger hayallerinizi arzu ettiginiz gibi gerceklestirebilmenizi tum kalbimle diliyorum.
Her zaman pruvaniz neta ruzgariniz kolayiniza olsun.
Saygilarimla

Altan Gungor

3) Kitabı okumaya başlamadan önce Kayıtsız III e baktığımda, güzel bir ahşap yelkenli görüyordum.Şimdi baktığımda, ardındaki büyük birikim ve emeği,  içindeki bronz çivilerine varana kadar görüyorum.Kitabı okumaya başlamadan önce, denizi seven, bilgili bir denizci görüyordum,Şimdi baktığımda Özkan Gülkaynak?ta denizle bütünleşmiş bir kişiyi, büyük bir bilgi birikimini görüyorum.Özkan Gülkaynak şanslı bir kişi. Denizi doyasıya yaşamış ve bütünleşmiş.Bizim şansımız bu birikimin bu kitapla bizlere de ulaşmış olması.Denize hevesli  (her yaştaki) gençlere tavsiyem: ?Bu kitabı mutlaka okuyun?.Özkan Gülkaynak bu kitabında Deniz?in bize söylediklerine de tercüman oluyor.Ellerine, emeklerine sağlık.

Bülent Erişen

4) sevgili Özkan , kitabınız bu güne kadar okuduğum en güzel , kapsamlı ve bilgilendirici seyahat - anı kitabı ( tüm yerli ve erişebildiğim yabancı deniz seyahat kitapları dahil ) . Kitabınızı PRDD ' den aldım . İmzalı olmasını umuyordum ama sonradan imzasız olmasına sevindim , İzmire dönünce sizinle tanışma vesilesi yaratacağını düşünüyorum :-)) . Denizcilik konusundaki ve tekne yapımı konusundaki bilgilerinizi denizseverlere , PRDD bünyesinde veyahut özel kurs düzenleyerek aktarmayı hiç düşündünüz mü ? . Bence birikiminiz size böyle bir misyon yüklüyor . sevgi ve saygıyla

Berkhan Kerametli

5) Özkan Kaptanım, merhaba,
ve Dostlarınız arasına aldığınız için teşekkür ederim..
Hayranlık ve Gıpta ile okuduğum Kitabınızı , şu an Demlendirerek ikinci
tur okumaktayım...
Elinize,Yüreğinize Sağlık..!! Sevgi ve Saygı ile..

Ömer M kutay

6) Bu enfes maceradan dolayı tebrik ederim.Benim gibi deniz fobisi olan birini bile denizciliğe özendirdiniz...

Derya günşen

7) Teşekkürler sevgili Özkan, akıcı ve duru anlatımın dikkat çekiciydi. Vermeye özen gösterdiğin mesajlar yararlıydı. Ege nin berraklığı yüzüne yansıdığı gibi, anlatım tarzın da kendin gibi, abartısız yalın ve pürüzsüzdü. Sağlık ve huzurun hiç bozulmasın, yaşamın hep neta olsun. Sağlıcakla kal.

İsmet yılmaz

8) Kitabiniz o kadar surukleyici ve o kadar rahat okunuyor ki bence satislar çok daha fazla olacak :)

Nuri Ergenekon

9) Aman bitmesin diye tadını çıkararak yudum yudum okuyoruz kardeşim... İyi ki varsın ve iyi ki yazmışsın..

Adnan Biricik

10) İlk turumu herkes gibi bende üstad Sadun Boro ile attım.Tabiki ikincisi Atasoylar ile oldu.Hatta görev gereği onları Kıbrısın kuzeyinden Antalyaya kadar eskortlama şerefine nail oldum.Sonrasında Ayça Hanımın kaleminden devam ettim. Kutsal kitabını lahor dan aldım.Bu gece Kayıtsızla attığım ikinci turumu bitirdim. En keyiflisi buydu be!

Onur Tosun

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #9 : Kasım 08, 2012, 12:15:37 ÖS »
Ahşap bot inşaası ile ilgili ingilizce bir kitabın indexi arkadaşlar , fikir vermesi açısından yayınladım. İhtiyacı olana Türkçe çeviri yapabilirim.

Table of Contents:

?Laying Down
?The Making of Molds
?The Ballast Keel
?The Backbone: Keel and Sternpost
?The Backbone : Stem, Rabbet, and Frame Sockets
?The Backbone: Tail Feather, Transom, Molds, and Sheer
?Ribbands and Timbering Off
?Floor Timbers
?The Planking Process: From the Sheer Down
?The Planking Process: From the Garboard Up
?A Smooth and Fair Hull
?Ceilings
?Fitting the Deck Framing
?Laying the Deck
?Building the House
?Hatches and Other Deck Joinery
?Fittings the Bulkheads
?Spars
?The Rudder
?Tools and Devices

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
« Yanıtla #10 : Kasım 08, 2012, 06:28:20 ÖS »
Kitabın adı ve yazarı ne?

daruga01

• İleri Rehber
« Yanıtla #11 : Kasım 08, 2012, 09:01:32 ÖS »
osman bey Türkçesi olsa çok iyi olurdu..:)) bekliyoruz

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #12 : Kasım 09, 2012, 11:21:35 ÖÖ »
Kitap adı : How to Build a Wooden Boat
Yazarı : David Mcintosh

Arkadaşlar.

Caretta

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Kadir Zengin
  • Doğum Yılı: 1955
« Yanıtla #13 : Kasım 10, 2012, 01:43:42 ÖS »
Böyle bir çalışma başlatmış olmanızdan dolayı sizleri kutluyorum ve bu sitenin üyesi olmaktan kıvanç duyuyorum. "Bir Medya Fosili" olarak, bu kitabın hayata geçirilebilmesi için maddi ve manevi katkı koyma arzusuyla hepinizi selamlıyorum.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #14 : Kasım 10, 2012, 02:12:38 ÖS »
Kadir Bey desteginiz ve guzel dusunceleriniz icin cok tesekkurler. Sizin gibi degerli abilerimizin yanimizda oldugunu gormek bu islere dört değil on elle sarilmamiza neden oluyor.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com