Gönderen Konu: Kerestenin Saklanması ?  (Okunma sayısı 4445 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Kerestenin Saklanması ?
« : Aralık 20, 2011, 03:06:30 ÖS »

Bildiğiniz üzere S-650 nin yapımına başladık ve 7 adet posta hazırladık yapıştırılmamış şekilde.Şimdi bu hazırladığımız keresteyi saklama koşullarımız nasıl olmalıdır.Güzelce bağlayarak paket haline getirdik postaları ayrıca koyduğumuz yerin altına iki kat çıkan takozlardan koyduk duvarın orasınada yarısına kadar ahşap koyduk üzerini naylon ve battaniye ile örttük.Bu bizim için yeterlimi ? Eski ve kullanılmayan yapı olduğuna rutubet sıkınıtımız mevcut.Bu konuda aldığımız önlemler yeterlimi ?Daha ne gibi bir koruma uygulayabilirim ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
Ynt: Kerestenin Saklanması ?
« Yanıtla #1 : Aralık 20, 2011, 10:14:11 ÖS »
Bu konuda acil yardımlarınaza ihtiyacım var lütfen bana yol gösterin.Yoksa her geçen gün benim için kayıp oluyor sanırsam.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #2 : Aralık 20, 2011, 11:17:24 ÖS »
Alta bir plaka kontraplak koyup üstüne çakmanı onun üstüne de tekrar bir kontraplak cakmanı öneririm.
veya zemine boydan boya geniş tahtalar koyarak onun üzerin yatırıp çakabilirsin kontraplak yerine . elinde ne tür malzeme var bilmiyorum bu amaçla kullancağın.
eğer yan birleştirme çıtaların hazırsa bir an önce gövdeyi çak derim.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #3 : Aralık 21, 2011, 12:25:20 ÖÖ »
Abi zaten altında ahşap döşedim duvar kısmınada yarısına kadar ahşap koydum yani yerle veya duvarla bir teması yok ancak havadan nem kaparmı agaç üzerini falanda örttük eğer sorun olucaksa rutubet konusunda ağaçları eve getireceğim.

Ayrıca havalar yağmurlu abi iskeleti açık havaya kuracağım için şimdilik planlarda iskeleti kurmak yok kısmet olursa ve kapalı uygun bir alan bulabilirsem kurarım ama olmazsa Şubat'tan sonra Mart'a doğru kurmayı düşünüyorum.Ozamana kadar kafamda bulunan ciddi soru işaretlerinide çözmüş olacağımı düşünüyorum.
1.Salma Kasası
2.Pis ve Temiz Su sistemleri.
3.Direk Montajı.

Kafamı kurcalayan sadece bu konular var.Hani bir şeyleri düşünürsünüz ama bazı konular belirsizdir ya aklımızda hiç bir fikir üretemeyiz bu konularda aynen bu durumdayım.Bir tek bunlar gözümde büyüyor.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #4 : Aralık 21, 2011, 09:31:25 ÖÖ »
Biçilmiş ahşabın en iyi korunma yöntemi kullanmaktır,yani yerine monte etmektir. Ahşap satanlar ise tahtaları genellikle hava alacak şekilde istiflerler. Kereste halinde iken iyice yıllandırılmış ahşap genellikle biçildikten sonra çalışmaz. Birçok yabancı ülkede ağaçlar kütük halinden çıkarıldıktan sonra açık havada (karın, yağmurun ve güneşin altında) uun süre bekletildikten sonra biçilir, böylece çalışmaları engellenir. Ahşabın dinlendirilmesi kalınlığına göre zaman olarak artar ama 10 yıllarla ifade edilir. Biçilmiş ahşap için yapılacak fazla bir şey yoktur. Bu nedenle bu tür malzemeleri genellikle iki kat ahşabın birbirine lamine edilmiş halinden kesilmesi h alinde çözüyorlar.

Tüm parçaları aralarına 15 cm'de bir çıta koyarak üstüste istiflemenizi ve çok sık aralıklarla işkence ile birbirine sıkarak saklamanızı öneririm. Böylece ağaç hava alacak ama çalışması için fırsat verilmeyecektir.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #5 : Aralık 21, 2011, 10:53:43 ÖÖ »
Ahmet abi çok teşekkürler.Zaten okadar uzun süre değil benim için 1.5 2 ay dayanması yeterli olacaktır.Tek korkum rutubet kötü bir zarar verirmi agaçlara.Hava almasında bir sakınca olacağını sanmıyorum.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com