Gönderen Konu: Sztrandek-650 'VOGO'-Bursa  (Okunma sayısı 498402 defa)

serkanavci

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Serkan Avcı
  • Bulunduğu İl: Kocaeli
  • Doğum Yılı: 1976
Ynt: S-650 'VOGO'-Volkan Aydın-Gökhan Aydın
« Yanıtla #525 : Ekim 22, 2012, 01:24:26 ÖS »

Sintinenin suya dayanıklı olması için teknenin iç kısmınada elyaf+epoksi yapacağız değil mi?

İ.Serkan AVCI
1976-Körfez/KOCAELi

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #526 : Ekim 22, 2012, 01:30:56 ÖS »
Hazır omurgadan falan bahsederken, güverte üzerindeki ekipmanları koç boynuzu, kurt ağzı vs. yapılırken nasıl bir yöntem uygulamamız gerekir? Malum bunlar yük altında çalışacak malzemeler. Aynı şekilde ben sabit salma yapacağım. Salmanın monte edileceği yerin güçlendirilmesi nasıl yapılmalı?

Volkan bir de 3 no'lu posta için sorduğum soruyu cevaplarsan sevinirim.

Saygılar

Abi gozumden kacmis. 3 nolu postam benim zaten yapilida kapi boslugu ve ic destek citalarini yaptim.Daha yatay citada gecilcek gerci iki dik cita arasina.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #527 : Ekim 22, 2012, 04:57:30 ÖS »
Volkan,
Yaptığın teknenin plan ve mevcut dokümanlarını benim mail adresime gönderebilir misin.
Şu anda bu tekne üzerinde büyük bir tecrübe kazandın. Bu tecrübene göre posta ve stinger ebatları sence en uygun ne olmalı. Ben de bu tekneyi belki yaparım. Belki bu kış evde içeride postaları hazırlarım, ilkbaharda da belki dışarıda kurarım diye düşünüyorum
Ne mutlu Türküm diyene.

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
« Yanıtla #528 : Ekim 22, 2012, 08:43:48 ÖS »
Volkan,
Planlara ulaştım. Göndermene gerek kalmadı.
Ne mutlu Türküm diyene.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #529 : Ekim 22, 2012, 08:56:32 ÖS »
Abi bu konudan indirme yapabilirsin planları.

http://www.denizrehberim.com/turkce-ceviri-s650-planlari-t1434.0.html     mail ile göndermek boyutu yüzünden sıkıntılı olabiliyor.Kendi kullandığımız planları ekledik buraya Türkçe olarak.

Estafurullah abi el yatkınlığımız oldu sadece tecrübe için daha çok yolumuz var. Ama ebat olarak ben 5 x 7 posta kalınlığı ve 2.5 x 4.5 stinger kalınlığı derim. bu benim fikrim tabikide kanun bilmem yasa bilmem ben sadece işleme kolaylığı ve kendime göre sağlamlığı için konuşuyorum. Ben postalarımı 2.5 x 10 yaptım yinede sıkıntı çıkarmadı yanlız hafif tombullatsaymışım daha da iyi olurmuş. Stingerler içinde orjinal stingerler 3.3  x 5. Dizayner amcamıza b*k atmak gibi olmasın ama :D artık ciddi olarak planları ne zaman ve ne şekilde çizdiğinden şüphelerim var :D 3.3 kalınlıkta ve 5 cm genişlikte stingeri her şekilde bükmek postalara göre eğim vermek çok zor. Posta kontraplaktan yekpare olmadığı müddetçe veya dizaynda denildiği gibi osb den kalıp yapılmadığı müdettçe bizim yaptığımız yöntem ile bu kalınlıktaki çıtaları postalara zarar vermeden bükmek imkansız. Kalıplada stingerlerin zarar görmeyeceğinden emin değilim.

Ayrıca Mehmet abi geldiğinde gördü omurga yanlarında bodoslama ile birleşimde çıtalar öyle bir form alıyorki 3 boyutlu olarak esnemesi ve yön değiştirmesi gerekiyor bunları orjinal stingerler ile yapmak imkansız. Denemeden de konuşuyormuş gibi görünmeyeyim orjinalleri ile deneyip bu sonucu aldım.

Açıkçası çok sevinirim :) S-650 ile beni ilk İsmail Abi başka bir forumda tanıştırdı. Bu tekne hem benim bu forumu açmama sebep, hemde benim gibi düşünen insanlara çok güzel bir alternatif oldu. Türkiye'de nasıl Vosvosların şenlikleri yapılıyor S-650 ninde bu mertebeye erişmesini çok isterim :) Şimdilik Ben,İbrahim Abi,Serkan Abi faal olarak devam ediyoruz. şimdiden 3 olduk. Bu sayının artmasını çok isterim :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #530 : Ekim 22, 2012, 09:06:32 ÖS »
Volkan kolay gelsin kardeş.

Bir yandan kuzey 420 ile uğraşıyoruz , bir yandan iş... Bu zamanda birkaç gündür siteye giremedim ancak aklım hem burda idi. Kardeş aklıma takılan birkaç durum var , tabi bunları bildiğimden değil , sadece zaman zaman okumuş olduğum değişik yazılardan ve gördüğüm resimlerden edindiğim şeyler.

İlki kardeş s650 çok güzel bir tekne ancak bizim denizlere ne kadar uygun?

Yani bakıyorum hem bizde inşa edilmiş teknelerin salması çok farklı yani türünü tam bilmiyorum ama safra salma dedikleri galiba. Bununla teknenin stabilitesi sağlanıyormuş. Bir ağırlıktan ziyade anladığım kadarıyla teknenin karinasını perde gibi yapıp sallanmayı azaltıyormuş. Yani bölye anladım. Bu konuda fikrini paylaşmak istedim.

İkinci konu ise ; kardeşim direk için aklında nasıl bir fikir var. Yani kendinmi imal edeceksin , ahşapmı , metalmi olacak vs. gibi. Birde katlanır direk sistemleri hakkında bilgisi olanlar varmı?

Saygılarımla.

Abi sonunda yazdığın mesajı buldum valla çok üzüldüm cevaplanmadı diye kusurumuza bakma tekrar. Biz şuan 36. sayfayız mesaj 30. sayfada kalmış :D O gün tekneyi çevirmişiz o gümbürtüye gelmiş :D

Abi direği kendim yapmayı düşünüyorum videosunu yolladığın kuş ağızı yöntemiyle o olmasa bile megep in çok güzel bir dökümanı var orda direk yapımı ile ilgili çok net bilgiler var başka yöntemler,laminasyon seçenekleri mevcut onlardan birini uygulayacağım hangisi kolayıma gelirse.
Katlanır direk görmüşlüğüm var :D İş tamamen direk dibinde bitiyor direkten bir pim ile işi hallediyorlar ancak dayanıklılığı vs gibi konularda hiçbir bilgim yok.

Abi şahsi fikrim s650 bizim denizlerimize özellikle Marmara'ya aşırı derecede uygun. Hatta onun için dizayn edilmiş ki ben Ege'de falanda çok güzel iş yapabileceğini düşünüyorum. Şaşal denizciliğin GOFİ 21 modelinin hıp demiş burnundan düşmüş hali. Herşeyi ile aynı.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #531 : Ekim 22, 2012, 10:08:05 ÖS »
Volkan,
Yaptığın teknenin plan ve mevcut dokümanlarını benim mail adresime gönderebilir misin.
Şu anda bu tekne üzerinde büyük bir tecrübe kazandın. Bu tecrübene göre posta ve stinger ebatları sence en uygun ne olmalı. Ben de bu tekneyi belki yaparım. Belki bu kış evde içeride postaları hazırlarım, ilkbaharda da belki dışarıda kurarım diye düşünüyorum

Ben postaları yaparken 2,5x5 ahşapları yanyana (ek yerlerini bindirmeli olarak) kullandıktan sonra yine 2,5x5 ahşabı enlemesine lamine edip planlayarak 4x7 ölçülere getiriyorum. Stingerlerde ise 2,5x5 cm ( net ölçü 2.2 x4.7 cm) extra kalite çam,Portaları sökmeyeceğim içinde kaplamalarda da 6  mm marin kontrplak kullanacağım. direği aliminyum düşünüyorum.

serkanavci

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Serkan Avcı
  • Bulunduğu İl: Kocaeli
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #532 : Ekim 22, 2012, 11:00:36 ÖS »
Volkan postaları ve stingerleri yapıştırırken epoksi kullandın sanırım. Postaları yaparken deniz tutkalı kullansak olur mu acaba?
İ.Serkan AVCI
1976-Körfez/KOCAELi

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #533 : Ekim 22, 2012, 11:09:35 ÖS »
    Serkan, stingerleri yapıştırırken deniz tutkalı olmaz. Ben postaların bazılarında kullandım ama yapım tekniğim farklı ve bu postalarda vivda da kullandım.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #534 : Ekim 22, 2012, 11:12:04 ÖS »
Volkan postaları ve stingerleri yapıştırırken epoksi kullandın sanırım. Postaları yaparken deniz tutkalı kullansak olur mu acaba?

Bu konuda İbrahim Abi daha tecrübeli ben hiç deniz tutkalı kullanmadım. Tutkalı artık yavaştan kullanmaya başlayacağım ama köpükleri yapıştırmak için falan .
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #535 : Ekim 22, 2012, 11:21:52 ÖS »
posta,omurga,stringer,kaplama,lamine vb tekne yaparken kullanacagınız tek yapıştırıcı EPOKSİDİR..
yelken diregini lamine ederken semperic deniz tutkalı kullanabiklirsiniz..
kurt ağzı,vinç,koç boynuzu gibi yüke gelen malzemelerin gövdeye baglanan kısmının alt yüzeyine marin kontraplak yada masif ağaçla takviye edin..bağlantı olarak vida değil,civata ve somun kullanın..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #536 : Ekim 22, 2012, 11:34:13 ÖS »
S650 ve S750 konusuna gelince..
polonyalı bir dizaynırın çizimleri...internette hakkında yada çizdiği tekneler için çok bir yorum yok..biraz kadere kırk beş bir konu..garanti arıyorsanız parayı balimandan çıktılarrmı okyanus..stırıp denenmiş,yapılmıs planlardan alınacak.(ne kadar köfte o kadar ekmek :).) ikincisi bizim denizlere uyarmı.!? eger adam işi biliyorsa bilim ve tekniği kullanarak çizmisse bizim sulara uyar,nedenmi? bulunduğu ülkenin deniz kıyısı baltık ve kuzey denizi..o sulara göre tasarlanmıs bir tekne bizim denizlerde sorun çıkarmaz..keza ingiliz,amerikan,avustralya planlarıda adamlarda bizim gibi iç deniz yok limandan çıktılarmı okyanus..zaten planlarda açıklayıcı bilgiler vardır inshore,coastal(kıyı)..offshore (açık deniz) ocean (okyanus)..

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
« Yanıtla #537 : Ekim 22, 2012, 11:39:25 ÖS »
Volkan ve İbrahim Beye cevapları için teşekkürler.
İbrahim Bey'den yeni fotoğraflarını eklemesini bekleriz
Ne mutlu Türküm diyene.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #538 : Ekim 22, 2012, 11:52:48 ÖS »
şiir severmisiniz? ben meaj almasınıda vermesinide iyi bilirim. :)
sekspir yazmıs yüz yıllar önce..

Vazgeçtim bu dünyadan tek ölüm paklar beni,
Değmez bu yangın yeri, avuç açmaya değmez.
Değil mi ki çiğnenmiş inancın en seçkini,
Değil mi ki yoksullar mutluluktan habersiz,
Değil mi ki ayaklar altında insan onuru,
O kızoğlan kız erdem dağlara kaldırılmış,
Ezilmiş, horgörülmüş el emeği, göz nuru,
Ödlekler geçmiş başa, derken mertlik bozulmuş,
Değil mi ki korkudan dili bağlı sanatın,
Değil mi ki çılgınlık sahip çıkmış düzene,
Doğruya doğru derken eğriye çıkmış adın,
Değil mi ki kötüler kadı olmuş Yemen' e 
Vazgeçtim bu dünyadan, dünyamdan geçtim ama,
Seni yalnız komak var, o koyuyor adama.

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #539 : Ekim 23, 2012, 10:45:54 ÖÖ »
Servet abi hayırdır , birden şiire dalmışız , güzelde olmuş lakin ama yanlış anlamadıysam sanki biraz sitemkar olmuş , yapma abi biz gençler :) daha çok küçüğüz... ;)