Gönderen Konu: Sztrandek-650 'VOGO'-Bursa  (Okunma sayısı 498416 defa)

göksu

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Serkan Ceylan
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1976
Ynt: S-650 'VOGO'-Volkan Aydın-Gökhan Aydın
« Yanıtla #990 : Mayıs 06, 2013, 01:12:42 ÖS »

Volkan, tekne ismi için de pano için de nasıl birşey istediğini kağıt üzerinde kaba tslak gösterebilir misin? Haziran ayı başına kadar bekleyebilirsen ben sana yardımcı olmaya çalışırımbu konuda. Haziran a kadar malesef hiç vaktim yok da.
Serkan Ceylan
Beykoz / İstanbul

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #992 : Mayıs 06, 2013, 05:13:48 ÖS »
Volkan, tekne ismi için de pano için de nasıl birşey istediğini kağıt üzerinde kaba tslak gösterebilir misin? Haziran ayı başına kadar bekleyebilirsen ben sana yardımcı olmaya çalışırımbu konuda. Haziran a kadar malesef hiç vaktim yok da.

Serkan Abi taslak hazirlamama gerek yok cunku corel draw da birseyler hazirladim yuzde 80 bitti sayilir. Bir tek basimi yapilacak.Basim konusundami yoksa tasarim konusundami elimden tutucaksin abi :D :D :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

göksu

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Serkan Ceylan
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #994 : Mayıs 06, 2013, 05:40:24 ÖS »

Serkan Abi taslak hazirlamama gerek yok cunku corel draw da birseyler hazirladim yuzde 80 bitti sayilir. Bir tek basimi yapilacak.Basim konusundami yoksa tasarim konusundami elimden tutucaksin abi :D :D :D

Corel de hazırladıysan tamamdır Volkan.  Tekne ismi kesimi olsun, plakanın basımı olsun ben hallederim. Gerekirse tasarımda da yardımcı olmaya çalışırım. Dediğim gibi haziran başını beklersen bunları olmuş bil. Benim de teknene küçük bi katkım olmuş olur.

Serkan Ceylan
Beykoz / İstanbul

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #995 : Mayıs 08, 2013, 02:14:09 ÖS »
Son gelişmeleri paylaşmak istiyorum.
Temiz su tesisatımız depo dolum ara bağlantısı dışında tamamlandı mutfak musluğuna kadar takıldı. Mutfak krom evyem geldi. onuda 30 TL ye internetten sipariş ettim 30 cm genişlik 10 cm derinlik gider deliksiz gayet başarılı bir evye fotosunu paylaşacağım.
Tuvalet için evyemi kontraplaktan kendim yapacağım ve duvar tipi ufak bir çeşme takacağım.
Pis su tesisatımızın deposu sabitlendi. Sintine pompası kontraplağına monte edildi ve yapıştırılmayı bekliyor. Aynı şekilde hidroforda.

Onun dışında en önden başlayarak yatak atının radius işlerine başladım ve koltuklara kadar bitirdim.Emprenyeli vernikle verniklenip ilgili yerlere strafor konup artık yatak temelli kapatılacak.

Elektrik tesisatımız yüzde 90 bitti. Kablolar çekildi. Klemens bağlantıları verildi ve kablo uçları,spiral boru ve açıkta kalan tüm klemensler nem almaması için slikonlandı.Servet Abinin göndermiş olduğu ledler istenilen ölçülerde kesildi ve bağlantı için kablo lehimleri yapıldı.Bir tek pano için bu üzerinde fuse yazan cam sigorta yuvalarından bulamadım hala araştırıyorum.Hidrofor ve sintine pompası bağlantılarımız yapıldı. Tv için çıkış verdik bakalım 12 V tv yi ne zaman alabileceğiz.
Havuzluk altı kamaranın dizaynını ve klavuz çıtalamasını yapmamıştım onları yaptım..

Dışarıda yüzde 10 luk bir yerde macun işimiz kaldı sonrasında zımpara ve yoklama macunu işi var onun dışında dışta pek bir iş kalmadı. Yavaştan kaporta kapağı,tutamaklar ve korkuluk işlerine de başlayacağım. Çok fazla iş kalmadı ama şuana kadar hiç yapmadığım kadar detay iş var.

Elif'te bu arada boş durmuyor. Cadde cadde döşemeci gezdi ve çıkma yıpranmamış süngerleri topladı :D Şimdi onları bir döşemeciye verdik ücretsiz olarak bize teknemize göre ekleme yapacakmış.

Maliyet açısından geçen gün çok detaylı olmasada bir hesap yaptım.

Son bir haftada yaptığım harcamalar haricinde 2885 TL deydim. Buna Kontraplaklar,keresteler,epoksi yapıştırıcı,Elyaf,Epoksi Macun ve kullandığım sarf malzemeler dahildi. Bir tek atölye kirası dahil değildi. Son hafta yaklaşık 150 TL daha harcadım yani bunlarla beraber 3035 TL deyim şuan.

Direk için Kdv ve Bumba dahil 475 TL fiyat aldım. Ki daha pazarlık yapmadım. Daha içeriye ve salmaya tahminimce 2 plaka 6 mm 1 palaka 8 mm kontraplak gidecek ki buda bana 200 lira olarak döner. Biraz daha epoksi macun ve epoksi ihtiyacım var bunlarda 200 lira etse. Hadi bir 125 te işte aliminyum boru vs gibi ihtiyaç olan şeyleri alırım. 1000 TL daha eklediğimizde 4035 TL gibi bir maliyetim var.Tabikide motor hariç. Eğer kendimi sıkarsam 1000 TL ye ikinci el ucuz yollu 4-6 hp arası bir motor alırsam bu tekne 5 bine biter. Ama maddi olarak bukadar sıkmaya şu aşamada gerek yok yavaş yavaş yapıyorum nede olsa ekstradan bir 1000 TL daha ekleyip hem iç dizaynda hemde motor konusunda daha güzel işler yapmak istiyorum.
Durum bu şekilde :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

ozngms

• İleri Üye
  • Ad Soyad: ozan gümüş
  • Bulunduğu İl: Aydın
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #996 : Mayıs 08, 2013, 02:53:14 ÖS »
Tekne bitmis abi...Tebrik ediyorum volkan en icten dileklerimle....Umarim en kisa zamanda bizde bu asamalara gelebilelim...
YAPIM MACERAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN www.facebook.com/RBMC31

mehmet şasi

• İleri Üye
  • Ad Soyad: mehmet şasi
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1964
« Yanıtla #997 : Mayıs 08, 2013, 08:25:13 ÖS »
Tekne maliyetleri konusunda bütün hesapları alt üst ettin :) maliyet açısından korkup başlayamayan bu hesaplardan sonra kesin başlar artık kime sorsak 40 bin 50 binden bahsetti

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #998 : Mayıs 08, 2013, 08:59:48 ÖS »
Tekne maliyetleri konusunda bütün hesapları alt üst ettin :) maliyet açısından korkup başlayamayan bu hesaplardan sonra kesin başlar artık kime sorsak 40 bin 50 binden bahsetti

Konuya vakıf olmayan veya çözüm üretme yetenğinden yoksun herşeyi parayla satınalıp çozme kolaycılığı ile hesap yapanlar sürekli yüksek maliyetler çıkartarak, girişken insanların gözünü korkuttu. Hatta bu tür teknelerin yapılamayacağını veya aile bütçesinden ayrılacak paylarla asla bitirilemeyeceğini yazan " tekne dergileri yazarları" bile oldu.  Burada birçok arkadaş bunun tersini kanıtladı. 
      Evet, bir senedir  "RÜZO" nun yapımıyla uğraşıyorum. Emekliyim,acelem yok, yaşadığım belde de yapılabilecek çok fazla bir şey yok o nedenle kendimizi sıkmadan devam ediyorum. bununla birlikte gövdeyi bitirecek  (kontrplaklar hariç) tüm malzeme hazır. Ve bu malzemeler emekli maaşından ve aile bütçesinden ayrılmış miktarlarla yapıldı ve öyle devam ediyor. Bu şekilde de bitecek.  Asla bitmez diye yazılar yazan ustalara!  da buradan selam olsun.
      Bu arada tekne inşası devam ederken, ufak bir kaza nedeniyle açılan arabanın masrafları da ödeniyor ve yaşantımızda normal olarak sürüyor.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #999 : Mayıs 08, 2013, 09:44:18 ÖS »

Mehmet Abi kendi teknemi yapıp denizlere açılma hedefimin yanında diğer hedefimde buydu. İnsanlara bu işi gösterebilmek.
Sonuçlar ortada. Ki şunu söyleyeyim bugün yeniden S650 yi yapmaya başlayayım şuan bulunduğum duruma 2000 Tl den aşağıya çok rahat getiririm. Ben işin yarısından sonra ayıptır söylemesi biraz parayı bulunca kendimi bozdum,şımardım :D :D :D :D  Benim gibi bir insan iç mobilyalara Loyd sertifikalı marin kontraplak kullanırmıydım hiç :D

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #1000 : Mayıs 08, 2013, 09:50:25 ÖS »

Konuya vakıf olmayan veya çözüm üretme yetenğinden yoksun herşeyi parayla satınalıp çozme kolaycılığı ile hesap yapanlar sürekli yüksek maliyetler çıkartarak, girişken insanların gözünü korkuttu. Hatta bu tür teknelerin yapılamayacağını veya aile bütçesinden ayrılacak paylarla asla bitirilemeyeceğini yazan " tekne dergileri yazarları" bile oldu.  Burada birçok arkadaş bunun tersini kanıtladı. 
      Evet, bir senedir  "RÜZO" nun yapımıyla uğraşıyorum. Emekliyim,acelem yok, yaşadığım belde de yapılabilecek çok fazla bir şey yok o nedenle kendimizi sıkmadan devam ediyorum. bununla birlikte gövdeyi bitirecek  (kontrplaklar hariç) tüm malzeme hazır. Ve bu malzemeler emekli maaşından ve aile bütçesinden ayrılmış miktarlarla yapıldı ve öyle devam ediyor. Bu şekilde de bitecek.  Asla bitmez diye yazılar yazan ustalara!  da buradan selam olsun.
      Bu arada tekne inşası devam ederken, ufak bir kaza nedeniyle açılan arabanın masrafları da ödeniyor ve yaşantımızda normal olarak sürüyor.

Abi facebook grubuna gelen mesajları keşke utanmasamda burada paylaşabilsem.
Ne yalancılığım kaldı,ne insanları yanlış yönlendirmem kaldı,ne amatörlüğüm kaldı ne insanlığım :D  İnsanları yanlış yönlendiriyormuşum tekne yapmak öyle kolay iş değilmiş Türk denizciliğine zarar veriyormuşum.. vs gibi ardı kesilmeyen mesajlar alıyorum 3-5 densizden.
Hep söyledim yine söylüyorum bazı insanların işleri bozulmaya başlıyor çıkarları engelleniyor o yüzden.

Yapılır kardeşim işte yapıyorum isteyenede hertürlü belgesini sunabilirim.
Hee eksikleri,yanlışları yokmu sürüsüyle var. Tam mükemmel fabrikasyon ürünümü hayır. Ama benim beklentim zaten bu değilki. Ben denizlere yelken açıp koylarda gezip,yüzüp dalmak istiyorum. Benim kimseye ''Feet-foot'' havası atmaya,teknolojik cihazlarıma ''pipini göster amcaya'' dedirtmeye niyetim yok.

Benim gibi düşünen her insan hayallerine çok rahat kavuşabilir. Kimse boşuna korkmasın. Yeterki gezsin,dolaşsın,güler yüzlü olup insanlarla iyi iletişim kursun.

En önemlisi ''Pipini göster amcaya'' cıların şımarttığı ''MARİN'' cilerden uzak dursun!!

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

mehmet şasi

• İleri Üye
  • Ad Soyad: mehmet şasi
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1964
« Yanıtla #1001 : Mayıs 08, 2013, 10:02:11 ÖS »
Bir tanede benden fuarda gezerken yelken direği ve donanımları satan bir firmadan fiyatları alayım dedim arkadaşla biraz sohbet ettik bana bu iş için ne kadar bütçe ayırdığımı sordu bende 15 20 bin dedim bana sen mastubasyon yapıyorsun dedi bozuldum ama belli etmedim daha doğrusu tartışmaya girmek istemedim

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #1002 : Mayıs 08, 2013, 10:06:43 ÖS »
 II. Dünya savaşı sonrası epoksi yapıştırıcıların ve kompozitin gelişmesiyle; Amerika, İngiltere, Avustralya gibi denizci ülkelerde başlayan " kendi teknesini "yapma olayı, ülkemizde onlardan 60 yıl sonra yeni yeni başlıyor. Denizi, denizciliği, yatçılığı hatta bir kayıkla denize açılmayı  kaymak tabakanın hakkı olarak gören elitist anlayışa sahip kişiler ve çıkarları bu elit tabaka üzerinden olan kişileri rahatsız ediyor gelişmeler.  Ama bu internet denilen illet  ;) dünyayı o kadar küçülttü ki yapabilecekleri bir şey de yok. yazzııııııııık!  :D :D :D

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #1003 : Mayıs 08, 2013, 10:08:05 ÖS »
Bir tanede benden fuarda gezerken yelken direği ve donanımları satan bir firmadan fiyatları alayım dedim arkadaşla biraz sohbet ettik bana bu iş için ne kadar bütçe ayırdığımı sordu bende 15 20 bin dedim bana sen mastubasyon yapıyorsun dedi bozuldum ama belli etmedim daha doğrusu tartışmaya girmek istemedim

İzmir Otomat Aliminyum. 7.50 Yelken direği + Bumba Fişli,Faturalı 475 TL . Birileri birşey yapıyorda Mehmet Abi ne olduğu biraz karışık :D O şekilde insanlar benim karşıma çıktığı zaman ağızlarının payını alıyorlar keşke sende verseymişsin :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

carta

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: ali dursun
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1979
« Yanıtla #1004 : Mayıs 08, 2013, 10:37:28 ÖS »
Volkan canı gönülden yanındayız. Tekneni denize en kısa sürede indirip sevdiklerinle hoşça vakit geçirmeni diliyoruz.