Gönderen Konu: Sabit Salma mı? Hareketli Salma mı ? Tartışıyoruz.  (Okunma sayısı 27539 defa)

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Ynt: Sabit Salma mı? Hareketli Salma mı ? Tartışıyoruz.
« Yanıtla #15 : Kasım 30, 2011, 09:50:03 ÖÖ »

Hareketli salmanın ucuna torpil koymak biraz zor görünüyor. Hareketli salma tekne içine çekilebilen ve indirilebilen bir mekanizmadır. Ucuna ağırlık bağlarsanız teknede en az iki kişiyi bulundurmalısınız. Bu kişilerin halter kaldırma gibi ağır sporları yapmış olmaları tercih edilmelidir.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

yağmur adam

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #16 : Kasım 30, 2011, 09:42:41 ÖS »
Hareketli salmanın ucuna torpil takılan bir çalışma örneği var arkadaşlar.
http://www.randazzo-arte.it/cassiopea.htm

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #17 : Kasım 30, 2011, 10:02:00 ÖS »
Salmayı gösteren veya açıklayan yazı var mı?

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #18 : Kasım 30, 2011, 10:26:09 ÖS »
Hareketli salmanın ucuna torpil koymak biraz zor görünüyor. Hareketli salma tekne içine çekilebilen ve indirilebilen bir mekanizmadır. Ucuna ağırlık bağlarsanız teknede en az iki kişiyi bulundurmalısınız. Bu kişilerin halter kaldırma gibi ağır sporları yapmış olmaları tercih edilmelidir.

torpil hareketli  salmanın ucuna takılsa teknenin stabilitesi bozulmasa celenoğlu üstad,indirip kaldırmak problem olmaz ucuz mekanik el ırgatları ve 12 voltla caşısan jeep vinçleri var çok pahalı degil..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #19 : Kasım 30, 2011, 10:28:10 ÖS »
Çıkma bulabilirsek dahada ucuzda olabilir diye yeni bir fikirde eklemek isterim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

hlm07

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: halim ilgen
  • Bulunduğu İl: antalya
  • Doğum Yılı: 1959
« Yanıtla #20 : Aralık 02, 2011, 01:45:15 ÖS »
Sevgili Volkan,mutlaka biliyorsundur ama ben yinede hatırlatayım dedim.Denizde hep en kötü senaryoyu düşünmen gerekir.Salmanın kopması,yüzer gezer bir cisme çarpmak gibi.Veya salma nın takılması gibi.Bu nedenlerden ben yine de sabit salmayı öneririm.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #21 : Aralık 02, 2011, 01:56:33 ÖS »
Sevgili Volkan,mutlaka biliyorsundur ama ben yinede hatırlatayım dedim.Denizde hep en kötü senaryoyu düşünmen gerekir.Salmanın kopması,yüzer gezer bir cisme çarpmak gibi.Veya salma nın takılması gibi.Bu nedenlerden ben yine de sabit salmayı öneririm.
Görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz ihtimaller kafamı kurcalamıyor değil ancak kış aylarında romork u ile evimizin garajında muhafaza edeceğim için tekneyi bir nevi hareketli salma mecburiyetim var.Birde dalış yaptığımdan ötürü sığ koylara dahi girmem gerekiyor.3,5 günlük kısa gezilerde kıyılara girmeye ihtiyacım var.Teknemi adeta bir bot gibi kullanabilmeliyim.Bunlarıda düşünüyorum hareketli salma ağır basıyor.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #22 : Şubat 06, 2012, 09:07:31 ÖS »
Ahmet bey, bende metalişleri öğretmeniyim. Bir ukrayna planı olan pilgrim 590 veya Kavalier 800 tipi bir tekne sizin için uygundur her ikisininde outacad çizimlerini internetten ücretsiz indirebilirsiniz. Google 'de bu isimleri yazarsanız site hemen çıkar.
Ben postaları (yani sizin anlamanız için kaburga diyelim) 40 lık T demirden yere gerçek ölçüsünde çizerek oluşturdum. Sonra kaburgaları yerden 190 cm yükseklikte iki mesnet arasına astığım 100 lük NPI demire posta araları hangi ölçüdeyse o mesafelerle kaynattım. Sonra iç kısımlardan boydan boya yine 40 lık T demirden kemereleri kaynattım yani kaburgaları birbirine bağlayan kiriş diyelim.
Böylece oluşan iskeletin karina kısmını yani ,küpeşteden aşağıda olan kısımlarını 3 mm saçla kapladım küpeşteden üstte kalan kısımlarıda 2 mm saçla kapladım. Kamara ve havuzluk kısımların tamamında sac kullandım. Kaynakları gazaltı makine kullanarak içten ve dıştan çift taraflı yapacaksınız. çarpılmaları önlemek için plakaları kesebildiğiniz en büyük ölçüde kesin ve karşılıklı ve simetrik kaynak yapın. Toplam 1200 kg sac ve malzeme gidiyor. kamara yüksekliği orjinal çizinde 150 cm ama içerde rahat hareket edebilmek için ben 180 cm,ye yüksellttim bir mahzuru olmadı. salmayı hareketli yaptım ama menteşeli gibi değil, salma takılacak kısmı kestim ve etrafını 40 cm yükselterek bir havuz oluşturdum bu seviye suya indirdiğinizde içeri su almayacak seviyedir ,etrafını cıvatalı flanşla çevirip bir saç kapakla kapadım tabi.salma olarak eliptik formda 150 cm uzunluğunda 45x25 taban kesitli bir elips salmayı 2 mm saçtan yaptım kurşun pahalı geldiği için içine pres artığı olan minik sac atıklarından oluşan hurdayı doldurdum 200 kg kadar geldi. tavan yüksekliği kurtardığı için salmayı küçük bir caraskalla indirebilirsiniz.Fakat 200 kg salma tekneye mükemmel bir stabilite kazandırdı en dalgalı havalarda bile tekne yalpa yapmadı.Salma yerini açmadan evvel tabiki yaptığınız kaynaklar su alacakmı test etmeniz lazım. Tekne denize uzak olduğundan suya indiremedim. Bende teknenin içine küpeşte hizasına kadar su doldurdum 15 ton su alıyor haberiniz olsun,iki minik delik haricinde kaçak çıkmadı iyi kaynak yapmışım.Bu arada tüm kaynakları kendim yaptım,kimseyi karıştırmadım.
Bir arkadaş vasıtasıyla çıkma 9,5 mt bir direk ve bumbayı hazır buldum yelkeniyle beraber. Ama yelken merakın yoksa bu tekne yelkensizde kullanılabilir.İyi bir mekanik temizlikten sonra komple iki kat epoksi astar attım. Sonra karinaya zehirli boya attım. Bu çok önemli Zehirli boya atmassan iki ayda tüm karina yosun kaplar haberin olsun. Çin malı bir kıçtan takma motor buldum 10beygir sıfırını 1500 YTL ye aldım gayette sağlam çıktı hem dizel hem az yakıyor 10 bg motorla 4 deniz mili hız yapıyorsun bu tekne için iyi bir sürat 30 bg kullansan bile çıkacağın sürat 6 mili geçmez büyük motor takmak için uğraşma ve masraf etme.Teknenin dizaynı sürate müsait değil.
Tekneyi komple boyadıktan sonra istanbul Mimar Sinan da denize indirdim. ne bir denge bozukluğu ne bir yan durma mükemmel şekilde suya oturdu. Kah motor kah yelkenle bir yaz kullandım. 2,5 aylık çalışmanın sonundaki bütün yorgunluğum gitti. Sezon sonunda satılığa çıkardım Zonguldakta Bir arkadaşa sattım. Güle Güle kullansın. Yalnız tekneyi kendin yaptığın için CE belgen eksik olacak.Amatör olarak teknesini kendileri yapanlar 5 yıl bu tekneyi satamazlar.Kullandığın bütün faturaları ve motor faturalarını biriktir. Tekneyi denize indirdikten sonra en yakın liman başkanlığına müracaat et bir yetkili gelip tekneyi inceleyecek planlarına bakacak bütün faturalara bakacak bir sakatlık yapmadıysan özel tekne belgesini alırsın. Ben ÖTB çıkarmadan satmıştım arkadaş kendisi ÖTB çıkardı. Sana şimdiden iyi seyirler pruvan neta olsun.
http://www.teknetr.com/tekne_ilani_2f4828dd65_TekneTR.html

kopyalanmıyor volkan sayfalar ya.. :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #23 : Şubat 06, 2012, 09:21:39 ÖS »
Evet abi malesef kopyalama engelleyicimiz var.Ancak kendi mesajını düzenleyerek kopyalayabilirsin :(
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #24 : Şubat 06, 2012, 10:00:25 ÖS »
Mehmet Bey'lerinin kavalier'inin salması yarı sabit yar hareketli mi şimdi :) Teknenin altına sarkıyor.Acaba bu kuma çekerken/Römorka alırken sıkıntı olur mu? (bizim iki adaydan biris olan Natali 700 de böyle :) ) Diğer aday Volkan'ın s650 :D :D

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #25 : Şubat 06, 2012, 10:08:36 ÖS »
denizci abilerimiz her çıkıntı çapariz verir der.. :)..römorkla yarı deniz içinde sorun olacagını sanmam tabi römorkunda tekneye göre tasarlanması lazım..7-8 metre tekneyide heyamola deyip kuma çekmekte zor :)
diyelimki 200-300 kg iki,üç kişi kuma cekecek sorun olur tabi o çıkıntı,zaman içinde ahsap gövde metal salma sürtünme etkisiyle ahşapta kırılma,çatlamalar olur..

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #26 : Şubat 06, 2012, 10:19:42 ÖS »
denizci abilerimiz her çıkıntı çapariz verir der.. :)..römorkla yarı deniz içinde sorun olacagını sanmam tabi römorkunda tekneye göre tasarlanması lazım..7-8 metre tekneyide heyamola deyip kuma çekmekte zor :)

Römork tasarımı Mehmet bey'lerinki gibi olmalı orası tamam, Tekneyi çekmek için römorka vinç/ırgat vs düşünülebilir.

zaman içinde ahsap gövde metal salma sürtünme etkisiyle ahşapta kırılma,çatlamalar olur..

Bu ciddi sorun nasıl çözülebilir iyi düşünmek lazım

Ya natali 700 ya s650 ikisinde de kamara yüksekliği modifiye edilecek. İkisindede wc baş taraftaki v yatağın önüne alınacak.

Siz olsaydınız hangisini yapardınız :) ( Volkan senin oyun belli :) :))

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #27 : Şubat 06, 2012, 10:28:41 ÖS »
wc baş tarafta kalırsa istediğin kadar modifiye et iki büklüm girmek zorunda kalırsın wc'ye :)..tank'a pis suyun akışını saglamak içinde wc taşının tank seviyesinin biraz üstünde olması lazım...yani baş taraf boy olarak sıkıntılı..1.20 m lik bir yüksekliğinde modifiye edilerek 1.70 cm çıkarılmasıda imkansız..teknelerde boy baştan kıça doğru yükselir genelde,uygun bir yükseklikte konumlamak lazım wc ve yapılacaksa mutfagı..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #28 : Şubat 06, 2012, 10:32:36 ÖS »
:D :D :D Benim oyum S-650 yeeeeeeee :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #29 : Şubat 06, 2012, 10:36:03 ÖS »
yine denizci abilerimiz her tekne sahibine 1 metre ufak  gelir der :)..6.5-7 yapmayı düşünüyorsanız S 750 yi yap derim daha uzun,daha geniş,daha yüksek...malzeme farkı çokta olmaz arada..