Gönderen Konu: Sabit Salma mı? Hareketli Salma mı ? Tartışıyoruz.  (Okunma sayısı 27533 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Sabit Salma mı? Hareketli Salma mı ? Tartışıyoruz.
« : Kasım 28, 2011, 10:10:38 ÖS »

Teknelerimiz için sabit salmaların avantaji veya dezavantajı nelerdir aynı şekilde hareketli salmanın avantajı ve dezavantajları nelerdir?
Sizler teknenizde hangi salma türünü tercih ettiniz veya edeceksiniz ne için ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

izci04

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Ersin İzci
  • Bulunduğu İl: Yalova
  • Doğum Yılı: 1985
Ynt: Sabit Salma mı? Hareketli Salma mı ? Tartışıyoruz.
« Yanıtla #1 : Kasım 28, 2011, 11:19:31 ÖS »
Kısaca birşeyeler söylemek isterim.
Şahsi kanaatimce sabit salma yelkenli tekneler için daha sağlıklı.Sabit salmanın olmasından yanayım.Ancak yer problemi olupta kışın teknesini karaya alma durumu olanlar için hareketli salma tercihi yerinde olacaktır.
Birde ayrı bir başlıkta hareketli salma uygulamasının nasıl yapıldığını tartışma/öğrenme şansımız varmı ? Bu konuyu çok merak etmekteyim.Baştan sona yapımı nasıl oluyor?
Ersin İzci
1985/Armutlu

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #2 : Kasım 29, 2011, 09:22:58 ÖÖ »
Hareketli salma pupa performansını arttırır (pupada kaldırırsınız). Kumsala girip baştan kara olabilirsiniz. Tekneyi karaya almak kolaylaşır.

Kullanırken sürekli takılma yapabilir, teknenin ağırlık merkezi yukarıdadır. Teknenin kamarasında ortada bir yükseklik vardır.

Sabit salma  ağırlık merkezini aşağı çeker. Çarpmazsanız sorun çıkarma olasılığı azdır.

Kıyıya çok yaklaşamazsınız. Tekneyi karaya almak için özel apartlar gerekir.

Küçük ve performans beklenen tekneler için hareketli salma, büyük ve gezi amaçlı tekneler için sabit salma

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #3 : Kasım 29, 2011, 09:09:45 ÖS »
Sabit salma ile harekli salma arasındaki ağırlık farkı max nekadar oluyor?

Ben hareketli salmayı tercih edecek olanlardanım.Çünkü kışın teknemi suda bırakmayı düşünmüyorum.Römörku ile alıp bahçemizde kışlatma seçeneğini düşünüyorum.Ayrıca genellikle kıyı seyri yapacağım ve koylara girmeyi çok istediğimden ötürü terchimin harekli salma olması gerekiyor.

Ağırlık merkezini yukarıya doğru çekmesi benimde aklımı kurcalayan sorunlardan.Ancak bukadar uygulaması varken bir sorun yaşayacağımı da düşünmüyorum.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #4 : Kasım 29, 2011, 09:40:55 ÖS »
Salma bizde iki anlamda kullanılıyor. Salmanın birinci anlamı tekne altında ağırlıktır,diğeri ise yan yüzeyleri ile rüzgar etkisi nedeni ile teknenin yana kaymasını engellemektir. Sabit salmada bu iki görev aynı anda yerine getirilir.  Hareketli salmanın ise tek görevi yan yüzeyleri ile teknenin yana kaymasını engellemektir. Hareketli salması olan teknelerde ağırlık faktörü küçük olanlarda yelken yapanların teknenin rüzgar üstüne oturması ile sağlanır. Daha büyük teknelerde ise teknenin alt bölümüne ağırlık yerleştirilir. Bu ağırlık dökme kurşundan r.tekne içindeki tanklara deniz suyu  doldurulmasına kadar herşey olabilir.

Kısacası hareketli salmanın önemli bir ağırlığının olması gerekmez. Genellikle kendi ağırlığı ile veya su direnci nedeni ile bükülmeyecek kadar kalın bir saç veya kontraplak levhadır.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #5 : Kasım 29, 2011, 11:16:51 ÖS »
peki celenoğlu üstad..hareketli salmanın içine kurşun eritilip konsa olmazmı..?
http://www.siz.org.pl/s650/s650.html
volkanın yapmak istediği tekne bu...
iç balast 400 kg
kendi ağırlıgını 350 kg veriyor..
nazarovun kavalier 800 yelkenlisinde katlanır salma teknenin altında ve yelkenkiyi yapan mehmet ünsalanın belirttiğine göre 300 kg ağırlıkta..
http://picasaweb.google.com/100252575393035001131/Kavalier800DatcaDaYaptGMZYelkenliTekne?gsessionid=CV9i7kRndoXKNHLU8kpkEw#5270719244819248802
http://picasaweb.google.com/100252575393035001131/Kavalier800DatcaDaYaptGMZYelkenliTekne?gsessionid=CV9i7kRndoXKNHLU8kpkEw#5331673185635621234

kavalierin salması ve montaj fotografları..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #6 : Kasım 29, 2011, 11:50:46 ÖS »
Servet Abi s-650 nin Türkçe'leştirme işlemlerine devam ediyorum.Daha salma kısmına gelemedim ama değişik salma tipleri var onları çözünce detaylı bir bilgi vereceğim bakalım ne dediği konusunda.Lehçe güzel dönüyor google ile.Birazda mantıkla ortaya çok yararlı birşey çıkıyor.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #7 : Kasım 30, 2011, 12:12:38 ÖÖ »
üç modeli var volkan
1)sabit salmalı
2)hareketli salma
3)palet yada kılıç arkada iki adet ,ve döşeme altında kurşun külceler..
bu çift kılıç ahmet üstadın dediği gibi yanal sürüklenmeyi önlüyor sanırım,ağırlıklarını 30 kg civarı vermiş..
tekneler hakkında bir çok yazı okudum ama yelkenlilerle ilgilenmediğim için es geçmiştim,o yüzden fazla bir fikir yada yorum ileri süremiyorum..hareketli salma diyince ben hep dikdörtgen salmanın içinde kurşun var diye düşünürdüm.. :)ahmet üstadın açıklaması ile öyle olmadığını öğrenmiş oldum..gerçi fuarlarda gördüğüm yelkenlilerin salmalarıda enli değildi,yani içinde urşun tasıyacak bir alan yoktu..ağırlık torpil olarak alttaydı..bu işi bilenlerin cem gür ve ahmet celenoğlu katkı saglar bu konuda sanırım bizi aydınlatmak için..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #8 : Kasım 30, 2011, 12:24:16 ÖÖ »
Hareketli salmaya torpil uygulaması nasıl sonuçlar doğurur?
Ben amacını biraz aşacağını düşünüyorum ancak çok performans beklemezsek ince hesaplar içine girmezsek ve güvenliği ön plana almak istersek bence hareketli salmanın içine kurşun dökülebilir Servet Abi.
Benim kararını verdim model 2.olan hareketli salmalı gri renkte olan.Kısmetse postalarını ölçtüm çıta alıp başlamak kaldı bir tek.
Ayrı bir başlıkta Ersin Bey in söylediği gibi Hareketli salmaların mantığınıda tartışmakta yarar var kanaatindeyim.Özellikle inşa ve çalışma mantıkları.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #9 : Kasım 30, 2011, 12:40:23 ÖÖ »
dediğim gibi yelkenliler konusunda fransızım volkan,bilgi sahibi olmadığım konudada ahkam kesmek hem abes olur hemde insanları yalnış yönlendirir..şimdi hareketli salma açıldığında su içinde yaklaşık 1m oluyor,20 cm en versek salmaya (sesli düşünüyorum),15cm kalınlık 1 metrede boy desek..kurşunun özgül agırlığıda 11.37.. bunları çarparak salmanın kaç kg kurşun tasıyacagını buluruz..ama velakin 15cm enli salma acıldığında suda bir direnç olusturacagı açık buda teknenin suda yol almasını engeller..bu işin teorisini ve pratigini bilenlere danışmak en iyisi..hem can hemde mal sağlıgı acısından..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #10 : Kasım 30, 2011, 01:02:05 ÖÖ »
hareketli salmanın ucuna torpil olmaz diyor mantıgım volkan nedenide salmayı yukarı cektiğinde teknenin agırlık merkezi değişir stabilitesi kaybolur teknenin..işi bilenler bu yazdıklarımızı ''beyin fırtınalarını' okuyunca bıyık altından gülerler sanırım bize ;D.. öğrenmemek ayıpmıs ama ,bilenler bilgilerini paylastıkca biz ve bizim gibilerde öğrenecek.'bilgi paylastıkca coğalır'

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #11 : Kasım 30, 2011, 01:07:47 ÖÖ »
Bizler beyin firtinasi yapiyoruz abi kim gulmek isterse gulsun :D Bazen bende kendime guluyorum ancak yeni seyler sacma fikirlerden cikiyor once dusunmek hayal etmek lazim diye dusunuyorum.Olur olmaz orasi zaten bu isin ustalari tarafindan degerlendirilir abi ama bakarsin cok degisik birseye vesile oluruz :D :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #12 : Kasım 30, 2011, 01:25:44 ÖÖ »
bak bu yazıyı bir siteden aldım, yapan arkadaş pilgrim 590 modelini saç'tan imal etmiş..resmide görmüstüm googlede tarayıp duruyorsa linki verecem....ama benim kafa durdu sanırım :) salmayı nasıl yaptıgını algılıyamadım..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #13 : Kasım 30, 2011, 01:26:53 ÖÖ »
Ahmet bey, bende metalişleri öğretmeniyim. Bir ukrayna planı olan pilgrim 590 veya Kavalier 800 tipi bir tekne sizin için uygundur her ikisininde outacad çizimlerini internetten ücretsiz indirebilirsiniz. Google 'de bu isimleri yazarsanız site hemen çıkar.
Ben postaları (yani sizin anlamanız için kaburga diyelim) 40 lık T demirden yere gerçek ölçüsünde çizerek oluşturdum. Sonra kaburgaları yerden 190 cm yükseklikte iki mesnet arasına astığım 100 lük NPI demire posta araları hangi ölçüdeyse o mesafelerle kaynattım. Sonra iç kısımlardan boydan boya yine 40 lık T demirden kemereleri kaynattım yani kaburgaları birbirine bağlayan kiriş diyelim.
Böylece oluşan iskeletin karina kısmını yani ,küpeşteden aşağıda olan kısımlarını 3 mm saçla kapladım küpeşteden üstte kalan kısımlarıda 2 mm saçla kapladım. Kamara ve havuzluk kısımların tamamında sac kullandım. Kaynakları gazaltı makine kullanarak içten ve dıştan çift taraflı yapacaksınız. çarpılmaları önlemek için plakaları kesebildiğiniz en büyük ölçüde kesin ve karşılıklı ve simetrik kaynak yapın. Toplam 1200 kg sac ve malzeme gidiyor. kamara yüksekliği orjinal çizinde 150 cm ama içerde rahat hareket edebilmek için ben 180 cm,ye yüksellttim bir mahzuru olmadı. salmayı hareketli yaptım ama menteşeli gibi değil, salma takılacak kısmı kestim ve etrafını 40 cm yükselterek bir havuz oluşturdum bu seviye suya indirdiğinizde içeri su almayacak seviyedir ,etrafını cıvatalı flanşla çevirip bir saç kapakla kapadım tabi.salma olarak eliptik formda 150 cm uzunluğunda 45x25 taban kesitli bir elips salmayı 2 mm saçtan yaptım kurşun pahalı geldiği için içine pres artığı olan minik sac atıklarından oluşan hurdayı doldurdum 200 kg kadar geldi. tavan yüksekliği kurtardığı için salmayı küçük bir caraskalla indirebilirsiniz.Fakat 200 kg salma tekneye mükemmel bir stabilite kazandırdı en dalgalı havalarda bile tekne yalpa yapmadı.Salma yerini açmadan evvel tabiki yaptığınız kaynaklar su alacakmı test etmeniz lazım. Tekne denize uzak olduğundan suya indiremedim. Bende teknenin içine küpeşte hizasına kadar su doldurdum 15 ton su alıyor haberiniz olsun,iki minik delik haricinde kaçak çıkmadı iyi kaynak yapmışım.Bu arada tüm kaynakları kendim yaptım,kimseyi karıştırmadım.
Bir arkadaş vasıtasıyla çıkma 9,5 mt bir direk ve bumbayı hazır buldum yelkeniyle beraber. Ama yelken merakın yoksa bu tekne yelkensizde kullanılabilir.İyi bir mekanik temizlikten sonra komple iki kat epoksi astar attım. Sonra karinaya zehirli boya attım. Bu çok önemli Zehirli boya atmassan iki ayda tüm karina yosun kaplar haberin olsun. Çin malı bir kıçtan takma motor buldum 10beygir sıfırını 1500 YTL ye aldım gayette sağlam çıktı hem dizel hem az yakıyor 10 bg motorla 4 deniz mili hız yapıyorsun bu tekne için iyi bir sürat 30 bg kullansan bile çıkacağın sürat 6 mili geçmez büyük motor takmak için uğraşma ve masraf etme.Teknenin dizaynı sürate müsait değil.
Tekneyi komple boyadıktan sonra istanbul Mimar Sinan da denize indirdim. ne bir denge bozukluğu ne bir yan durma mükemmel şekilde suya oturdu. Kah motor kah yelkenle bir yaz kullandım. 2,5 aylık çalışmanın sonundaki bütün yorgunluğum gitti. Sezon sonunda satılığa çıkardım Zonguldakta Bir arkadaşa sattım. Güle Güle kullansın. Yalnız tekneyi kendin yaptığın için CE belgen eksik olacak.Amatör olarak teknesini kendileri yapanlar 5 yıl bu tekneyi satamazlar.Kullandığın bütün faturaları ve motor faturalarını biriktir. Tekneyi denize indirdikten sonra en yakın liman başkanlığına müracaat et bir yetkili gelip tekneyi inceleyecek planlarına bakacak bütün faturalara bakacak bir sakatlık yapmadıysan özel tekne belgesini alırsın. Ben ÖTB çıkarmadan satmıştım arkadaş kendisi ÖTB çıkardı. Sana şimdiden iyi seyirler pruvan neta olsun.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #14 : Kasım 30, 2011, 01:36:59 ÖÖ »
buda sac pilgrimin resimli satış ilanı..
anladığım kadar bu senin 650 nin arkada motor için kuyu varya,salma içinde tekne ortasına öyle bir kuyu yapmış dik indirip çıkartıyor caraskal ile..
http://www.teknetr.com/tekne_ilani_2f4828dd65_TekneTR.html