Gönderen Konu: Hartley 28 mi? Natali 850 mi? (Anketli Tartisma)  (Okunma sayısı 36402 defa)

Ertuğrul DURAK

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Ertuğrul Durak
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: Deniz
Ynt: Hartley 28 mi? Natali 850 mi? (Anketli Tartisma)
« Yanıtla #60 : Ocak 11, 2012, 10:45:03 ÖÖ »

İsmail abi zaten devekuşu ile cumhuriyet gezisinde Türkiyenin bütün sahillerini hemen hemen gezecek
Bence dünya turu yapacağı bir tekne bakıyor :)
Ertuğrul Durak
İstanbul-Beykoz
İstanbul İl Temsilcisi
Hayal edebiliyorsan yapabilirsin!

fsay

• Yeni Rehber
  • **
  • Tekne Adı: Sevgilim C
« Yanıtla #61 : Ocak 16, 2012, 05:02:57 ÖÖ »
İsmail abi ,
anketi açmışsında kabuk halinde foto koyunca benim kayıkta oylamada geride kalmış :)

ben biraz doping yapıyım  :) bari  kayığın bir kardeşi olsun artık..

fsay

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #62 : Ocak 16, 2012, 05:09:23 ÖÖ »

fsay

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #63 : Ocak 16, 2012, 05:14:05 ÖÖ »
Foruma resim eklemeyi beceremedim moderetor arkadaş yardımcı olursa sevinirim.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #64 : Ocak 16, 2012, 10:36:16 ÖÖ »
Gerekli düzenlemeleri yaptım :) Maşallahı var kayığınızın :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #65 : Ocak 16, 2012, 12:38:45 ÖS »
çok iyi ettin fazıl kardeşim . kendi ürünün fotolarını koymak aslında sna yakışırdı ama ben bi tanesini ekleyiverdim

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #66 : Ocak 16, 2012, 04:47:10 ÖS »
Yani bu şimdi amatör yapımı mı :o :)

classicboats- M.Cem GÜR

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
  • cemgur@classicboats-turkiye.com
    • Classicboats Turkiye
  • Ad Soyad: M.Cem GÜR
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1955
« Yanıtla #67 : Ocak 16, 2012, 07:19:49 ÖS »

Niye hayret ettiniz? Evet amatör yapım.

Tebrikler.

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır."

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #68 : Ocak 16, 2012, 08:53:49 ÖS »

Tebrikler.

elin oğlu yetenekli kardeşim,şaka bir yana bu tarz yetenekleri olan insanlara hep gıpta etmişimdir..çevremde böyle iki vatandaş var, ya adamın elinden her işte gelirmi kardeşim!,yaptıkları işleri görünce ülen ne yeteneksiziz deyip bunalıma giriyorum :)

fsay

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #69 : Ocak 16, 2012, 11:41:07 ÖS »

Tebrikler.

takdir ve tebrikleriniz için teşekkür ederim.güzel övgüler almak gerçekten gurur verici.kaldıki ben şimdiye kadar ahşap bir sandalye bile tamir etmiş değilim.mesleğim elektrik ve elektronik sistemler ama bir tekne yapmaya karar verdiğinizde ,marangozluk demircilik,boyacılık,elektrik ,elektronik sıhhı tesisat her iş yapacaksınız.zaten bunları meslek erbabına yaptırırsanız amatör yapım olmaktan çıkmakla birlikte astarı yüzünden pahalıya gelecektir. şimdiye kadar teknenin iç yapım aşamalarının fotoğraflarını hiç paylaşmadım.iç aksamı bitirmek üzereyim ve döşemecilik yapıyorum. laf aramızda döşeme işlerinde  fenada değilmişim :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #70 : Ocak 17, 2012, 12:18:24 ÖÖ »
Peki kabaca maliyeti hakkında bizi bilgilendirirmisiniz? Hangi aralıklarda? Ne çeşit malzemeler kullandınız?
Ayrıca yapılmış örnekler kısmında teknenizin hikayesini dinlemekten onur duyarız :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

fsay

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #71 : Ocak 17, 2012, 05:26:14 ÖÖ »
Peki kabaca maliyeti hakkında bizi bilgilendirirmisiniz? Hangi aralıklarda? Ne çeşit malzemeler kullandınız?
Ayrıca yapılmış örnekler kısmında teknenizin hikayesini dinlemekten onur duyarız :)

Volkan kardeşim merhaba,

tekneyi 2007 yılının aralık ayında yapmaya karar verdim. maliyet planım kabaca kabuk 10.000 tl,donanım 10.000 tl motor +arma 10.000 tl olmak üzere 30.000 tl idi ama evdeki hesap küçük tersaneme tabiki uymadı.
  amatör tekne yapmak isteyenlere yardımcı olmak açısından benim nacizane tavsiyelerim maliyet hesaplarına "kaç tabaka kontra gidiyor" diye başlıyorlarsa bence hiç başlamasınlar.zira benim teknemde kontraların maliyetleri tekne giderlerinin  % 3-4 ü geçmemiştir.
  öncelikle tekneyi inşa edebilecekleri bi  mekanları olmalı benim böyle bir mekanım yoktu. ben 2008 in 1 ocakta işe tekneyi inşa edebilecegim kadar büyük bir dükkan kiralamakla başladım.kiralayacağim dükkan ın konumu iş yerime yakın olmalıki ulaşımda zaman kaybetmemeliyim ,hem tekneyi taşımam için düz ayak ve yeterli büyüklükte olmalıydı.istanbul şartlarında merkeze yakın böyle konumda dükkan fiyatlarını sanırım tahmin edebilirsiniz.
   kısıtlı bütçe ile ,kiralık bir dükkan da tekneyi inşa ettiğimden amacım tekneyi yüzer hale getirmek oldu.topiğin başında ismail abinin eklediği fotoğraf  inşa aşamamın 6. ayında çekilmiş suya iniş fotografıdır. yani 6 ayda ancak tekneyi kabuk haline getirip,motor ve dümen montajını yapabilmiştim.dükkanda tavan yüksekliği yeterli olmadığından salma ile ilgili hiç bir çalısmada yapamadan direk suya indirdim.(sonraki yıllarda bu hızla suya indirdiğime çok pişman oldum zira daha sonraki yıllarda salma kabusum oldu)  benim yapmış olduğum tekne orjinal natalie 850 değildir.benım kayıkta tam boy 10.7 mt olup kabin girişi farklı ,ayna kıça 70 cm lik platform eklenmiş halidir. zaman kısıtlı olduğundan yapmak istediğim bir çok değişikliğide yapamadım. özellikle kamaradaki çeneli hattı modern teknelerdeki gibi radüslü yapmayı çok isterdim.
  maliyet konusuna geri dönersek ,6 aylık kira ,teknenin ters çevrilmesi ve dükkandan çıkarılması için vinç ve nakliye hizmetleri 10.000 tl yi geçmişti.inanmak  belki sizlere zor gelicek ama teknenin inşası için gerekli sarf malzemeler (fırça-zımpara vs vs)  nakliye masrafları ,yardımcı alet edavat çok ciddi rakkamları bulabilmekte.örnek vermek gerekirse 1000 tl ye yakın fırça ,zımpara ,eldiven maske kullandım.ben harcadığım her tl yi düzenli olarak kaydettim ve kaydetmeyede devam ediyorum :)
    tekne suya indiğinde bana "çoğu gitti azı kaldı" gibi geldi ama çok yanılmışım. asıl iş bundan sonra başladı.iç mekandaki detaylar çok fazla zamanımı aldı.suyun üzerinde,teknenin içersinde, en ufak bir malzemeyi temin etmekten  uzakta  iç mekanları tamamlamak gerçekten çok zor oldu.sadece fırsat bulabildiğim hafta sonlarında tekne inşa edebilmek 3 yılımı aldı.salma yı 6 ay önce takabildim (iyi tarafı salma imalatı için 3 sene bol bol beyin jimlastiği yapma fırsatım oldu)her seyi kendim yapmama rağmen 1500 kg salmayı 20 günde 8000 tl ye mal edebildim. bu fiyatta kurşun ve pik yapmanızda mümkün değil.sadece resimlerde gördüğünüz,hiç bilgi sahibi olmadığınız  bu ağırlıkta bir salmayı tasarlamak ,montajını yapmak bi amatör için oldukça zor bir iş.
   donanım konusunda kendimi çok sanslı olarak adlediyorum.hiç bir ürüne faiş fiyat vermedim bilakis bir çok ekipmanı değerininde altında çok komik paralara temin ettim.yurtiçi ve yurtdışı sitelerini devamlı takip etmenizi öneririm.inşa süreci uzun olduğundan ekonomik bulduğum her ürünü günü gelicek lazım olacak  diye aldım.(rüzgar jenaratörümü aldığımda tekne kızağa konmamıştı :) ) artık ekipmanların montajını yaptığımdan bu şekilde ekipmanları stoklamanın çok faydasını görüyorum.
halen armayı tamamlamadım ama ana yelken,cenoa ,cenoa arabaları,yelken vinçleri,pianolar,yönlendirme makaraları,makaralar,liftinler norsmenlerim hazır bekliyor. uygun direği bulduğumda umarım bir çırpıda direğide dikebiliririm.
  teknemin inşasında A dan Z ye  Teknomarin in ürünlerini kullandım. teknomarinin hazırlamış olduğu kitapçık ve ürün kullanım klavuzlarının çok faydasını gördüm .bu vesile ilede hem verdikleri  teknik destekte hem biz amatör yapımcılara fiyat  konusunda ki yardımlarından  dolayı Nihat bey e ve ekibine  çok teşekkür ederim.
  Volkan kardeşim hikaye aslında daha uzayıp gitmekte bu yüzden  armayıda tamamladığımda "bitti" dediğimde yelken seyri ile çekilmiş fotolarıyla yapılmış örnekler kısmında devamını getirmeyi arzu ediyorum.umarım paylaşımlarım sizlere fikir edinmenize, yardımcı olur.amatör tekneler kızağa konur,denizlerimizde bizler tarafından inşa edilen tekneler çoğalır.

saygılarımla

Fatih say

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #72 : Ocak 17, 2012, 10:54:20 ÖÖ »
Fatih Abi Ellerine ağzına sağlık bir çırpıda okuyuverdim.

Maliyet konusunda bir yer kiralamak çok farkettiriyor o konuda çok haklısın abi özellikle İstanbul gibi bir yerde en iyi ihtimalle 500 750 ye bunuda tamamen insaflı olarak attım :D Bu olay biraz belini bükmüş :( 
Abi fırça zımpara vs masrafını çok yaptım diye belirtmişsin acaba bunda tekne yapım süresinin uzaması olabilirmi ? Epoksinin fırça düşmanı olduğunu biliyoruz :D Bu işlemleri minumum olarak tek sefere indirsek bizlere bir faydası dokunabilirmi ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Ertuğrul DURAK

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Ertuğrul Durak
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: Deniz
« Yanıtla #73 : Ocak 17, 2012, 11:39:51 ÖÖ »
Tebrikler Fatih bey
Ertuğrul Durak
İstanbul-Beykoz
İstanbul İl Temsilcisi
Hayal edebiliyorsan yapabilirsin!

mehmet şasi

• İleri Üye
  • Ad Soyad: mehmet şasi
  • Doğum Yılı: 1964
« Yanıtla #74 : Ocak 17, 2012, 03:30:15 ÖS »
ben bunu okuyunca gözüm korktu vazmı geçsem