Gönderen Konu: Jelkot Sertleşmesi İle İlgili ?  (Okunma sayısı 1577 defa)

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: tayyip karali
  • Bulunduğu İl: Ümraniye
  • Doğum Yılı: 1996
Jelkot Sertleşmesi İle İlgili ?
« : Şubat 21, 2024, 11:30:32 ÖS »

Merhaba ufak bir yelkenli tekne yapıyorum kabasını yapmış bulunmaktayım  salma için az miktarda jelkot aldım aldığım kişi acık verdi pet şişeye koydu verdi berki normaldir bilmiyorum ben sertleştirici kullandığım miktara oranla koyuyorum bide boya katıyorum beyaz az miktarda ürün sertleşmıyor hep yapış yapış ele gelmıyor lakin yapışıyor orandamı sıkıntı var üründemı yoksa böylemı oluyor üstüne başka bişeymi uyguluyoruz kafam biraz karışık.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: jelkot ilgili
« Yanıtla #1 : Şubat 22, 2024, 11:19:53 ÖÖ »
Merhaba ufak bir yelkenli tekne yapıyorum kabasını yapmış bulunmaktayım  salma için az miktarda jelkot aldım aldığım kişi acık verdi pet şişeye koydu verdi berki normaldir bilmiyorum ben sertleştirici kullandığım miktara oranla koyuyorum bide boya katıyorum beyaz az miktarda ürün sertleşmıyor hep yapış yapış ele gelmıyor lakin yapışıyor orandamı sıkıntı var üründemı yoksa böylemı oluyor üstüne başka bişeymi uyguluyoruz kafam biraz karışık.

Bir ara jelkotla ilgilenmiştim filikayı boyamak için,sonra vazgeçtim..jelkot genelde fiber/polyester teknelerde uygulanır...ilkester firmasından birisi ile konuşmustum hatta...kurumamanın nedeni parafin katmaman diye düşünüyorum,%2 civarı parafin katmalısın hazırladıgın jelkota..ama yinede en güvenilir bilgiyi kullandıgın markanın fabrikasını arayarak öğrenebilirsin..satıcılar sadece ürünü satıyor,nasıl kullanılacagı,neler katılacagı hakkında çok bilgileri yok..ögrenmek gibi bir meraklarıda yok..

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #2 : Şubat 24, 2024, 10:29:00 ÖÖ »
jelkot yanına verilen parafin bitirdim kurumuyor diye fazla fazla yaptım değişen bişey olmadı başka biyerden jelkot alıcam galiba öyle gözüküyor

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #3 : Şubat 24, 2024, 12:17:08 ÖS »
Alttaki kurumayan jelkotu zımpara ile sök güzelce sil..
Yeni jelkotunu az birşey yap başka bir alanda dene önce..sonuç olumlu olursa uygulamaya geç..karaköy,perşembe pazarı deniz tarafındaki sokakta,üç,dört tane tekne boyası vbg satan firma var,jelkot sattıklarını biliyorum ama açık satıyorlarmı bilmiyorum..nem,hava sıcaklıgıda önemli olabilir..epoksi ve polyester reçine de nem ve sıcaklık faktörü önemli,jelkottada önemli olabilir..ürünün web sitesine girip kullanım tarifine bakarsınz,kimyasal tepkimelerde bir çok faktör önemli olabiliyor..

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #4 : Şubat 24, 2024, 12:26:30 ÖS »
Yeni jelkotunu az birşey yap başka bir alanda dene önce..sonuç olumlu olursa uygulamaya geç..karaköy,perşembe pazarı deniz tarafındaki sokakta,üç,dört tane tekne boyası vbg satan firma var,jelkot sattıklarını biliyorum ama açık satıyorlarmı bilmiyorum..
aynı işletmeciden jelkota renk versindiye beyaz boya gibi bişey aldım onu karıştırmadan denicem olmazsa direk yeni düzgün bişey alayım yakınlarımda bir malzemeci buldum olmadı ondan alırm denedigim şey  salma  ulaşılması zor bir yer olduğu için yapıp kapatmak istiyorum lakin böyle bişeyle salmada karşılaşmış olmak bir nevi iyi kople tekneyi zımparalamaktan iyi gibi.

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #5 : Şubat 24, 2024, 12:28:27 ÖS »
Yeni jelkotunu az birşey yap başka bir alanda dene önce..sonuç olumlu olursa uygulamaya geç..karaköy,perşembe pazarı deniz tarafındaki sokakta,üç,dört tane tekne boyası vbg satan firma var,jelkot sattıklarını biliyorum ama açık satıyorlarmı bilmiyorum..nem,hava sıcaklıgıda önemli olabilir..epoksi ve polyester reçine de nem ve sıcaklık faktörü önemli,jelkottada önemli olabilir..ürünün web sitesine girip kullanım tarifine bakarsınz,kimyasal tepkimelerde bir çok faktör önemli olabiliyor..

oda aklıma geldi ortam hava sıcaklıgındanmı acaba diye lakin ürün acı olduğu için markasını bilemiyorum denemek için bir parcayı eve götürdüm oda aynı şekil .

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #6 : Şubat 24, 2024, 01:51:38 ÖS »
Jelkotu renklendirmek için içine kök boya katılıyor..Eski tekstilciyim, işim kumaş baskıydı, beyaz patları kök boya ile renklendirip öyle baskı yapardık..dogru bir kök boyaysa ondan kaynaklanacagını sanmam..sen yine denemeni güneşli hava sıcaklıgının yüksek oldugu birgün ve sabah saatlerinde yap,boyanın sıcaklıkta kürlenmek için zamanı olsun..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Jelkot Sertleşmesi İle İlgili ?
« Yanıtla #7 : Şubat 26, 2024, 09:10:31 ÖS »
Jelkotta polyester gibi 3 bileşenli olmuyor mu ? Ben hiç çalışmadım bu malzeme ama polyesterden yola çıkarak tahmin yürütüyorum bir malzemesi eksik geliyor olabilir mi ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #8 : Mart 02, 2024, 06:42:07 ÖS »
cözdüm galiba oranda bir sıkıntı yaşamışım gibi jelkotu sertleştiriciye oranla az vermış bende ona göre kullanıyordum.

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #9 : Mart 02, 2024, 06:44:30 ÖS »
jelkot üstüne nasıl bir boya uygulamalıyım sizce hazır burda konu varken sorayım salmaya sürdüm bir katman daha olsun diye  marin contra 2 kat  epoksi ile elyaf döndüm sonra epoksi macun  duzledim zemini jelkot vurdum üstüne bundann sonra ne yapmalıyım sıra ne olmalı veya yanlış hata varmı sırada

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #10 : Mart 02, 2024, 09:59:10 ÖS »
Jelkot zaten boya yerine kullanılan bir üründür..Üstüne boya atmana gerek yok.

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #11 : Mart 03, 2024, 08:27:55 ÖS »
Jelkot zaten boya yerine kullanılan bir üründür..Üstüne boya atmana gerek yok.
evet duymuştum lakin bu kısım montajlandıktan sonra ulaşılması zor bir kısım üstüne bir işlem yapamazmıyız misal astar boya vb

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #12 : Mart 03, 2024, 08:29:31 ÖS »
hareketli salma palası kutusu ve kendisi  el yap ve üstüne jelkot atım lakin zehirli vurulacaksa diyelim direk jelkotamı vurayım astar boya ve zehirli gibi bir sıra gerek yokmudur

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #13 : Mart 03, 2024, 09:54:07 ÖS »
Konuyu bastan yakalasaydim keske.

Eger kaliptan polyester bazli urun almiyorsaniz jelkot kullanmanin faydasi yok. Aksine zarari var.
Jelkot'un var olma sebebi, kaliptan puruzsuz yuzey alma ve kolay ayirmadir. Kendisi macun/boya arasi bir malzemedir. Dolayisi ile kaliptan cikan urun yeni bir yuzey islemi olmaksizin kullanilabilsin diye vardir.

Jelkot, polyester bazlidir.Polyester tekne yapiminda tercih edilir.  ( epoksi bazli da var, ama sizin aldiginiz %98 ihtimalle polyester bazli ).
Polyester bazli jelkot, butun polyester urunler gibi ozmos'a yatkindir. Altta kullandiginiz ( eger epoksi kullandiysaniz ) epoksi eylaf uygulamasina neredeyse hakaret sayilir.

Onun yerine yuzey duzeltmeyi dogrudan epoksi macun ile yapmaniz en sagliklisi olur.

Epoksi ile yaptiginiz elyaf uygulamasinin uzerine polyester recine surmussunuz gibi bir sonuc oluyor sizin su anki uygulamaniz.

Eger yolun basindaysaniz ve hic ugulamadiniz ise, vazgecip epoksi macun'a yonelin derim.
Cok ilerlemediyseniz, yaptiklarinizi zimpara ile yok edip tekrar epoksi macun'a donun derim.
Cok ilerlediniz ise saglik olsun.

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #14 : Mart 04, 2024, 11:01:46 ÖS »
Konuyu bastan yakalasaydim keske.

Eger kaliptan polyester bazli urun almiyorsaniz jelkot kullanmanin faydasi yok. Aksine zarari var.
Jelkot'un var olma sebebi, kaliptan puruzsuz yuzey alma ve kolay ayirmadir. Kendisi macun/boya arasi bir malzemedir. Dolayisi ile kaliptan cikan urun yeni bir yuzey islemi olmaksizin kullanilabilsin diye vardir.

Jelkot, polyester bazlidir.Polyester tekne yapiminda tercih edilir.  ( epoksi bazli da var, ama sizin aldiginiz %98 ihtimalle polyester bazli ).
Polyester bazli jelkot, butun polyester urunler gibi ozmos'a yatkindir. Altta kullandiginiz ( eger epoksi kullandiysaniz ) epoksi eylaf uygulamasina neredeyse hakaret sayilir.

Onun yerine yuzey duzeltmeyi dogrudan epoksi macun ile yapmaniz en sagliklisi olur.

Epoksi ile yaptiginiz elyaf uygulamasinin uzerine polyester recine surmussunuz gibi bir sonuc oluyor sizin su anki uygulamaniz.

Eger yolun basindaysaniz ve hic ugulamadiniz ise, vazgecip epoksi macun'a yonelin derim.
Cok ilerlemediyseniz, yaptiklarinizi zimpara ile yok edip tekrar epoksi macun'a donun derim.
Cok ilerlediniz ise saglik olsun.

Epoksiye  büyük bir yanlış yapmışım beliki :) aslında şöyle yaptıgım şey sırası Epoksi 2 kat cam elyap uygulayıp 1 kat da elyafsız epoksi uyguladım sonra komple epoksı macun yaptım en son işte beyaz boyalı jelkot sürmüş bulundum bunun doğrusu macundan sonra marin astar ve boyamıdır.