Gönderen Konu: Tarihteki İlk Deniz Savaşı 'Artemisium Deniz Muharebesi '  (Okunma sayısı 1047 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo

Kendi kişisel tarih merakımı ara ara burada paylaşıyorum zaten. Yine bu merakım ile ilgili bir konu açmak istedim belki benim gibi merak edenler vardır.  :tur

Tarihteki ilk deniz savaşı olarak bilinen olaylardan biri, antik dünyada gerçekleşen ve Yunan-Pers Savaşları sırasında yaşanan Artemisium Deniz Muharebesi'dir. Bu deniz savaşı, M.Ö. 480 yılında Pers İmparatorluğu ile antik Yunan şehir devletleri arasında gerçekleşti.

Pers kralı I. Serhas, büyük bir sefer düzenleyerek Yunanistan'ı fethetmeye karar verdi. Bu sefer sırasında Artemisium Boğazı'nda, Ege Denizi'nde, Pers donanması ile Yunan donanması arasında çatışmalar yaşandı. Artemisium Deniz Muharebesi, Pers donanması ile Yunan donanması arasında çıkan bir dizi çatışmayı içeriyordu ve aynı zamanda Thermopylae Kara Muharebesi ile eş zamanlı olarak gerçekleşti.

Her ne kadar Pers İmparatorluğu nihayetinde Yunanistan'ı ele geçirse de, Artemisium Deniz Muharebesi ve ardındaki Salamis Deniz Muharebesi, Yunanların denizde direnç göstermelerine ve Pers donanmasının bazı zayiatlar vermesine yol açtı. Bu muharebeler, Perslere karşı direnişin bir parçası olarak tarihe geçmiştir ve antik Yunan şehir devletlerinin ortak çabalarını simgeler.

Artemisium Deniz Muharebesi'nin temel özellikleri şunlardı:

Muharebe Yeri:
Artemisium Deniz Muharebesi, Ege Denizi'nde yer alan Artemisium Boğazı'nda gerçekleşti. Artemisium Boğazı, Pers donanmasının Yunan anakarasına ilerlemesini engellemek ve stratejik bir nokta olan Thermopylae Geçidi'ne destek sağlamak amacıyla seçildi.

Katılan Taraflar:

Pers İmparatorluğu'nun büyük deniz gücü, Ege Denizi'ne sefer düzenleyerek antik Yunan şehir devletleri ile karşı karşıya geldi. Pers donanması, Phoenicia ve Yunanistan kıyılarındaki şehir devletlerinden oluşuyordu.
Yunan tarafı ise, özellikle Atina, Korint ve Euboea gibi şehir devletlerinin filolarını içeriyordu. Muharebe sırasında Yunan komutanlığı, Themistocles'in liderliğindeydi.
Çatışma ve Sonuçlar:

Artemisium Deniz Muharebesi, Pers donanması ile Yunan donanması arasında sık sık çatışmaların yaşandığı bir dizi çatışmayı içeriyordu. Ancak net bir zafer elde edilemedi ve savaş sürdü.
Muharebe, Pers İmparatorluğu'nun geniş deniz gücüne karşı gösterilen Yunan direnişini simgeliyordu. Bu direniş, Perslere karşı kara ve denizde mücadele etme stratejisinin bir parçasıydı.
Stratejik Önem:

Artemisium Deniz Muharebesi, aynı zamanda Pers donanmasının Thermopylae'den geçişini desteklemek ve Yunan birliklerine yardım etmek üzere seçilen stratejik bir muharebe idi. Bu strateji, Perslere karşı savunma hattının sürdürülmesine ve Yunanlıların daha büyük Salamis Deniz Muharebesi'ne hazırlanmasına olanak tanıdı.
Sonrasında, Artemisium'da elde edilen başarılar ve Thermopylae'deki direnişin ardından Yunanlılar, Salamis Deniz Muharebesi'nde Pers donanmasına karşı daha etkili bir strateji izleyerek önemli bir zafer elde ettiler. Artemisium Deniz Muharebesi, antik Yunan tarihinde Perslere karşı direnişin bir sembolü olarak kalmıştır.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
Ynt: Tarihteki İlk Deniz Savaşı 'Artemisium Deniz Muharebesi '
« Yanıtla #1 : Aralık 13, 2023, 11:03:19 ÖÖ »
Tabii bu tarih yunanla başlar felsefesi penceresinden bakınca böyle gözükebilir. Ancak google teyze öyle düşünmüyor. Daha büyük denizlerde ve dünyanın geri kalanında bu nasıldı bilemem ama teyzenin dediğine göre:"Akdeniz'de bilinen en eski deniz savaşı Hitit kralı II. Şuppiluliuma'nın Kıbrıs kralına karşı yürüttüğü, kazanarak Kıbrıs donanmasının gemilerini yaktığı ve MÖ 1210 yılına tarihlenen bir savaştır." Valla ben O'nun yalancısıyım... :)

Ramses2 yi anlatan bir romanda M.Ö. 2000 li yıllarda Fenikeliler le Giritliier arasında bir deniz savaşı da okumuştum ama o bir kurgu olduğundan saymıyorum. Gerçi Christian amca çok ta atmasyon yapan bir yazar değil ya neyse...
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28