Gönderen Konu: Natalie 850 Planlarının okunması hakkında yardım  (Okunma sayısı 550 defa)

-Ocean-

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Hasan Can Balay
  • Bulunduğu İl: Muğla
  • Doğum Yılı: 1992
Natalie 850 Planlarının okunması hakkında yardım
« : Kasım 24, 2023, 02:03:01 ÖS »

Merhaba!

Forumda yeniyim. Bu forumdan ücretsiz bir şekilde Natalie 850 yelkenli teknenin planlarını edindim. Bu sitenin YouTube kanalından nasıl plan okunur ile ilgili videoları izledim. Şimdi öncelikli amacım bu teknenin 1:10 boyutunda yani 85cm maketini yapmak ve tecrübe kazanmak. Sonrasında imkan oluşursa gerçek projeye de başlamak için şartları zorlayabiilirim. Şimdi plan içerisinde postaların vs çizimleri mevcut ve anladığım kadarıyla bu çizimler ile CNC ciye gittiğimde birebir ölçülerde postalarımı elde ediyorum ama ben planı okuyarak kendim çizmek istiyorum. Postaların kaba şeklini çıkarabiliyorum ama anlamadığım yerler:

1: Postaların köşelerinde ve kenarlarında stringler için kesilmiş olan kare boşlukları plana göre nasıl keseceğim?
2:Postaların kalınlıklarının kaç mm olacağını planın neresinde bulacağım?
3:Postalar üzerinde kontraplaklar yapıştırılmış, bu kontraplakların kaç mm kalınlıkta olacağını nereden okumalıyım?
4:Stringlerin ölçülerini nereden okuyacağım.(Plan içerisinde Türkçe olarak material listesi vs hazırlanmış ama bunlar nereden okundu bilmiyorum.)

Birisi bana discord üzerinden veya başka türlü yardımcı olmak ister mi? Çok kolay öğrenirim. Diğer türlü tek başıma araştırarak öğrenmem çok zor olacak. Mini çıtalarım kağıt maket kontralarım yapıştırıcılarım geldi, makete başlamak istiyorum. (Bu işlerle alakasız biri de değilim, profesyonel yat kaptanıyım. Tek derdim planları okuyabilmek. Yardımcı olan birisine ben de her türlü yardımcı olmak isterim.[Yelken eğitimi, tekne transferi vs elimden ne gelirse]).

Şimdiden teşekkür ediyorum. Bize yol gösteren bu platformda emeği geçenlere ayrıca teşekkür ediyorum. İyi günler dilerim.

Plana bakarak buraya kadar çizebildim.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Natalie 850 Planlarının okunması hakkında yardım
« Yanıtla #1 : Kasım 24, 2023, 10:37:24 ÖS »
Merhaba aramıza hoşgeldiniz. Bilgisayar başında değilim telefondan yazıyorum sorularınıza bilgisayar başına geçtiğim gibi detaylıca cevap vereceğim, benimde planlara bakmam gerekiyor.
Posta ve stinger kalınlıkları en alakasız sayfada en alakasız yerlerde çıkabiliyor,özel olarak şu kadar kalınlıkta kullanacaksınız demiyor mesela.Plan sayfası başka bir olayı anlatırken kontrplak kaplanmış bölümün kalınlığını çizime iliştirivermiş oluyor.
Hiç dert etmeyın sorular çok kolay  <>
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

-Ocean-

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Hasan Can Balay
  • Bulunduğu İl: Muğla
  • Doğum Yılı: 1992
« Yanıtla #2 : Kasım 25, 2023, 10:54:55 ÖÖ »
Hoşbulduk teşekkür ederim. Mesela iskelenin planında ölçüler verilmiş. Ben de suanda iskeleyi yapıyorum. Benim planda bir eksik olabilir mi? Postaları da yukardaki gibi ana hatlarını yükseklik ve genişliklere göre çizdim ama köşelerdeki string boşluklarının ölçüsünü falan nasıl okuyacağımı beceremedim.

cherhem

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Kerem
  • Bulunduğu İl: Adana
  • Doğum Yılı: 1989
« Yanıtla #3 : Kasım 26, 2023, 12:55:02 ÖÖ »
Merhabalar hoş geldiniz.

1. Bir mastar yapılabilir belki ama her köşedeki açı farklı olduğu için zorlanılabilir. Ben çok ilkel yöntemlerle cetvel yardımıyla noktaların ölçülerini alıp çizerek, şerit testere yardımıyla boşattım.

2,3,4- Dosyalar içerisinde üç boyutlu modelde bulunmakta. Açabiliyorsanız kalınlıklar orada net bir şekilde belli. Ben oradan ölçerek aldım.

Detay isterseniz sorabilirsiniz. Modeli açamıyorsanız eğer sorarsanız yardımcı olabilirim. Dxf dosyalarını açabilmeniz önemli bana göre. "N850 postalar.dxf" Adındaki dosyada ölçüler verilmiş. Ekteki örnek Kontraplak 8 mm olacak. Posta 40x65, ve string ölçüleri verilmiş.