Kendi Tekneni Kendin Yap > Teknemi Yapmaya Karar Verdim

4.5 Metre Dinghy

<< < (2/6) > >>

khbilen:
Ukraynadaki adam düz tabanlı yapmış dedim ya, o eski modeliymiş. Sonradan V eklemiş. Ben yine de düz tabanlı yapmayı düşünüyorum. İspanya'da biri daha düz tabanlı yapmış.

Ukraynalının sitesinde epeyce açıklama ve yapım aşamalarını gösteren fotoğraf ve video var.

https://dinghy45.at.ua/

Para falan istiyor, ama bakmayın. Soldaki menüden ilerleyip herşeyi görebilirsiniz.

Kavak kullanmış. Daha ince kontrplak kullanmak istemiş. Asıl tasarımcı 6mm yerine 5mm olabilr ama bir şartla, o da kontrplak Huş olmalı demiş. Yani hafifletmek için iki yol var gibi görünüyor.

Asıl tasarımcıda hiç laf geçmiyor ve yapım aşamasında görülmüyor ama, Ukraynalı Dik-Yapıştır ile yapmış. Onu da ayrıca anlatıyor.

Bakalım okudukça neler göreceğim...

khbilen:
Biraz piyasa araştırması yaptım:

6mm Huş ve Dekota fiyatları da ağırlıkları da kabaca aynı. Huş biraz daha ucuz biraz daha ağır. Dekota biraz pahalı biraz hafif.

Kavak hem ucuz hem hafif. Ağırlık oranı 0.45 / 0.65 gibi. Yani kavak diğerlerinin üçte ikisi ağırlıkta.

Sağlamlık ayrı konu tabii. Dekota cazip geliyor. Ne olsa homojen bir malzeme. Az çok tek yönlü bir "sağlamlığı" var, her ne kadar ağaç gibi boyuna uzun lifli olmasa da. Ancak o da 6mm 10mm olunca elde bıçakla işlenecek olmaktan çıkıyor tabii. Lazerde kesilmiyor. Mekanik CNC veya elde dekupaj ile kesilecek.

Kavak da hafif olduğu için cazip. Dediğim gibi, ukraynalı kavaktan yapmış. Bakalım. düşüneceğiz.

Huş olursa kontrplak maliyeti 14.000 TL'yi buluyor. Dekota da 15 diyelim. Kavak da ucuz dediğim yine 12 13 cıvarı. Orada ası baktığım hafif olması.

Daha az bir miktar ahşap var. Elyaf var. Epoksi var. Bunlar kaba inşaat.

İç işlerine gelince marin malzeme dedin mi yandın...

Biz en iyisi Aamet Ağbiye soralım.

Aamet Ağbi, bu 4.5 m. tekne kaça çıkar?  ::)

Mehmet Köstekçi:

--- Alıntı yapılan: khbilen - Kasım 11, 2023, 12:36:21 ÖS ---Biraz piyasa araştırması yaptım:

6mm Huş ve Dekota fiyatları da ağırlıkları da kabaca aynı. Huş biraz daha ucuz biraz daha ağır. Dekota biraz pahalı biraz hafif.

Kavak hem ucuz hem hafif. Ağırlık oranı 0.45 / 0.65 gibi. Yani kavak diğerlerinin üçte ikisi ağırlıkta.

Sağlamlık ayrı konu tabii. Dekota cazip geliyor. Ne olsa homojen bir malzeme. Az çok tek yönlü bir "sağlamlığı" var, her ne kadar ağaç gibi boyuna uzun lifli olmasa da. Ancak o da 6mm 10mm olunca elde bıçakla işlenecek olmaktan çıkıyor tabii. Lazerde kesilmiyor. Mekanik CNC veya elde dekupaj ile kesilecek.

Kavak da hafif olduğu için cazip. Dediğim gibi, ukraynalı kavaktan yapmış. Bakalım. düşüneceğiz.

Huş olursa kontrplak maliyeti 14.000 TL'yi buluyor. Dekota da 15 diyelim. Kavak da ucuz dediğim yine 12 13 cıvarı. Orada ası baktığım hafif olması.

--- Alıntı sonu ---

Haci senin Aamet abin kim bilmem ne der; ama benim tadığım bir Adanalı Dr Ahmet abi var. Bir zamanlar " işin içine epoksi ve laminasyon girince ahşabın cinsinin bir önemi kalmıyor " demişti. Valla kitap gibi bir söz. Bence kavak olur ama mümkünse tek bir 8mm yerine 4mm ile lamine etmek " elyafı sermeden önce herhangi bir katkı maddesi olmadan ve kürlenmesine fırsat vermeden en az iki kat epoksi ile boyamanı öneririm." daha verimli olur sanırım. Çünkü kavağın emme kabiliyeti diğerlerine göre baya bir fazla. " Yaptığım yüzer modellerde kullandığımdan biliyorum." Masif için de Köknar'ı öneririm. Hem lifleri düzgün hem de az budaklı ve hafif olur. Bu arada alırken nispeten daha hafif olanları seçebilirsin. Bazıları nedense ağır oluyor.
Kaç kat elyaf uygulayacağınız size kalmış sadece sızdırmazlık için ( 300 + ince bir mat + 300 +  mat ) kombinasyonu yeterli olur. Son katın mat olması zımparalarken örgü elyafın zarar görmesine engel olması açısından önemli " Bu da Eralp Akkoyunlu abimizin deniz çingenesinden tavsiyesi "

Aslında keçe elyafın bağlayıcı malzemesi polyestermiş öyle okumuştum bir yerlerde; epoksi ile ıslatırken cimri davranmamak lazım. Türkiyeye girdi mi bilmem ama epoksi olanı da varmış dışarda. Alırken sormak lazım. Kolay gelsin...

celenoglu:
Keçe koyun kılından kolay olur, kıllar ince dikenli dal gibidir, birbirine kilitlenirler,cam ise dümdüzdür, birbirine bağlanmaz, bu nedenle elyaflar birbirine yapıştırılır. Bu yapışkan polyester reçine içinde erir ve kaybolur.Epokside ise erimez, bu nedeble epoksi cam elyafının her yerine yapışamaz. Epoksi için keçe cam elyafı olduğunu ben de sadece duydum, olsa olsa camı sıcakla hafifçe eritip birbirine bağlanmasını sağlıyorlar diye düşünüyorum.

vlkanaydin:

--- Alıntı yapılan: khbilen - Kasım 11, 2023, 12:36:21 ÖS ---Biraz piyasa araştırması yaptım:

--- Alıntı sonu ---

Abi Ahmet abide öyle malzeme seçme,ağırlık hesaplama vs yok. Ahmet abinin taktik bam bam bam.
Kayın kontraplak,çam kereste, kg ile facebooktan alınan elyaf, sanayi epoksisi Ahmet abide bunlar var :di

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git