Kendi Tekneni Kendin Yap > Teknemi Yapmaya Karar Verdim

4.5 Metre Dinghy

<< < (6/6)

sessizsakin:
Kopuk batmaya direnecegi icin, ayni miktar kuvvetle tekneyi cevirmek icin daha uzun bir kaldırac gerekmesine sebep olacaktir. Dolayisi ile duzeltmeyi zorlastirir diye dusunuyorum.
Normal kosullarinda daha stabil olmayacaktir ama ekstrem durumlari geciktirecegi de kesin.

Acik transom'a birsey diyemeyecegim. Acik transomlu tekneler neticede su alsa bile, su teknenin kamarasina gitmiyor. Yani tekne tasarimini uygun sekilde modifiye edersen acik transom neden olmasin.

Buyuk bir dalga hic yoktan gelmeyecegine gore, geldigini gordugunde vucudunu ona gore ayarlarsin hallolur diye dusunuyorum. Zaten boyle bir tekneyle acik denizlere macera aramaya cikacak degilsin.

Benim muhendis beyin diyor ki;

Teknenin tam ortasindan  duz bicak gibi asagi itilip cekilebilen bir salma yap. Tekne alabora olursa, salmayi disari iter cevirmek icin Kaldirac olarak olarak kullanirsin. Normal seyir de de keyfine gore traction icin kullanabilirsin

khbilen:
Evet benim de düşüncem o. Baştaki ve kıçtaki batmazların tork kolu kısa. Batmış teknenin yanından bastırırsan (ki en uzun kaldıraç kolu orada) tekneyi daha kolay düzeltirsin.

Ama yanlara koyduğun köpüğün tork kolu uzun. O nedenle senin bastırma kuvvetine yakın bir kuvvetle direnecektir.

Salma olacak da kılıç kadar uzun olmasa da 1 metreye yakın satır gibi bir salma olacak. Çek çıkar değil kutusunda saklamalı. 1 metre de iş görür.

khbilen:
Şu National12 denen tekne mesela çok güzel bir tekne. Tabi bunlar çift cidarlı hesabı kitabı yapılmış tekneler. Benim aynı yapısal sağlamlığı sağlamam zor; ama dümen tutacak yeri üstten geçen bir çubuk gibi birşeyle falan destekleyebilirim.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git