Gönderen Konu: 4.5 Metre Dinghy  (Okunma sayısı 2651 defa)

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
4.5 Metre Dinghy
« : Kasım 09, 2023, 12:18:54 ÖS »

Epeydir bu konuya kafa yoruyorum. Benim şişme katamaranın muzları artık kurtarılamayacak duruma geldi.

Özellikle son iki yıldır yerinden hiç kımıldamadan güneşte yağmurda bekleye bekleye güneş gören yüzler yandı eridi, altta kalan yerler ezildi delindi. Şişirsem bir saat sonra yine inmiş oluyor. Yani tamir mamir olacak gibi değil.

YouTube'da kümes teli +  elyaf + epoksi ile botumsu şeyler yapanlar var. Ama ağır olur gibi geliyor.

Hala yelken yerine paraşüt / uçurtma kullanma gibi düşüncelerim yerinde duruyor. Daha önce bir cafe yazısında paylaştığım uçurtmayı karada evin önünde sokakta denemekteyim. Komşunun 5m. sürat teknesi var. Oltacı. 60Hp motoru da var ama ucuz bir çözüm arayışı da var. Meraklı da. Onun teknede birkaç prova yapmayı düşünüyorum ama tekne ağır.

Keni teknem olmalı. Fiyatlara bakıyorum. Uçtukça uçuyor. Yaş 70e geldi. Artık son bir gayret birşeyler yapmam lazım.

Düz tabanlı üçgen gövdeli birşeyler yapmak istiyorum. Bu tekne oldukça uygun gibi. Altı hafif V ama sanırım ben tam düz yapabilirim. Ukraynada biri düz yapmış.  Orijinali şu:

http://www.dinghy.pl/45m_dinghy.htm

Dik yapıştır demiyor ama şöyle bir baktım ve planlarda verdiği 1:25 ölçekli çizimden hızlıca bir "dikmeden yapıştır" dekota model yaptım. Olacak gibi.

Planları epey inceledim. PDF dökümanları içinde çizimler. Onları temizleyip .SVG yaptım. onları istenilen ölçekte CNC de kestirmek için kullanmak mümkün.

Çizimlerde ek yerlerine düz çizgi koymuş. Ben oralara kilitli zigzag deseni koydum. Bir de dikiş deliklerini yerleştirirsem kesime hazır olacak.

Şimdi tam kış mevsimini mi buldun yapmak için diyeceksiniz. Aslında zamanı tam belli değil. Halen hasta anneme bakmaktayım ve kendime kalan zaman çok çok az.

Planları iyice hazırlarım. Belki malzeme alıp hatta parçaları kestiririm. Şimdi yaptığımdan daha büyük modelde yapım sürecini denerim falan...

Tekneyi normal yelken donanımlı yapıp bitirip liman kaydı yaptırıp bulursam da bizim buralara bağlamayı düşünüyorum. Gerçi römork için uygun da römorku da yenilemem gerekecek.

Yelkenle birkaç tur attıktan sonra uçurtma denemelerine başlamayı düşünüyorum. Daha önce paylaştığım uçurtma videolarındaki tekneler kano veya kayak. Ağırlığı çok az. Bu tekne 6mm kontrplak ile 100 kg. Hafifletmeye çalışacağım. Borda kaplamayı kavak kontrplak veya dekotadan yapmak gibi.

Bir ucundan başlamak gerek...

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: 4.5 metre dinghy
« Yanıtla #1 : Kasım 09, 2023, 04:56:57 ÖS »
Bence bu proje muzlardan cok daha guzel.

Epoksiye sonunda bulasman gerekecek :)

Kavak kontraplak bildigim kadariyla oldukca dayaniksiz oluyor.
Benim direk bilgim olmasa da, uzun yillar arastirmalarim sonucunda Hus kontraplagin hem fiyat performans, hem de agirlik/dayaniklilik bakimindan en makul kontraplak oldugu kanaatine vardim. Ayrica bol ve degisik kalitelerde bulunabilen bir kontraplak.

Bence yapacagin uygulama icin (Turkce'yi unutmaya basladim)  traction control'u mumkun oldugunca iyi degerlendirmende fayda var diye dusunuyorum.

Bunun icin en az 3 nokta oldukca onemli.
1 - Teknenin su altinin yanal direnci.
2 - agirlik merkezi.
3 - Ucurtmanin tekneye baglandigi nokta.

Agirlik merkezi, yanal direncin en azindan bir miktar onunde kalmali. Bundan emin olabilmek icin de tasarimin varsa salmasi, birazcik geriye dogru olmasi gerekir.
Ucurtmanin baglandigi nokta agirlik merkezinin birazcik onunde olmali.
Ucurtmayi ne kadar denize yakin noktadan baglayabilirsen o kadar iyi performans alirsin diye dusunuyorum.
Vucut agirligini ucurtmayi kontrol etmek icin kullanmayacagini varsayarak, oturur pozisyonda kumanda edilecek sekilde olmasi tahminimce cok iyi sonuc verecektir.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #2 : Kasım 09, 2023, 05:08:52 ÖS »
Kadir abi kontprlak cnc yerine poliüretan sert köpük ten mantıklı olabilir senin için. İşlemesi kolay. Sadece biraz fazla kat elyaf atman gerekebilir.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #3 : Kasım 09, 2023, 05:35:47 ÖS »
Epoksiye çoktan bulaştım, her tarafım yapış yapış da, işin sonunda malum zımpara var, asıl beni korkutan o.

Epoksi ve bilumum yapıştırıcı / kimyasal ellerimde ciddi alerji yapıyor. Kaşınma aşamasını da geçtik, deri soyulup et yarılıyor. Eldiven şart. Ama onunla da iş yapılmıyor. Neyse, yapacağız.

Salma ve direk bağlantı yerleri planda var. Direk oldukça önde. Uçurtma da aynı yuvaya bağlanmış olacak. Salma da oldukça önde. Onu arkaya kaydırabilirim.

Teknenin draftı çok az zaten 15 cm diyor planda. Tabi borda yüksekliği var biraz. Yani uçurtma teknenin tabanına bağlı olmayacak. Ön güverte denebilir mi bilmem, baş tarafta direğin dışarı çıktığı yükseklikte olacak. Bir tür otomatik mekanizma yapmaya çalışacağım. Direk yatağında sebestçe dönebilen, sapkası geniş sapı kısa T şeklinde birşey. iki ucundan ipler çıkıp uçurtmaya gidecek. Aşağıda bir makaraya sarılı olacak. Bunu becerebilirsem ben arkada oturup dümen tutacağım. Olmazsa direğin hemen arkasında uçurtmayı direksiyon kullanır gibi kullanacağım. o zaman salmayı biraz daha geriye almak gerekebilir.

Salmayı biraz küçültebilirim (enini daraltmak "cockpit'te bana 3 5 cm yer açar.) Uçurtma tekneyi yatırmayacak ve batırmayacak. Tersine yukarı çekecek. Öyle bir kuvvet olmayacağı için salma desteği gerekmeyecek. Ama teknenin iyi dümen tutması için minimal de olsa salması olacak.

Huş kullandım. çok yumuşak hafif ve de esnek. dayanıklılığı o esneklikten geliyor. onu da kullanabilirim. Daha pahalı tabii.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #4 : Kasım 09, 2023, 05:40:52 ÖS »
Kadir abi kontprlak cnc yerine poliüretan sert köpük ten mantıklı olabilir senin için. İşlemesi kolay. Sadece biraz fazla kat elyaf atman gerekebilir.
y

Özellikle bordada nasıl olacak o? esneklik? o yüzden dekota demiştim. YouTube da biri okyanus geçecek küçük tekne yapıyor. her tarafı dekota + epoksi ile yapıyor. Geçti mi geçer mi bilmem ama yapıyor.

Bir de fazla kat elyaf daha hafif olmuyor. 300 gr elyaf + epoksi dedin mi zaten kontrplak kadar ediyor.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #5 : Kasım 09, 2023, 08:21:14 ÖS »
Ukraynadaki adam düz tabanlı yapmış dedim ya, o eski modeliymiş. Sonradan V eklemiş. Ben yine de düz tabanlı yapmayı düşünüyorum. İspanya'da biri daha düz tabanlı yapmış.

Ukraynalının sitesinde epeyce açıklama ve yapım aşamalarını gösteren fotoğraf ve video var.

https://dinghy45.at.ua/

Para falan istiyor, ama bakmayın. Soldaki menüden ilerleyip herşeyi görebilirsiniz.

Kavak kullanmış. Daha ince kontrplak kullanmak istemiş. Asıl tasarımcı 6mm yerine 5mm olabilr ama bir şartla, o da kontrplak Huş olmalı demiş. Yani hafifletmek için iki yol var gibi görünüyor.

Asıl tasarımcıda hiç laf geçmiyor ve yapım aşamasında görülmüyor ama, Ukraynalı Dik-Yapıştır ile yapmış. Onu da ayrıca anlatıyor.

Bakalım okudukça neler göreceğim...

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #6 : Kasım 11, 2023, 12:36:21 ÖS »
Biraz piyasa araştırması yaptım:

6mm Huş ve Dekota fiyatları da ağırlıkları da kabaca aynı. Huş biraz daha ucuz biraz daha ağır. Dekota biraz pahalı biraz hafif.

Kavak hem ucuz hem hafif. Ağırlık oranı 0.45 / 0.65 gibi. Yani kavak diğerlerinin üçte ikisi ağırlıkta.

Sağlamlık ayrı konu tabii. Dekota cazip geliyor. Ne olsa homojen bir malzeme. Az çok tek yönlü bir "sağlamlığı" var, her ne kadar ağaç gibi boyuna uzun lifli olmasa da. Ancak o da 6mm 10mm olunca elde bıçakla işlenecek olmaktan çıkıyor tabii. Lazerde kesilmiyor. Mekanik CNC veya elde dekupaj ile kesilecek.

Kavak da hafif olduğu için cazip. Dediğim gibi, ukraynalı kavaktan yapmış. Bakalım. düşüneceğiz.

Huş olursa kontrplak maliyeti 14.000 TL'yi buluyor. Dekota da 15 diyelim. Kavak da ucuz dediğim yine 12 13 cıvarı. Orada ası baktığım hafif olması.

Daha az bir miktar ahşap var. Elyaf var. Epoksi var. Bunlar kaba inşaat.

İç işlerine gelince marin malzeme dedin mi yandın...

Biz en iyisi Aamet Ağbiye soralım.

Aamet Ağbi, bu 4.5 m. tekne kaça çıkar?  ::)

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #7 : Kasım 11, 2023, 06:09:19 ÖS »

6mm Huş ve Dekota fiyatları da ağırlıkları da kabaca aynı. Huş biraz daha ucuz biraz daha ağır. Dekota biraz pahalı biraz hafif.

Kavak hem ucuz hem hafif. Ağırlık oranı 0.45 / 0.65 gibi. Yani kavak diğerlerinin üçte ikisi ağırlıkta.

Sağlamlık ayrı konu tabii. Dekota cazip geliyor. Ne olsa homojen bir malzeme. Az çok tek yönlü bir "sağlamlığı" var, her ne kadar ağaç gibi boyuna uzun lifli olmasa da. Ancak o da 6mm 10mm olunca elde bıçakla işlenecek olmaktan çıkıyor tabii. Lazerde kesilmiyor. Mekanik CNC veya elde dekupaj ile kesilecek.

Kavak da hafif olduğu için cazip. Dediğim gibi, ukraynalı kavaktan yapmış. Bakalım. düşüneceğiz.

Huş olursa kontrplak maliyeti 14.000 TL'yi buluyor. Dekota da 15 diyelim. Kavak da ucuz dediğim yine 12 13 cıvarı. Orada ası baktığım hafif olması.

Haci senin Aamet abin kim bilmem ne der; ama benim tadığım bir Adanalı Dr Ahmet abi var. Bir zamanlar " işin içine epoksi ve laminasyon girince ahşabın cinsinin bir önemi kalmıyor " demişti. Valla kitap gibi bir söz. Bence kavak olur ama mümkünse tek bir 8mm yerine 4mm ile lamine etmek " elyafı sermeden önce herhangi bir katkı maddesi olmadan ve kürlenmesine fırsat vermeden en az iki kat epoksi ile boyamanı öneririm." daha verimli olur sanırım. Çünkü kavağın emme kabiliyeti diğerlerine göre baya bir fazla. " Yaptığım yüzer modellerde kullandığımdan biliyorum." Masif için de Köknar'ı öneririm. Hem lifleri düzgün hem de az budaklı ve hafif olur. Bu arada alırken nispeten daha hafif olanları seçebilirsin. Bazıları nedense ağır oluyor.
Kaç kat elyaf uygulayacağınız size kalmış sadece sızdırmazlık için ( 300 + ince bir mat + 300 +  mat ) kombinasyonu yeterli olur. Son katın mat olması zımparalarken örgü elyafın zarar görmesine engel olması açısından önemli " Bu da Eralp Akkoyunlu abimizin deniz çingenesinden tavsiyesi "

Aslında keçe elyafın bağlayıcı malzemesi polyestermiş öyle okumuştum bir yerlerde; epoksi ile ıslatırken cimri davranmamak lazım. Türkiyeye girdi mi bilmem ama epoksi olanı da varmış dışarda. Alırken sormak lazım. Kolay gelsin...
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #8 : Kasım 11, 2023, 06:42:34 ÖS »
Keçe koyun kılından kolay olur, kıllar ince dikenli dal gibidir, birbirine kilitlenirler,cam ise dümdüzdür, birbirine bağlanmaz, bu nedenle elyaflar birbirine yapıştırılır. Bu yapışkan polyester reçine içinde erir ve kaybolur.Epokside ise erimez, bu nedeble epoksi cam elyafının her yerine yapışamaz. Epoksi için keçe cam elyafı olduğunu ben de sadece duydum, olsa olsa camı sıcakla hafifçe eritip birbirine bağlanmasını sağlıyorlar diye düşünüyorum.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #9 : Kasım 11, 2023, 09:12:26 ÖS »

Abi Ahmet abide öyle malzeme seçme,ağırlık hesaplama vs yok. Ahmet abinin taktik bam bam bam.
Kayın kontraplak,çam kereste, kg ile facebooktan alınan elyaf, sanayi epoksisi Ahmet abide bunlar var :di

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #10 : Kasım 11, 2023, 09:18:25 ÖS »
Bilgiler için çok teşekkürler. Ben forumda eski olsam da laminasyon konusunda yeniyim diyebilirim. O nedenle bu bilgiler benim için çok değerli.

Ancak, ağacın cinsinin farketmemesi konusuna takıldım. İşin doğrusu hoşuma gider ve de benim işime gelir; sonuçta öyle de yaparım belki ama, teorik olarak ya da mantık olarak ben yine de bir fark olmasını beklerim. Yani bu tamamen mantık ve teorik bir görüş.

Azcık pratik kısmı da yok değil, ben covid öncesi, 4 5 yıl önce kış zamanı bir takım laminasyon testleri yapıp paylaşmıştım. Belki gördünüz belki görmediniz. Gerçi ben orada ahşap ve/veya kontrplak kullanmadım. Amacım hafif ama ucuz  bu bal-peteği vs benzeri pahalı, ve yüksek teknoloji çekirdek malzeme yerine yine hafif ama ucuz birşeyler bulabilir miyim diye polycarbon levha kullanıp denemiştim. O zaman sessiz ve de sakin adaşım ve Volkan ve galiba Servet kontrplağın çok çok daha güçlü olacağını söylemşlerdi, daha ben denemeleri yapmadan.

Birkaç nedeni vardı.
- katmanların lifli olması
- katmanların aksi yönlerde yapıştırımış olması
- ahşabın daha yüksek emme/yapışma özelliği

Sonuçta da öyle çıktı. aynı ölçülerde kompozit levhalardan polycarbon olanı çok hafif oldu ama 15 kilo akü koyunca 5 cm esnediyse, kontrplak olanı 60 kiloda 2 cm esnedi gibi falan.

Tabii polycarbon ve ahşap çok farklı malzemeler ama, o kadar olmasa da ahşaplar da kendi içinde farklı. Özellikle lif yapısı ve emme/yapışma özellikleri bakımından. Fark polycarbondaki kadar olmasa da yine de bir fark olmasını beklerim. Ama o fark zarar verir, canımı acıtır mı? küçük küçük denemek lazım. Yoksa tam benim istediğim olur. Kavaktan devam ederim. Tek kat yerine iki kat yapmak da mantıklı, epoksiye doyurmak da. Yani aslına epoksi kontrplaklar olsa en iyisi. tabi esneyebilmesi için esnek epoksi olmalı, falan...

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #11 : Kasım 11, 2023, 09:29:41 ÖS »

Abi Ahmet abide öyle malzeme seçme,ağırlık hesaplama vs yok. Ahmet abinin taktik bam bam bam.
Kayın kontraplak,çam kereste, kg ile facebooktan alınan elyaf, sanayi epoksisi Ahmet abide bunlar var :di

Olmaz değil olur tabii de, ben uçurtmayla gemi yüzdürmek gibi bir hedef koyunca ağırlık herkesinkinden fazla önemli oluyor. Köpük, özellikle yük binmeyen yerlerde (o da anca borda) makul bir çözüm ama küçük teknede eğim vermek için çok küçük dilimlerle çalışmak lazım. Zor iş, kaş yaparken göz çıkarıyor olabilirim. Dekota daha pratik. Ahşap daha güven veriyor, en azından geçmişte çok denenmiş. işte hepsini harmanlayıp birşeye karar vereceğim.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #12 : Kasım 12, 2023, 04:56:09 ÖÖ »
"...

Bence kavak olur ama mümkünse tek bir 8mm yerine 4mm ile lamine etmek " elyafı sermeden önce herhangi bir katkı maddesi olmadan ve kürlenmesine fırsat vermeden en az iki kat epoksi ile boyamanı öneririm." daha verimli olur sanırım. ..."

Gecenin dördünde uyandım Dik-Yapıştır tekniği ile iki kat laminasyon pratikte nasıl yapılabilir diye.

Parçaları kestik. Diyelim dikiş delikleri bile hazır.

Birinci katı diktik. Yapıştırdık mı? Yani ters çevirip içerden? Onu yapmazsak şeklin tam doğru olduğundan emin olamayız.

Yapıştırdık. Tabii dikişleri söktük. dikiş deliklerini kapattık. Şerit elyaf ve epoksi ile güçlendirdik.

İkinci kat kontrplağın delikleri var ama birinci katınkiler kapandı. İkinci katın tutunacağı yer yok.

iki yol var düşünebildiğim.

birincisi, ikinci katı şablon gibi kullanıp birinci katı tekrar delmek. sonra arakat elyaf+epoksi ve ikinci katı yapıştırıp dikmek.

ikincisi, ikinci katı hiç delmeden arakat elyaf+epoksi işini yaptıktan sonra bolca işkence ile tutturmak.

iki sorun olabilir. İkinci katın şekli tam doğru olacak mı? Arakatın hava kabarcıkları oluştıyda görmeyeceğiz ve müdahele edemeyeceğiz.

Başka bir türlü yol var mı?

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #13 : Kasım 12, 2023, 01:08:01 ÖS »
" işin içine epoksi ve laminasyon girince ahşabın cinsinin bir önemi kalmıyor " demişti. Valla kitap gibi bir söz.

Cok yanlis ve muhendislikten cok uzak bir soylem.
Agac turunun farkedip etmemesi yapi sekline bagli.

Bircok ahsap tekne yapiminda ahsabin kendisi yuk tasiyicidir. Yani yapisal dayanikliligi saglar. Bu tarz bir yapida elyafla kaplamak, daha ziyade su gecirmezligi saglamak ve birbirine yapistirilmis ahsaplar arasinda butunluk saglamak icindir. Dolayisi ile, elyaf bir miktar yuk tasima yapsa da, asil yuku ahsap karsilar. Bu tarz bir yapida ahsap turu onemli degil demek cok buyuk bir hata olur.

Oteki taraftan, bir diger yapi yontemi de sandvic kompozittir. Bu yontemde iki yuzu elyafla katli bir cekirdek malzemesi kullanilir. Bu tarz bir tasarimda yuku cekirdegin iki tarafindaki elyaf katmanlari karsilar. Cekirdegin kendisi dogrudan yuk karsilamaz. Ancak elyaflar arasinda mesafe yaratarak bir cesit kaldirac gorevi gorur ve elyaf malzemenin yuku karsilamasini kolaylastirir. Bu tarz bir yapida, cekirdek malzemesinin cok dayanikli olmasi pek ekstra bir fayda getirmez. Boylece, ahsap turu farketmez diyebilirsiniz.

Agac turu soyle farkeder. Eger gercek sandvic kompozit yapiyorsaniz, cekirdek malzemesinin ( bu durumda ahsap levha )  her iki yuzunu de yeterince elyaf katmani ile kaplamaniz gerekir. Ama takip ettiginiz plan, bir levhanin sadece tek tarafini elyafla kaplamaniza yonelik ise ahsap turu ciddi sekilde farkeder. Ic tarafini da elyafla kaplasaniz bile, ne kadar elyafla kaplayacaginiz oldukca karmasik bir konu. Basitce iki kat daha atayim demek cok yanlis olur. Ya cok agir yada yeterli dayanikliliga sahip olmayan bir tekneyle sonuclanir.

Bu konu basit bir konu degil. Zaten amator yapimci ya epoksiyi dogru ayarlayamaz, ya zimparayi iyi yapamaz. Bir sekilde yaptigi is olmasi gerekenden buyuk olasilikla daha zayif bir sonuc verir. Ustune bir de insa tekniginde boyle ciddi bir hata yaparsa eyvah...

Keçe koyun kılından kolay olur, kıllar ince dikenli dal gibidir, birbirine kilitlenirler,cam ise dümdüzdür, birbirine bağlanmaz, bu nedenle elyaflar birbirine yapıştırılır. Bu yapışkan polyester reçine içinde erir ve kaybolur.Epokside ise erimez, bu nedeble epoksi cam elyafının her yerine yapışamaz. Epoksi için keçe cam elyafı olduğunu ben de sadece duydum, olsa olsa camı sıcakla hafifçe eritip birbirine bağlanmasını sağlıyorlar diye düşünüyorum.
Koyun kilini bilemiyorum Simdi. Epoksi icin kece var. Sadece farkli, epokside cozunen bi yapistirici kullaniyorlarlar benim bildigim. Kullanmisligim var. Hatta  is yaptigim bir firmaya siparis vermistim. Ozellikle epoksi icin dedigim halde polyester icin almislar. Uzaktan geldigi icin de iade mumkun degildi. Koca rulo bosa gitti :/

Olmaz değil olur tabii de, ben uçurtmayla gemi yüzdürmek gibi bir hedef koyunca ağırlık herkesinkinden fazla önemli oluyor. Köpük, özellikle yük binmeyen yerlerde (o da anca borda) makul bir çözüm ama küçük teknede eğim vermek için çok küçük dilimlerle çalışmak lazım. Zor iş, kaş yaparken göz çıkarıyor olabilirim. Dekota daha pratik. Ahşap daha güven veriyor, en azından geçmişte çok denenmiş. işte hepsini harmanlayıp birşeye karar vereceğim.

Abi Dekota yapisal eleman olarak uretilmiyor. Uretimi ve cikan urun bu amacla kalite kontrolden gecmiyor. Molekuler yapisinin amaca uygunlugu tartisilir.
Eger sandvic konstruksiyon yapacaksan , iki yuzeyinin de yeterince elyafla kaplandigindan emin olman gerekir. Fakat bu yeterince hangi yonlerde ne kadar elyaf, bunu nasil bileceksin?

Bence basina is alma. Planlari takip et derim. Agirlik onemli olsa da eger ciddi muhendislik yapma luksun yoksa zaten ya plandan daha zayif ya da daha agir tekneyle sonuclanmasi muhtemel.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #14 : Kasım 13, 2023, 06:59:03 ÖÖ »
" işin içine epoksi ve laminasyon girince ahşabın cinsinin bir önemi  kalmıyor"

Acaba aslında burada ahşabın MARIN olup olmamasının bir anlamı kalmış olmuyor denmek istenmiş olabilir mi? Epoksi ile çift taraflı iyice doyurduğumuzda ve aslında sızdırmazlık sağlayacak kadar (hava su almayacak şekilde) elyaf + epoksi yapınca biz zaten bir tür marine etmiş oluyoruz malzemeyi.