Kendi Tekneni Kendin Yap > Dayanışma Salonu

Dış gövde için yardımınıza ihtiyacım var

(1/2) > >>

emb34:
Arkadaşlar selamlar,

Yaklaşık 42 yıldır deniz, kara ve raylı taşımacılık sektörüne aluminyum, demir, çelik ve paslanmaz ürün tedariki yapan bir firmanın ortağıyım. Her sene almak için ertelediğimiz teknemizi gelişen piyasa koşulları sebebiyle alamayacağımız kanaatine vardık. Yaklaşık 2-3 aydır bir araştırma yapıyorum ve bu forum sayesinde de pek çok bilgiye ulaştım. 8 - 10 metre civarında bir tekne üretme düşüncemiz var. Hazır planlar da var ve bunlardan yola çıkarak yapabilme kabiliyetimiz olduğuna da ustalarımızla birlikte kanaat ettik.

Benim sorum gövdeyle ilgili olacak. 5 yada 6000 serisi aluminyumdan denizcilik şartlarına uygun olarak üretilen teknelerin dış görünümünde fiber görünümüne nasıl sahip oluyorlar ? Yani aluminyum üzeri fiberi nasıl uyguluyorlar, malzeme nedir ? Cam elyafı mıdır ? Araya hangi astar uygulamalar yapılmalıdır ? uygulama yöntemi nedir bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa ve ömrümüz yeterse seneye yaz sezonuna üretmiş olma hayalindeyiz.

Saygılarımla.

cherhem:
Merhabalar. Epoksi çok güzel bir yapıştırıcıdır. Katı malzemeler olarak bildiğim kadarıyla plastik haricinde her yüzeye yapışabiliyor. Tek şartı temiz yüzey olmalı, yağ kesinlikle sevmez. Hafif pürüzlü yüzeylere mekanik olarak tutunması daha kuvvetlidir.

Aluminiyum üzeri zımparalandıktan sonra alkolle silinmesi yetecektir diye düşünüyorum. Aluminyumda nem sorunu oluyormu bilmiyorum ama denemekte fayda var. önce yüzey alkolle-tinerle temizlenip, kuruduktan sonra tüple ısıtıp, nemin yüzeyde oluşuğunu görüp, buharlasmasından sonra zımparalayıp epoksi-elyaf uygulaması bence ömürlük bir çalışma olur.

Bu benin bir sonraki teknemde uygulamayı düşündüğüm yöntem. Şuanki kontraplak üzeri epoksi-elyaf.

Başlamadan önce küçük parçalar üzerinde deneme kaplamarı yapıp, mukavemet denemeleri yapmakta fayda var.

celenoglu:
Alüminyum benim bildiğim tekne inşasında yalnız başına kullanılır. Karina alümünyuma özel boyalara boyanarak korunur. Bu konuda uçak mühendisliği konusunda araştırma yapmanızı öneririm. Uçaklar da alüminyumdan yapılıyordu  Modern malzeme olarak fibrr kullanılmaya başlandı ama o sektörde de ikisinin bir arada kullanıldığını duymadım.

emb34:

--- Alıntı yapılan: cherhem - Temmuz 02, 2023, 08:16:35 ÖS ---Merhabalar. Epoksi çok güzel bir yapıştırıcıdır. Katı malzemeler olarak bildiğim kadarıyla plastik haricinde her yüzeye yapışabiliyor. Tek şartı temiz yüzey olmalı, yağ kesinlikle sevmez. Hafif pürüzlü yüzeylere mekanik olarak tutunması daha kuvvetlidir.

Aluminiyum üzeri zımparalandıktan sonra alkolle silinmesi yetecektir diye düşünüyorum. Aluminyumda nem sorunu oluyormu bilmiyorum ama denemekte fayda var. önce yüzey alkolle-tinerle temizlenip, kuruduktan sonra tüple ısıtıp, nemin yüzeyde oluşuğunu görüp, buharlasmasından sonra zımparalayıp epoksi-elyaf uygulaması bence ömürlük bir çalışma olur.

Bu benin bir sonraki teknemde uygulamayı düşündüğüm yöntem. Şuanki kontraplak üzeri epoksi-elyaf.

Başlamadan önce küçük parçalar üzerinde deneme kaplamarı yapıp, mukavemet denemeleri yapmakta fayda var.

--- Alıntı sonu ---

Yanıtınız için teşekkür ederim, açıkçası hala ne yapacağıma da karar vermiş durumda değilim. Ancak içten takma dizel bir makine ile tek kamaralı bir tekne hayalim var.  Ömrüm 4.50 fiber sandallarda geçti ve hep açıklara bakıp iç çektim, ölmeden yapacağım dediğim bir hayalim istanbuldan ege kıyılarına fethiyeye kadar gitmek. Bunun içinde yaklaşık 7 8 aydır derin bir inceleme yapıyorum. Aluminyum gövdeden başka yapma şansım yok. Yakıt için de içten takma dizel makine hayalim var. Açıkçası bir tekne üzerinde karar vermek üzereyim ancak o da motor gücü olarak yakıtı hesapladığımda beni çok ürkütüyor. Hatta burada paylaşmamın mahsuru yoksa paylaşayım.
https://metalboatkits.com/product/alaska-275/
Direkt olarak cnc dosyalarını veriyorlar. İş bu noktada hazır dosyayla aluminyumu lazerledikten sonra puzzle gibi parçaları kaynatmak benim max 1 ayımı alacaktır. Tabii bu en kaba işçilik, elektirik motor vb gibi işçilikler işin içine girince anca seneye işin içinden çıkarım gibime geliyor :)

Varsa 8 metre tavsiyeniz çok memnun olurum.

emb34:

--- Alıntı yapılan: celenoglu - Temmuz 02, 2023, 08:29:27 ÖS ---Alüminyum benim bildiğim tekne inşasında yalnız başına kullanılır. Karina alümünyuma özel boyalara boyanarak korunur. Bu konuda uçak mühendisliği konusunda araştırma yapmanızı öneririm. Uçaklar da alüminyumdan yapılıyordu  Modern malzeme olarak fibrr kullanılmaya başlandı ama o sektörde de ikisinin bir arada kullanıldığını duymadım.

--- Alıntı sonu ---

Teşekkür ederim, boyanın haricinde ne olduğunu anlayamadığım bir macun çekiyorlar. Araştırmaya devam ediyorum.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git