Gönderen Konu: Mirror Dinghy Plan Sorunu  (Okunma sayısı 2856 defa)

Egemen Atasü

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Egemen Atasü
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 2005
Ynt: Mirror Dinghy Plan Sorunu
« Yanıtla #30 : Temmuz 04, 2023, 04:08:56 ÖS »

Ayrıca Babanız içinde Allah Rahmet eylesin olsaymış güzel anılar yaşarmışsınız

Egemen Atasü

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #31 : Temmuz 04, 2023, 04:16:24 ÖS »
Dediğim gibi, ana gövde sorun değil, en kolayı. Ben specdeki profilleri kabaca ölçüp bilgisayara girdim ve ekteki çizimleri elde ettim. Güverte çizgisi için kullandığım (Yarım En) değerler de şunlar:

[[   299.,   541.,  3300.],
  [  560.,   440.,  2638.],
  [  681.,   371.,  1979.],
  [  695.,   332.,  1320.],
  [  661.,   319.,    652.],
  [  554.,   299.,        0.]]

Bu çizimlerden ben gövde panellerinin 2D çizimlerini çıkarabilirim.

Ama dediğim gibi gövde içi detayı ayrı...

gövde içi aslında oldukça basit 2d posta ve yatay gövde panellerinin ölçülü çizimi olsa oldukça işimi görür birde yarım en değerleri tam olarak ne oluyo postalar la mı alakalı

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #32 : Temmuz 04, 2023, 05:24:33 ÖS »
Dediğim gibi, ana gövde sorun değil, en kolayı. Ben specdeki profilleri kabaca ölçüp bilgisayara girdim ve ekteki çizimleri elde ettim. Güverte çizgisi için kullandığım (Yarım En) değerler de şunlar:

Böyle bir çizim buldum belki işinize yarar

Bu resim iyi hoş da, ölçüler pek tutarlı görünmüyor.

Mesela arka transom'un gövde alt parçalara oturacak alt kenarları alt parçaların en arkadaki genişliğinden fazla. Diğer "posta"lar da hep geniş gibi duruyor...

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #33 : Temmuz 04, 2023, 05:31:49 ÖS »

gövde içi aslında oldukça basit 2d posta ve yatay gövde panellerinin ölçülü çizimi olsa oldukça işimi görür birde yarım en değerleri tam olarak ne oluyo postalar la mı alakalı

Bunlar tam kesin son değerler olmayabilir. Artı eksi birkaç santim oynayabilir. Hızlıca kabaca byütüp ölçtüğüm şeyler. O siyah beyaz 2d 3d resimleri üretebilmek için.

Baktıkça ölçüm aldığım spec dökümanında da bazı uyumsuzluklar görüuorum. Mesela orada en kesit çizimde transom su seviyesinin az altında bitiyor görünüyor. Yandan görünümde transom suyun tamamen üzerinde.

Bir de class rules a bakıyorum (gerçi onlar da sık sık değişmiş) bazı kontrol ölçüleri specden aldığım ölçüleri tutmuyor (yine transomun tabanı diyeyim. Birinde diyelim ölçünce 47.5 çıkıyor, class rulesda 48 gibi...

Bakalım birşeylerde ara çözüme karar vermek gerekecek

Egemen Atasü

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #34 : Temmuz 04, 2023, 07:55:44 ÖS »

Bunlar tam kesin son değerler olmayabilir. Artı eksi birkaç santim oynayabilir. Hızlıca kabaca byütüp ölçtüğüm şeyler. O siyah beyaz 2d 3d resimleri üretebilmek için.

Baktıkça ölçüm aldığım spec dökümanında da bazı uyumsuzluklar görüuorum. Mesela orada en kesit çizimde transom su seviyesinin az altında bitiyor görünüyor. Yandan görünümde transom suyun tamamen üzerinde.

Bir de class rules a bakıyorum (gerçi onlar da sık sık değişmiş) bazı kontrol ölçüleri specden aldığım ölçüleri tutmuyor (yine transomun tabanı diyeyim. Birinde diyelim ölçünce 47.5 çıkıyor, class rulesda 48 gibi...

Bakalım birşeylerde ara çözüme karar vermek gerekecek

Peki son duruma göre ne tavsiye edersinzi başka bir tekne mi seçmeliyim yoksa biraz daha araştırmaya devam mı etmeliyim açıkcası kafam oldukça karışık

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #35 : Temmuz 04, 2023, 09:14:03 ÖS »
Bence o kadar acele etmeyin derim. Hani daha model tekne yapıp kontrol edecektiniz falan. Tamam, heyeceanınızı anlıyorum da, ne kadar vaktiniz var bilmem ama tam gün çalışsanız pek bir aydan önce bitmez. Hemen uzakalara yola çıkmayı düşünmüyorsanız biraz sakin olun.

Ölçülerin doğru veya en azından birbirleri ile uyumlu olmasını sağlamadan acele başlarsanız ileride başınız ağrır, onları denkleştirecem derken daha çok vakit harcarsınız.

Diyelim benim çizdiği resimler bir yere kadar "doğru". Tamam ben onlardan kendim panel çizimlerini de çıkarır veririm. Gövde yani kabuk kendi içinde uyumlu olur. Ama daha önce dediğim gibi içi hala havada. Diyebilirsiniz ki, kabuk çıksın, ölçe ölçe, resimlere baka baka  çizimleri spnra çıkarırım. Olmaz değil, olur. ama dediğim gibi, uğraştırır.

Tabii ortalıkta gerçekten ölçülü biçili plan çizim gibi bir şey yok. Pek umudu da yok anlaşılan. aynı arayışta olan çok kişi olduğu görülüyor. Böyle olmayacak derseniz, varsa, benzer başka teknelere bakabilirsiniz.

Bu forumda duymadım görmedim ama yabancı forumlarda Duckworks2un adı sıkça geçiyor. Ücretsiz planları da varmış. Tekneleri bilmem tanımam...

https://duckworks.com/free-plans/

Belki ilginç birşey çıkar, beğendiğiniz bir tane olursa onu yapanları araştırırız, falan...

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #36 : Temmuz 04, 2023, 09:34:47 ÖS »
Kıdemliler ses çıkarmıyor...

Biraz saçımızı başımızı yolalım diye herhalde.

Forumda Dinghy Planları diye başlık varmış. Orada da klasik Polonya planları var ücretsiz.

http://www.dinghy.pl

adresinde benzer planlar var...

Egemen Atasü

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #37 : Temmuz 04, 2023, 10:40:06 ÖS »
Bence o kadar acele etmeyin derim. Hani daha model tekne yapıp kontrol edecektiniz falan. Tamam, heyeceanınızı anlıyorum da, ne kadar vaktiniz var bilmem ama tam gün çalışsanız pek bir aydan önce bitmez. Hemen uzakalara yola çıkmayı düşünmüyorsanız biraz sakin olun.

Ölçülerin doğru veya en azından birbirleri ile uyumlu olmasını sağlamadan acele başlarsanız ileride başınız ağrır, onları denkleştirecem derken daha çok vakit harcarsınız.

Diyelim benim çizdiği resimler bir yere kadar "doğru". Tamam ben onlardan kendim panel çizimlerini de çıkarır veririm. Gövde yani kabuk kendi içinde uyumlu olur. Ama daha önce dediğim gibi içi hala havada. Diyebilirsiniz ki, kabuk çıksın, ölçe ölçe, resimlere baka baka  çizimleri spnra çıkarırım. Olmaz değil, olur. ama dediğim gibi, uğraştırır.

Tabii ortalıkta gerçekten ölçülü biçili plan çizim gibi bir şey yok. Pek umudu da yok anlaşılan. aynı arayışta olan çok kişi olduğu görülüyor. Böyle olmayacak derseniz, varsa, benzer başka teknelere bakabilirsiniz.

Bu forumda duymadım görmedim ama yabancı forumlarda Duckworks2un adı sıkça geçiyor. Ücretsiz planları da varmış. Tekneleri bilmem tanımam...

https://duckworks.com/free-plans/

Belki ilginç birşey çıkar, beğendiğiniz bir tane olursa onu yapanları araştırırız, falan...

Panel çizimlerini çıkarırsanız çok memnun olurum model bile olsa gözümün önünde bir tekne olması benim içinde iyi olur içini zaten bir miktar kişiselleştiricem hem ölçülerin doğruluğunu da kontrol etmiş oluruz yaşım gereği mi yoksa yıllardır beklemenin verdiği sıkıntı mı bilmiyorum ama bir şey yapamadan geçirdiğim günler kötü hissettiriyo :)

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #38 : Temmuz 04, 2023, 10:57:08 ÖS »
Doğrudur. İnsan hep öyle ister de, işler hep öyle gitmiyor işte.

Ekteki çizimde boylamasına çizgiler diyeyim (normalde stringer demem lazım ama bu tekne dik-yapıştır olduğu için yok) önceki resimdekiler gibi kırıklı değil. BUralara eğriler oturrtum, matematik formülü belli. şimdi boylamasına 6 nokta değil 300 nokta var. Artık çizgi kırıklı değil.

Şimdi ben bu eğrileri kullanıp panelleri çıkaracağım...

Yarın.

Egemen Atasü

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #39 : Temmuz 05, 2023, 01:59:47 ÖS »
Doğrudur. İnsan hep öyle ister de, işler hep öyle gitmiyor işte.

Ekteki çizimde boylamasına çizgiler diyeyim (normalde stringer demem lazım ama bu tekne dik-yapıştır olduğu için yok) önceki resimdekiler gibi kırıklı değil. BUralara eğriler oturrtum, matematik formülü belli. şimdi boylamasına 6 nokta değil 300 nokta var. Artık çizgi kırıklı değil.

Şimdi ben bu eğrileri kullanıp panelleri çıkaracağım...

Yarın.

Çok fazla yanıt yazdım takip edenler kusura bakmasınlar aklımda deli sorular var :) Mirror dingy için araştırma yaparken İnterprise dinghy ye ilgim kaydı
tek atış hakkım olduğu için garantici yaklaşımda bulunmayı düşünüyorum şuan aklıma heron dinghy nin planını satın almak var 61 dolardı yanılmıyosam
ayrıca asıl aklımdaki enterprise dinghy nin de planını sanırım buldum LİNK:https://sailenterprise.co.uk/enterprise-drawings/ sizce burdan ilerleme şansım var mıdır wayfarer tarzı tekneleri her zaman daha çok beğenmişimdir biraz da onun etkisi oldu ilgimin kaymasına

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #40 : Temmuz 05, 2023, 02:29:35 ÖS »
Dediğin bir yerde doğru. Maceraya girmek istemiyorsan, o tek atımı doğru kullanman gerek. Bizim şimdi yapmaya çalıştığımız ne de olsa karanlıkta el yordamıyla ilerlemeye çalışmak. Sonuçta bir şeyler çıkar ya da çıkmaz, garantisi yok, neye benzeyeceği de belli değil ( okadar da kötü değil aslında; oldukça benzer sonuçta Mirror'a ama performans, kalite en önemlisi güvenlik onun kadar olmayacaktır).

Plan işin başı. Orası doğru olmazsa gerisinin doğru gitme olasılığı az. Böyle olmayacak dersen hazır planlardan al, şansını riske sokma...

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #41 : Temmuz 05, 2023, 09:45:14 ÖS »
Ben panelleri hazırladım, buraya ekliyorum. 1/10 ölçekli. 33 cm olunca A4'e sığmadı. Bastırıken hepsii aynı oranda küçültürsen sorun olmaz sanırım. Olmazsa ben ölçeği biraz daha küçültürüm. Karar durumuna göre istersen denersin.

Ben ağır-aksak makamından teknenin diğer çizimlerini tamamlamaya çalışırım. Ne zaman biter nasıl olur blemem. Bitince forumda paylaşırım

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #42 : Temmuz 05, 2023, 10:27:06 ÖS »
Şu bağlantıda oldukça güzel bir slide gösterisi var. Plan çıkarmak için değil ama yapım aşamalarını görmek için oldukça yararlı olur sanırım.