Gönderen Konu: Mirror Dinghy Plan Sorunu  (Okunma sayısı 2855 defa)

Egemen Atasü

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Egemen Atasü
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 2005
Ynt: Mirror Dinghy Plan Sorunu
« Yanıtla #15 : Temmuz 02, 2023, 08:04:05 ÖS »

Mirror planını çözebilir miyim bilmiyorum ilk hedefim mirror ancak biraz zor gibi görünüyo elinde mirror a alternatif olabilecek v karinalı dik yapıştır yöntemine uygun 3 3.5 metre arasında dinghy planı olan var mı ?

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #16 : Temmuz 02, 2023, 09:24:25 ÖS »
Dediğim gibi, ana gövde sorun değil, en kolayı. Ben specdeki profilleri kabaca ölçüp bilgisayara girdim ve ekteki çizimleri elde ettim. Güverte çizgisi için kullandığım (Yarım En) değerler de şunlar:

[[   299.,   541.,  3300.],
  [  560.,   440.,  2638.],
  [  681.,   371.,  1979.],
  [  695.,   332.,  1320.],
  [  661.,   319.,    652.],
  [  554.,   299.,        0.]]

Bu çizimlerden ben gövde panellerinin 2D çizimlerini çıkarabilirim.

Ama dediğim gibi gövde içi detayı ayrı...

Egemen Atasü

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #17 : Temmuz 02, 2023, 11:02:45 ÖS »
Dediğim gibi, ana gövde sorun değil, en kolayı. Ben specdeki profilleri kabaca ölçüp bilgisayara girdim ve ekteki çizimleri elde ettim. Güverte çizgisi için kullandığım (Yarım En) değerler de şunlar:

Sizin için zahmet olmıycaksa müsait bir zamanınızda ölçüleriyle 2d çizimini çıkartabilirseniz ölçekli karton bir modelini denemek isterim hemde karşılaşabileceğim sorunları anlamış olurum bir sorun çıkmazsa da tam boyutlusunu yaparız :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #18 : Temmuz 02, 2023, 11:13:42 ÖS »
Forum içinde 3d marin adlı bölümümüz var.3d yazıcı ile yaptıklarımıza bir göz gezdirebilirsin a040
Ayrıca yine youtube hesabımızada bakarsan orda işine yarayan videolar bulacaksın. Kendi yelkenini yapma,plan okuma vs gibi. Ayrıca paslanmazdan kendi makaralarımızı da yapmıştık imkanın varsa o yöntemi de araştırabilirsin forumda bir yerde olacaktı.

Bizde bilgi çok <> a040
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Egemen Atasü

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #19 : Temmuz 02, 2023, 11:25:05 ÖS »
Forum içinde 3d marin adlı bölümümüz var.3d yazıcı ile yaptıklarımıza bir göz gezdirebilirsin a040
Ayrıca yine youtube hesabımızada bakarsan orda işine yarayan videolar bulacaksın. Kendi yelkenini yapma,plan okuma vs gibi. Ayrıca paslanmazdan kendi makaralarımızı da yapmıştık imkanın varsa o yöntemi de araştırabilirsin forumda bir yerde olacaktı.

Bizde bilgi çok <> a040

Kanaldaki bir çok videoyu izledim gerçekten oldukça yol gösterici içerikler şimdilik optimist yelkeni ile başlıycam ama ileriki vakitte teknenin orjinal yelken donanımına geçicem dacron kumaşı nerden tedarik edebilirim bulması oldukça zor anladığım kadarı ile

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #20 : Temmuz 03, 2023, 08:49:55 ÖÖ »

Sizin için zahmet olmıycaksa müsait bir zamanınızda ölçüleriyle 2d çizimini çıkartabilirseniz ölçekli karton bir modelini denemek isterim hemde karşılaşabileceğim sorunları anlamış olurum bir sorun çıkmazsa da tam boyutlusunu yaparız :)

Evet en doğrusu bu. Önce 1/10 falan ölçekli küçük basit bir modelini yapıp görmek. Hem ölçülerin / çizgilerin doğruluğu/yanlışlığı görülür, hem de yapım aşamaları için bir miktar fikir verir.

Ben kullandığım ölçüleri bir tablo haline getirip buraya koyarım. İsterseniz siz de kendiniz ölçüp daha tablo aşamasında iken ölçümleri kontrol edebilirsiniz. Gerekirse tabloda düzeltme yaparız.

Çizimlerde 6 profil var. boylamasına panelleri çıkardığımda çizimler oldukça köşeli olur. Ben daha 3d çizim aşamasında iken o boylamasına çizgilerde, 6 noktayı kullanıp bir eğri oturturum. böylece boydan boya düzgün, kırıksız, yumuşak, daha doğal eğriler elde ederim. Yaklaşık 100 nokta falan kullanırım. Bunları 2d'ye çevirince de yine daha düzgün eğrilerden oluşan panel çizimleri çıkar.

Siz provaları bunlarla yaparsınız. Uygun gördüğünüz aşamada da kontrplakları alıp kestirirsiniz.

Egemen Atasü

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #21 : Temmuz 03, 2023, 03:03:53 ÖS »

Evet en doğrusu bu. Önce 1/10 falan ölçekli küçük basit bir modelini yapıp görmek. Hem ölçülerin / çizgilerin doğruluğu/yanlışlığı görülür, hem de yapım aşamaları için bir miktar fikir verir.

Ben kullandığım ölçüleri bir tablo haline getirip buraya koyarım. İsterseniz siz de kendiniz ölçüp daha tablo aşamasında iken ölçümleri kontrol edebilirsiniz. Gerekirse tabloda düzeltme yaparız.

Çizimlerde 6 profil var. boylamasına panelleri çıkardığımda çizimler oldukça köşeli olur. Ben daha 3d çizim aşamasında iken o boylamasına çizgilerde, 6 noktayı kullanıp bir eğri oturturum. böylece boydan boya düzgün, kırıksız, yumuşak, daha doğal eğriler elde ederim. Yaklaşık 100 nokta falan kullanırım. Bunları 2d'ye çevirince de yine daha düzgün eğrilerden oluşan panel çizimleri çıkar.

Siz provaları bunlarla yaparsınız. Uygun gördüğünüz aşamada da kontrplakları alıp kestirirsiniz.

Çizimlerinizi heycanla bekliyorum başlamak için sabırsızlanıyorum bu gün kereste ve kontraplak için fiyat aldım :)

Egemen Atasü

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #22 : Temmuz 03, 2023, 03:48:00 ÖS »

Böyle bir çizim buldum belki işinize yarar

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #23 : Temmuz 03, 2023, 07:21:45 ÖS »
Benim eski bir programım vardı.

Web'de çalışan, "OffSet Tablosu" denen tablodan tekne çizimlerini çıkaran birşey. Forumda inşa edilen bazı tekneler için çizim üretmek için yapmıştım.

Gerçi pek kullanan olmadı, kullanımdan kaldırmıştım ama, yine hortlatmaya kaar verdim.

2019'da bırakmışım. Unutmuşum. Ne neydi, nasıldı, neredeydi. Biraz uğraştırdı. Hala biraz kargaşa var ama ortaya birşeyler çıktı.

Programda örnek tekne tabloları var. Oraya Mirror'ı da ekledim.

Select From tuşu ile Mirro Seçtikten sonra Start New Boat deyince herşey hazır.

Sonra yukarıdaki menüden değişik çizimleri vs görebilirsiniz.

Bir deneyin, oynayın. Hoşunuza giderse kullanırsınız.

Bundan amacm benden bağımsız istediğiniz zaman istediğiniz şeyi kendiniz yapabilmeniz.

bağlantı:

https://haldenbilen.com

https güvenlik uyarısı falan verir. Korkmayın. Öcü yok.

Egemen Atasü

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #24 : Temmuz 03, 2023, 09:21:04 ÖS »
Benim eski bir programım vardı.

Web'de çalışan, "OffSet Tablosu" denen tablodan tekne çizimlerini çıkaran birşey. Forumda inşa edilen bazı tekneler için çizim üretmek için yapmıştım.

Gerçi pek kullanan olmadı, kullanımdan kaldırmıştım ama, yine hortlatmaya kaar verdim.

2019'da bırakmışım. Unutmuşum. Ne neydi, nasıldı, neredeydi. Biraz uğraştırdı. Hala biraz kargaşa var ama ortaya birşeyler çıktı.

Programda örnek tekne tabloları var. Oraya Mirror'ı da ekledim.

Select From tuşu ile Mirro Seçtikten sonra Start New Boat deyince herşey hazır.

Sonra yukarıdaki menüden değişik çizimleri vs görebilirsiniz.

Bir deneyin, oynayın. Hoşunuza giderse kullanırsınız.

Bundan amacm benden bağımsız istediğiniz zaman istediğiniz şeyi kendiniz yapabilmeniz.

bağlantı:

https://haldenbilen.com

https güvenlik uyarısı falan verir. Korkmayın. Öcü yok.

Emeğiniz için teşekkür ederim ancak offset tablosundan nasıl plana dökebilirim tam olarak çözemedim gövde panellerini de tam olarak nasıl çıkartabilirim bilmiyorum yönlerdirirseniz çok sevinirim :) offset ten plan çıkarma konusunda sanırım sınıfta kaldım

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #25 : Temmuz 03, 2023, 10:06:32 ÖS »
OffSet'ten plan çıkarmak için sizin birşey yapmanıza gerek yok. Plan otomatik hazırlanıyor.

1.) Select Sample: Mirror
2.) Start New Boat
3.) Drawings

Gelen menüde TopView derseniz tepeden görünüm
SideView derseniz yandan görünüm vs görünür.

O sırada File menüsüne gidip Save SVG derseniz ekrandaki çizimi SVG dosayası olarak saklar. Birçok CNC SVG ile kesim yapar. Ya da SVG yi başka programla diğer formatlara dönüştürebilirsiniz.

Şu an panellerde bir kaç sorun var.

Bir ekranı ortalamıyor, sanırım bir ölçek hatası var
iki sakla ya da yazdır deyince görünmüyor. Orasını çıkaramadım. Ona bakıyorum.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #26 : Temmuz 04, 2023, 10:21:04 ÖÖ »
Aradan epey zaman geçtiği için hatırlamam biraz zor oluyor, adım adım gideceğiz

1. Şu an SVG çizimleri yaratıyor. Ekranda kolay görünmesi için 1/10 ölçekli gösteriyorum. Zaten SVG istediğiniz anda istediğiniz ölçekte görüntüleyebileceğiniz vektör yapıda.

2. Görüntüyü SVG dosya olarak saklayabiliyorsunuz. Bundan sonra isterseniz başka programlarla onu PDF dosyasına dönüştürebilirsiniz. Çok sayfalı basımlar için kolaylık olur. Inkscape programını kullanabilrsiniz.

3. Panelleri görmek için: Drawings > Paneller > Panel xx yoluyla ekranda görüntü çıkıyor.

Bunu ister SaveSVG ile saklayın, ister PrintPreview ile bastırın. Basımda fazla çizim ve sayfalar var ama, işe yarayan kısmı seçilebilir. Buna bakacağım, gerekirse ayrı bir Print programı koyacağım.

Deneme yapmak için 1/10 ölçekte PrintPreview ile bastırıp kullanmak en uygunu.

Kontrplak kesimi için SVG dosyasının kendisini 1/1 ölçekte kesecek makinanın kabul ettiği formata dönüştürüp (hiç gerekmeyebilir; kimi PDF kimi EPS ister falan) kullanmak gerekir.

Kontrplak fiyatları nerelere gelmiş? Ne kullanacaksınız?

Kabaca tekne kaça çıkacak?

Egemen Atasü

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #27 : Temmuz 04, 2023, 02:45:40 ÖS »
Aradan epey zaman geçtiği için hatırlamam biraz zor oluyor, adım adım gideceğiz

2. Görüntüyü SVG dosya olarak saklayabiliyorsunuz. Bundan sonra isterseniz başka programlarla onu PDF dosyasına dönüştürebilirsiniz. Çok sayfalı basımlar için kolaylık olur. Inkscape programını kullanabilrsiniz.
1. Şu an SVG çizimleri yaratıyor. Ekranda kolay görünmesi için 1/10 ölçekli gösteriyorum. Zaten SVG istediğiniz anda istediğiniz ölçekte görüntüleyebileceğiniz vektör yapıda.

3. Panelleri görmek için: Drawings > Paneller > Panel xx yoluyla ekranda görüntü çıkıyor.

Bunu ister SaveSVG ile saklayın, ister PrintPreview ile bastırın. Basımda fazla çizim ve sayfalar var ama, işe yarayan kısmı seçilebilir. Buna bakacağım, gerekirse ayrı bir Print programı koyacağım.

Deneme yapmak için 1/10 ölçekte PrintPreview ile bastırıp kullanmak en uygunu.

Kontrplak kesimi için SVG dosyasının kendisini 1/1 ölçekte kesecek makinanın kabul ettiği formata dönüştürüp (hiç gerekmeyebilir; kimi PDF kimi EPS ister falan) kullanmak gerekir.

Kontrplak fiyatları nerelere gelmiş? Ne kullanacaksınız?

Kabaca tekne kaça çıkacak?

Merhaba bi kaç güzel haberim var V karinalı tekneleri yaparken bildiğim kadarıyla jig gerekiyo ve birileri bir jig planlarını ölçüleriylen paylaşmış linki ekliyorum

https://www.ukmirrorsailing.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1383:uk-mirror-class-association-jig&catid=209:building-a-mirror-dinghy

Kontraplak fiyatlarına gelirsek 4 mm 600 tl 6 mm 800 tl gövde panellerini 6 güverteyi 4 mm kullanmayı düşünüyorum postaları keresteden yapmayı düşünüyorum belki kontraplak ta kullanabilirim sanırım 4 tabaka kontraplak ve 5 6 tane kereste gerekicek 5 6 bin arasında kapatırım diye düşünüyorum birde ekstradan iğnecik takımı alıcam dümen montajı için ailem katkıda bulunursa da seagull veya sigal motor almayı düşünüyorum az çok motordan anlarım yağ değişimi karbüratör temizliği vb o yüzden sigal/seagull benim için hem hesaplı hemde keyifli olur diye düşünüyorum birde sıfırdan bir mirror yapan birini buldum instagramda kendisine dm attım ölçüleri paylaşıp paylaşamıyacağı konusunda ondan haber bekliyorum bir yandan

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #28 : Temmuz 04, 2023, 03:37:58 ÖS »
Dik-Yapıştır tekniği kullanıldığı için jig şart değil; ama olursa da kötü olmaz. Hem daha derli toplu, belli bir yerde çalışma disiplini oluşturur, hem de işi biraz hızlandırır - kolaylaştırır. Şeklin doğru çıkmasına yardımcı olur, kontrolları azaltır,... falan.

Kontraplaktan ayrı yapıştırma sızdırmazlık için epeyce epoksi ve elyaf da kullanacaksın, onların maliyeti de az değildir.

SeaGull benim de ilk gençliğimin ilk hayali idi. Hemen hemen aynı yaşlarda iken 1.500 ( o zamanın) lira ile ikinci el 3.5 beygir SeaGull almak üzereydim. Polyester tekne yapacaktım 3-4 metre. Tam o günlerde babamı kaybedince aniden, herşey kaldı. O gün bu gündür "O Tekne"yi hala yapacağız... Ara sıra görüyorum nostaljik SeaGull ilanları...

Egemen Atasü

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #29 : Temmuz 04, 2023, 04:08:10 ÖS »
Dik-Yapıştır tekniği kullanıldığı için jig şart değil; ama olursa da kötü olmaz. Hem daha derli toplu, belli bir yerde çalışma disiplini oluşturur, hem de işi biraz hızlandırır - kolaylaştırır. Şeklin doğru çıkmasına yardımcı olur, kontrolları azaltır,... falan.

Kontraplaktan ayrı yapıştırma sızdırmazlık için epeyce epoksi ve elyaf da kullanacaksın, onların maliyeti de az değildir.

SeaGull benim de ilk gençliğimin ilk hayali idi. Hemen hemen aynı yaşlarda iken 1.500 ( o zamanın) lira ile ikinci el 3.5 beygir SeaGull almak üzereydim. Polyester tekne yapacaktım 3-4 metre. Tam o günlerde babamı kaybedince aniden, herşey kaldı. O gün bu gündür "O Tekne"yi hala yapacağız... Ara sıra görüyorum nostaljik SeaGull ilanları...

Şu an tek bi eksiğim kaldı o da kontraplak üzerine çizebileceğim tarzda posta ve gövde paneli çizimleri gövde panellerini diktikten sonra postaları yerleştirebilirim diye düşünüyorum jig olmazsa bu jigin ölçüleri çok kaba taslak yanlışlar olabilir diye de belirtmiş orjinal jigin ölçülerini atmışlar ancak biri elinde tutuyo Martin Egan diye biri email attım ona da jig ve gövde parçalarının ölçülü çizimleri için dediğim gibi kağıt üstünde gövde panellerinin ve postaların ölçülü çizimleri olsa hemen başlayabilirim ama bir türlü öyle birşey bulamadım ekteki gibi