Gönderen Konu: Kekamoz Yaş mı Kuru mu Temizlenir ?  (Okunma sayısı 1242 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Kekamoz Yaş mı Kuru mu Temizlenir ?
« : Ağustos 02, 2021, 11:18:05 ÖS »

İyi geceler herkese  :on

Sıcağı sıcağına bir konu açmak istedim. Şimdi tekneden geliyorum. Güzel bir sohbet ortamı vardı,biraz hararetli.
2 abimiz var orta yaşlı bu gece bir konuda tamamen zıt görüşte kaldılar.

Tekne alt bakımı için karaya alındığında kekamozlar yaş mı daha kolay temizlenir,kuru olarak mı ?

Ben videolardan izlediğim kadarıyla,yani bu ünlü marina ekiplerinin yaptığını gördüğüm kadarıyla yaş olarak teknenin denizden çıktığı gibi basınçlı makine ile kolayca yıkandığını belirttim.

Ama karşıt görüşteki abimiz ısrarla bu tip tabiri caizse anadolu barınaklarında 1-2 gün kurutulup kolayca kazındığını belirtti.

Sonra yolda gelirken marinaların karaya çekme günlük ücretleri vs aklıma geldi. Hızlı olsun diye bu tip bir uygulama yapılabileceğini düşündüm. Gün derdi olmayan yerlerde bu yöntemin daha benimsenebileceğini düşündüm.

Sizlerin fikirleri nelerdir merak ettim açıkçası  :halay
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Ynt: Kekamoz Yaş mı Kuru mu Temizlenir ?
« Yanıtla #1 : Ağustos 03, 2021, 08:43:43 ÖÖ »
Basınçlı su ile yıkamanın hiç de ucuz olmadığını hatırlatmakta yarar var. Basınçlı su ile temizlik kolay bir yöntemdir, kuruduktan sonra ise mevcut canlıların tutunma gücü azalıyor ve kolay kazınıyor. Basınçlı su ile yıkadığınızda pisliği yıkandığı yerde bırakıp temiz bir zemine geçiyorsunuz, kazıma yaptığınızda ise zeminin de temizlenmesi gerekiyor. Bir endişe de kekamozun tutunmasının değil altındaki boyanın sökülmesidir, bunun herhangi bier zararı yok, kekamoz yerine boya sökülüyorsa zaten yüzeye tutunmamış demektir, hem su ile yıkamada hem kuru temizlikte sökülebilir. Benim kişisel seçimim altının yıkanması olurdu, tekne yerine alınır alınmaz, zimpara ve boya işine geçebilirsiniz, teknenin karada durma süresi kısalır.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
Ynt: Kekamoz Yaş mı Kuru mu Temizlenir ?
« Yanıtla #2 : Ağustos 03, 2021, 12:35:05 ÖS »
   Ben ikisinide uyguladım, ikisi de uygun. Arkadaşımla ortak badınçlı yıkama makinamız var, onun teknesini bununla temizledik çok rahat ve temiz oldu. Son çıkarttığımda benim tekne temizlik için iki gün beklemekzorunda kaldı, kuru zemini spatulayla rahatça sıyırdım. Kısaca her ikiside oluyor.
    Yaşlı abiler tartıştı diyorsun, normal 😁😁😁, insanlar yaşlanınca böyle oluyor, bir de küserler  :di 🤣🤣🤣