Kendi Tekneni Kendin Yap > 3D Marin

Cam Cleat İmalatı ( Cem Kilit ) Pim ve Yay Problemi.

(1/5) > >>

vlkanaydin:
Yorumlarınızı bekliyorum. <>

Tasarım,çizim ve imalat aşamaları geride kaldı. Aşağıda gördüğünüz gibi ürün çıktı ortaya.

Ancak 2 eksiği var tamamlanabilmesi için.

1. si 3 mm pim.

2. si bu mekanizmanın içinde çalışan aşağıda resmini paylaştığım yay.

Bu eksikler için tavsiyelerinizi bekliyorum.

pim için nasıl bir malzeme kullanalım ve nerden temin edelim ?

Yay işini hiç bir şekilde çözmeyi bırakın , fikir dahi edinemedim. Yay işini nasıl çözeceğiz.

Bu iki sorunu çözdükten sonra yerli ve milli denizrehberim cem kilitleri hazır olacak inşallah.  <>

vlkanaydin:
Yay Çizim dosyasınıda ekleyeyim.

Acaba buna bir kalıp basıp bu boydaki yay çeliğini ev imkanlarında şekillendiremem mi ?

vlkanaydin:
Üretimden kareler olsun birde  <>

sessizsakin:

--- Alıntı yapılan: vlkanaydin - Temmuz 25, 2021, 12:55:56 ÖÖ ---Yay Çizim dosyasınıda ekleyeyim.

Acaba buna bir kalıp basıp bu boydaki yay çeliğini ev imkanlarında şekillendiremem mi ?

--- Alıntı sonu ---

Daha once bu konuda sana ozel mesaj yazdim diye hatirliyorum.

Standart yay formunda olsa Sanayide kucuk yay ureticileri oluyor. Bir sekilde onlar kabul ederdi. Ama boyle ozel sekilli yaydan 10.000 - 100.000 adet yaptirmayacaksan sanirim ilgilenen bulamazsin.

3d print'in en guzel yani, tasarim uzerinde istedigin kadar ve istedigin zaman oynayabilmek. Eger Mumkunse, bu cihazi standart yaylarla calisacak sekilde yeniden tasarlaman isini super kolaylastirir.

Kalip yaylari vardir. Olculeri, gucleri, performanslari ve omurleri standarttir. Bulmasi da cok kolaydir.

Eger bu mumkun degilse;
Sekillendirmesini kendin yapabilirsin, Ancak yay celiginin yay olabilmesi icin isil islem uygulamak gerekir. Bunu amator sartlarda 1. sinif kalitede uygulayamazsin. Ev sartlarinda yapacagin isil islemde hassas isi araliklari yakalayamayacagindan yapacagin her yay'in performansinda ufak tefek degisiklikler olacaktir. Ancak Bursa sanayi sehri. Orada isil islem firmasi rahatlikla bulursun. Muhtemelen surekli yay isil islemi yapan firma da bulursun. Sen yaylarini sekillendirip, gidip bu firmalardan birinden rica etsen, buyuk bir uretimin arasina atarlar. Neticede adam firini yakti mi, aradan 2 ton celik te gecse, 2.001 ton celik de gecse onun icin birsey degismiyor. Cok mendeburuna denk gelmezsen yardimci olurlar diye dusunuyorum.

Isil islemi kendin yapmak istersen, yay celigini 800 - 900 dereceye kadar isitip ( artik nasil olcersin bilemedim, fazlasi celigi gevreklestirir, azi yetmez ) hemen mineral yag icine atarak sogutman lazim.
Yag'in olayi da, celigi suya gore daha yavas sogutmasi. Bu da onu daha az kirilgan yapiyor, ki bir yay celiginin en cok ihtiyaci olan sey.

Bu islemden sonra yay hala cok kirilgan olur. Sonra tavlama gerekir. Tavlama sicakligi da tahminimce 400 - 500 derece civari olsa gerek. Tavlama sicakligina ulastiktan sonra malzemenin iyi tavlanmasi ve kirilganligini atmasi icin mumkun oldugunca yavas sogumasi gerekir. Ben bunun icin genelde malzemeyi tavlama sicakligina ulasinca hemen kum'un icine gomerdim. Sogumasi birkac saat alirdi ama iyi tavlanirdi.

Iyi kotu isi olcumu yapabilirsen, ev sartlarinda da isil islem uygulayabilirsin.

20 yil kadar once tesisatcilik yapiyordum. O zamanlar neredeyse gunde 5 - 6 saat hilti kullandigimdan hilti uclari ayda bir bozuluyordu. Oksi-asetilen ile isitip sekillendirip yag verip kullanmaya devam ediyordum. Insan surekli sicak metalle calisa calisa renginden kac dereceye geldigini kestirebiliyor.

Daha once hic kullanmadim ama Butan/Propan Torclar satiyorlar simdi. Onlar da sanirim 1500 derece filan alev uretiyormus. Onlarla da isil islemi ev sartlarinda uygulayabilirsin. Boyle bir yaydan 50 - 100 tanesi icin bir torc tupu harcayacagini sanmam.

sessizsakin:

--- Alıntı yapılan: vlkanaydin - Temmuz 25, 2021, 12:55:56 ÖÖ ---Yay Çizim dosyasınıda ekleyeyim.

--- Alıntı sonu ---

Yay cok dusuk yuk altinda ve oldukca az esnedigi bir is yapiyorsa, isil islem hassas olmasa da yay'in kisa omurlu olacagini sanmam.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git