Kendi Tekneni Kendin Yap > 3D Marin

Hotend Isı Dalgalanması

(1/4) > >>

sessizsakin:
Selam arkadaslar. Forumun temasiyla cok alakasi olmasa da elimizdeki printerlar ayni diye buradan sorayim dedim.

Ozellikle petg basarken 225 - 235 derece araliginda ayarliyorum nozzle sicakligini. Mesela 235 ayarladigimda nozzle sicakligi 225 - 245 dereceler arasinda surekli geziyor. Belli bir miktar dalgalanma kabulum ama sanki 20 derece aralik cok fazla gibi. Hani 230-240 arasi degisse uygun diyecegim. Bunun bir ayari filan var mi? Makine ayarlarinda PID ayarlari var ama emin olamadigim icin kurcalamak istemedim.
Bileniniz var mi acaba durumu?

vlkanaydin:
Terimleri tam bildiğimi söyleyemem.Ne olduğunu biliyorum ama nasıl açıklayacağımı bilmiyorum  :on

Hotend'e bağlı ya termistör yada ısıtıcı fişek denilen bir zımbırtı var. Hotend sıcaklığını algılayıp ona göre derece ayarlıyor. O bozulmuştur. Aliexpresste 1-2 dolar civarı birşey. Hotend'e alttan bakınca ufak bir yuvarlak farklı yapı. Bir kablo ile hotende geliyor.

Sıcaklığı doğru ölçemediği için sürekli dalgalanıyor. Dediğim gibi terimler yanlış olabilir çünkü tam hakim değilim. Bu sorun çerçevesinde araştırma yapılırsa doğru sonuca ulaşılır.  <>

sessizsakin:
Tesekkurler bilgi icin. Termistoru degistirenler genelde duzensiz ve daha yuksek isi farklarindan bahsetmis hep. Yani 30 - 40 derecelere variyormus. Bendeki aralik sabit ve duzenli olunca termistoru suclamamistim. Bende yedek var termistor. Bi deneyim bakalim belki ise yarar.

khbilen:
Farklı üreticilerin ürünü farklı davranış gösterebiliyor. Ama aynı ürün de çeşitli nedenlerle zamanla farklı davranış gösterebiliyor.

Benimki son zamanlarında, tablaya iyi yapışmamış bir parçayı alıp evire çevire yoğurmuş ve bir güzel çiğnemişti. Bunun sonucunda o termiistörün etrafı bol miktarda plastik kaplanmıştı. Doğal olarak ölçüm doğru olmuyor. Ona bağlı olarak da ısıtma doğru olmuyor.

Kurulu sşstemde PID yok bildiğim. Ben kendim eklemiştşm. Bir test sürüşü yapıyorsun. P I D katsayılarını buluyor. Onu konfig dosyasına yazıyorsun. O değerlere göre daha hassas kontrol yapıyor. Ama ben pek bir fark görmedim.

Tam takım ısıtıcı (fişek dedikleri) ve termistörü değiştirdim. Onun daşgalanma aralığı çok daha genişti.

Tabii kaliteyi çok etkiliyor. Ben de zaten CNCye çevirmek için bahane arıyordum. Buldum...

sessizsakin:
Mesela Pla basarken isiyi genelde 190 - 200 derece arasinda tutuyorum.  en fazla 3 - 4 derece dalgalanma oluyor.
Ancak Pet-g basarken  225 ve ustu derecelere ayarlamam gerekiyor. Bu durumda dalgalanma miktari + - 10 dereceyi buluyor.

Benim termistor bozuk degil diye dusunuyorum.
Cunku dalgalanma son defece kararli. Ornegin, pet-g icin su anki filamentim genelde en iyi 233 derecede performans gosteriyor. 233'e ayarladigimda da dalgalanma sabit bir sekilde 227 ile 241 derece arasinda oluyor. Yani Nozzle once 241'e cikiyor. Sonra 227'ye kadar soguyor. Sonra tekrar 241'e kadar isiniyor. Bu degerler butun print boyunca sabit kaliyor. Bu da bana yazilimin belirli bir oranda isinin yukselene kadar bekledigini anlatiyor. Eger okuma hatasi olsa daha rastgele dalgalanmalar gormem gerekirdi diye dusunuyorum.

Bi ara termistor almistim bir avuc kadar. Ancak degistirmeye useniyorum. Butun kafayi dagitmak lazim onun icin.

Makinenin settings kisminda, isi bolumunde extruder ayarlarinda PID degerleri mevcut direk. PID'in mantigini biliyorum ama daha once hic ihtiyacim olmadi.  Birkac anlatim yazisina baktim ama ilk bakista pek kafam da basmadi.

Neticede, bu haliyle de uygun baski veriyor pet-g ile. Ama daha hassas olsa daha isabetli printlerim olur diye dusunuyorum tabi.

Bu yaz denizle alakali bazi calismalar dusunuyorum. Denize sokacagim zimbirtilar da daha isabetli ve beklendigi gibi basilsa daha iyi olur derdindeyim.

En iyisi PID konusuna dalip olayi yazilimda cozmek sanirim.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git