Kendi Teknem Var > Yelken ve Yelkenli Donanımları

Kendi Yelkenini Kendin Dik | Suerte Vogo'nun Yelken Dikim Aşamaları

(1/6) > >>

vlkanaydin:
Bir amme hizmeti yapayım dedim. Kendi yelkenimi zaten dikiyorum bari en başından en sonuna kadar kayıt edeyim de insanlara faydası olsun dedim. Türkçe kaynağa 1 yerde rasladım. Yanlış duymadınız 1. Onuda zaten yıllar önce paylaştığımız Bülent abinin yaptığı yelkene dair bir kaç karalama.

Bu işler şeffaf olmadıkça,aslında çok kolay olduğu belli olmadıkça insanlar hep korkacak. O yüzden bu şekilde en başından en sonuna kadar kayıt edeyim dedim. Aslında ben şuan anayelkenin dikimini bitirdim ama siz malesef biraz yavaş bir şekilde geriden gelerek takip edeceksiniz  :crying .Çünkü edit,kes ve yapıştır işleri gerçekten uzun sürüyormuş  :crying

Bu video serisinde çok ilginç maceralarıma da tanık olacaksınız; mesela yelken dikmek için dikiş makinesi ihtiyacım vardı. Zigzag dikiş yapabilen bir makine.Bu makineyi 2 hafta kovalayıp Bursa bit pazarından 50 TL ye aldığımı öğrenince bence şok olacaksınız  :gk (gerçi burası benim böyle süprizlerime alışkın).

1. video ile başlayalım. Çok sıkmadan ara ara bu videoları yayınlayacağım. Bu başlık altında güncelleyeceğim. Kaçırdığım noktalar olursa veya yorumunuz olursa ister burada,ister video altında yorumlayabilirsiniz her yerden görürüm  :on

Keyifli seyirler.

Sailcut Programı İndirme Linki :https://drive.google.com/file/d/1LUkf_KidV_UXIFrGx_VgjHjnMpItB-Vd/view?usp=sharing

Kendi Yelkenini Dik | video serimizin 2. bölümü yayında.

Video serimizin 3. bölümü yayında!

Video serimizin 4. bölümü yayında!

Video serimizin 5. bölümü yayında!

Video serimizin 6. bölümü yayında!
Sonunda DİKİŞ!

Video serimizin 7. bölümü yayında.

khbilen:
Kolay gelsin,

Bundan sonra malzemeleri sana aldıracağım.

Geçen yıl eski paraşütü sök dik yaparken 200 metre kadar zigzag dikiş yapmam gerekiyordu. Annemin iki ayrı makinası var. Biri 65+ yıllık ama sapasağlam. Bakımını ben yapıyorum. Ama benim bu tür işlerde kullanmama izin vermiyor. Diğeri nakış makinası, zaten uygun değil.

Sahibinden.com'dan eski bir makina buldum 80 TL aldım. Ama kullanmaya başlayınca farkettim ki ana dişli kırık. Ara sıra hıçkırık tutuyor, atlıyor.

Buna güvenilmez deyip internette Karakafa diye bilinen en eski tip Singer marka makina aldım, 150 TL. Heyhat, uyduruk Çin işi dandik bir makina imiş. Diktim tabii mecburen, küfrede küfrede...

Yorgancıları falan çok dolaştım sanayi tipi sağlam çeneli makina bulmak için ama 750 - 1000 TL istediler.

50 TLye dikip bitirdiysen bravo hakikaten.

vlkanaydin:

--- Alıntı yapılan: khbilen - Aralık 22, 2019, 06:12:00 ÖÖ ---Kolay gelsin,

Bundan sonra malzemeleri sana aldıracağım.

Geçen yıl eski paraşütü sök dik yaparken 200 metre kadar zigzag dikiş yapmam gerekiyordu. Annemin iki ayrı makinası var. Biri 65+ yıllık ama sapasağlam. Bakımını ben yapıyorum. Ama benim bu tür işlerde kullanmama izin vermiyor. Diğeri nakış makinası, zaten uygun değil.

Sahibinden.com'dan eski bir makina buldum 80 TL aldım. Ama kullanmaya başlayınca farkettim ki ana dişli kırık. Ara sıra hıçkırık tutuyor, atlıyor.

Buna güvenilmez deyip internette Karakafa diye bilinen en eski tip Singer marka makina aldım, 150 TL. Heyhat, uyduruk Çin işi dandik bir makina imiş. Diktim tabii mecburen, küfrede küfrede...

Yorgancıları falan çok dolaştım sanayi tipi sağlam çeneli makina bulmak için ama 750 - 1000 TL istediler.

50 TLye dikip bitirdiysen bravo hakikaten.

--- Alıntı sonu ---

Ben almadan önce araştirmistim abi. Nelere dikkat etmeliyiz,nerelerine bakmaliyiz diye. Mesela dediğin gibi kronik problemleri oluyormuş dişlilerinde.Gerçi problem olsada onarirdim,parçaları pahali degilmis 15-20 lira dedigim dişliler. Bakarak deneyerek aldım. Öyle saçma sapan bir markada degil Bindallı 210.Araştırınca gördüm ki gerçekten değeri olan ve fena olmayan bir makineymiş.8 kat üst üste pilsa kumaşını banamısın demeden dikti.

Bu makineyi alana kadar dikiş makinesi kullanmayı da bilmiyordum.Deneye deneye ögrendim. Keske daha önce ögrenseydim tekne icindeki dösemelerin dikimine para vermez daha kaliteli kumastan kendim daha güzel yapbilirdim.

servet:
Nasıl bir ip kullanıyorsunuz?
Tekstil sektöründe giyim,genelde polyester iplikler kullanılır..
Sanırım ve mantık olarak bu iplerle yelken dikilmez gibi geliyor..
Daha saglam UV,su dayanımı olan iplik kullanmak lazım..

khbilen:
Ben olabildiğince paraşütten söktüğüm ipleri kullanmaya çalıştım. Yetmediği yerde polyester kullandım.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git