Kendi Tekneni Kendin Yap > 'DIY' Kendin Yap

Süper Ultra Post Modern Şerit Testere

<< < (2/3) > >>

khbilen:
Evet, ciddi ciddi patent başvurusu yapmayı düşünüyorum. Kasnaksız Şerit Testere.

khbilen:
Epeyce bir uğraştım. Zincir ile istediğim gibi olmadı. Çalışıyor da, kararlı değil. Lastik bant ikide bir zincirin üzerinden çıkıyor, testere duruyor. Ne yaptıysam kaymayı - çıkmayı engelleyemedim.

Başka daha basit çözümler denedim. En kolayı doğrudan sıkıştırma sürtme ile. "Aktif Kılavuz" dediğim sistemde, klasik pasif kılavuz (bıçağı araya alan iki rulman) yerine iki lastik takoz kulanıp, birini matkapla döndürünce oluyor. Ama bu çok yüksek güç ve hız, ve de milimetrik hassasiyet gerekiyor. Yüksek güç ve hız lastik takozun çok kısa sürede eriyip gitmesine neden oluyor, kısa sürede sistem çalışmaz oluyor. İki zincir arası sıkıştırma / sürtme de benzer sonuçlar verdi.

Döndüm yine alt tarafta makaraya. 5 makara koyup lastik bant ile çevirdim. Yine aynı sorun. Band fırlayıp çıkıyor. Göremediğim birşey var. Baktım fazla uğraştıracak, döndüm eski yapıya, kesim videosu çektim. Şimdilik bu kadarı ile kalsın. Bu senenin işlerine başlayalım, buna da vakit kalırsa kaldığı yerden devam ederim.

khbilen:
... dedim, ama tabi hemen aklıma başka birşey denemek geldi.

Bu Aktif Kılavuz olayını lastik yerine madeni yapsak, olmaz mı? Tabi benim çelik işleme şansım yok. Torna şansım yok. Güzel örnekler var, bir düz bir bombeli iki çelik disk arasında alüminyumu gezdirip şekillendirdikleri, ama benim yapma şansım yok öyle şeyleri. Elde ne varsa.

Sonuçta bir makara ve bir rulman ile işi hallettim. Önce ayaralanabilen bir sıkıştırma düzeneği yaptım sözde ama, o pek işe yaramadı. İyice sıkıştırıp deneyince istediğim oldu.

İlk başta düşündüğüme yakın bir resmi elde etmiş oldum. Altta üstte yarım çember ve içinde zincir. Altta küçük bir motor veya benzeri bir sürücü. Gerisi boş bir makina! Önemli olan o boşluk.

Hemen bir video daha yaptım. Bu oldukça havalı.

Zincirli sistem çalıştığına göre artık patent başvurusu da yapabilirim...

sessizsakin:
Abi bence guzel olmus.

Motorun cevirdigi makaraya lastik sarsan, diger taraftaki rulman yerine de  bilyali yumusak mobilya tekeri kullansan cok daha iyi bir performans alirsin diye dusunuyorum. Metal metale surtunme az olacagindan motor gucunu tam aktaramaz seride zannimca.

ben yakinlarda acacagim bir site icin bir cok open source kendin yap proje hazirliyorum.

Musadenle bu fikri de projelendirmek isterim  ^-^ ^-^ ^-^

khbilen:
Aktif Kılavuz dediğim yapı ilk başta zaten lastik takozlardan oluşuyordu. Çalışıyor tabii, güzel de oluyor. Daha da sessiz, sarsıntısız. Ama çok kısa sürede lastikleri yiyip bitiriyor. O nedenle vazgeçmiştim.

Metal-Metal sürtünmesi az tabii. O nedenle bir ayarlayıcı ile sıkıştırmak gerekiyor. Şu bağlantıda alüminyum şekillendirmek için kullanılan iki disk var. Dakika 5:54'de güzel görünüyor. Onun gibi birşey düşündüm, yaptım ama, tabii eldeki malzemelerle olduğu kadar. Pek de başarılı olmadı. Ama mutlaka buna benzer birşey olmalı.

Memnuniyetle sitene misafir olabilir bu proje. Ben patent için başvuracağım ama, sanırım ona engel oluşturmaz.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git