Gönderen Konu: Ynt: Osman Topçu-Yelkenli Tekne Planları Ve İncelemeleri  (Okunma sayısı 21786 defa)

osman topcu

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: osman topcu
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1971
  • Tekne Adı: OSMAN TOPCU
Ynt: Ynt: Osman Topçu-Yelkenli Tekne Planları Ve İncelemeleri
« Yanıtla #105 : Mart 25, 2018, 05:19:51 ÖS »

Peki bütün filika satıcılarıda aliağada mı oluyor , sizin gördüğünüz en küçük tam kapalı filika ne kadardı. Vallahi hem motor hem yelken düşünüyorum , 6 metreyse herhalde 5500 liranın altına zor bulunur ama bakalim siz ne diyeceksiniz ?
libgen.io sitesi dünyanın en büyük ücretsiz teknik kitap kaynağı, kayıt olmadan , boat, boat plan , boat building , boat design , sailboat diye aratın , binlerce kitap bulursunuz , mustafa umut ve benim tekne planlarımız orada , kat kat var , hidrodinamik , yat hidrodinamiği binlerce kitap , 4321 hangi linkte varsa

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #106 : Mart 25, 2018, 06:02:04 ÖS »
    Aliağa gemi söküm yeridir, sökülen gemilerden çıkan malzemeler orada satılır. Burada da Aliağadan alınan filikaları modifiye eden arkadaşlar var, motoryat olarak kullanıyorlar. Filikalar çok kişiyi kurtarmak için üretilmiş ağır tekneler, yelkinliye uygun değiller. Benim gördüğüm en küçük filika 6,50 metre. Son fiyatlar konusunda pek bilgim yok ama bildiğim kadarıyla pazarlığa açıklar. Fiyat konusunda Servet daha bilgi sahibidir, oradan filika almıştı.

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #107 : Mart 25, 2018, 07:41:13 ÖS »
Servet bey, fiyatlar , boyları hakkında bilgi verebilirmisiniz filikaların ?

teşekkürler
libgen.io sitesi dünyanın en büyük ücretsiz teknik kitap kaynağı, kayıt olmadan , boat, boat plan , boat building , boat design , sailboat diye aratın , binlerce kitap bulursunuz , mustafa umut ve benim tekne planlarımız orada , kat kat var , hidrodinamik , yat hidrodinamiği binlerce kitap , 4321 hangi linkte varsa

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #108 : Mart 25, 2018, 09:41:16 ÖS »
Servet bey , şimdi oldu , bu yaz izmir aliağa ya gidip harding in en küçük flikasının fiyatlarına bakacağım , ben flika nın en az 6.5 metre filan olacağını düşünüyordum , vallahi bu çok iyi oldu , bir yıl para biriktirir , flikayı alırım

aliağa daki flika satıcılarının telefonlarına nasıl ulaşabilirim ? İnternette nasıl geçiyorlar ?

Türkiye de bu işler telefonla olmuyor :)..
İnternet yada sahibinden.com gibi siteler de filika satanlar,aracılar..
İki-üç gün ayırıp gidip aliaga da söküm yerlerini gezeceksin..
Ben öyle aldım..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #109 : Mart 25, 2018, 09:57:01 ÖS »
Aligadan ,gemi söküme gitmek için araba lazım..Otobüs,minibüs gibi toplu ulaşım yok..(en azından 4 yıl önce yoktu)
Ya araban olacak.ya aliagadan taksi tutup gidecen telefonunu alacan,dönmek istediğinde gelip seni alacak..
Filikalar 4-9.50m arası açık yada kapalı,yelkenli için kapalı almaya gerek yok,çünkü nasılsa kesip tadil edilecek..
Filikadan aslan gibide yelkenli olur eger kurallara uyup,geregini yerine getirirsen..
Benim aldıgım filika da harding markaydı,çift çidar arası köpük saglam imalatlar (norveç malı)
İskandinav,alman,ingiliz imalatlarına bakacan,eski dogu bloku ülkelerinin imalatından uzak dur..
5-6 metre filikayı 5-6 milyon gibi alınır şimdi sanırım..
Hava yada su sogutmalı içten takma motorlu 10 hp civarı hatz,bukh,sabb,lister gibi motorlar buldunmu tadından yenmez..
Yılları eskidir ama katır gibi motorlardır,kolay arıza vermez,dayanıklı,torklu motorlardır.

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #110 : Mart 26, 2018, 03:03:10 ÖÖ »
Servet bey,

Ben arindir gibi 4 metrelik kapalı bir filika düşünüyorum. Tam kapalı 4 metrelik bir flika zor mu bulunur orada. Ben üstünü kesinlikle kesmem ve yelkenliye çeviririm. 3000 euro kadar param var. Tam kapalı da yelkenliye çevirilebilir değil mi ? Altına beton filan mı dökmek lazım olur ? Yelkenliye çevirme kurallarını biraz açarmısınız ? Bir de motorlar kaç lira ?

Teşekkürler

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #111 : Mart 26, 2018, 09:27:51 ÖÖ »
Bir de aklıma takılan soru var , mesela aliağadan tekneyi aldim , bodrum a götürdüm , orada denize nasıl indireceğim kamyon üstünden ? Bodrum da vinç bulunur mu ?

Motorun sağlam olduğunu nasıl anlayacağım ?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #112 : Mart 26, 2018, 09:46:39 ÖÖ »
Servet bey,

Ben arindir gibi 4 metrelik kapalı bir filika düşünüyorum. Tam kapalı 4 metrelik bir flika zor mu bulunur orada. Ben üstünü kesinlikle kesmem ve yelkenliye çeviririm. 3000 euro kadar param var. Tam kapalı da yelkenliye çevirilebilir değil mi ? Altına beton filan mı dökmek lazım olur ? Yelkenliye çevirme kurallarını biraz açarmısınız ? Bir de motorlar kaç lira ?

Teşekkürler

Benim gördüğüm en ufak (kapalılarda) boy5-5.5 metre civarıydı..Ama dag,taş filika oralar da belki 4m civarıda bulunur.
Agırlık,direk,yelken alanı kabaca hesaplanıp yelkenliye çevrilir,sonuçta performans araçı olmayacak..
Motor fiyatlarını tek başına bilmiyorum,ama alacagının üstünde motorda olsun..Filikalar gemi üstünde oldugundan ve düzenli bakımları yapıldıgından,motorlar eski olsa da çalışır durumdalar..Kamyon vinçler var,aliagada benimkini aldıgım şirketin vinçi parasız yükledi,indirirken de bir vinç bulacan artık..Bazı ufak filikalar da (açık) dıştan motorlu oluyor...Şonuç olarak gidip bir etüd etmeden sonuça gitmek zor..Yalnız şunuda bil içten takma motorların cogu bugün üretilmiyor,arıza durumunda yedek parca bulunurmu,bilemiyorum.

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #113 : Mart 26, 2018, 10:21:33 ÖÖ »
Servet Bey,

SATILIK kısmında Ümitt - Ümit Aydınlı flika i satış ilanı vermiş , hollanda malı motorlu 6.15 satış fiyatı 6000 tl gibi , üstünüde istediğin tasarımla kapattırmak 2000 tl. 5 metre bulurum dedi.

7.5 metre tam kapalı 16000 tl.

Yukardakiler açık fiyatları , valla 5 beygir motor fiyatına koca tekne alınıyor.

Üst kapattırmak sezon açıldığı için 10-25 gün arasında değişiyormuş

Benim alış tarihim 10 uncu ay olacak , o zaman fiyatlarda düşer

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #114 : Mart 26, 2018, 11:30:23 ÖÖ »

Tadilat işlerini ''piyasadaki'' ustalara bırakmazdım ben..
Kendim uğraşıp dogru malzemelerle kendim yapardım..
1.sınıf marangoz olmaya da gerek yok,sonuçta piyasaya mobilya üretmiyoruz.
kullanım gereksinmelerini en iyi kendin bilirsin,iç dizaynı ona göre yaparsın..
Denizasırı gitmeyi düşünüyorsan   5 metrenin altını düşünme,sana yeterli depolama alanı saglar,denizasırı geçişler genelde yelken kuvveti ile olacagından içten takma motora da gerek yok,hemde teknenin içi ferah kalır..8-10 hp dıştan takma işini görür.
bu tarz üretilmiş yrving gibi tekneleri bolca internetten incele,ne yapman gerektiği hakkında sana fikir verir..
Yukardaki resim arrandirin krokisi.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-deniz-araclari-gezi-teknesi-gemiden-cikma-filika-ayna-kic-532746532/detay

4.9 metre 13.000 lira istiyorlar,muhtemelen gemi söküm firması degil,bu işe bakan aracılardır...tam kapalı ayna kıç..üstünde 28hp bukh motor var,gerçekten saglam,dayanıklı,kolay tamir edilebilen motorlardır..en fazla gemi üstünde mutat bakımları yapılırken 8-10 saat çalışmıştır..Gidip dolaşmak lazım oralarda,çıkma yelken direginden aklına gelebilecek her türlü tekne malzemesi bulunuyor oralar da..ben filikayı alırken can yelekleri vardı aldıgım yerde,buralarda bulunmayacak türde 40kg kapasiteli,düdüğü,su temas edince yanan lambası üstünde,üç tane filikaya aldım,adam 8-10 tanede kamyonun kasasına dizdi,filikayı üstüne koydu,para filanda istemedi..

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #115 : Mart 26, 2018, 02:26:27 ÖS »
Vinc bodrumda bulunur. Vinc dedigin kucuk ilceler dahil her yerde bulunur. sadece fiyati degisir.

Servet Bey'e %100 katiliyorum. Ben de olsam tadilati kendim yapmayi tercih ederdim. Eli anahtara yatkin herkes zaten temel marangozluk gerekliliklerini karsiliyor. Sadece yapistirma birlestirme konularinda arastirma yapip ozellikle yapistirmalari dogru yapmak lazim. Gerisi zamana kaliyor.

Kaldi ki piyasada ustayim diyen adamlarin yarisindan fazlasinin fiberin gercekte ne oldugundan haberi yok.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #116 : Mart 26, 2018, 09:04:00 ÖS »

Tadilat işlerini ''piyasadaki'' ustalara bırakmazdım ben..
Kendim uğraşıp dogru malzemelerle kendim yapardım..
1.sınıf marangoz olmaya da gerek yok,sonuçta piyasaya mobilya üretmiyoruz.
kullanım gereksinmelerini en iyi kendin bilirsin,iç dizaynı ona göre yaparsın..
Denizasırı gitmeyi düşünüyorsan   5 metrenin altını düşünme,sana yeterli depolama alanı saglar,denizasırı geçişler genelde yelken kuvveti ile olacagından içten takma motora da gerek yok,hemde teknenin içi ferah kalır..8-10 hp dıştan takma işini görür.
bu tarz üretilmiş yrving gibi tekneleri bolca internetten incele,ne yapman gerektiği hakkında sana fikir verir..
Yukardaki resim arrandirin krokisi.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-deniz-araclari-gezi-teknesi-gemiden-cikma-filika-ayna-kic-532746532/detay

4.9 metre 13.000 lira istiyorlar,muhtemelen gemi söküm firması degil,bu işe bakan aracılardır...tam kapalı ayna kıç..üstünde 28hp bukh motor var,gerçekten saglam,dayanıklı,kolay tamir edilebilen motorlardır..en fazla gemi üstünde mutat bakımları yapılırken 8-10 saat çalışmıştır..Gidip dolaşmak lazım oralarda,çıkma yelken direginden aklına gelebilecek her türlü tekne malzemesi bulunuyor oralar da..ben filikayı alırken can yelekleri vardı aldıgım yerde,buralarda bulunmayacak türde 40kg kapasiteli,düdüğü,su temas edince yanan lambası üstünde,üç tane filikaya aldım,adam 8-10 tanede kamyonun kasasına dizdi,filikayı üstüne koydu,para filanda istemedi..

Fazla can yelekleri kabul edilir. :on

Müracaat : Yönetim
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #117 : Mart 26, 2018, 09:47:04 ÖS »
Valla Volkan o tekne altına dizilenler,haliyle ezildi,ama yazlıkta isteklileri çıktı dagıttım..3 tane saglam var elimde,onlar da teknenin demirbaşı..olsa dükkan senin :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #118 : Mart 26, 2018, 10:03:13 ÖS »
Valla Volkan o tekne altına dizilenler,haliyle ezildi,ama yazlıkta isteklileri çıktı dagıttım..3 tane saglam var elimde,onlar da teknenin demirbaşı..olsa dükkan senin :)

Tüh geç kalmışım  :on Sağlık olsun abi başka fırsatlara artık  :di
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #119 : Nisan 07, 2018, 08:55:37 ÖS »