Kendi Teknem Var > Teknede Elektrik

Cep telefonu ile Oto-pilot (otomarin-kaptan) :D

(1/3) > >>

akkus:
Merhaba,
Cep telefonu ile oto-pilot yapmak istiyorum sizce iş görür mü?. Daha önce yapılmış mı bilmiyorum.

celenoglu:
Nasıl bir şey yapmayı planladığınızı biraz anlatsanız.

akkus:
.

sessizsakin:
neden olmasin.
Yazilimi yapabiliyorsaniz yapilir tabi ki. Ama tabi harita olarak google map kullanmak ne kadar yerinde olur bilemedim. Belki opensource chartplotterlarin boyle bir yetenegi de olabilir.  Yada plugin yapilari varsa sifirdan yazilim gelistirmek yerine onlara bir plugin yaparak da hallolabilir diye dusunuyorum.
Elektronik ve kontrol kismi her turlu olur zaten.
dumene bir aci olcer mekanizmasi, bir de 12 volt hidrolik valf, tamamdir.

celenoglu:
Anladığım kadarı ile bir otopilot değil tekne otopilotunu cep telefonu veya bilgisayarda bulunan bir gps'li harita yazılımı  ile kontrol etmek istiyorsunuz. Otopilotların bir çoğunun bu tür cihazlara bağlanabilmesi için girişleri zaten vardır. Chartplotter ile bağlandıklarında tekneyi belirlenen hedefe götürürler. Sanırım bazı bilgisayar harita yazılımları da bu tür çıkışlar sağlıyor.

Otopilot aslında  kendi pusulası bulunan ve verdğiniz doğrultuda tekneyi tutan bir cihazdır. Bu doğrultuyu başka yöntemlerle de verebilirsiniz, örneğin bir rüzgar gülünden alacağı bilgi ile tgekneyi rüzgar yönüne göre belirli  bir doğrultuda tutar.  Otopilotlar tekneyi doğru yönde tutabilmek için dümen ile sürekli oynarlar, daha doğrusu oynamazlar, örneğin özellikle pupa seyrinde tekne kıçı sürekli oynadığından teknenin yönü değişmiş gibi olur. Otopilot bu oynama bilgisini kullanarak ikinci dalgada yönün düzeleceğini varsayar ve dümeni oynatmaz. Böylece elektrik tasarrufu sağlar ve gereksiz dümen kırmaz. Yani otopilot bağımsız bir bilgisayardır. Dışarıdan da yönü kontrol edilebilir. Teknelerde cihazların birbiri ile haberleşmesi NMEA 2000 ile yapılır. Bilgisayarlar bu veri treni ile haberleşecek hale kolaylıkla getirilebilir.  İster kablo ister wifi ile  bu sğalnabilir.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git