Kendi Teknem Var > Teknede Elektrik

Mobil Uydu antenleri çok pahalı.

(1/14) > >>

akkus:
Merhaba arkadaşlar, mobil uydu antenleri tekne fiyatına satıyorlar. bunun içinde altınmı var? 17.000 tl - 30.000 tl arasında fiyatları değişiyor. Bir elektronikçi olarak aklım şaştı.

celenoglu:
Uydu antenlerinin pahalı olmasının nedeni içindeki elektronik parçalar değil yazılımlarıdır. Anten öncelikle gps ile kendi yerini belirler. Uydunun yerini bilir ve çanağı uyduya çevirir. Bununiçin düşey ve yatay yönlendirme yapar.  Bundan sonra da teknenin salınımına göre çanağı sürekli uyduyu görecek şekilde konumlandırır. Teknenin hareketlerini takip eder ve bu hareketin bir sonraki aşamasını tahmin ederek değişiklik yapar veya yapmaz. Yani aslında elektronik parçalara değil yazılıma ve mekanik ve elektrik aksama para veriyorsunuz. Piyasada şu anda en ucuz tekne uydu alıcısı yerli üretim NETA'dır.  Sanırım verdiğiniz fiatlara göre çok daha ucuzdur.

akkus:
Ahmet bey, yorumunuz için teşekkürler. NETA nın uydu alıcısı 16888 tl. iki step motor, sürücü devresi, bir uydu alıcısı, bir çanak, 1 lnb, 1gps modül, birde microcontroler + yazılım. yani prototip bile 500tlyi geçmez. Yanlış mı düşünüyorum. Yazılım en azından benim için zor değil.  Marin olunca herşey 4 katı oluyor.

khbilen:
iYi ya işte. Ahmet Bey de aynı şeyi söylemiş. Donanm kısmı birşey tutmuyorsa aradaki fark yazılımdır.

Sizin için kolaysa mesele de yok o zaman. Malzemeleri alır ucuza maledersiniz. Hatta Volkan gibi bir kampanya ile ucuza ortak mobil anten imalatı başlatırsınız.

Olmaz mı?

akkus:
bende aynı şeyi düşünüyorum devre şeması ve hex kodlarını burdan yayınlarız.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git