Gönderen Konu: Salma Yuvası Genişletme Hakkında Fikirleriniz  (Okunma sayısı 3003 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Salma Yuvası Genişletme Hakkında Fikirleriniz
« : Ocak 03, 2018, 07:01:34 ÖS »

Daha öncede yazmıştım hareketli salmam daha şimdiden açılmıyor :( Garanti olsun diye basmışım epoksiyi buda salma veya salma kasasını birbirine yapıştırmış haliyle.Bu yapışma tek bir yerde değil malesef. Salma ve salma kasanının temas ettiği her yere sızan epoksi film tabakası oluşturup aralarındaki boşluğu doldurmuş. Çekiçlesekte,ittirsekte açamayıp sorunu çözemedik.Sorunu tespit ettik neyse ki . Yani salma kasası salma yaprağının boyutuna küçülmüş ve açılmasını engelliyor.

Benim aklıma ise şöyle bir çözüm geldi. Tabi tamamen mantıken düşünüp acaba böyle yapabilmiyim dedim. Daha önce hiç el frezesi kullanmadım. Ama 6 mm kalınlığı olan 3-4 cm de uzunluğu olan düz kanal açma freze bıçağı ile salmanın açık yerinden girip salma kasasını freze ile genişleteyim diyorum. Yani freze ile yapışmış yerleri birbirinden ayırayım,salma kasasıda genişlesin. Bu fikrim pratik te tabiki gerçekte nasıl olur sizin fikirlerinizi de almak istedim. Freze kullananlar olur veya olmaz başka birşey düşün diyebilirler diye düşünüyorum.

Bu yaz su hattının altını bitirmedeki ve astar boyaya geçemememizin en büyük sorumlusudur ayrıca bu hareketli salma arkadaş.Tüm şevkimizi ve planımızı bozdu. Ocak sonu gibi bir tatilim olacak 4-5 günlük.Bauhaustan bir el frezesi kiralayıp bir günde yapmayı düşünüyorum eğer olursa.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
Ynt: Salma Yuvası Genişletme Hakkında Fikirleriniz
« Yanıtla #1 : Ocak 03, 2018, 07:09:34 ÖS »
    Yenisini yap

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #2 : Ocak 03, 2018, 07:12:04 ÖS »
    Yenisini yap

Abi şuankini öyle bir yapıştırdım ki epoksi,elyaf,destek parçaları dikey-yatay çıtalar vs sökmek bana işkence olur ayrıca omurgaya da zarar veririm gibi geliyor.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #3 : Ocak 03, 2018, 07:19:34 ÖS »
Demir testeresinin şeridi girebiliyor mu? Şeridi elle tutup (veya şimdi tilki kuyruğu mu diyorlar, ondan da olur belki) yavaş yavaş derinleştirmek mümkün ise belki yol aça aça gidebilirsin...

Tombik Cat

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: A. Selçuk YILDIRIM
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 18.11.1954
« Yanıtla #4 : Ocak 03, 2018, 08:45:36 ÖS »
Volkan bey,
Freze kenarını yaslayacak bir yer bulamazsanız frezeyi zaptetmek çok zordur. Dayayacak yer bulamazsanız malzemeye dalarak etrafı parçalayabilir.  Çürüteceğiniz derinlikte freze çakısının boyu kadardır. Az geleceğine inanıyorum.
Salmayı çürütüp yerini boşaltmak için matkap ucu ile gerekli çalışma yuvası açıp sn. khbilenin dediği gibi testere işleyebilecek yuva açmak yada bulabilirseniz ve yeterli güç kullanıp sabitleyebilirseniz ağaç budama (küçük olduğu için) motorlu testeresi ile salmayı yuvasında çürütüp sn. karanlığın dediği gibi salmayı yeniden yapmanız. Dekupaj testeresini de deneyebilirsiniz. Uzun olan kesme bıçaklarını bulursanız (bıçak uzunluğu kadar kanal içinde çalışabilirsiniz) bir yere kadar iş görebilir.
Başarılar diliyorum.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #5 : Ocak 03, 2018, 11:59:54 ÖS »
Fikirlerinize göre kalın ve uzun bıçakli dekupaj kullanmak daha saglikli olaak.Uzunluk olarak omurga kalınlıgı yani 3-3,5 cmlik bir uzunluk yeterli olacak gibi.Nekadar epoksilediysem hepsi omurga ve aşagisi icin gecerli. Sikismayi yapanda sizan epoksi zaten. ozaman dekupaja uygun bir bicak alip 2-3 mm iceriden cerceve seklinde kesim yapayim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #6 : Ocak 04, 2018, 08:15:36 ÖÖ »
Makina ile çalışmak mümkünse, ve de Tilki Kuyruğu yada Kılıç Testere makinasını da kiralıyorlarsa o daha uygun olabilir. Testereleri daha uzun ve daha sağlam olabilir.

Tombik Cat

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: A. Selçuk YILDIRIM
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 18.11.1954
« Yanıtla #7 : Ocak 04, 2018, 09:01:53 ÖÖ »
Bosch KEO marka akülü dal budama makinası var. Benzerleri başka markalardada var.
Küçük bir makinadır. Tilki kuyruğuna göre daha hakim olabileceğiniz bir makine. Geçici olarak çevrenizden bulursanız çok işinize yarayacak uçları var. Uzun ve kısa uçları....
Hem metal hemde ağaç için. Bursa Bauhaus da varsa kiralanabilir. Çok kullanışlı olduğunu göreceksiniz.

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #8 : Ocak 06, 2018, 08:36:48 ÖS »
volkan iki gündür kafa yoruyorum bu salma nasıl ve ne kadar yüzeyde yapışmıştır diye. Sen salma menteşesini metal ve gövdenin altına yerleştirilen parçaya değil omurgaya yapmıştın yani yapışmanın tamamı omurgada hatta salma kutusunda da olabilir. Senin dediğin gibi kesip yeniden yapmak neredeyse imkansız alt omurga 4 kat tahta olsa 2 cm den 8 cm dir dekopaj testeresi kısa gelir zaten ucu boşa çıkmazsa çalışamazsın tilki kuyruğu denilen testerede aynı her halükarda salma ile salma kutusu arasına testere sokman zor alıma gelen tek şey metal kesmek için şerit testere 1.5 metre boyunda bir parça bulup bir kişi alt bir kişi üstten yapışan kısmı açabilirsin  bu testere lamasını sokabilecek kadar bir aralık bulunu herhalde

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #9 : Ocak 06, 2018, 11:50:04 ÖS »
volkan iki gündür kafa yoruyorum bu salma nasıl ve ne kadar yüzeyde yapışmıştır diye. Sen salma menteşesini metal ve gövdenin altına yerleştirilen parçaya değil omurgaya yapmıştın yani yapışmanın tamamı omurgada hatta salma kutusunda da olabilir. Senin dediğin gibi kesip yeniden yapmak neredeyse imkansız alt omurga 4 kat tahta olsa 2 cm den 8 cm dir dekopaj testeresi kısa gelir zaten ucu boşa çıkmazsa çalışamazsın tilki kuyruğu denilen testerede aynı her halükarda salma ile salma kutusu arasına testere sokman zor alıma gelen tek şey metal kesmek için şerit testere 1.5 metre boyunda bir parça bulup bir kişi alt bir kişi üstten yapışan kısmı açabilirsin  bu testere lamasını sokabilecek kadar bir aralık bulunu herhalde

Abi 2 hafta sonra 4-5 günlük bir tatilim olacak orada deneme yapcagım bakalim anya konya belli olacak
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com