Gönderen Konu: Tekne Yapım Ağacı ve Vida Kullanımı  (Okunma sayısı 38807 defa)

nirvana35

• Yeni Rehber
  • **
Tekne Yapım Ağacı ve Vida Kullanımı
« : Eylül 24, 2011, 11:11:41 ÖÖ »

Arkadaşlar "kara selvi ağaçı" hakkında bilgisi olan varmı..........?
Koray EREN                                                      İZMİR il temsilcisi      O rh _

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: tekne yapımı
« Yanıtla #1 : Eylül 24, 2011, 11:57:55 ÖÖ »

Akdeniz'in doğusundaki kuzeydoğu Libya, güneydoğu Yunanistan (Girit ve Rodos), Türkiye'nin güneyi, Kıbrıs, Suriye ve Ürdün'ün batısı ve Lübnan gibi bölgelere özgü bir servi (Cupressus) türüdür ama ayrı bir nüfus olarak İran'da da bulunur.Tür adı olan sempervirens, Latince'de "her dem yeşil" anlamındaki bir kelimeden gelmektedir.Önceleri, bu tür iki varyeteye ayrılırdı:C. sempervirens var. sempervirens (eşanlamlısı, var. horizontalis; Türkçe'de, dallı servi)C. sempervirens var. pyramidalis (eşanlamlısı, var. fastigiata ya da var. stricta) Bugün için ise ikinci varyete, herhangi bir botanik önemi olmayan bir kültivar olarak kabul edilmektedir. Servi mezarlık agacı olarak da bilinir.bunu nedeni mezarlıklara bol miktarda dikilmesidir. Batıl bi inanısa göre ölenlerin ruhları bu agaç sahesinde göklere yükselir. Ayrıca rüzgarı önleyici set etkiside vardır.

Ağacın açıklaması bu şekilde fakat yat veya tekne yapımı ile ilgili çok fazla bir bilgi yok.Ağacın fazla esnek olmadığı söylenmekte ve bu yüzden yat yapımında tercih edilmemekte.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Karabulut Tekne

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #2 : Kasım 10, 2011, 01:58:42 ÖÖ »
Bu ağaç türü klasik yığma iskelet sistemi olan teknelerde omurga malzemesi olarak mükemmel sonuç verir. Ağacın büyüme sürecinde özellikle boyuna büyüme göstermesi sebebiyle oldukça esnektir ve de içinde barındırdığı reçine dolayısıyla kendinden yağlıdır ve çürümeye karşı dayanıklı bir ağaçtır. Yıllar boyu inşa ettiğimiz teknelerimizin bazılarında omurga ağacı için selvi ağacı da kullandık ve oldukça dayanıklı olduğunu aradan geçen onlarca yıla rağmen bozulmadığını tecrübe ettik.
Karabulut Tekne
Ahşap Motoryat İmalat Atölyesi
Çanakkale / Gelibolu

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #3 : Kasım 10, 2011, 10:44:42 ÖÖ »
Bu ağaç türünü satın alınacak şekilde nerde bulabiliriz acaba ? Ve fiyatları hakkında biraz bilgilendirirmisiniz?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Karabulut Tekne

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #4 : Kasım 10, 2011, 05:44:06 ÖS »
Kerestesi olduğunu zannetmiyorum. Bizim de özel olarak temin ettiğimiz bir ağaç değildir; civar köylerde kesim ya da yıkım sonucu ihaleye çıkar. Ya da şahıslar tek tük elden satış yaparlar. Lakin farklı bölgelerde kerestecileri bir araştırmak gerek belki bulunabilir.
Karabulut Tekne
Çanakkale / Gelibolu

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #5 : Kasım 10, 2011, 06:57:22 ÖS »
Bu ağaç mezarlık ağacı değilmi ya ? Bunun yerine kullanabileceğimiz önerebileceğiniz hem maliyeti ucuz hemde fiyatına göre dayanıklılığı iyi ağaç çeşitleri nelerdir?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Karabulut Tekne

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #6 : Kasım 11, 2011, 12:21:03 ÖÖ »
Evet genellikle mezarlıklarda bulunur. Hatta son edindiğimiz selviler köy mezarlığından kesilmiş ağaçlardı :) Muhtar ihaleye çıkarmış bir kısmını almıştık. Bunun yerine kara çam düşünülebilir ucuzluğu bakımından. Sanıldığının aksine omurga ağacı olarak da kullanılabilir. Tabi benim şahsi görüşüm.
Karabulut Tekne
Çanakkale / Gelibolu

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #7 : Kasım 11, 2011, 12:24:16 ÖÖ »
Bende S650 ye başlıyorum kahvaltıdan sonrada postaları çam ile yapmayı düşünüyorum çoğu yerde çam kullanacağım bizde çam bol bazılarını hazır alıp bazılarınıda tarlamızdan çıkaracağız size soracaktım cevap vermişsiniz bile.Çamı daha dayanıklı hale getirmek için yapabileceğimiz işlemler varmı ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Karabulut Tekne

• Yeni Rehber
  • **
Ynt: Tekne Yapım Ağacı
« Yanıtla #8 : Kasım 11, 2011, 12:32:12 ÖÖ »
Posta için çam olabilir lakin yerli çam olması iyidir. Elastiki yapısı olması sebebiyle. Rus çamı bence kullanılmamalı yumuşak olduğu için. (Rus çamı sargı için mükemmel sonuç verir) (klasik sargı sistemli tekne tiplerinde) Ağacı daha dayanıklı hale getirmek için normalden daha etli kullanılabilir diye düşünüyorum. Örneğin planda postalar 40x40 mm ise bunu yumuşak ağaç türlerinden yaparken (çam kestane vb) 50x40 vb ölçülere genişletmeyi deneyebiliriz.
Karabulut Tekne
Çanakkale / Gelibolu

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #9 : Kasım 11, 2011, 12:35:18 ÖÖ »
Birde şunu sormak istiyorum posta yaparken çıtaları birleştirmek için ne kullanmamı önerirsiniz? Paslanmaz vida ile birleşim yapmak istiyorum epoksi zor geliyor gözüme hemen şarjlı vidalama ile tır tır birleştirmek güzel olur.Bu konuda siz ne dersiniz ?Önerebileceğiniz birşey varmı ? Aynı şekilde kontraplak kaplama yaparkende vidaladıktan sonra çıkarmak gereklimi bunları yoksa üzerine epoksi+elyaf kaplamak sağlıklı olurmu?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Karabulut Tekne

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Kasım 11, 2011, 12:51:56 ÖÖ »
Vida kullanmamanın mantığını pek anlamış değilim açıkçası çünkü pratikte ömür bazında çok büyük bir değişme olmadığını düşünüyorum. Özel bir talep gelmedikçe uygulamam. Fakat başka ustalarımızın bir bildiği vardır diyelim saygımızı eksik etmeyelim.
İki çıtanın alın alına birleşim yapıp bir dirsek oluşturacağı bölgeye iki adet kontrplak paraçul kesip iki yandan dirsek kısmını sandviç yapacak şekilde bunları vidalayabiliriz. (tabi arasına yapıştırıcı kullanmak şartı ile) Kontrlak kaplama yaparken de vida başlarını 2-3 mm içeriye gömerek bırakabiliriz, çıkarmaya gerek yoktur. Oluşacak deliklere de epoksi reçine ile mikrofiber karışımlı macun yapıp bu delikleri tıkarız. Mikrofiber yerine MDF tozu da kullanılabilir bunu da MDF mobilya üreten marangozlardan bedavaya temin edebilirsiniz. MDF tozunu kullanmadan önce ince bir elekten geçirmek de yararlıdır.
Karabulut Tekne
Çanakkale / Gelibolu

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #11 : Kasım 11, 2011, 12:56:26 ÖÖ »
İçeriye gömmüş olduğumuz vidada herhangi bir paslanma işlemi meydana gelirmi zamanla? Teknenin hiçbirşekilde su almayacağını varsayarsak :)
Postada kullanmayın diyorsunuz yani?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Karabulut Tekne

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #12 : Kasım 11, 2011, 01:01:38 ÖÖ »
Hayır aksine; vida kullanmanın yanlış olmadığını belirttim. Kullandığınız vida gerçekten paslanmaz özellikli ise bir sorun teşkil etmez. Fakat vida paslanırsa da oluşan oksit tabaka kabarma yapar ve elyaf katı altında olsa dahi zamanla vida başları belirmeye başlar. Kullanacağınız vidanın kalitesine dikkat edin bazı krom vidalar da paslanabiliyor kalitesiz çin malları oldukları için.
Karabulut Tekne
Çanakkale / Gelibolu

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #13 : Kasım 11, 2011, 01:06:07 ÖÖ »
O süper ozaman ben talep gelmedikçe uygulamam dediğiniz için kullanmamam gerektiğini anladım.Vida konusunda aldığım yere güvenim tam aynı vidaları zıpkınımda 6 aydan beri kullanıyorum ve haftada 1 kere bilemediniz 2 haftada bir dalışa giderim malzemelerimi tatlı su ile yıkama alışkanlığımda malesef yok ancak paslanmanın p si yok.
Zaten tekneyi komple macunlayacağım için kontraplak vidalaması sorunuda ortadan kalktı.
Baş bodoslama için sizler ne kullanıyorsunuz ağaç olarak ? Ağaç içine metal plaka uygulaması gördüm bunu uygulamışlığınız varmı acaba ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Karabulut Tekne

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #14 : Kasım 11, 2011, 01:11:21 ÖÖ »
Baş bodoslama içine metal uygulaması hiç yapmadık ve gerek de duymadık. Eğer başka bir tekneyi ortadan ikiye bölmek gibi bir düşünceniz yoksa gerekli bir şey olduğunu düşünmüyorum. :) Bodoslama da bir posta sayıldığı için posta olarak kullandığınız ağaçtan yapabilirsiniz.
Karabulut Tekne
Çanakkale / Gelibolu