Gönderen Konu: Fiberglas 1 milyon defa çalışınca dayanıklılığı 1/5 e düşer  (Okunma sayısı 6335 defa)

osman topcu

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: osman topcu
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1971
  • Tekne Adı: OSMAN TOPCU

Eğer tekneniz e camından yapıldıysa ve denizde 4 saniyede bir dalma hareketi yapıyorsa bir saaatte 900 defa , bir günde   22000 defa , 50 günde 1 000 000 defa hareket edince , vay halinize , bunun nedeni polyesterin içinde mikro çatlaklar oluşması , ondan sonra niye gacır gucur ses geliyor diye sorarsınız .

bunu tonla bilimsel makaleyi indirip öğrendim ama şimdi bilmiyorum hangisiydi

galiba yapmanız gereken s glass ve epoksi kullanmak ve normalden daha kalın bir matrisk kullanmak
libgen.io sitesi dünyanın en büyük ücretsiz teknik kitap kaynağı, kayıt olmadan , boat, boat plan , boat building , boat design , sailboat diye aratın , binlerce kitap bulursunuz , mustafa umut ve benim tekne planlarımız orada , kat kat var , hidrodinamik , yat hidrodinamiği binlerce kitap , 4321 hangi linkte varsa

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Fiberglas 1 milyon defa çalışınca dayanıklılığı 1/5 e düşer
« Yanıtla #1 : Kasım 21, 2017, 12:21:32 ÖÖ »
Eğer tekneniz e camından yapıldıysa ve denizde 4 saniyede bir dalma hareketi yapıyorsa bir saaatte 900 defa , bir günde   22000 defa , 50 günde 1 000 000 defa hareket edince , vay halinize , bunun nedeni polyesterin içinde mikro çatlaklar oluşması , ondan sonra niye gacır gucur ses geliyor diye sorarsınız .

bunu tonla bilimsel makaleyi indirip öğrendim ama şimdi bilmiyorum hangisiydi

galiba yapmanız gereken s glass ve epoksi kullanmak ve normalden daha kalın bir matrisk kullanmak

Dünya da yapılan seri üretim teknelerin % 80 i fiber-polyesterdir sanırım..
Genel de kullanılan kumaş tipi de daha ucuz oldugu için E camdır..
S camdan,daha dayanıklı kevlar ve karbon elyaf gibi malzemeler de var..
Maliyet önemli bir etken,imalat ve şatıs sürecin de..
60-70 li yıllarda malzeme ve işçilikten kaçınılmadan yapılan tekneler hala sular da yüzüyor..

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #2 : Kasım 21, 2017, 01:04:52 ÖÖ »
libgen.io sitesi dünyanın en büyük ücretsiz teknik kitap kaynağı, kayıt olmadan , boat, boat plan , boat building , boat design , sailboat diye aratın , binlerce kitap bulursunuz , mustafa umut ve benim tekne planlarımız orada , kat kat var , hidrodinamik , yat hidrodinamiği binlerce kitap , 4321 hangi linkte varsa

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #3 : Kasım 21, 2017, 09:04:12 ÖÖ »
Sağdaki grafiğe bakınca 1 milyon çalışmada 1/3.7 ye polyester dayanıklılığının düştüğü , 10 milyon çalışmada 1/4 e düştüğü görülüyor

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #4 : Kasım 21, 2017, 09:37:12 ÖÖ »
Bu hesaba göre bir fiber teknenin 10 yılda moleküllere ayrılması lazım.
Her malzeme zaman için de yıpranır,yorulur..
Metal,beton vb her malzemenin ekonomik bir ömrü vardır.
Piyasayı arz talep belirler,scam,kevlar,karbon,epoksi teknelerin üretim maliyetleri yüksek bu yüzden de ulasabilirlikleri zordur geniş kitleler için..
Yani ne kadar köfte,o kadar ekmek olayına geliyor kapitalist üretim ilişkileri.

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #5 : Kasım 21, 2017, 03:19:13 ÖS »
vallahi bu yazıyı okuyunca fiber den soğudum , bodrum da filan tur şirketleri cillop gibi tekneleri çok ucuza boşuna satmıyor , bir de bilgisayarlar nereye ne kadar fiber gitmeli diye hesaplayınca ağırlıklar kullanılan malzeme iyice azaldı , 5 sene denizde kalmış bir benetau ile okyanus geçiyim filan dersen demek izini bile bulamayacaklar , bu abs , veritas , lloyd bunun nasıl önlemini alıyor acaba, ingilterede 30 yaşında 12 metre tekneyi 2000 pounda satıyorlar , boşuna değil

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #6 : Kasım 21, 2017, 09:40:28 ÖS »
Fiber de diğer bütün malzemeler gibi. Doğru kullamazsanız verim ve performans alamazsınız.

Fiberlerin tasarımında en önemli kriter elyaf yönlerinin doğru yönde ve yeterince uzun dizilmesidir. Çoğu imalatçı ve tasarımcı buna pek dikkat etmiyor. Öyle de koysam fiber, böyle de koysam fiber değil aslında. Elyafları istediğiniz kadar çok koyun, malzemenin aldığı darbelerin geldiği yönlere göre mantıklı bir fiber yönlendirmesi yapılmamışsa zarar görmesi kaçınılmazdır.

Sizin attığınız test sonucundaki sayıları doğru anlıyorsam 1950'lerden 60'lardan bahsediyor. O testleri çok dikkate almayın derim. O vakitten bu vakite fiber teknikleri epeyce pişti. Neyin ne olup olmadığı anlaşıldı.

Fiber malzeme iyi tasarlanırsa Çok uzun yıllar iyi hizmet verebilir. Yine de her malzeme gibi periyodik olarak bakım görmek, itina göstermek gereklidir. Atalar boşuna dememiş. bakarsan bağ olur bakmazsan dağ diye.

Bir de 1 milyon defa çalışınca dayanıklılığı 1/5 'e düşer çok farazi.

Şimdi aynı tekne, A kişisi plana göre 8mm fiber kabuk yaptı. Ben psikomanyağın teki olduğumdan 12mm yaptım.

Sanırsınız benimki daha sağlam olacak. Ama her zaman öyle olmuyor. Fazladan koyduğum 4mm dayanıklılığa %20 - 30 eklerken ağırlığa %50 ekliyor. Bu mantıktan baksanız 12mm kabuklu teknenin 8mm kabuklu tekneden daha erken yıpranır da diyebiliriz.

Ama bilemeyiz, cad çizimini yapıp, işin ehli biri trafından stres analizleri yapılmadıkça fikrimiz olması pek mümkün olmaz. stres analizlerinden sonra da prototip yapılıp analizlerle tutuyor mu diye birkaç darbe testi yapmak lazım. onlar da analizlerle paralel sonuç vermişse, analize güvenip karar verilebilir.

Neticesinde her malzeme için aynı şey geçerli. Fiber doğru anlar ve kullanırsanız çok iyi malzemedir.
Benim bilgi ve tecrübelerim böyle diyor :) netekim.

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #7 : Kasım 22, 2017, 08:21:22 ÖÖ »
Yanlışınız var , kağıt 1989 da yazılmış ve polyesterin 1 milyon kullanımda 1/4 dayanılıklığa düştüğünü söylüyor , ayrıca bunun fiber yönüyle , stres analiziylede ilgisi yok , bu yazı çok büyük bir açmaza işaret ediyor , şimdi burada bilmemiz gereken abs , veritas gibi türk lloydu gibi şirketlerin ilk dayanıma mı son dayanıma mı göre tekne imaline izin verdiği.

ben bu işi araştıracağım

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #8 : Kasım 22, 2017, 12:29:54 ÖS »
Yanlışınız var , kağıt 1989 da yazılmış ve polyesterin 1 milyon kullanımda 1/4 dayanılıklığa düştüğünü söylüyor , ayrıca bunun fiber yönüyle , stres analiziylede ilgisi yok , bu yazı çok büyük bir açmaza işaret ediyor , şimdi burada bilmemiz gereken abs , veritas gibi türk lloydu gibi şirketlerin ilk dayanıma mı son dayanıma mı göre tekne imaline izin verdiği.

ben bu işi araştıracağım

Siz araştırın tabi.
Kağıtta sağdaki grafiğin 1989'dan olma olduğu, üstteki testlerin de doğru anlıyorsam 1950 - 60'lardan olduğu yazıyor. Şimdi böyle testlere nerden nasıl baktığınız da önemli. Amerikan ordusuna çelik satmak isteyen bir adamın, fiber ne kadar da kötü demek için yapmış olabileceğini de düşünmek lazım. Varsa, bu tarz testlerin güncellerine ve kimin yaptığına da bakmak lazım.
Edison alternatif akım ne kadar tehlikeli, kullanmamalıyız diye onlarca hayvanı ve en son da koca bir fil'i elektrikle kızartarak öldürmüş. Edisonun testlerine baksak yasaklanmalıydı. Ama şu an bütün dünya alternatif akımla elektrikleniyor.

Şunu demeye çalıştım. Bu testler doğru olabilir. Ancak bu durum fiberlere özel değil. Servet isimli arkadaşımız da bahsetmiş. Bütün bu sorunlar metal olsun beton olsun, çimen olsun, her malzemenin sorunu. insan da zamanla yaşlanıyor :) Çalışan her malzeme performans kaybeder. bu kaçınılmazdır.

Türk üreticilerin yaptığı teknelerden bahsedelim. Keçe elyaf'a mukavim gözüyle bakıp komple keçe elyaftan tekne yapıyorlar. Sonra da gidip anadol'a laf ediyorlar. Daha doğru düzgün teknik bilgi yok. Tecrübe çok önemlidir. Ama altı dolu bilgiye dayanmayan tecrübeye gereksiz işgücü denilebilir ancak. Memlekette fiber tekne yapanların %90'ı nokta kadar eğitime tabi değil. Fiber ile ilgili iki yazı okumuş değiller. okulu bitirememiş usta, 1980'de işi kendiliğinden yanlışlıkla öğrenmiş ustadan öğrendiği el yatırması yöntemiyle tekne yapıyor. Memlekette fiber tekne üreticisi işe " polyesterci aranıyor " başlığı adı altında işçi alıyor. Sanayide tampon tamir eden adam o işe girip tekne imalatçısı oluyor.

Demem o ki, Varsa düzgün bir iki üretici vardır. Kalanı kalite ve işçilik yönünden vasat zaten. Boşuna loyd moyd araştırmanıza gerek yok. Ayrıca memleketimizde bu tarz işlerin izinlerinin genelde akşam çıkılan yemeğe, yapılan bir kıyağa, finansal güce filan baktığını biliyoruz. Adamların teorik bilgisi sıfır. Benim kadar bile fiberden anlamıyor. ki benim 10 katım bilgisi olması gerekirken. Ama CE sertifikalı tekne imal edebiliyor. Ben burda kural kitap aramam. O sertifikanın nasıl alındığı çok belli.

Fiberlerin dayanımına gelirsek, Sizin bilginiz de doğru olabilir benimkisi de, ikisinin de ortada belgeli kanıtı yok.
Ben bilgilerim ışığında şunu diyebiliyorum.

Bir materyalin yaşlanmasını şunlar tayin ediyor : stres altında esneme kabiliyeti. Eğer malzeme kompozit ise, kompoziti oluşturan bileşenlerin tamamının ısıl genleşmelerinin birbirine ne kadar benzediği, esneme kabiliyetlerinin birbirine ne kadar benzediği.
Örneğin 10 birim stres altında fiberler %3 uzarken, polyester %1 uzuyorsa, stres polyesterin taşıyabileceği seviyeyi geçtiğinde polyesterde çatlak ve kırılmalar oluşur. Bu süreçte de fiber neredeyse hiç bir iş yapmamış olur. Cam elyafına uygun epoksi polyester, el yatırmasına uygun polyester, infüzyona uygu polyester... ararsanız E camına uygun yada S camına uygun polyesterler de vardır. Birbirine uygun malzemeden kompozit yaptığında, en azından Özellik uyuşmazlığından oluşan gerilimler minimuma iner ve malzeme ömrü uzar. Normalde, fiber tamamen ıslanacak kadar reçine emdirilmeli, ama mümkün olduğunca bir damla fazlası kullanılmamalıdır. Böylece fiber en dayanıklı hale gelir. Ama ben görüyorum. Ustalar dayıyor polyesteri.  El yatırma fiber bu yüzden infüzyondan daha zayıftır ve stres yaşlanmasına daha müsaittir. Şimdi hangisi bir milyon çalışmada 5 kat zayıflıyor?

Yani fiber bir milyon çalışmada %20 dayanıma düşüyormuş demek çok belirsiz.
Çünkü vırvır firmasının ürettiği polyester'in kabiliyetleri ile cangır firmasının ürettiği polyester aynı değil. Servet arkadaşımızın dediği gibi. ekmek köfte ilişkisi. vırvır firmasından alırsanız polyesteri, adam imalat sırasında, kimyasal tepkime oluşurken ortamdaki nemi kontrol etti mi? etmediyse içinde hidrojen olmaması gereken bileşiğe fazla nem yüzünden hidrojen karıştı mı? bu hidrojen polyesterin davranışını nasıl etkiler? soruları belirsiz. belirsiz olduğundan litresi 10 lira.
Cangır firması tam teşekküllü tesiste üretir. her aşama kontrol altındadır. Nem bellidir. sıcaklık bellidir. Sıcaklıkta hata olursa o kimyasalı çöpe atar ürününe karıştırmaz. Neticesinde de litresi olur 20 lira.
Şimdi siz 20 liralık polyesterle yaptığınız, aynı şekilde imalatı kalitesi kontrol altında tutulmuş camla bir kompozit yaparsanız, ve bütün bunları belli koşullarda test ederseniz belli bir sonuç elde edersiniz. Yine de bu malzeme şu kadar zamanda bu kadar yıpranıyor sonucunu kesin  kabul etmek yanlıştır.

Şöyle ki. A marka arabayı alırsınız. langır lungur yollarda kullanırsınız. kazanız yoktur. hor kullanmamışsınızdır ama arabadan 3 - 4 yıl sonra gıcırtılar gelmeye başlar. Çünkü parçalar gevşer. Metaller yaşadığı stresler karışılığında şekil değiştirerek boşluk ve gevşemelere sebep olur.
B markasından aldığınız arabayla da aynı yolları yapabilirsiniz. Ama hepimiz biliyoruz ki Bu B marka arabalar, kaza bela görmedikçe, virajlara yanlayarak girmedikçe, 20 yıl sonra bile pek bi gıcırtı haşırtı duymayız. Halbuki ikisi de benzer çelik alaşımları ile yapılıyor. Ama arada ciddi bir mühendislik farkı var. Aynı malzemeyi daha iyi mühendislikle inşa ettiğinizde streslerle yeterince doğru başedebilir. Bu da ömrünü çok uzun kılar. Ancak yeterince düzgün bir mühendislik yapılamamış ise test sonuçları gene güvensizdir. 5 kat da zayıflayabilir 20 kat da.

Kısacası Fiber bir milyon çalışmada 5 kat zayıflıyormuş kriteri çok farazi.

Kompozitlerin dayanımını kabaca şu kriterlere dayanarak karar verebiliriz :

1 - Bileşenlerinin uyumu
2 - Kompozitin imalat şekli ve imalat sırasındaki hassasiyet
3 - Kompozitin tasarımı ! fiberin yönüyle ilgisi yok diyorsunuz. O zaman kontraplak kullanmayın. tekneleri osb'den yapın. Fiber de kullanmayın. düz yapıştırın gitsin. Fiber yönü, fiber kompozitlerin temelidir. Doğru yapılmamışsa boşa ağırlık yapar.
4 - Mühendisliği! Analizin doğru yapılması, hizmet vereceği yere uygun şekilde geliştirilmesi
5 - Bileşenlerin kalitesi.

Bunlar gözetilerek yapılan ve kullanımı sırasında bakımına özen gösterilen kompozit uzun süre hizmet verecektir.

tekne imaline izin yada malzemelere sertifika veren kuruluşların temel test yöntemleri olur. Senden malzemeyi alırlar, bu teste tabi tutarlar. Neticesinde sonuç mantıklıysa sertifikayı verirler. Genelde işlem bu şekilde yürür.

Fiber tekneler dünyayı dolaşıyor. Çok zor sulardan geçiyor. Diğer malzemelere göre artıları ve eksileri var. Neticede okyanusa attığımızda dağılıp gidecek olsa zaten bu duyulurdu. " Fiber tekneler okyanusa açılmaya uygun değil diye " sizin bizim bu konuştuklarımızı ilkokula giderken tecrübe etmiş denizciler var dünyayı dolaşan. Bunu fiber teknelerle yapanlar da var. kısacası, durum düşündüğünüz gibi korkunç değil :)

Metal yada ahşap tekne ne kadar güvenliyse fiber tekneler de o kadar güvenli.
Güvensizliğini tamamen kimin nasıl yaptığı belirliyor. Materyali değil.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #9 : Kasım 22, 2017, 12:36:14 ÖS »
Bir düzeltme :
Bir malzemenin yaşlanması sadece strese bağlı değildir.

ısı, kimyasal bozunma ve nemin yarattığı mikro çatlaklar da söz konusudur. Yukarda sadece stresten yaşlanırmış gibi bir izlenim çıkmış olabilir diye yazayım dedim :)

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #10 : Kasım 22, 2017, 03:23:27 ÖS »
İzmir e selamlar

Klas kuralları en zayıf mukavemet esas alınarak düzenlenirmiş. Vallahi ben de polyestere cam elyafına binlerce lira verecek para var , ne de polyesterin kokusunu çekebilirim.

Yazdığınız yazı iyi.

Aydınlatıcı olduğu konuda fiberle polyester in uyumlu olması

Ben bir yazı getirdim koydum , bu yazı dünyadaki en iyi yat tasarımı kitabından

Sizde uyumlu cam elyafı polyester kompozitinin inandığınız gibi ne kadar dayanıklı olduğunu gçsteren bir grafik getirin konuşalım

yoksa şöyledir , komplodur , edison dur tesla dır, boş laf

60 larıda yabana atmayın , o zamanlar bu testi yapanlar ayda golf oynuyordu

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #11 : Kasım 22, 2017, 10:46:14 ÖS »
Panik yok :)
Dünyada üretilen seri üretim teknelerin büyük bölümünün ana malzemesi fiberglas ve polyesterdir..
gayet güzel ve güvenilir bir şekilde okyanusları da geçiyorlar..
Ve bu geçiş yapan teknelerin büyük bölümü 70-80 li yılların imalatı.
Fiber ilk kullanıldıgın da ömür olarak çok uzun yıllar veriliyordu..
Daha sonra yapılan testler,malzemenin daha iyi tanınması ile bu süre 20-30 yıl belirlendi.
Sektör sadece gezi teknelerinden ibarette degil.
iş tekneleri,hızlı devriye gemileri,römorklar,balıkçılar,filikalar vb çok sayıda iş teknesi de fiberglastan üretiliyor.
Bu kadar sakıncalı malzeme olsa ,bu alanlarda kullanılmaz..
Bir makale,yada kitaptan yola çıkarak kafa karışıklıgı yaratmanın geregi yok..

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #12 : Kasım 23, 2017, 03:47:51 ÖÖ »
Arkadaşım,

Bir makale veya kitap dediğinizin yazarı ISO sertifikasyonun en son versiyonunun yazarı ve kitabına kapı gibi grafiği koymuş.

Bak, ne diyorum , bu makaleler hakemli dergilerde yayınlanan bilimsel yayınlar , kimse işkembeden atmıyor

Eğer 20-30 yıl dayanıklılık veren bir makale varsa , popular mechanics değil , dünyada kabul görmüş , çok atıf almış bir makale gönder, okuyalım.

Böyle işkembeden 20-30 yıl diye yazılmaz , çıkart yazıyı , eyvallah diyelim

ben şimdi araştırmaya başlıyorum

nereden biliyorsun okyanus geçen teknelerin 70-80 imalatı olduğunu , saydın mı ?

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #13 : Kasım 23, 2017, 04:40:07 ÖÖ »
buradada e glass in fabrika çıkışı alınmadığında , rutubetli ortamda - istanbul karaköy- beklediğinde %40 dayanıklılığını kaybettiği , bir de deniz suyunda üstünde kırılmaya yol açaçak mikro çatlakların oluştuğu söyleniyor.

bir de polyester le cam elyafının asbest gibi çalışana ne kadar zararlı olduğu ile ilgili makaleler var.

yelken in çekip bırakması en önemli yorulma sebebi sayılıyor

ısı ve ultraviyole de

Fibers degradation is primarily a concerning issue for different fibers which are used in FRP
composite in various environments. The tensile strength of freshly drawn E-glass fibers is
typically 3.5 GPa. This strength can be fully accomplished, provided the fibers are carefully
handled during fabrication to avoid surface damage and are stored in a dry environment.
Exposure to humid air will decrease the load bearing capacity of the fibers, resulting in a
loss of strength. Carbon fibers are relatively insensitive to moisture, and hence the
variability in the tensile breaking stress and strain for carbon fiber tows is noticeably less
than for E-glass fiber tows. The loss of tensile strength of E-glass fibers is dependent on
exposure time, temperature and degree of humidity. On initial exposure to a humid/water
environment, the rate of fiber degradation is relatively rapid, even in safe environments,
such as air-conditioned laboratories. The tensile strength is reduced to 3.0 GPa after 3 weeks
exposure to standard laboratory conditions (23ºC and 50% relative humidity (RH)).
Immersion in water at the same temperature for the same period results in a 20% reduction
(~2.5 GPa). Further strength reduction occurs with increasing exposure time. After 100 days,
in air and water the strength is 2.6 GPa and 2.1 GPa, respectively. Exposure to boiling water
for 24 hours results in a 75% loss of strength. As a consequence of handling and moisture, an
intrinsic tensile strength of 2.0 GPa is often assumed for design purposes.
Degradation of E-glass fibers in water can be mainly attributed to leaching of alkali oxides
(sodium and potassium oxide) from the fiber surface resulting in the formation of surface
micro-cracks, which act as stress concentrators. The loss of strength can be expected to be
permanent at all conditioning temperatures and exposure times. The presence of Na+ ions in
solution slows down the exchange of alkali ions, such as NaOH-
, and restricts entry of C l ionsinto the silic acid network. Chloride ions slow the degradation process, although only
slightly. Under the influence of humidity or water the fiber forms a water skin in which the
alkali ions (e.g. NaOH-) are leached from the fiber surface and replaced by protons (H+). The
thickness of the silic acid structure or skin increases with exposure time and is dependent on
the temperature and humidity of the surrounding environment. The water surrounding the
glass fibers evolves into an aggressive alkali solution as the alkali ions dissolve out of the
156 Polyester
glass, slowly decomposing the glass fiber

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #14 : Kasım 23, 2017, 06:48:07 ÖÖ »
yazı çıkartmaya gerek yok
http://atomvoyages.com/planning/good-old-boats-list.html
 https://www.cruisingworld.com/sailboats/40-best-sailboats
bak asagıdaki teknelerin büyük cogunlugu 60-70 li yıllar imalatı..cogunun imalatcısı kalmasa da,sahiplerinin oluşturdugu internet sayfaları hali hazırda var..tekne satış sitelerinde de bu tekneleri rahatlıkla bulabilirsin.
http://sailboatdata.com/firstpage_builderlist.asp
imal yılı imalatcıları,tekne datalarını da ögrenmek istiyorsan yukardaki linki kullan..
google elinin altın da,kitap çevirecek ingilizcen de var..kısa bir araştırmayla bu teknelerin cogunun hala yüzüp,yüzmedigini ögrenirsin..kapı gibi grafiklere gerek yok,yukardaki teknelerin bir cogu hala kapı gibi yüzüyor...
neyin iddiasını yapıyorsun? E camın diger fiber türlerine göre daha dayanıksız oldugununun tersini söyleyen yok burda.!
binlerce imalatcı,onlarca klas kurumu tüketiciyi kandırıyormu sence?
senin iddiana göre bir yılda dagılacak teknelermi yapıyorlar,saat hesabını da yapmısın?
dagılmış tekneler ile ilgili elinde bir görsel yada bilgi varmı?
bu konu da bizlerden kat,kat iddialı onlarca yabancı forum var, iddianı kanıtlayacak bilgileri oralardan kolayca bulabilirsin.