Gönderen Konu: Herkese Merhabalar  (Okunma sayısı 2923 defa)

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Yalçın yılık
  • Bulunduğu İl: Balikesir
  • Doğum Yılı: 1976
Herkese Merhabalar
« : Ağustos 21, 2017, 11:41:28 ÖS »

Merhabalar Balıkesir Edremitte ikamet ediyorum. İngilizce öğretmeniyim. Uzun zamandir aklımda son zamanlarda iyice yapım işine ısınmaya başladım. Sorular çok fazla nerden başlayacağım bile baska bir soru. Anladığım kadarıyla zaman isteyen bir süreç. İlk olarak nereden baslayacagima karar vermek gerekir. Yeni bir yapım mi yoksa eski bir tekne alip tadilat mi daha mantıklı? El becerisi ve alet konusunda sıkıntı yok. Yerde de problem olmayacak gibi duruyor. Yapım olacaksa aklımdan geçenleri sorayım tecrübelerinizden faydalanmak isterim. Boyutuna henüz karar vermedim. Iskeleti oluştururken farkli kalınlıktaki marin osbleri birleştirip  üzerine cam yünü ile kaplama yapmak yada cns bağlılığını azaltmak için 1 mm olan papelleri birleştirip cam yünü ile kaplama içten ve dıştan hangisi daha yapilabilir.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Herkese Merhabalar
« Yanıtla #1 : Ağustos 21, 2017, 11:58:30 ÖS »
Merhabalar Balıkesir Edremitte ikamet ediyorum. İngilizce öğretmeniyim. Uzun zamandir aklımda son zamanlarda iyice yapım işine ısınmaya başladım. Sorular çok fazla nerden başlayacağım bile baska bir soru. Anladığım kadarıyla zaman isteyen bir süreç. İlk olarak nereden baslayacagima karar vermek gerekir. Yeni bir yapım mi yoksa eski bir tekne alip tadilat mi daha mantıklı? El becerisi ve alet konusunda sıkıntı yok. Yerde de problem olmayacak gibi duruyor. Yapım olacaksa aklımdan geçenleri sorayım tecrübelerinizden faydalanmak isterim. Boyutuna henüz karar vermedim. Iskeleti oluştururken farkli kalınlıktaki marin osbleri birleştirip  üzerine cam yünü ile kaplama yapmak yada cns bağlılığını azaltmak için 1 mm olan papelleri birleştirip cam yünü ile kaplama içten ve dıştan hangisi daha yapilabilir.

Merhaba,
cam yünü derken neyi kast ettiniz?
fiber-elyafla,cam yünü ayrı malzemelerdir..
çatılarda kullanılan malzemeye osb deniliyor bir miktar suya dayanıklıdır ama,tekne yapımında kullanılmaz..
tekne yapımında marin kontraplak kullanılır..
piyasada 1mm papel varmı bilmiyorum..ama yine tekne yapımında kullanılan papelin en az 4mm olması gerekir..
amatörler için en kolay yöntem,marin kontraplak,elyaf ve epoksi yöntemidir..
papeli genelde masif teknelerin üstüne saglamlık ve su gecirmezlik için atarlar..
k.plak,elyaf,epoksi üçlüsünde papel atmaya gerek yoktur..
önce ne istedigine karar ver,
balıkcı tarzı,sürat teknesi,yelkenli
sonra boyuna
daha sonraki asama hangi malzeme?
sac,alü,polyester,m.k.plak,elyaf epoksi..
bundan sonraki asama detaylı ve iyi bir plan bulman..
yer,ekipman,zaman vede bütce varsa zaman içinde tekneni yaparsın..

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #2 : Ağustos 22, 2017, 12:33:40 ÖÖ »
Teşekkür ederim. Henüz kavramlara alışamadım bir yerde görmüştüm marin osb diye simdi bunu gördüm http://www.ozturkkontrplak.com/4-mm-kayin-marin-kontrplak-fiyati-kontraplak-fiyatlari-detay_4 digeride elyaf sanirim kumaş gibi üzerini kaplayip bir sivi sürüyorlar. Amacima gelince 6 8 kişinin gezebilitcegi gerekirse konaklama da yapabileceği bir şey dusunuyorum

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #3 : Ağustos 22, 2017, 12:39:20 ÖÖ »
Teşekkür ederim. Henüz kavramlara alışamadım bir yerde görmüştüm marin osb diye simdi bunu gördüm http://www.ozturkkontrplak.com/4-mm-kayin-marin-kontrplak-fiyati-kontraplak-fiyatlari-detay_4 digeride elyaf sanirim kumaş gibi üzerini kaplayip bir sivi sürüyorlar. Amacima gelince 6 8 kişinin gezebilitcegi gerekirse konaklama da yapabileceği bir şey dusunuyorum

şimdi 6-6.5 metre tekne ile 6-7 kişi gezebilir..
bekarsanız ve aynı cinsiyetteyseniz kamarada,havuzlukta üst,üste konaklanabilir :)..
ama çift olarak 6-7 kişinin konaklaması için en az iki kamara lazım buda minimum 9 metre demektir..

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #4 : Ağustos 22, 2017, 07:53:45 ÖS »
Dün aksam aldim elime metreyi 7 mt bile görünüm olarak çok büyüktü genişlik 2.5 mt. Tabi ev içinde olunca daha da büyük göründü. Motor olarak bu boyutlarda içten mi yoksa dis motor mu daha iyi (işçilik fiyat vs açısından ) olur. Maliyet açısından 7 9 mt lik bir tekne düşünürsek ne kadar güçlü bir motor elinizde olmasi gerekir. Saçma olacak belki ama dis motor kullanma sansimiz varsa 2 motor seklinde kullansak tek motor calistiginda pervanenin yerleşme yeri bakımından sağa yada sola çekme yapar mi. Birde planlar hem anlaşılmaz midir. Bu sekilde planı cnc ustasına nasil anlatacgiz

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #5 : Ağustos 22, 2017, 08:45:33 ÖS »
Dün aksam aldim elime metreyi 7 mt bile görünüm olarak çok büyüktü genişlik 2.5 mt. Tabi ev içinde olunca daha da büyük göründü. Motor olarak bu boyutlarda içten mi yoksa dis motor mu daha iyi (işçilik fiyat vs açısından ) olur. Maliyet açısından 7 9 mt lik bir tekne düşünürsek ne kadar güçlü bir motor elinizde olmasi gerekir. Saçma olacak belki ama dis motor kullanma sansimiz varsa 2 motor seklinde kullansak tek motor calistiginda pervanenin yerleşme yeri bakımından sağa yada sola çekme yapar mi. Birde planlar hem anlaşılmaz midir. Bu sekilde planı cnc ustasına nasil anlatacgiz
20-30 beygir arası motor bu boya yeter..( deplasmam gövde dediğimiz balıkcı,yelkenli tiplere)
dıştan takma motor,işçilik,maliyet vb olarak,içten takma motora göre daha az maliyetlidir..tabi markaya göre degişir bu durum..
içten takmalar diesel,dıştan takmalarda benzinlidir genelde..çift motor sürat teknesi yada katamaran teknelere takılır..
planı cnc ustasına anlatmıyacan..kagıt yada,bilgisayar ortamındaki planı,bilen birisi autocad yardımı ile bilgisayara aktarıp,kesim programı yapacak..makinede ona göre kesecek.. planlar ilk önce karmakarışık gelebilir,ama tekne gövdeleri, onu birleştiren parcalarının isimlerini vb ögrendikten sonra yavaş,yavaş,neyi nasıl yapacagını anlayacaksın..zaman meselesi,okuma,görsellere bakma gibi zaman içinde bilgilerini geliştirmeye bak..youtube de her çeşit imalat videosu var,onları izle..ingilizce ögretmeniymissin,kaynaklar genelde ingilizce internette aratıp oku,incele..

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #6 : Ağustos 22, 2017, 09:25:39 ÖS »
Yapacak işten çok okunacak yazı bakılacak resim var o zaman. Mobilya yaparim kendime planı çizer parçaları hesaplar kesimciye gidip kesimden sonra birlestiririrm. Parclalar elime geçinceye kadar işim zor. Okumaya devam

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #7 : Ağustos 22, 2017, 11:08:32 ÖS »
Yapacak işten çok okunacak yazı bakılacak resim var o zaman. Mobilya yaparim kendime planı çizer parçaları hesaplar kesimciye gidip kesimden sonra birlestiririrm. Parclalar elime geçinceye kadar işim zor. Okumaya devam

aramıza hoşgeldiniz.
Önce kendinizi donatın,mantığı ve sistemi anlamaya çözmeye çalışın,bol bol yapılmış örnekleri incelemeye çalışın diğer konulari zaten kendiliginizden cozeceksiniz zamanla.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!