Gönderen Konu: Merhabalar  (Okunma sayısı 6749 defa)

Ayhan Şahin

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ayhan Şahin
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1948
Ynt: Merhabalar
« Yanıtla #30 : Mayıs 20, 2017, 07:51:47 ÖS »

Foruma hoşgeldiniz,1971 yılından bu yana,çelik-sac,ahşap,fiberglas,epoksi lamine,tekneler yapan biri olarak yazıyorum.                                                                   
        1. Altı sel,üstü yel olan bir ortama kavuşmak için yelkenli tekne yapacaksanız,biraz veli,birazda delisinizdir.
       2. Denize tekne yapmak,veya tekneye para verip satınalmak,altı olmayan kumbaraya yukardan para atmak gibidir,birikmez,gider.
       3. Ama dünyada sürekliliği bitmeyen bir zevkdir.
       4. Suda geçirdiğiniz zamanı nüfus cüzdanınızdan silersiniz.
       5  Dünyanın 3/4 ü su,ve boş.7 milyar insan 1/4 e sıkışmış,didinip duru.
       6. Tek gövdeli tekne yapıp hem pik hamallığı yapma,hemde sahilleri uzakdan seyretmek zorunda kalma.
       7. Dünya multihul teknelere döndü.
       8. 31ft.tekne ilk başlayan için büyük.
       9.İlk olarak bir daysailer tekneyapın,16ft.civarı,5.00m. geçmezse,ehliyet ve evrak zorunluluğu yok.
      10.Tecrübe kazanın,büyüğünü sonra yaparsınız.
       Herkese esenlikler.

BurcuG.

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Burcu Güner
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 20.02.1986
« Yanıtla #31 : Mayıs 21, 2017, 12:16:56 ÖS »
Merhaba ayhan bey. Sıcak ve bilgilendirici mesajınız için çok teşekkür ederim. Tekne yapmaktaki amacım hem uzun sürecek bir hobi hemde kendi kendime başarmış olma isteğidir. Hayatımın hiçbir dönemini sıradan yaşamadım. Çocukluğumdan beri motorsiklet tutkunuydum 4 yıldır motor kullanıyorum. Çok hızlı çok yavaş yoğun trafik uzun yollar 2000 km yi bulan turlar :) yelkenlide çocukluk ve gençlik hayalim ama bunu kendim yapma isteğim ve hevesim bir YouTube videosuyla başladı ve şimdi hayallerimi süsleyen şey teknemin suya indiği an. Düşündükçe gözlerim yaşarıyor inanın bembeyaz kuğu gibi bi güzellik benim ellerimden çıkıcak ve sonsuz mavinin üzerinde süzüle süzüle gidicek. E tabiki denizde hayatımı sürdürmek hayalim var ama o daha çok sonraki iş. Yani emekli olduktan sonraki :) emekli olana kadar sadece tatil amaçlı denizde olabilirim :) ama 4-5 yılımı kaplicak ve beni bu hayalime ulaştıracak bu yeni hobim şuan için bana yeniden heyecan veren kanımdaki adrenalini yükselten yaşama hevesiyle beni dolduran bir şey. Adım adım ortaya çıkan birkaç tahta parçasınla başlayıp kuğu gibi bir güzelliğe dönüşen projeyi düşündükçe aşık oluyorum inanın :) 

Eminim ki çok zorlu bir süreç olucak. Bunu anlattığım kişiler 100 kişi düşünür bir kişi yapar diyolar :) ben o yapan bir kişi olacağım :) bunu biliyorum, kendime inanıyorum. Çevremdeki kimse buna inanmasada ilk adımları attığımda onlarda buna inanacaklar :)  önemli olan sürecin uzunluğu zorluğu değil önemli olan başlamış olmak . Başlamak bitirmenin yarısıdır :)

Motive edici mesajlarınızı değerli bilgi ve deneyimlerinizi okudukça kendimi daha iyi hissediyorum. Birazcık daha bilgilenip iyi bir başlangıç yapacağım. İnşallah bu başlangıcımıda çok gecikmeden siz değerli gönül dostlarıyla paylaşırım.

Kaptan Reşat

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Reşat Güzeltırpan
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 02.08.1949
  • Tekne Adı: BAKRAÇ
« Yanıtla #32 : Mayıs 21, 2017, 09:43:58 ÖS »
              Öncelikle hoşgeldiniz. Kafayı iyi bir şeye takmişsınız.Olumsuz eleştirilere kulak asmayın ama ne yapacağım nasıl olur Hay Allah! falan filan diye de fazla hayıflanmayın.Bu işe amatörce başlamayı göze aldıysanız zaten arkası öyle ya da böyle gelir ama acele etmek yok çok gençsiniz Allah sağlık versin yeter'ki. Forumda tekne yapmakta olanlara bir bakın çoğunun başlangç tariheri üç beş sene olmuş.Planınızı vazgeçmemek üzere seçin,satın alın 1/1ölçekli çıktılarınızı hazırlayın amatörler için en uygun yapım tekniği su kontraplağı ve elyaf kaplamadır.Zaten arkadaşlar bu konuları anlatmaya çalışmışlar.Alet edevat tedariklerinizi tamamlayın başladıktan sonra gerisi gelir.Bakın sağlık sorunlarım yüzünden benim çalışmalarım 1 yıldır durdu artık başlayabilirim diye foruma gelince sizi gördüm.Boşverin hadi başlayın.
               Sizi durdurmaya çalışanlara: Bana bak bitince seni tekneye almam ha!.. demeniz yeterli olacaktır.
               Hadi kolay gelsin. Başarılar.

mertbese

• İleri Üye
  • Ad Soyad: Mert BEŞE
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1989
  • Tekne Adı: ŞAKA
« Yanıtla #33 : Mayıs 21, 2017, 10:59:26 ÖS »
Bu arada sitelerde "study plan" denilen plan da satılır. Teknenin kendi planından çok daha düşük bir tutardır ve birçok yer planın tamamını satın almak isterseniz study plan parasını tüm plan parasından düşüyor. Faydası ise, tekneyle ve yapımla ilgili birçok bilgi vermesi. Study plan bu işi yapıp yapamayacağınıza veya gerçekten o tekneye ihtiyacınız olup olmadığına daha iyi karar vermenizi sağlamak için var. Yapmak istediğiniz tekne için de mevcut.

BurcuG.

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #34 : Mayıs 22, 2017, 02:40:51 ÖÖ »

Teşekkür ederim Kaptan Reşat bey, inşallah en kısa zamanda sizde yaptığınız güzelliğin suya indiğini görürsünüz. Forumda bulduğum her konuyu okumaya uğraşıyorum.

Teşekkür ederim Mertbese onuda yapabilirim fikir vermesi açısından. Belki o zaman projenin hatları daha net kafamda canlanabilir.

Yapacağım yeri buldum sayılır bir iki güne gidip kontrol edicem yapıma uygunmu değilmi bikaç ölçüm falan, alet edevat ihtiyaçlarını da araştırmaya başladım. Onlarıda ufaktan almaya başlıycam. Öncelikle atölyeyi bi hazır hale getirmek lazım :)

Xxx

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #35 : Mayıs 28, 2017, 02:45:26 ÖS »
Burcu hoş gelmişsen.
Amacın kutlu olsun.
Sağolsun Yalçın Bey benimle tanışmanı önermiş amaaa
Benimki "akıllı düşününceye kadar, delinin oğlu olur" misali.
Yinede herşey yolunda gibi.

Yardımcı olabilirsem nu mutlu.

BurcuG.

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #36 : Haziran 14, 2017, 09:34:42 ÖÖ »
Burcu hoş gelmişsen.
Amacın kutlu olsun.
Sağolsun Yalçın Bey benimle tanışmanı önermiş amaaa
Benimki "akıllı düşününceye kadar, delinin oğlu olur" misali.
Yinede herşey yolunda gibi.

Yardımcı olabilirsem nu mutlu.

İlk ziyaretimiz baya verimli geçti :) tekrargelmek istiyoruz ilerleyen zamanlarda kabul ederseniz tabi