Gönderen Konu: Şişme Katamaran Projesi  (Okunma sayısı 83380 defa)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Şişme Katamaran Projesi
« Yanıtla #195 : Kasım 07, 2017, 08:03:40 ÖS »

Bizim karasularda gezmek için ideal aslında kürek,pedal ve paraşüt ile sevk ediliyor..su gecirmez yaşam  ve depolama alanı,180 derece dönünce bile düzelme yetenegi ..bayagıda pahalı ürünler,atlantik geçişleri için imal ediliyorlar ..

volkanserezli

• Kıdemli Üye
  • İleri Üye
  • *
    • https://www.youtube.com/channel/UCr4yqA6RFDj020boMqGiWKA
  • Ad Soyad: Volkan Serezli
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Tekne Adı: Marine
« Yanıtla #196 : Kasım 08, 2017, 12:43:35 ÖÖ »
Tebrik ederim güzel bir proje olmuş. :)
Konu dışı olacak ama limandan tekne indirmek için ücret talep ediyorlar mı acaba.
Bende Güzelbahçe den açılmak istiyorum.

volkanserezli

• Kıdemli Üye
  • İleri Üye
  • *
    • https://www.youtube.com/channel/UCr4yqA6RFDj020boMqGiWKA
  • Ad Soyad: Volkan Serezli
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Tekne Adı: Marine
« Yanıtla #197 : Kasım 08, 2017, 12:45:58 ÖÖ »
Bir de alüminyum kaynağı nerede yaptırdınız acaba :)

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #198 : Kasım 08, 2017, 06:19:22 ÖÖ »
Tebrik ederim güzel bir proje olmuş. :)
Konu dışı olacak ama limandan tekne indirmek için ücret talep ediyorlar mı acaba.
Bende Güzelbahçe den açılmak istiyorum.

Çok teşekkürler Volkan Bey,

Hayır, günübirlik giriş çıkışlar için ücret istemiyorlar.

Alüminyum kaynağı 1. Sanayide (Halkalı) yaptırdım. Genelde pek bilmiyorlar. Hassas iş yapacaksanız epey düşünmeniz gerek. Çekme olayını hesaba katmadıklarından geçmelerde çok zorlandık. Benim usta epey öğrendi bu işi yaparken. Ben çalışmadım ama sanırım Otomat Alüminyumun yaşlu bir ustası var, o iyi biliyor. Zamanı olursa yapabilir.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #199 : Kasım 08, 2017, 06:28:26 ÖÖ »
Bizim karasularda gezmek için ideal aslında kürek,pedal ve paraşüt ile sevk ediliyor..su gecirmez yaşam  ve depolama alanı,180 derece dönünce bile düzelme yetenegi ..bayagıda pahalı ürünler,atlantik geçişleri için imal ediliyorlar ..

Bunlar da bizim kafadan ve oldukça iddialı. Tabi tekneler çok donanımlı ve pahalı. Sponsorlar da var. Biraz da çevreci olup bazı konularda farkındalık yaratmak amaçlı girişimciler var.

Bende de kürekler var, ama hem kısa hem öyle raylı kayan koltuk moltuk yok. Bunlar özellikle kürek çekmek için yapmışlar. Zaten benim ne yaşım, ne kolum, ne sağlığım öyle kürek çekmeye el vermez. Benimki yedek, son çare.

Pedal koymayı da düşündüm. Didim de römorku beklerken hurda bisiklet sormuştum, 80 lira istediler almadım. Bana sadece iskelet aksamı lazım. Nereye nasıl bağlayacağım da zaten henüz bir bilinmeyen.

Sonuçta kolayıma geldi, gittim elektrikli motor aldım. Gelecek yaz ona güneş paneli uydururum. Onunla idare ederiz. Yedek tabii yine. Liman giriş çıkışlarında ve acil durumlarda kullanmak için.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #200 : Kasım 08, 2017, 08:27:36 ÖÖ »
Yeni girebildim siteye. Sonunda su görmüş katamaran. Hayırlı uğurlu olsun :) Sevindirici şeyler. Darısı başımıza.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #201 : Kasım 08, 2017, 10:15:23 ÖÖ »
Evet, aynen öyle oldu. Sadece suyu gördük, geldik. Muzların üst tarafı ıslanmadı bike. Daha denizi görmedik. Biz kışlığa döndük, pastırma yazı başladı... :) Yine de darısı başınıza...

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #202 : Kasım 08, 2017, 04:44:32 ÖS »

yaşımız da ne varmış :)..bu polonyalı amca da bizim yaşlar da gibi..
tam ekolojik ve masrafsız tekneler (sevk anlamın da),yapım videosu da var teknenin..
yükle erzagını ege de,koy,koy gez :) dediğiniz gibi 30lu yaşlar da ve bekar olmak varmış :).
nalet teknoloji (internet,bilişim) gençligimiz de olacaktı ki böyle yaygın ve erişebilir. :)

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #203 : Kasım 08, 2017, 08:54:10 ÖS »
Benim yaşla problemim yok da, kağıt eskidikçe vücut bazı şeyleri yapmamakta ısrar etmeye başlıyor. Hazırlıklı olunca yine bir süre idare ediyor da (Steve Fossett, Fedor Konyukhov gibi adamlar 60lı yaşlarında yelkenli ile, balonla dünyayı dolaşan adamlar), biz biraz da hor kullandık bu vücudu galiba, bu adamlar kadar dayanamayız, en azından ben kendim.

Ama hayal kurmak güzel. Gençken yapmaya da çalıştım, hatta yaptım en azından. İnternet yoktu ama dergiler vardı, kütüphaneler vardı. Populer Mechanics dergisi vardı, orada yüzer ev planları vardı. Hep yapmak isterdim.

Mesele sadece tekne vs yapmak değil. 73de liseden mezun olunca 600 km yürüyebileceğimi iddia ettim. Başlangıçta bana karşı olan 8 arkadaş sonra bana katıldı. Sıkıyönetim yeni kalkmıştı, harita vs almakta zorlandık, engellendik. Jandarma birçok yerde izin vermedi. Biz de yarı yürüyerek, yarı otostop, Akçay dan Fethiye ye kadar birçok kıyı kasabamıza uğrayarak yürüdük. Kumsalda yattık, derelerden kuyulardan su içtik. Tarlalardan mısır, patlıcan toplayıp yedik. Yani o devirde pek de kimsenin yapmadığı şeyleri yaptık.

77'de 700 tl falan bir bütçe ile naylon torbadan şişme sal yapıp, Ayvalık tan Dikili ye 40 km yelken kürek gittik.

90da yamaç paraşütüne başladım. 91de düşüp belimi kırdım. Bir sene mola, sonra yine uçmaya devam.

İki kasık fıtığı, iki burun (polip sinüzit), bir omuz, bir mide fıtığı ameliyatı oldum, sonuncusu bütün metabolizmayı bozdu.

Şimdi daha büyük bütçe ayırabiliyorum ama şimdi de o zamanki sağlık ve güç yok. Maalesef ikisi aynı zamanda bir arada olmuyor. Yine de içimde kalmasın diye 12 sene önce düşünüp yapmadığım projeyi bu sene iyi kötü yaptım. İstediğim kadar olmasa da, kısıtlı sağlık ile birşeyler yapabileceğimi gördüm, kendime güven tazeledim. Seneye bunun üzerine birkaç basamak çıkıyor olabilirim, ama ne olsa artık yapabileceklerim sınırlı. Onlarla yetinip avunacağız.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #204 : Mayıs 02, 2018, 01:31:20 ÖS »
Evet, yeni mevsim başladı. Bahar geldi, hatta erkenden yaz geldi, biz de kolları sıvadık yeniden.

Genel bakım, yenileme/değişiklik, tamir vs. Sonra da yenilikler.

Önce geçen yıldan kalan sorunlar.

Katamaranı suya indirdiğim kısa birkaç saat içinde ve öncesindeki süreçte iki önemli sorun yaşadım:

1.) RÖMORK

2.) RÖMORK

Yani zaten tekne Ağustos 27'de hazırdı, Kasım 5'e kadar hep römorkla uğraştım. Yine de sorunlar hep römork kaynaklı oldu. Varsa da tekne ile ilgili sorunları görme şansım olmadı.

1.) Römork denge sorunu: Dingil nerede olacak. Genelde karineli tekneler kullanıldığından römorklar da ona göre yapılıyor. Römorkçular da o kadarını biliyor. Bizimki katamaran olunca, ama römork normal tasarımdan bozma birşey olunca sorunlar başladı, peşpeşe geldi.

Bir kere çok uzun ve geniş bir römork oldu. Oku dahil boyu 6.60, eni 2.40. Genelde başa doğru şase/römork gövdesi üçgenleşir. Benimki 5.00 metre karyola gibi dikdörtgen. Haliyle ağırlığın çoğu ön tarafa kaydı. Bağlantı noktasında binen yük 75 kg (750'nin yüzde onu) olsun diyorlar, benimki 110-120 kiloyu buldu. Römorkun oku, dikdörtgen bölümden (kaynaktan) ayrılmaya başladı. Yamadık falan, ama ağırlık önde kaldıkça yama çözüm değildi.

Önce dingili 1m kadar öne aldım. Çünkü diğer teknelerde ağırlık merkezi arkaya yakınken, bem katamaranda neredeyse tam ortada. Römorkun kendisinde de zaten önde, yani toplamda önde. Ağırlık merkezi dingil hizasında olacak şekilde dingili öne alınca bağlantı noktasına binen yük azaldı. Elimle kuş gibi kaldırmaya başladım. Ancak bahçede tekne indir bindir denemeleri yaparken, daha tekneyi 1m geri kaydırdığımda römork şaha kalktı. Gerçi otomobile bağlı değil, boşta idi. 1 metre geri kaydığında şaha kalkmasını engelleyebilmek için öne 20kg ağırlık eklemem gerekti. 5m kaydığında 100 kg demek olur herhalde.

Korktum, dingili geri eski yerine aldım. Bu sefer arkaya 60 kg ek yük koydum. Ağırlık merkezini arkaya kaydırmış oldum. suya indirmeyi bu şekilde yaptım. Şaha kalkmak anlamında problem olmadı. Tam tersine belki de, ikinci problemi yaşadım.

2.) Katamaran kızaklardan kayıp suya inmedi: Çok olmamakla beraber eğim vardı. Bir römorkun en sonunda 10 cm çaplı, bir de yaklaşık 3m içeride kızak üzerinde gömme 4cm çaplı kaydırma tekerleri var. İşe yaramadı. Bunlar yetmedi, işe yaramadı. Çekme vincine ters makara ile tekne fırlatma sistemi yapmıştım, onu kullanıp atayım dedim. O da tam ortalı olmadığından, makara yanda kaldığından kolan sıkıştı, çekemedim/saramadım. Olmadı. Sonuçta tekneyi resmen ite/kaka 2 saatte suya indirdim. Sonrası ne zaman kaldı, ne derman; 5-10 dakika liman içinde dolaşıp tekneyi çıkardım.

Şimdi öncelikle bu iki sorunu çözmeliyim ki, gerçekten tekneyi kolayca suya indrebileyim, ve deneme yapabileyim.

Eski kızakları söktüm. Bir çok konveyör makara sistemi inceledim baktım. Hazır alacağım ama ya çok dar makaralar (3cm çaplı 46mm genişlikte), ya da çok büyük 8-10cm çaplı, 30-40 cm genişlikte ve de çok pahalı.  SOnuçta kendim sağlam alüminyum profilden ray yapıp, makaralar için (her türlü plastik çubuk vs baktım) en ekonomik olan ve fiziksel olarak da işe yarayacak gibi görünen "Fiber Çubuk" denen şeylerden aldım. 3cm çapında 1m boyunda satılıyor. Ben 10 metre aldım. 100 tane 10cm boyunda silindir kestim, deldim, makara yaptım. Rayları da deldim. 100 cıvat aısmarladım, 6mm x 130mm. Onları taktım. Yani kısaca 2 adet 5 metre boyunda konveyör bandı yaptım. 10 cm ara ile 50 makara her birinde. Çaplar 3cm. Delikler tam merkezlemedi, eksenler tam dik olmadı ama, sanırım iş görür. Ortalama 0.5 cm kadar rayın üzerinde makaralar. Şişme muzları daha rahat kaydırır artık.

Sıra rayları römorka bağlamaya geldi. En zor iş o. raylar 4.5 cm. Römork profili 6cm. Yani 10.5 cm de ikisi alüminyumda 3mm., ikisi galvaniz demir profilde 3mm kalınlıkta, 6mm çaplı dörder delik delinecek. 24 tane. Cıvata takılacak.

Önce matkap uçları kırıldı. Sonra matkap bozuldu. Delikler açılmıyor, merkezlemiyor. Eski matkaba sarıldım, o hemen pes etti. Akıllı vida kullanayım dedim; ki ilk üç deliği matkapla açıyorum yine; ı-ıh. Onlar da kırıldı. Elle sıkıyorum. Yarım tur, br tur, sonra çat.

Dördncü deliği kullanmadan (daha doğrusu delmeden) 12 cm vida yerine 6 cm vida ile tek rayı tutturdum. Matkaplar bitti, ben bittim. İş bitmedi.

Yeni matkap ısmarladım. O gelince ikinci raya devam. Ama ilk rayı da gözüm pek tutmuyor. Tek kenardan kısa vida ile tutunan bağlantılar sallantıda sarsıntıda atar gibime geliyor. Bakalım, hele bir matkap gelsin, ne kadar işe yarayacak, ona göre ilkini sök tak yapabilirim.

Ha, bu arada dingili önce 16.5 cm öne aldım. Neden 16.5? Dingili tutturma bağlantı parçası iki cıvata ile tutturuluyor. Açıklık 16.5 cm. Bir delik eksik olsun diye ( hem yer yok, hem delmek zor, hem malzeme zayıflamasın) bir delik öne kaydırmış oldum. Tabii pek farketmedi. Bir de yeni ray sistemi toplamda 35-40 kg kadar ek yük getirdi. Bunun 20si yine öne. Bunu dengelemek için arkaya ek yük lazım. Yok dedim, bu böyle olmayacak. Safraları attım. Dingili yine 1m öne taşıdım. Yani daha önce şaha kalktığı yere. Şimdi önde biraz daha fazla ağırlık var, 1m kayınca muhtemelen şaha kalkmayacak ama, 5m kaydığında yine şaha kalkma olasılığı var. Terazi ile tartmadım ama, ben 55 kilo en arkaya oturunca kalkmıyor. 70 kg da da kalkmadı. 70+55'de kalktı. Yani şu an 100 kg fazlamız var gibi. Tekne biraz arkaya kaydıracaktır. Otomobile bağlı değilken şaha kalkabilir. Ben okun üzerinde makara sararken belki ancak dengelyor olabilirim. Tam dengede kalabilir. Endişem otomobilin arka tekerini boşa çıkarıp kaydırmasın. El freni, ters vites, takoz vs olacak ama; ne olur ne olmaz.

Ters makara tekne fırlatma sistemini de yeniledim. Tembellikten makarayı yana koymuştum, bedelini ödedik. Şimdi sarma makara ayağının arkasında aşağıda ortada uygun bir yer buldum Ters makarayı oraya koydum, biraz daha uzak kaldı. İpe ek yapmak lazım, falan. Ama rahat dönüyor, en azından boşta öyle. Yüklenince ne olacak göreceğiz. Suya gitmeden bahçede prova yapılacak. Şimdilik geçici olarak sarma vincinin oralara bağladım, ama aslında teknenin gövdesine alttan bir yerlerden bağlanacak. Salma direğine  bağlamıştım geçen yaz.

Bir de hep merak ettiğim bir konu römork stop lambalarının ne işe yaradığı idi. Ya da daha doğrusu nasıl işe yarayabildiği. Yani suya girip çıktıktan sonra onlardan ne hayır gelir sorusu. Beklediğim gibi, hayır gelmezmiş. Yani paslnamaz, su geçirmez vs vs. Hapsi palavra. Zaten onlar da genel römork sorunlarının bir parçasıydı, çalışmamıştı. Kendiö LED'li birşeyer yapmıştım. Bir kere suya girdi. O da gömülme falan değil yani. Tekne çıkarken üzerlerinden su aktı, o kadar. Biri tam ölmüş diğeri can çekişiyor. Söktüm ikisini de. Yeni bir takım LEDli hamburger lamba dediklerinden ısmarladım. Onları eski yerine, kuyruğun dibine takmayacağım. Yandaki destek çubuklaının üst noktalarında, prtatif bir şekilde takacağım. Yani karayolunda giderken kablolar bağlı olacak, ve de sudan hem uakta hem yüksekte olacak. Sonra kablolar sökülecek, vs.

Bu kadar uzun laf yerine ekteki foto yeretli olacaktır belki ya, ben de dolmuşum yani... Biri sabitlenmiş iki ray ve ters makara tekne fırlatma sistemi biraz görünüyor gibi. Stoplar evde.

Bakalım resim görünecek mi?

Yukarıda görünmüyors bu da bağlantısı:

https://photos.app.goo.gl/vSrHrgHWPQdk5Adu8

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #205 : Mayıs 25, 2018, 10:00:20 ÖÖ »
Bu yaz için bir "gizli projem" ya da niyet diyelim, bir yenilik hedefim vardı.

Katamaranın gövdesini alüminyum profilden yapmıştım ama, SessizSakin adaşımın kompozit tasarımını da çok beğenmiş, acaba değiştirsem mi noktasında kadar gelmiştim. Bu kış düşünürken, yaza onu yapmayı denemeye karar vermiştim, ve kışın yaptığım bir takım denemeler bu gizli hedef ile ilgili idi.

Resim buraya çıkacak mı bir deneyeyim, sakin adaşımın tasarımından esinlenip benzer bir tasarım üretmiştim kendime:

Resim görünmüyorsa, bu da tıklayarak erişebileceğiniz bağlantısı:

https://photos.app.goo.gl/xmOdiKcEqx7LKmYg1

Yani polikarbonat denemelerindeki amacım kontrplak yerine polikarbonat levha kullanıp daha hafif bir malzeme elde etmek idi. Bu denemeler pek başarılı olmadı. Birincisi kuvvet meselesi. Gerçi adaşımın istediği "dikine petek" benzeri çılgın bir çözüm de ürettim ama, o da çok zahmetli olacaktı.

Bu denemeler sırasında bir miktar zehirlenip (epoksiden değil; kloroform, zag-jel, ve bilumum xxxsiyanadlı bileşenler) kalp-tansiyon  arıza belirtileri göstermeye başlayınca onları da kestim. Tabii bu üretim konusundaki kararımı da etkiledi. Bir de son olarak, Hydrofoil yapımında o kadar özenip yaptığım kanadı daha bir kat elyaf ile kaplamayı beceemeyince - dedim artık kesin olarak bu iş bana göre değil; ben kompozit malzeme yapamayacağım.

Döndük yine alüminyumun başına. Bir sürü değişik seçenek arasında, tekerlekli versiyon için düşündüğüm alüminyum lamadan mamul kasnaklar vardı. Aldım onları, kestim-biçtim, çekiçledim; kompozit için yaptığım profili andıran bir profil oluşturmaya çalıştım.

Bu da kasnaklardan bozma yeni profil çalışmasının ilk resimleri. Resimde henüz profil baş aşağı duruyor. Önce altta muzlar olacak. Sonra bu profil tepeden, baş aşağı ters olarak semer gibi muzların üzerine binecek.

Bu da görünmezse bağlantısı:

https://photos.app.goo.gl/sU6oOPzhCP5vFocz1

Bu yapının birkaç amacı var:

1.) Muzları alüminyum profile tutturmak için CIRT bantla, veya kolonla, veya zincirle, veya telle yaptığım her türlü gerdirme vsyi ortadan kaldırmak. Bağlantı parça sayısını en aza indirmek, bağlantıyı kolaylaştırmak. Gerçi parçalar biraz büyümüş oldu, ama temel üç profil olacak ( kompozitteki gibi). Yayların uçlarında kulaklar var, kulakların içinden de borular geçiyor. O borular aynı zamanda muzların yanındaki kanallardan geçiyor. Böylece dört uzun boruyu hem muzlardan hem kulaklardan geçirerek  tüm profilleri muzlara bağlamış oluyorum

2.) Bu yapı daha sağlam bir tutunma sağlıyor

3.) Daha önce gerdirme tellerinin gevşemesinden sözetmiştim. O teller ortadan kalkıyor. Gerdirme sorunu kalkıyor. Gerdirme kolon/kyış/zincir ile ne kadar sıkı bağlasam da, katamaranda yanlamasına bir salınım oluşuyordu (bunu denizde değil de, römork üzerinde çalışırken farketmiştim). Gerdirmeler "rigid" (katı) bir yapı olmadığı için sağa sola hareket ediyordu. Bu kasnak bağlantısı bunu ortadan kaldırıyor. Katı bir bağlantı oluşuyor.

Boruların geçtiği kanalları kullanmayı ilk ilk en başta düşünmüştüm. Ama yaptığım yapıştırma işinin kalitesini beğenmeyince vazgeçmiş, kanalları öylesine yapıştırıp geçmiştim. Şimdi önce onları biraz düzelttim. Bağlantı noktalarında hasır örgü şeklinde dört kat 10cm x 30 cm bantlar şeklinde takviye yaptım.

Yapıştırma işi bitince alüminyuma geçtim. Epeyce bir bağlantı seçeneği çalışması yaptıktan sonra resimdeki yapıya karar kıldım. Bir adet örnek yaptım. Kaldı beş adet. Bu hafta o biter, katamaranı toparlamaya başlarım. Niyetim bayramdan önce suya kavuşmak tekrar...

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #206 : Mayıs 27, 2018, 01:53:43 ÖS »
Abi tasarimimi onurlandirdigin icin tesekkur ederim :).

Abi elimizde ne varsa, imkanlarimiz neyse ona gore yasamak durumundayiz zaten. Kompozit olmuyorsa olmuyordur :) benim esimin de bunyesi cok saglamdir ama is iki yapistirici kokusu duymaya bakiyor. Bunyesi cokuyor.

Romorkla ilgili bir yorum yapacagim.

Romorklarda genelde arabaya baglandigi baglanti yerine 50 - 60kg kadar yuk binmesi makul olan gibi gorunur.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #207 : Mayıs 27, 2018, 03:17:32 ÖS »
Sakin adaşım, tasarımın gerçekten güzel ve hoşuma gitmişti; yapayım diye de çok istedim, ama iş bana uygun değil.

Römork konusunda dediğin doğru. Bağlantı noktasında arabaya binecek yük römork dingilinin taşıyacağı yükün en çok yüzde onu olsun diyor kaynaklar. Dingil 750 kg.lık. Bağlantı parçası da ona göre seçilmiş. O da 75 kg olsun diyor. Orada sorun yok.

Sorun, katamaran için (muhtemelen genel olarak) taşıma sırasında ve indirme sırasında ayrı dengeleri gözetmenin söz konusu olduğu. Diğer teknelerde ağırlık arka tarafta olduğu için, romork da ona göre tasarlanıyor. Yani dingilin yeri, önde kalan ağırlık vs. Tekneyi indirirken de zaten ağırlık arkaya kaydığından pek garip bir durum oluşmuyor.

Ama katamaranda, en azından benimkinde, ağırlık merkezi oldukça ortada. O zaman taşıma sırasında bağlantı noktasına çok yük biniyor. 110 - 120 kg. Yani neredeyse limitin iki katı. Ben dingili öne alıp bunu çözüyorum. Şimdi 50-60 kg ağırlık var. Ama tekne inerken, arkaya kaydıkça ağırlık merkezi de arkaya gidiyor, ve tam teknenin römorktan kurtulacağı anda bağlantı noktasında EKSİ 120 - 130 kg kuvvet oluşuyor. Yani yük binmiyor, arabayı kaldıracak bir kuvvet oluşuyor. Benim kaygılandığım bu. Arabayı kaldıracak değil, ama tekerleri boşa çıkarabilir, araba kayabilir vs. Benim çözemediğim bu.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #208 : Mayıs 27, 2018, 04:50:29 ÖS »
Taşıyıcı iskelette yaptığım bağlantı değişikliği kabaca tamamlandı.

Resimde ikiz semer diyebileceğim bir iskelet var. Muzlar bunların içine girecek. Daha doğrusu bunlar başaşağı tepeden muzların üzerine binecek. Muzlara bağlantılar boruların uzun uzun göründüğü yerlerde muzun yanlarındaki kanallardan geçmesiyle sağlanacak.

Resimde düzgün görünüyorlar ama hizalarda yer yer 5 cm yi bulan kaymalar var. Muzlara bindirmeden önce bunları halletmem gerek. Yoksa beni epey üzerler. Bir de yayların dış kenarlarının bağlantı yerinde bir parça destek koymam getekecek. Yoksa esneme ile bağlantı yerinden kırılma olasılığı yüksek.

Altta kaldığı için görünmeyen branda gerdirme kanallarında biraz genişletme yapmam gerek, çok zor geçiyor branda. Sonra tamam gibi. 1-2 güne muzlar dışarı çıkıp römorka biner. Semerler de onların tepesine...

Resim:

... ve de bağlantısı:

https://photos.app.goo.gl/dr9ZwHoWaeYXFz9m9

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #209 : Mayıs 27, 2018, 08:38:30 ÖS »
Abi soyle birsey alip romorkun en arkasina monte edebilirsin : http://www.aksarayotomarket.com/ON-DESTEK-AYAGI-KARAVAN-ROMORK,PR-898.html

katamarani indirecegin zaman ayagi indirirsin. boylece arabaya + yada eksi hic yuk binmez katamarani indirirken.
Tabi indirme bindirme surecini tam kavrayamadigim icin isine tam yaramayadabilir. Ama romorklar karavanlar icin bu tarz pratik ekipman suruyle var.